Înapoi la catalog
ocds-b3wdp1-MD-1788361273267
Procurare mașini și utilaje electronice
Anulată
Licitație deschisă
·Criteriu de atribuire: Automat
Motivul anulării
e foarte dificil de operat redactare la procedura de achiziții
Anularea se referă la întreaga procedură. Statutul fiecărui lot este indicat în secțiunea „Loturi”.
Valoare estimată
112 500,00 MDL
Până la termen
11z 5h
14.09.2026 21:00 UTC
Licitație electronică: 15.09.2026 12:00 UTC
Loturi
1
Oferte depuse
Nu se publică
Sursa publică ofertele doar după stabilirea rezultatelor
Analiza AI a achiziției
Cum se formează analiza
Verificați cerințele-cheie, documentele, termenele și riscurile posibile înainte de a pregăti oferta.
- cerințele principale
- documentele necesare
- termenele importante
- riscuri și restricții
- citate din documentele-sursă
Achiziția este încheiată — analiza are caracter informativ.
Analizează achiziția
Gratuit la start.
Achiziția este finalizată
Participarea la această procedură nu mai este posibilă. Mai jos — informații istorice: câștigătorul, sumele și rezultatele. Evaluarea „vi se potrivește?” se afișează doar pentru achizițiile active.
Rezultatul procedurii: Procedură închisă fără câștigător
Conform registrului MTender; nu completăm nimic de la noi.
Prezentarea procedurii
Mașină de spălat rufe (2 buc), Pompă de drenaj (evacuare apă din fântână) (2 buc), Imprimantă (2 buc), UPS Ultra Power (1 buc), Computer de birou All-in-One (5 buc)
Parametrii achiziției
- CPV
- 39 › 39700000-9 · Aparate de uz casnic
- Categorie
- Bunuri
- Tipul procedurii
- Licitație deschisă
- Criteriu de atribuire
- Automat
- Depunerea ofertei
- Depunere electronică
- Temei juridic
- Legislația națională privind achizițiile
- Finanțare UE
- nu
- Buget planificat
- 112 500,00 MDL
- Loturile pot fi combinate
- nu
- Modul de depunere (justificare)
- Ofertele vor fi primite prin intermediul unei platforme electronice de achiziții publice
- Finanțare
- IPLTR „ARISTOTEL” · 112 500,00 MDL · 2026-09-02 → 2026-12-30
- Criterii de eligibilitate
- Regulile generale privind naționalitatea și originea, precum și alte criterii de eligibilitate sunt enumerate în Ghidul practic privind procedurile de contractare a acțiunilor externe ale UE (PRAG)
Etapele procedurii
Publicat
03.09.2026 · 07:57 UTC
Clarificarea condițiilor
02.09.2026 → 11.09.2026 21:00 UTC
Se primesc oferte
11.09.2026 → 14.09.2026 21:00 UTC
Executarea contractului
17.09.2026 → 30.12.2026 06:00 UTC
Obiectele achiziției 1
| # | Obiectele achiziției | CPV | Cantitate |
|---|---|---|---|
| 1 | mașini și utilaje electronice | 39700000-9 Aparate de uz casnic | 13 buc. |
Loturi 1
| # | Loturi | Valoarea | Locul executării | Perioada de livrare/execuție | Status |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Procurare mașini și utilaje electronice Mașină de spălat rufe (2 buc), Pompă de drenaj (evacuare apă din fântână) (2 buc), Imprimantă (2 buc), UPS Ultra Power (1 buc), Computer de birou All-in-One (5 buc) | 112 500,00 MDL | mun.Chişinău str. Sprîncenoaia 1 | 17.09.2026 → 30.12.2026 | Anulată |
Întrebări și răspunsuri 1
03.09.2026 06:20 UTC · Solicatare de eliminare a brandurilor și mărcilor comerciale din Caietul de Sarcini
Rugăm respectuos Autoritatea Contractantă să revizuiască și, după caz, să modifice Caietul de Sarcini, în vederea eliminării denumirilor de branduri, modele, producători, tehnologii brevetate sau a altor referințe comerciale care pot indica în mod direct ori indirect un anumit produs sau producător.
Menționăm că, potrivit prevederilor art. 37 din Legea nr. 131/2015 privind achizițiile publice, specificațiile tehnice trebuie formulate astfel încât să asigure un acces egal al operatorilor economici la procedura de achiziție și să nu creeze obstacole nejustificate concurenței. Indicarea unei anumite origini, surse, mărci comerciale, brevete, tipuri sau modele poate conduce la favorizarea sau eliminarea anumitor operatori economici, în cazul în care aceasta nu este justificată în mod obiectiv de obiectul achiziției.
În acest sens, considerăm oportun ca cerințele tehnice să fie formulate, pe cât posibil, prin parametri de performanță, caracteristici funcționale și cerințe tehnice general-valabile, fără referire la anumite mărci, modele sau producători.
Prin urmare, vă solicităm respectuos să examinați documentația și să excludeți sau să reformulați toate denumirile comerciale și referințele care pot restrânge concurența, astfel încât cerințele tehnice să permită participarea tuturor operatorilor economici ale căror produse îndeplinesc în mod echivalent cerințele funcționale și de performanță stabilite.
Considerăm că această ajustare va contribui la asigurarea tratamentului egal, transparenței, concurenței loiale și accesului nediscriminatoriu al operatorilor economici la procedura de achiziție.
Răspunsul autorității: Bună ziua. Am redactat anunțul cu excluderea denumirilor de branduri, modele, producători, tehnologii brevetate sau a altor referințe comerciale care pot indica în mod direct ori indirect un anumit produs sau producător. Mulțumesc
Documente 2
Decizii de atribuire 1
| Furnizor | Valoarea | Status | Publicat |
|---|---|---|---|
| — | Lot anulat | 03.09.2026 07:57 UTC |
Modificări oficiale 3
02.09.2026 15:25 UTC
General change of Contract Notice
03.09.2026 07:48 UTC · Anulare · Anunț de participare
Procurare mașini și utilaje electronice
e foarte dificil de operat redactare la procedura de achiziții
03.09.2026 07:53 UTC · Anulare · Anunț de participare
Procurare mașini și utilaje electronice
da