RU RO

anunț de participare.pdf

procesat Documentația de atribuire Limbă: RO Pagini: 5
Pag. 1
ANUNT DE PARTICIPARE
Privind achizilionarea: Monitoure pentru sistemul de ujiEare u informaliitor despre zboruri(FIDS), inclusiv suporturi de montaj. (Lot repetat)
(se indicd obiectul achiziliei)
Prin procedura de achizitrie sectoriald: Licitatie deschisi
(tipul procedurii de achizilie)
Procedura de achizi{ie este realizatd sub inciden{a actului normativ:
Legea ptivind achiziliile tn sectoarele energeticii, apei, transporturilor qi serviciilor poErale
1. Denumirea entita{ii contractante: intreprinderea de Stat,,Aeroportul Interna(ional ChiqinIu,,
2. IDNO:1002600007189
3. Adresa: Republica Moldova, mun. Chiqin5u, bd. Dacia g0/3
4. Numlrul de telefon lfaxt 022 814-560, 022 Bl4-574,069120929
5. Adresa de e-mail qi pagina web oficialE a entitdfii contractante: [email protected]
www.airport.nld spin.rf @ai rport.md
6. Adresa de e-mail sau pagina web oficiald de la care se va putea obline accesul la
documentatia de atribuire: Documentalia de atribuire este anexatd tn cadrul procedurii tn SIA RSA1,
7. Tipul entitifii contractante gi obiectul principal de activitate (dacd este cazul, menliunea c6 entitatea
contractant6 este o autoritate centralS de achizilie sau cd achizilia implica o alt6 formd de achizilie
comund):
o Activitdli sectoriale in domeniul aeroporturilor
8. Beneficiarul invitd operatorii economici interesafi, care ii pot satisface necesiti{ile, s6 participe la
procedura de achizitie sectoriald privind livrarea/prestarea./executarea urmltoarelor bunuri/servicii/lucrdri:
Atenlie! Orice utilizare, divulgore, copiere, distribuire sau distrugere o acestui document, fdrd o oveoin preolabil consimldmdntul
nostru scris, este strict interzisd 5i poote fi ilegald
Pog. l din 5
Nr.
d/o Cod CPV
Denumirea
bun urilor/serviciilor
/lucririlor
Un. de
masura Cantitate
Specificarea tehnicl deplintr
solicitatin standarde de
referin{I
Valoarea
estimatl lei,
frrI TVA
(pentrufiecare
lot tn purte
1 3021 3000
Monitoare pentru
sistemul de aflsare
a informaliilor
despre zboruri
(FrDS) 43",
inclusiv sr-rpolturi
de montai
Bucd[i 35
Conform specificaliilor Si
cerinlelor tehnice descrise Si
stipulate in Caietul de sarcini
Si Anexa nr. 22
) 3021 3000
Monitoare pentru
sistemul de afi;are
a inforrna!iilor
despre zboruri
(FrDS) ss,,,
inclusiv suporturi
de ntontai
BucSfi 35
C onform spec ific aliilor Si
ca rin 1 el or t ehn it.c d cs'ct.i se
;i ,stipulate in Caietd de
sarcini Si Anexa nr. 22
Valoarea estimativl totali {hr[ TYA, Iei I 995 000,00
MDL
Pag. 1–2
i
de ntontai
BucSfi 35
C onform spec ific aliilor Si
ca rin 1 el or t ehn it.c d cs'ct.i se
;i ,stipulate in Caietd de
sarcini Si Anexa nr. 22
Valoarea estimativl totali {hr[ TYA, Iei I 995 000,00
MDL
9, Codul NUTS al locului principal de executare a lucrSrilor, in cazul lucrlrilor, ori codul NUTS al
loculuiprincipal de furnizare sau de prestare, in cazul bunurilor qi serviciilor: MD115
10. Dupd caz, otice garanfii solicitate: Garan(ie pentru ofertdtn mdrime de 2% din suma oferturdfdrdTVA. Garanlie de bund execu{ie tn mdrime de s% din suma ofertatd cu TVA,
11. Principalele modalitdti de finanfare qi platd qi/sau trimiterile la dispozifiile care le con{in: surseproprii
1.2. in cazul procedurilor de preselecfie, se indicd numarul minim al candida(ilor $i,dacd este cazul, numdrul maxim al acestora: nu se aplicl
13' In cazul negocierii cu publicarea prealabi16 a unui anunf de participare, dialogului competitiv qi
parteneriatului pentru inovare, se indicd, dupd caz, recurgerea la o procedu rd carc se deruleaza in etape
succesive pentru a reduce in mod progresiv numdrul de ofirte careurmeazd sd fie negociate sau de soluliicare urrneazd sd fie discutate
14. in cazulin care contractul este implrfit pe loturi, un operator economic poate depune oferta (se va
selecta):
1) pentru un singur lot:
2) pentru mai multe loturi;
3) pentru toate loturile;
4) alte limitdri privind num6rul de loturi care pot fi atribuite aceluiaqi ofertant:
15. Admiterea sau interzicerea ofertelor alternative: nu se admite
16. Termenele gi condifiile de livrare: Livrarea bunurilor se va efecfuatd tn condipii DDp de cdtreoperatorul economic la adresa autoritd{ii contractante, mun, ChiEindu, bd. Dacia 80/3 tn decurs de
pLnd h 30 zile din datu semndrii Contractului.
17. Termenul de valabilitate a contractului: 31.12.2026
18. Contract de achizilii sectoriale rezewatatelierelor protejate sau cd acesta poate fi executat numai incadrul unor programe de angajare protejatd (dup6 caz)f nu
19. Prestarea serviciului este rczervatd unei anumite profesii in temeiul unor legi
sau al unor acte administrative (dupd caz): nu
20. Scurtd descriere a criteriilor privind eligibilitatea operatorilor economici gi a criteriilor de seleclie:
Nr.
crt. Descrierea criteriului/cerin{ei Mod de demonstrare a indeplinirii
criteriului/cerin{ei :
Nivelul minim/
Oblisativitatea
I
Demonstrarea el i gibi I itagi i
(Documentul Unic de Achizitii
European)
Confirmatd prin DUAE Obligatoriu
2.
Specificafia tehnicd
(Completarea $i prezentarea
sp e c{ic a(iei teh nice dep line)
Conform anexei nr.22
din DS apobatd prin Ordinul MinFin 115 din
I 5.09.2021, conJirmatd prin semndtura
electronicd de cdtre operatorul economic
Obligatoriu
Specifica!ia de pret
Conform anexei nr. 23
din DS apobatd prin Ordinul MinFin I 15din
1 5.09.2021, co nJirmatd prin semndtura
electronicd de cdtre operatorul economic
Obligatoriu
4.
Garanfia pentru oferld in mdrime
de 2 %o din valoarea ofertei fErl
TVA
Conform anexei nr. 9
din DS apobatd prin Ordinul M
Pag. 2–3
Jirmatd prin semndtura
electronicd de cdtre operatorul economic
Obligatoriu
4.
Garanfia pentru oferld in mdrime
de 2 %o din valoarea ofertei fErl
TVA
Conform anexei nr. 9
din DS apobatd prin Ordinul MinFin I l5din
1s.09.2021
Garanlie emisd de o institulie licen{iatd sau
transfer la contul autoritdtii contractante in
Obligatoriu
Atentie! orice utilizore, divulgore, copiere, distribuire sau distrugere o acestui document, fdrd o aveo in prealobil consimldmdntut
nostru scris, este strict interzisd gi poate fi ilegold
pog. 2 din 5
mdrime de2% din valoarea ofertei f6rd TVA
propuse, confirmatd prin semndturu
electronicd de cdtre operatorul economic:
Beneficiar: i.S.,,AIC,,
BC,,Moldindconbank" SA fiI. Burebista,
MOLDMD2X328
MDI 7ML0225 I 0000000 002341
Termenul de valabilitate sdJie cel pulin egal
cu perioada de valabilitute al ofertei: 60 zile
din data limitd de depunere a ofertelor,
5. Declaraf ie privind valabi litatea
ofertei
Conform anexei nr.8
din DS apobatd prin Ordinul MinFin 1l5din
15.09.2021. Termenul de valabilitate al
ofertei - 60 de zile din data limiti de
depunere a ofertelor, conJirmatd prin
semndlura electrunicd de cdtre operatorul
economic
Obligatoriu
6. Cerere de parlicipare
Conform anexei nr. 7
din DS apobatl prin Ordinul MinFin I 15 din
1 5.09.2021, con/irmatd prin semndt ura
electronicd de cltre operatorul economic
Obligatoriu
7.
Garanlia de bund execu{ie in
mdrime de 5o/o din valoarea
contractului cLr TVA
(de c[tre ofertantul desemnat
c6gtigdtor)
I Conform anexei nr.10
din DS apobatl prin Ordinul MinFin l l5din
t5,og.2o2t
Garanfie emis6 de o institulie licenfiatE
sau transfer la contul autoritlrii contractante
in mdrime de 5 o/o din valoarea ofertei cu
TVA propuse, con/irmatd prin semndtura
electronicd de cltre operatorul economic:
Beneficiar: i.S. ,,AIC"
BC,,Moldindconbank" SA
BIC:MOLDMD2X
IBAN :MD I 7ML022s t 00000000023 4 l,
sau conform prevederilor art. 68 din Legea nr.
t3U20t5
Termenul de valabilitate sd/ie nu mai mic
cu perioada de valabilitate a ContrqctuluL
Obligatoriu
pentru ofertantul
declarat
c6qtigdtor
8.
Dovada ?nregistrdrii persoanei
juridice in conformitate cu
prevederile legale din [aracare
ofertantul este stabilit sau Extrasul
din Registrul de Stat a persoanelor
iuridice
Certificat/extras - copie, conlirmatd prin
semndtura electronicd de cdtre operatorul
economic
Obligatoriu
9.
De[inerea unui service-centru sau
un contract cu un aselrenea centru
in Republica Moldova
Copia certificatului original a service-centru
(dupi caz contract de colaborare) con/irmatd Obligatoriu
Atenlie! oilce utilizore, divulgore, copiere, distribuire sou distrugere o ocestui document, fdrd o oveo in prealobil consimldmdntut
nostru scris, este strict interzisd $i poote fi ilegald
Pog. 3 din 5
Pag. 3–4
tenlie! oilce utilizore, divulgore, copiere, distribuire sou distrugere o ocestui document, fdrd o oveo in prealobil consimldmdntut
nostru scris, este strict interzisd $i poote fi ilegald
Pog. 3 din 5
prin semndtura electronicd de cdtre
operatorul economic
10.
Autorizafie (de mediu) privind
numdrul de inregistrare din ,,Lista
producltoril or". Certi fi catul
DEEE (deqeuri de echipamente
electrice gi electronice), conform
HG2l2 din 07.03.2018
Copie validd, conJirmatd prin semndtura
electronicd de cdtre operatorul economic Obligatoriu
1l Echipamente noi, ne
recondi(ionate
Scrisoare de garanfie, conJirmatd prin
semnfrtura electronicd de cdtre operatorul
economic
Obligatoriu
12.
Garan{ia de minimum 36 luni (va
acoperi reparalia Ei/sau inlocuirea
echipamentului.
Scrisoare de garanfieltalon de garantie de la
producdtor sau vendor/vinzdtor, con/irmatd
prin qemndturu electronicd
Obligatoriu
Important: Pe toate actele ce tnsole
electronicd.
21. Motivul recurgerii la procedura acceleratd (in cazul licitafiei deschise, restr6nse qi
a procedurii negociate), dupd caz: nu
22, Tehnici qi instrumente specifice de atribuire (daci este cazul specificafi dacl se va utiliza acordul-
cadru, catalogul electronic, sistemul dinamic de achizitie sau licitalia electronic6): nu
23. Condilii speciale de care depinde indeplinirea contractului (indicali dupd caz): nu
24. Ofe*ele se prezintdin MDL cu Eifdrd TVA
25. Criteriul de evaluare aplicat pentru atribuirea contractulu i: Cel moi mic pret cu corespunderea
totald a specificotiilor solicitate.
26. Factotii de evaluare celei mai avantajoase oferte din punct de vedere economic, precum gi ponderea:
nu se aplicl
27. Termenul-limitd de depunere/deschidere a ofertelor:
- pAn[ la: (ora exactd) conform SIA,,RSAP,,
- pe: (data) conform SIA,,RSAP"
28. Adresa la care trebuie transmise ofertele sau cererile de participare: SIA ,,RSA7"
29. Termenul de valabilitate a ofertelor: 60 de zile
30. Locul deschiderii ofertelor: SIA..RSAP,,
Ofertele intdrziate vor fi respinse.
31. Persoanele autorizate sd asiste la deschiderea ofertelor:
Ofertan{ii sau reprezentanfii acestora au dreptul si participe la deschiderea ofertelor, cu excep{ia
cazului in care ofertele au fost depuse in mod electronic.
32, Limba sarl limbile in care trebuie redactate ofertele sau cererile de participare: Romani
33. Respectivul contract se referd la un proiect gi/sau program finanfat din fonduri ale Uniunii Europene
qi/sau de unul dintre statele membre ale Uniunii Europene: nu
34. Denumirea qi adresa organismului competent in solufionarea contestaliilor:
Agenfia NationalS pentru Solu{ionarea Contestatiilor
Adresa: mun. chiqiniu, bd. gtefan cel Mare Ei Sf6nt nr.l24 (et. ),MD 2001;
TeliFaxle-m ail :022-820 6 52, 022 8 2 0-6 5 l, c o_ntestati i @.an sc. m d.
35. Dataldatele qi referinla/referinfele publicdrilor anterioare in Jurnalul Oficial al Uniunii Europene
privind contractul/contractele la care se referd anuntul respectiv (dacd este cazul): lipsi publicare
Atentie! ori
Pag. 4–5
referinla/referinfele publicdrilor anterioare in Jurnalul Oficial al Uniunii Europene
privind contractul/contractele la care se referd anuntul respectiv (dacd este cazul): lipsi publicare
Atentie! orice utitizore' divutsore' 
'x:::{:;:::;::2:{:,;i,L'l;::,i:;:;,i ;::::i l:;:trent, 
fdrd a oieo in preotabit consimsdmdntut
Pog.4 din 5
36. in cazul achiziliilor periodice, calendarul estimat pentru publicarea anunturilor viitoare: lipsl
publicare
37 ' Datapublicdrii anunlului de intenfie sau, dupd caz, precizarea ci nu a fost publicat un astfel de anunt:
BAP nr. 03 din 09.01.2026
38. Data transmiterii spre publicare a anunlului de participare: conform SIA RSAp
39. in cadrulprocedurii de achizifie sectoriald se va utiliza/accepta:
19: L,l..,-rr:11atii 
relev.ante: Achitarea bynylitoy se va efectua la prezentarea Facturi Jiscale Eiactului de predare primire tn termen cle pdnd ta 20 zile lucidtoare.
Preqedintele grupului de lucru Sergiu SPOIALA
AtenSie! orice utilizare, divulgare, copiere, distribuire sou distrugere o ocestui document, fdrd o ovea in preolobil consimldmdntul
nostru scris, este strict interzisd 5i poate fi ilegold
Pag. 5 din 5
Denumirea instrumentului electronic Se va utiliza/accepta sau nuD.p.un...q 
"l..rroni"d 
q of"n.lor ffi Se acceptd
Sistemul de comenzi electronice Nu este cazul
r acrurarea et ectrontca Nu este cazul
Pldlile electronice Nu este cazul

Previzualizarea are caracter informativ. Doar originalul oficial din sursă are valoare juridică.