anunț de participare_lucrări de montare fir de garda opgw si opuc.semnat.pdf
Стр. 1
1 ANUNŢ DE PARTICIPARE SIMPLIFICAT PENTRU ACHIZIȚIA DE VALOARE MICĂ Lucrări de montare a firului de gardă OPGW și a cablului OPUC pe direcția LEA 400 kV Vulcănești – Chișinău pilonul nr. 273 (s2-39) - LEA 110 kV Comrat – Iargara pilonul nr. 82 - SE 110/35/10 kV Comrat cu lucrările aferente de înlocuire a pilonilor intermediari defecți 1. Denumirea autorității contractante: ÎS „Moldelectrica” 2. IDNO:1002600004580 3. Adresa: mun. Chișinău, str. V. Alecsandri nr.78 4. Numărul de telefon/fax: 022 253 – 359, fax 022 253 – 142 5. Adresa de e-mail și de internet a autorității contractante: e-mail: [email protected]; [email protected]; www. moldelectrica.md 6. Adresa de e-mail sau de internet de la care se va putea obține accesul la documentația de atribuire: https://www.moldelectrica.md/ro/finances/tendering_plans, SIA RSAP 7. Tipul autorităţii contractante şi obiectul principal de activitate (dacă este cazul, menţiunea că autoritatea contractantă este o autoritate centrală de achiziţie sau că achiziţia implică o altă formă de achiziţie comună): - Întreprindere de Stat, - Activități licențiate din sectorul electroenergetic 8. Cumpărătorul invită operatorii economici interesați, care îi pot satisface necesitățile, să participe la procedura de achiziție privind livrarea/prestarea/executarea următoarelor bunuri /servicii/lucrări: Nr. d/o Cod CPV Denumirea bunurilor/serviciilor/ lucrărilor solicitate U.M. Canti- tatea Specificarea tehnică deplină solicitată, Standarde de referință Valoarea estimată (se va indica pentru fiecare lot în parte) Lot 1: 1 45230000-8 Lucrări de montare a firului de gardă OPGW și a cablului OPUC pe direcția LEA 400 kV Vulcănești – Chișinău pilonul nr. 273 (s2-39) - LEA 110 kV Comrat – Iargara pilonul nr. 82 - SE 110/35/10 kV Comrat cu lucrările aferente de înlocuire a pilonilor intermediari defecți LEA 1 Conform caietului de sarcini Valoarea estimativă Lot 1, Lei fără TVA 1 800 000,00 Valoarea estimativă totală, Lei fără TVA 1 800 000,00 9. În cazul în care contractul este împărțit pe loturi un operator economic poate depune oferta (se va selecta): 1) Pentru un singur lot; 2) Pentru mai multe loturi; 3) Pentru toate loturile; 4) Alte limitări privind numărul de loturi care pot fi atribuite aceluiași ofertant: nu se prevăd. 10. Termenii și condițiile de livrare/prestare/executare solicitați: 31.12.2026. 11. Termenul de valabilitate a contractului: 28.02.2027. 12. Termenul de achitare - în termen de 30 (treizeci) zile calendaristice din ziua înregistrării facturii fiscale în registrul „Beneficiar” și procesului verbal de recepție a lucrărilor executate. 13. Scurtă descriere (indicați după caz) a criteriilor de calificare: Nr. d/o Descrierea criteriului/cerinței Mod de demonstrare a îndeplinirii criteriului/cerinței: Nivelul minim/ Obligativitatea 1 Oferta Original (conform anexei). Asumată și confirmată prin aplicarea semnăturii electron
Стр. 1–2
ului/cerinței Mod de demonstrare a îndeplinirii criteriului/cerinței: Nivelul minim/ Obligativitatea 1 Oferta Original (conform anexei). Asumată și confirmată prin aplicarea semnăturii electronice de către ofertant Obligatoriu 2 2 Certificat/Decizie de înregistrare a întreprinderii/Extras din Registrul de Stat al persoanelor juridice Copie, confirmată prin aplicarea semnăturii electronice de către ofertant Obligatoriu 3 Informații generale despre ofertant Original (conform anexei), confirmată prin aplicarea semnăturii electronice de către ofertant Obligatoriu 4 Declarația privind neîncadrarea în situațiile prevăzute de art. 16 alin (2) lit a) din Legea 246/2017 cu privire la întreprinderea de stat și întreprinderea municipală. Original (conform anexei) completată integral și confirmată prin aplicarea semnăturii electronice de către ofertant Obligatoriu 5 Documentația de deviz pentru îndeplinirea lucrărilor. (Realizate conform NCM. Pentru unele tipuri de lucrări care nu sunt prevăzute în WinSmeta, se vor întocmi calcule de cost separate) Original. Document completat, asumat şi confirmat prin aplicarea semnăturii electronice de către ofertant Obligatoriu 6 Informație privind personalul de specialitate propus pentru implementarea contractului Se prezintă următoarele documente confirmate prin aplicarea semnăturii electronice de către ofertant: 1.Lista personalului antrenat în executarea lucrărilor cu indicare a grupei de electrosecuritate, drepturilor de executare a lucrărilor în instalații electrice (conducător de lucrări, șef de lucrări, membru de formație, operator macara, etc) și permis de exercitare a lucrărilor speciale (responsabil de manipularea încărcă turilor, responsabil de lucru cu autoturn, sudor, etc). cu prezentarea următoarelor documente confirmative: 2.Copii ale legitimației și certificatului responsabil tehnic (partea electrică și telecomunicații) și legitimației electricianului autorizat, care au dreptul sa execute lucrări în instalații electrice 35 – 400 kV; 3. Lista cu persoanele responsabile în exploatarea inofensivă a macaralelor și exploatarea instalațiilor de ridicat (turlelor) - cu grupă de securitate electrică nu mai mică de II Obligatoriu 7 Informație privind dotările specifice, utilajul şi echipamentul necesar pentru îndeplinirea corespunzătoare a contractului Se prezintă următoarele liste confirmate prin aplicarea semnăturii electronice de către ofertant: -Lista cu mecanismele utilizate pentru execuția lucrărilor cu confirmarea dreptul de proprietate sau comodat. -Lista tuturor uneltelor și accesoriilor utilizate pentru execuția lucrărilor întocmită în conformitate cu documentația și cerințele prevăzute de legislația în vigoare. -Lista echipamentului utilizat pentru efectuarea lucrărilor de sudare și măsurare a parametrilor fibrei optice cu certificatele metrologice; Obligatoriu
Стр. 2–3
nțele prevăzute de legislația în vigoare. -Lista echipamentului utilizat pentru efectuarea lucrărilor de sudare și măsurare a parametrilor fibrei optice cu certificatele metrologice; Obligatoriu 3 8 Declarație privind experiența similară în domeniul de activitate aferent obiectului contractului ce urmează a fi atribuit, cu indicarea locului (instalației) și perioada de îndeplinire a lucrărilor pentru ultimii 3 ani. Original (conform anexei). Document completat, asumat şi confirmat prin aplicarea semnăturii electronice de către ofertant Obligatoriu 9 Fise tehnice pentru: - Pilon cilindric din beton armat - Confecție metalică pentru pilon ancor Original (conform anexelor). Document completat, asumat şi confirmat prin aplicarea semnăturii electronice de către ofertant Obligatoriu 10 Documentația pentru bunurile ofertate: 10.1 Pilon cilindric Se prezintă: a) acte confirmative privind experiența producătorului în domeniul producerii pilonilor din beton armat pentru LEA 35 – 330 kV; b) proiect de execuție pentru fiecare tip de bun (compartimentul cu specificațiile tehnice); c) certificat de conformitate pentru fiecare tip de bun, ofertat conform SM SR EN 12843:2010 sau EN 12843:2004; Obligatoriu 10.2 Grinda din beton armat Se prezintă: a) acte confirmative privind experiența producătorului în domeniul producerii elementelor din beton armat pentru LEA 35 – 330 kV; b) proiect de execuție pentru fiecare tip de bun (compartimentul cu specificațiile tehnice); c) certificat de conformitate pentru fiecare tip de bun ofertat Obligatoriu 10.3 Construcții metalice și noduri de fixare pentru grindă din beton armat Se prezintă: a) acte confirmative privind experiența producătorului în fabricarea construcțiilor metalice pentru liniile electrice aeriene (LEA); b) proiect de execuție pentru fiecare tip de bun (compartimentul cu specificațiile tehnice); c) certificat de conformitate pentru fiecare tip de bun, ofertat SM SR EN 1090 - 1+A1:2014 sau EN 1090-1:2009+A1:2011 Obligatoriu 10.4 Izolatoare din sticlă Se prezintă certificat de conformitate Obligatoriu 11 Garanția de bună execuție în mărime de 5% din valoarea contractului atribuit Se depune sub forma unei scrisori bancare emisă de bănci din Republica Moldova sau Uniunea Europeană sau prin transfer bancar pe contul beneficiarului Obligatoriu la momentul semnării contractului
Стр. 3–4
depune sub forma unei scrisori bancare emisă de bănci din Republica Moldova sau Uniunea Europeană sau prin transfer bancar pe contul beneficiarului Obligatoriu la momentul semnării contractului 4 14. Tehnici și instrumente specifice de atribuire (după caz, specificați dacă se va utiliza licitația electronică): nu se aplică 15. Condiții speciale de care depinde îndeplinirea contractului (indicați după caz): Cerințe obligatorii: - 16. Ofertele se prezintă în valută națională 17. Criteriul de evaluare aplicat pentru atribuirea contractului: cel mai scăzut preț 18. Factorii de evaluare a celei mai avantajoase oferte din punct de vedere economic, precum şi ponderile lor: nu se aplică Nr. d/o Denumirea factorului de evaluare Ponderea% - Nu se aplică - 19. Termenul-limită de depunere/deschidere a ofertelor: - până la: [ora exactă] Conform SIA RSAP - pe: [data] Conform SIA RSAP 20. Adresa la care trebuie transmise ofertele sau cererile de participare Ofertele sau cererile de participare vor fi depuse electronic prin intermediul SIA ,,RSAP”. 21. Termenul de valabilitate a ofertelor: 60 zile 22. Locul deschiderii ofertelor: electronic prin intermediul SIA ,,RSAP”. Ofertele întârziate vor fi respinse. 23. Limba sau limbile în care trebuie redactate ofertele sau cererile de participare: limba română 24. Alte informații relevante: - Telefon de contact pentru ieșirea la fața locului: 068151183 – inginer șef Sucursala RETÎ Sud - Termenul de achitare: în termen de 30 zile calendaristice din ziua înregistrării facturii fiscale în registrul „Beneficiar” (nu se acceptă plata în avans). - Ofertanții incluși în Lista de interdicție a Operatorilor Economici publicată pe site -ul oficial al Agenției Achiziții Publice sau în proces de insolvabilitate vor fi excluși din procedura de achiziție. - În cazul în care, după expirarea termenului de 10 zile de la data la care i-a fost remis contractul spre semnare, ofertantul desemnat câștigător refuză s a semneze contractul de achiziții sectoriale, entitatea contractantă este în drept să respingă oferta și să atribuie contractul următorului ofertant clasat, cu condiția că oferta acestuia este în vigoare. - Se va aplica modelul contractului încărcat în SIA RSAP de Entitatea Contractantă. Președintele grupului de lucru: ______________________________ 12 Garanția pentru ofertă în mărime de 1% din valoarea ofertei fără TVA Transfer la contul întreprinderii: Beneficiarul plății: IS ,,Moldelectrica” mun. Chișinău , str. V. Alecsandri 78 c/f: 1002600004580 IBAN: MD37ML000000022515094716 TVA0203943 BC,, Moldindconbank,, SA suc. Centru MOLDMD2X Cu următoarea nota “Garanția pentru ofertă în cuantum de 1% la procedura de achiziție nr. ____din ______. Notă: În cazul transferului operatorul economic va prezenta ordinul de plată cu confirmarea de către bancă a executării plății până la termenul limită de depunere a ofertei: Obligatoriu până la momentul d
Стр. 4
zul transferului operatorul economic va prezenta ordinul de plată cu confirmarea de către bancă a executării plății până la termenul limită de depunere a ofertei: Obligatoriu până la momentul depunerii ofertei
Предпросмотр носит справочный характер. Юридически значим только официальный оригинал в источнике.