Înapoi la catalog
ocds-b3wdp1-MD-1788520072505
Licențe pentru produs program
Clarificarea condițiilor
Licitație deschisă
·Criteriu de atribuire: Automat
Valoare estimată
3 522 240,00 MDL
Până la termen
37z 14h
12.10.2026 11:00 UTC
Licitație electronică: 13.10.2026 12:00 UTC
Loturi
1
Oferte depuse
Nu se publică
Sursa publică ofertele doar după stabilirea rezultatelor
Analiza AI a achiziției
Cum se formează analiza
Verificați cerințele-cheie, documentele, termenele și riscurile posibile înainte de a pregăti oferta.
- cerințele principale
- documentele necesare
- termenele importante
- riscuri și restricții
- citate din documentele-sursă
Analizează achiziția
Gratuit la start.
Este potrivită această achiziție pentru compania mea?
Creați profilul companiei pentru a vedea analiza de potrivire: CPV, regiune, buget, procedură și documentele necesare.
Creați profilul companieiPrezentarea procedurii
Licențe pentru produs program
Parametrii achiziției
- CPV
- 48 › 48500000-3 · Pachete software de comunicaţii şi multimedia
- Categorie
- Bunuri
- Tipul procedurii
- Licitație deschisă
- Criteriu de atribuire
- Automat
- Depunerea ofertei
- Depunere electronică
- Temei juridic
- Legislația națională privind achizițiile
- Finanțare UE
- nu
- Buget planificat
- 3 522 240,00 MDL
- Loturile pot fi combinate
- nu
- Modul de depunere (justificare)
- Ofertele vor fi primite prin intermediul unei platforme electronice de achiziții publice
- Finanțare
- Agentia Servicii Publice · 3 522 240,00 MDL · 2026-01-16 → 2026-12-30
- Criterii de eligibilitate
- Regulile generale privind naționalitatea și originea, precum și alte criterii de eligibilitate sunt enumerate în Ghidul practic privind procedurile de contractare a acțiunilor externe ale UE (PRAG)
Etapele procedurii
Publicat
04.09.2026 · 11:18 UTC
Clarificarea condițiilor
04.09.2026 → 17.09.2026 11:00 UTC
Se primesc oferte
17.09.2026 → 12.10.2026 11:00 UTC
Executarea contractului
02.11.2026 → 30.12.2026 12:15 UTC
Obiectele achiziției 1
| # | Obiectele achiziției | CPV | Cantitate |
|---|---|---|---|
| 1 | Licențe pentru produs program | 48500000-3 Pachete software de comunicaţii şi multimedia | 480 buc. |
Loturi 1
| # | Loturi | Valoarea | Locul executării | Perioada de livrare/execuție | Status |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Licențe pentru produs program “VmWare vSphereFoundation” (Prelungirea subscripției) 1) Cerințe generale:
- Tip licență: VMware vSphere Foundation Subscription;
- Prelungirea subscripției: pentru 1 an (12 luni calendaristice) din data 27.11.2026 cu livrarea codurilor de activare/prelungire (după caz);
- Model licențiere: Licențiere per core fizic (core-based licensing), cu minim 16 Cores per CPU;
- Număr total cores licențiate: 480 Cores: 10 servere x 2 CPU x 24 cores/CPU;
- Tip suport inclus: Production Support direct de la Producător, acces la patch-uri,
actualizări și asistență oficială VMware;
2) Componentele incluse în VMware vSphere Foundation:
Licența VMware vSphere Foundation achiziționată trebuie să includă în mod obligatoriu cel
puțin următoarele componente software:
- VMware vSphere Enterprise Plus - Platformă de virtualizare enterprise cu funcționalități avansate precum: vMotion și Storage vMotion, Distributed Resource Scheduler (DRS), vSphere Distributed Switch(vDS), Storage DRS, vSphere High Availability (HA), Host profiles, Fault tolerance și altele(conform pachetului de funcționalități oferit de Producător);
- VMware vCenter Server Standard - Consolă de management centralizat a infrastructurii virtualizate. Permite administrarea tuturor hosturilor ESXi și mașinilor virtuale intr-o interfață unică, control RBAC, management al resurselor, template-ri, automatizări și API-uri REST;
- Production Support - Suport tehnic oficial de la Producător VMware: cu acces la actualizări de software, patch-uri de Securitate, Knowledge Base VMware și posibilitatea de escaladare a cazurilor critice. Durata suportului conform perioadei de subscripție.
3) Cerințe funcționale:
- Interoperabilitate - Compatibilitate completă cu mediile de virtualizare existente ale ASP bazate pe servere fizice de tip enterprise HPE/Dell/Lenovo cu procesoare Intel și să suporte integrarea cu sisteme terțe (ex. soluții de backup, stocare NAS/SAN, Active Directory, soluții de monitorizare existente);
- Funcționalități de vizualizare - Soluția trebuie să permită crearea, rularea și administrarea de mașini virtuale multiple pe un singur server fizic, cu suport pentru: vMotion, High Availability (HA), Distributed Resource Scheduler (DRS), Resource Pools, Snapshots, Templates;
- Integrare infrastructură existentă - Soluția trebuie să permită migrarea de pe versiuni anterioare (ex. VMware vSphere 7.0), utilizarea infrastructurii de stocare existente
(VMFS, NFS, iSCSI, Fibre Channel) și integrarea în rețeaua curentă;
- Securitate și control acces - Soluția trebuie să permită autentificare RBAC (Role Based Access Control), integrare cu Microsoft Active Directory, jurnalizare a acțiunilor, criptare mașini virtuale (dacă hardware-ul permite), și suport pentru certificate digitale;
- Scalabilitate - Posibilitate de extindere a numărului de licențe (cores) pe durata contractului fără a afecta continuitatea serviciului;
- Disponibilitate și reziliență - Soluția trebuie să asigure continuitatea serviciilor prin
funcționalități de tip HA (failover automat al VM-urilor), toleranță la erori și protecție în caz de ieșire din funcțiune a unui host;
- Monitorizare - Soluția trebuie să includă instrumente de monitorizare a performanței hosturilor, mașinilor virtuale, stocării și rețelei, precum și suport pentru notificări și alerte;
- Administrare centralizată - Soluția trebuie să includă VMware vCenter Server Standard pentru gestionarea centralizată a hosturilor ESXi, mașinilor virtuale, resurselor,
permisiunilor, actualizărilor și backupurilor de configurare. | 3 522 240,00 MDL | mun.Chişinău str. Puskin, 42 | 02.11.2026 → 30.12.2026 | Rezultat nestabilit |
Documente 10
Modificări oficiale 1
04.09.2026 11:18 UTC
General change of Contract Notice