anunt_de_participare_negresti.signed.signed.signed.pdf
Pag. 1
Anexa nr.2
la Documentația standard nr.69
din 07 mai 2021, cu modificările ulterioare
ANUNȚ DE PARTICIPARE
privind achiziționarea: Lucrărilor de reparație capitală a castelului de apă și a sistemului centralizat de
alimentare cu apă, inclusiv elaborarea documentației de proiect și supravegherea de autor, din cadrul
unității militare din localitatea Negrești, raionul Strășeni.
(se indică obiectul achiziției)
prin procedura de achiziție: Cererea ofertelor de prețuri;
(tipul procedurii de achiziție)
1. Denumirea autorității contractante: Agenţia asigurare resurse şi administrare patrimoniu, Ministerul
Apărării;
2. IDNO: 1006601001229;
3. Adresa: mun. Chișinău, șos. Hîncești, 84;
4. Numărul de telefon/fax: (022) 25 24 70 / 25 23 66;
5. Adresa de e-mail și pagina web oficială a autorității contractante: [email protected];
6. Adresa de e-mail sau pagina web oficială de la care se va putea obține accesul la documentația de
atribuire: documentația de atribuire este anexată în cadrul procedurii în SIA RSAP;
7. Tipul autorității contractante și obiectul principal de activitate (dacă este cazul, mențiunea că
autoritatea contractantă este o autoritate centrală de achiziție sau că achiziția implică o altă formă
de achiziție comună): Autoritate centrală de achiziție a Ministerului Apărării;
8. Cumpărătorul invită operatorii economici interesați, care îi pot satisface necesitățile, să participe
la procedura de achiziție privind prestarea/executarea următoarelor servicii de
proiectare/lucrări:
Nr.
d/o
Cod
CPV
Denumirea serviciilor de
proiectare sau de lucrări
solicitate
U/M
Cantitatea
Specificarea tehnică deplină
solicitată, Standarde de referință
Valoarea estimată
lei (preț fără TVA)
(se va indica pentru
fiecare lot în parte)
1
45232153-9
Lucrări de reparație capitală a
castelului de apă (rezervor existent
V = 15 m³ / capacitate proiectată V
= 50 m³) și a sistemului centralizat
de alimentare cu apă, inclusiv
elaborarea documentației de proiect
și supravegherea de autor, din cadrul
unității militare din localitatea
Negrești, raionul Strășeni.
Lucrare
1
Conform Caietului de sarcini și Listei cantităților
de lucrări (Formularul nr. 1B). Situația existentă:
castel de apă cu rezervor V = 16 m³. Cerința
funcțională proiectată: rezervor V = 50 m³.
Formularul nr. 1B include Deviz -ofertă nr. 00 -
PROIECTARE-2026, cu poziții distincte pentru
elaborarea documentației de proiect și
supravegherea de autor. Cantitățile tehnice sunt
cantități de referință comune tuturor ofertanților
pentru comparabilitatea ofertelor, iar soluția
definitivă pentru rezervor, suport, fundație,
ancorare și masele de demontare/montare se
stabilește prin documentația de proiect verificată.
Obiect integrat: proiectare, remedierea
observațiilor, supraveghere de autor și
Pag. 1–2
or, suport, fundație,
ancorare și masele de demontare/montare se
stabilește prin documentația de proiect verificată.
Obiect integrat: proiectare, remedierea
observațiilor, supraveghere de autor și execuție.
Proiectul analog este numai material de referință.
Expertiza tehnică și verificarea independentă a
proiectului sunt asigurate separat de Beneficiar.
833 333,33
Valoarea estimativă totală 833 333,33
9. În cazul procedurilor de preselecție se indică numărul minim al candidaților şi dacă este cazul,
numărul maxim al acestora: Nu;
10. În cazul în care contractul este împărțit pe loturi, un operator economic poate depune oferta (se
va selecta): Pentru un singur lot;
11. Admiterea sau interzicerea ofertelor alternative: Nu se admite;
(indicați se admite sau nu se admite)
12. Termenii și condițiile de prestare/executare solicitați: activitățile contractuale se vor începe în
maximum 5 (cinci) zile lucrătoare de la ordinul de începere și predarea datelor
inițiale/amplasamentului. Ofertantul va indica distinct în Grafic durata proiectării și a remedierii
observațiilor, iar aceste durate, acceptate prin ofertă, vor deveni contractuale. Perioada verificării
independente asigurate de Beneficiar se evidențiază separat. Execuția propriu-zisă va fi de maximum
60 (șaizeci) de zile lucrătoare de la ordinul de începere a execuției, emis după verificarea și acceptarea
documentației de proiect și obținerea actelor permisive necesare, după caz. Întregul grafic se va încadra
în termenul de valabilitate al contractului.
13. Termenul de valabilitate a contractului: 31 decembrie 2026;
14. Contract de achiziție rezervat atelierelor protejate sau că acesta poate fi executat numai în
cadrul unor programe de angajare protejată (după caz): Nu;
(indicați da sau nu)
15. Prestarea serviciului este rezervată unei anumite profesii în temeiul uno r legi sau al unor acte
administrative (după caz): Da, pentru activitățile reglementate. Proiectarea, supravegherea de autor
și conducerea execuției vor fi realizate de specialiști atestați/autorizați pentru domeniile
corespunzătoare, în condițiile Codului urbanismului și construcțiilor nr. 434/2023 și ale actelor
normative subsecvente. Capacitatea profesională poate fi asigurată de ofertant, asociat și/sau
subcontractant nominalizat, potrivit documentației de atribuire.
(se menționează respectivele legi și acte administrative)
16. Scurta descriere a criteriilor privind eligibilitatea operatorilor economici care pot determina
eliminarea acestora și a criteriilor de selecție/de preselecție; nivelul minim (nivelurile minime) al
(ale) cerințelor eventual impuse; se menționează informațiile solicitate (DUAE, documentație):
Nr.
d/o
Descrierea
criteriului/cerinței
Mod de demonstrare a îndeplinirii criteriului/cerinței: Nivelul minim/
Obligativitatea
16.1. Anexa nr. 9 - Garanție
pentru ofertă.
2% din valoarea ofertei fără TVA. Scrisoare de garanție bancară conform
Pag. 2–3
demonstrare a îndeplinirii criteriului/cerinței: Nivelul minim/ Obligativitatea 16.1. Anexa nr. 9 - Garanție pentru ofertă. 2% din valoarea ofertei fără TVA. Scrisoare de garanție bancară conform formularului aplicabil sau ordin de plată/transfer la contul indicat de autoritatea contractantă. Documentul se semnează electronic de ofertant. Obligatoriu 16.2. Anexa nr. 7 - Cerere de participare. Completată conform Documentației standard și semnată electronic de persoana autorizată a ofertantului. Obligatoriu 16.3. Anexa nr. 8 - Declarație privind valabilitatea ofertei. Completată conform Documentației standard și semnată electronic de persoana autorizată a ofertantului. Obligatoriu 16.4. Propunerea financiară / devizul ofertă pentru proiectare + execuție. Formele și devizele solicitate prin Documentația standard și Lista cantităților publicată. Formularul nr. 1B include Deviz-ofertă nr. 00-PROIECTARE-2026: poziția 1 - elaborarea documentației de proiect, inclusiv remedierea observațiilor verificatorilor Beneficiarului; poziția 2 - supravegherea de autor. Prețul total va include aceste servicii și execuția integrală. Expertiza tehnică și verificarea independentă asigurate de Beneficiar nu se includ. Obligatoriu 16.5. DUAE. Formularul standard DUAE în vigoare la data publicării procedurii, completat conform cerințelor procedurii și semnat electronic de ofertant. Obligatoriu 16.6. Anexa nr. 10 - Graficul de realizare a contractului (proiectare + execuție). Graficul va evidenția distinct mobilizarea/colectarea datelor, proiectarea, predarea la verificare, remedierea observațiilor, acceptarea documentației, execuția, probele, dezinfecția, punerea în funcțiun e și recepția. Execuția propriu-zisă: maximum 60 zile lucrătoare. Graficul integral trebuie să se încadreze în termenul contractului. Obligatoriu 16.7. Anexa nr. 29 - Memoriu tehnic (proiectare + execuție). Va descrie metodologia de proiectare și verificare a datelor din teren, inclusiv abordarea tehnică pentru situația existentă cu rezervor V = 1 5 m³ și realizarea configurației proiectate cu rezervor V = 50 m³; componența documentației; verificarea structurală a suportului, fundației și ancorării pentru noile încărcări; gestionarea observațiilor verificatorilor Beneficiarului; supravegherea de autor; tehnologiile de Obligatoriu Nr. d/o Descrierea criteriului/cerinței Mod de demonstrare a îndeplinirii criteriului/cerinței: Nivelul minim/ Obligativitatea demontare/montare; rețelele de apă; stația de dezinfecție; stația de pompare; instalațiile electrice/automatizarea; controlul calității; SSM/mediu; probele și punerea în funcțiune. Semnat electronic. 17. Garanția pentru ofertă, va fi emisă de o bancă comercială, sau prin transfer la contul autorităţii contractante, stabilit în acest sens, în cuantum de 2% din valoarea ofertei fără TVA. 18. Termenul de garanție a lucrărilor sau serviciilor de proiectare și de lucrări: garanția lucrărilor de
Pag. 3
ăţii contractante, stabilit în acest sens, în cuantum de 2% din valoarea ofertei fără TVA. 18. Termenul de garanție a lucrărilor sau serviciilor de proiectare și de lucrări: garanția lucrărilor de construcții – 5 ani (60 luni) de la recepția la terminarea lucrărilor. Răspunderea pentru documentația de proiect și supra vegherea de autor se aplică potrivit Codului urbanismului și construcțiilor nr. 434/2023 și contractului. 19. Garanția de bună execuție a contractului, va fi emisă de o bancă comercială, sau prin transfer la contul autorităţii contractante, stabilit în acest sens,în cuantum de 10%. 20. Motivul recurgerii la procedura accelerată (în cazul licitației deschise, restrânse și a procedurii negociate): Nu se aplică în cadrul procedurii în cauză; 21. Tehnici și instrumente specifice de atribuire (dacă este cazul specificați dacă se va utiliza acordul-cadru, sistemul dinamic de achiziție sau licitația electronică): Nu; 22. Condiții speciale de care depinde îndeplinirea contractului (indicați după caz): Contractul are ca obiect proiectare + execuție. La amplasament există un castel de apă cu rezervor V = 1 5 m³, iar cerința funcțională a achiziției este realizarea configurației proiectate cu rezervor V = 50 m³. Valoarea estimată de 833 333,33 lei fără TVA include elaborarea documentației de proiect, remedierea observațiilor de verificare, supravegherea de autor și execuția integrală a lucrărilor, inclusiv materialele/echipamentele, probele, dezinfecția și punerea în funcțiune. Formularul nr. 1B conține poziții distincte pentru proiectare și supravegherea de autor și cantități tehnice de referință comune tuturor ofertanților. Parametrii structurali și masele definitive aferente trecerii de la situația existentă V = 15 m³ la configurația proiectată V = 50 m³ se stabilesc prin documentația de proiect verificată. Expertiza tehnică a constr ucției existente și verificarea independentă a documentației de proiect vor fi asigurate și achitate separat de Beneficiar. Lucrările dependente de soluțiile de proiect vor începe numai după verificarea și acceptarea documentației. 23. Ofertele se prezintă în valuta: Lei moldovenești; 24. Criteriul de evaluare aplicat pentru atribuirea contractului: prețul cel mai scăzut, fără TVA, pentru întregul obiect proiectare + execuție, dintre ofertele admisibile și conforme cu toate cerințele documentației de atribuire. Înainte de atribuirea contractului, ofertantul clasat pe primul loc după aplicarea criteriului de atribuire va prezenta, la solicitarea autorității contractante și în termenul indicat de aceasta, documentele justificative actualizate care demonstrează info rmațiile declarate în DUAE, în conformitate cu Legea nr. 131/2015 și Documentația standard aplicabilă. Documentele/informațiile accesibile direct autorității contractante în baze de date sau registre oficiale nu se vor solicita în mod inutil de la operatorul economic. Nr. d/o Descrierea criteriului/cerinţei Mod de d
Pag. 3–4
ațiile accesibile direct autorității contractante în baze de date sau registre oficiale nu se vor solicita în mod inutil de la operatorul economic. Nr. d/o Descrierea criteriului/cerinţei Mod de demonstrare a îndeplinirii criteriului/cerinţei: Nivelul minim/ Obligativitatea 1. Înregistrarea și capacitatea de exercitare a activității profesionale. Extras/certificat/decizie de înregistrare ori document echivalent pentru nerezidenți. Pentru activitățile reglementate, capacitatea de proiectare/execuție poate fi demonstrată prin ofertant, asociat și/sau subcontractant nominalizat, cu documentele prevăzute de legislație. Informațiile accesibile în registre oficiale pot fi verificate direct de autoritatea contractantă. Obligatoriu 2. Experiență similară - execuție (Anexa nr. 12 și/sau Anexa nr. 13). În condițiile Documentației standard: cel puțin un contract de lucrări similare finalizat în ultimii 5 ani, cu valoare de minimum 75% din valoarea viitorului contract, SAU valoarea cumulată a contractelor similare executate în ultimul an de activitate cel puțin egală cu valoarea viitorului contract. Prin lucrări similare se înțeleg lucrări compara bile prin natură/complexitate: reabilitare/reparație a construcțiilor metalice, rezervoare/castele de apă, infrastructură de alimentare cu Obligatoriu Nr. d/o Descrierea criteriului/cerinţei Mod de demonstrare a îndeplinirii criteriului/cerinţei: Nivelul minim/ Obligativitatea apă, rețele tehnico -edilitare ori instalații aferente. Se prezintă contracte și documente de recepție/bună execuție. 3. Experiență relevantă - proiectare și supraveghere de autor. Ofertantul, asociatul sau subcontractantul nominalizat pentru proiectare va demonstra elaborarea și predarea a cel puțin unei documentații de proiect pentru obiecte comparabile ca natură: alimentare cu apă, construcții metalice/hidrotehnice, rezervoare/castele de apă ori rețele/instalații tehnico - edilitare. Se acceptă contracte și procese -verbale/confirmări de predare sau documente echivalente. Nu se impune o valoare minimă distinctă a contractului de proiectare. Obligatoriu 4. Anexa nr. 14 - Dotări, utilaje și echipamente. Declarație și dovezi privind disponibilitatea, pe perioada necesară, a resurselor adecvate tehnologiei ofertate (proprietate, închiriere, leasing, contracte de prestări sau alte forme legale): echipamente de măsurare, utilaje de ridicat, excavare/transport, sudare, lucru la înălțime, aparate de verificare etc. Nu se condiționează calificarea de proprietatea asupra utilajelor. Obligatoriu 5. Anexa nr. 15 - Personalul de specialitate propus. Se vor nominaliza specialiștii-cheie necesari proiectării, supravegherii de autor și execuției, cu rolurile și documentele de atestare/autorizare cerute de legislație: coordonare proiect, structuri, alimentare cu apă/cana lizare, instalații electrice/automatizare, devize, diriginte de șantier și alte specialități necesare. Se demonstrează disponibili
Pag. 4
legislație: coordonare proiect, structuri, alimentare cu apă/cana lizare, instalații electrice/automatizare, devize, diriginte de șantier și alte specialități necesare. Se demonstrează disponibilitatea acestora pentru contract; nu se impune un număr minim arbitrar de salariați. Obligatoriu 6. Anexa nr. 16 - Lista subcontractanților și partea/părțile subcontractate. Se prezintă dacă ofertantul intenționează să subcontracteze activități, inclusiv proiectarea sau specialități de execuție. Semnată electronic. După caz 7. Anexa nr. 17 - Informații privind asocierea. Se prezintă dacă oferta este depusă de o asociere. Semnată electronic de părțile implicate, conform formularului aplicabil. După caz 8. Anexa nr. 18 - Angajament terț susținător financiar. Se prezintă numai dacă ofertantul se bazează pe susținerea financiară a unui terț, în condițiile legii și Documentației standard. După caz 9. Anexa nr. 19 - Susținere tehnică și profesională. Se prezintă numai dacă ofertantul se bazează pe capacitățile un ui terț pentru îndeplinirea criteriilor tehnice/profesionale, în condițiile legii și Documentației standard. După caz 10. Anexa nr. 22 - Aviz pentru participarea la achiziții publice de lucrări, dacă este necesar potrivit Documentației standard în vigoare. Autoritatea contractantă va verifica, cu prioritate, informațiile disponibile în Registrul de stat în domeniul construcțiilor. Avizul/documentul suplimentar se solicită numai în măsura în care este necesar și informația relevantă nu poate fi verificată direct, potrivit reglementărilor în vigoare. Obligatoriu 11. Raportul financiar pentru ultimul an de activitate. Raport financiar/extras din raport, semnat electronic; pentru informațiile disponibile în sisteme oficiale se admite verificarea directă de către autoritatea contractantă, în condițiile legii. Obligatoriu 12. Lichiditate generală. Minimum 100%, calculată în baza datelor financiare relevante. Dacă operatorul are o perioadă de activitate mai scurtă, se utilizează datele disponibile pentru perioada efectivă de activitate. Obligatoriu 13. Cifra de afaceri anuală medie. Minimum 1,6 mln. lei, aferentă ultimilor 3 ani de activitate, în măsura în care datele sunt disponibile. Pentru operatorii înființați mai recent se ia în considerare perioada efectivă de activitate. Cerința este stabilită la nivelul valorii estimate a contractului. Obligatoriu 14. Situația obligațiilor față de bugetul public național. Autoritatea contractantă va utiliza, cu prioritate, informațiile disponibile în sistemele/bazele de date oficiale. Certificat sau document echivalent se solicită ofertantului numai dacă informația nu poate fi obținută direct sau este necesară clarificarea situației. Obligatoriu la verificare 15. Sistem de management al calității pentru domeniul relevant. Certificat ISO 9001 valabil sau certificat echivalent / alte dovezi echivalente admise de legislație privind măsurile de management
Pag. 4–5
15. Sistem de management al calității pentru domeniul relevant. Certificat ISO 9001 valabil sau certificat echivalent / alte dovezi echivalente admise de legislație privind măsurile de management al calității aplicabile activităților ofertate. Documentul se semnează electronic. Obligatoriu 16. Atestarea/autorizarea specialiștilor-cheie. Copii ale certificatelor/atestatelor/autorizațiilor valabile pentru specialiștii nominalizați la proiectare, supraveghere de autor și execuție, conform profilurilor aplicabile. Verificatorii independenți ai proiectului nu fac part e din echipa ofertantului, fiind asigurați separat de Beneficiar. Obligatoriu 17. Declarația privind beneficiarii efectivi și neîncadrarea în situațiile prevăzute de modelul aprobat de Ministerul Finanțelor. Se prezintă de ofertantul/ofertantul asociat desemnat câștigător, în termenul și forma prevăzute de cadrul normativ aplicabil. Doar câștigătorul 25. Factorii de evaluare a ofertei celei mai avantajoase din punct de vedere economic, precum și ponderile lor: Nu se aplică în cadrul procedurii în cauză; Nr. d/o Denumirea factorului de evaluare Ponderea % 1 26. Termenul limită de depunere/deschidere a ofertelor: - până la: conform SIA RSAP; - pe: conform SIA RSAP. 27. Adresa la care trebuie transmise ofertele sau cererile de participare: Ofertele sau cererile de participare vor fi depuse electronic prin intermediul SIA RSAP. 28. Termenul de valabilitate a ofertelor: 60 zile; 29. Locul deschiderii ofertelor: SIA RSAP; (SIA RSAP sau adresa deschiderii) Ofertele întârziate vor fi respinse. 30. Persoanele autorizate să asiste la deschiderea ofertelor: Ofertanții sau reprezentanții acestora au dreptul să participe la deschiderea ofertelor, cu excepția cazului când ofertele au fost depuse prin SIA RSAP. 31. Limba sau limbile în care trebuie redactate ofertele sau cererile de participare: limba română; 32. Respectivul contract se referă la un proiect și/sau program finanțat din fonduri ale Uniunii Europene: Nu; (se specifică denumirea proiectului și/sau programului) 33. Denumirea și adresa organismului competent de soluționare a contestațiilor: Agenția Națională pentru Soluționarea Contestațiilor Adresa: mun. Chișinău, bd. Ștefan cel Mare și Sfânt nr.124 (et.4), MD 2001; Tel/Fax/email: 022-820 652, 022 820-651, [email protected]. 34. Data (datele) și referința (referințele) publicărilor anterioare în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene privind contractul (contractele) la care se referă anunțul respectiv (dacă este cazul): Nu; 35. În cazul achizițiilor periodice, calendarul estimat pentru publicarea anunțurilor viitoare: Nu se aplică în cadrul procedurii în cauză; 36. Data publicării anunțului de intenție sau, după caz, precizarea că nu a fost publicat un astfel de anunţ: 06 decembrie 2024; 37. Data transmiterii spre publicare a anunțului de participare: Conform SIA RSAP; 38. În cadrul procedurii de achiziție publică se va utiliza
Pag. 5–6
a fost publicat un astfel de
anunţ: 06 decembrie 2024;
37. Data transmiterii spre publicare a anunțului de participare: Conform SIA RSAP;
38. În cadrul procedurii de achiziție publică se va utiliza/accepta:
Denumirea instrumentului electronic Se va utiliza / accepta sau nu
depunerea electronică a ofertelor sau a cererilor de
participare Acceptă
sistemul de comenzi electronice Nu
facturarea electronică Acceptă
plățile electronice Acceptă
39. Contractul intră sub incidența Acordului privin d achizițiile guvernamentale al Organizației
Mondiale a Comerțului (numai în cazul anunțurilor transmise spre publicare în Jurnalul Oficial
al Uniunii Europene): Nu;
(se specifică da sau nu)
40. Alte informații relevante:
1. Operatorii economici participanți vor respecta cerințele de confidențialitate, securitate și protecție a
datelor cu caracter personal aplicabile obiectivului militar, inclusiv Legea nr. 195/2024 privind protecția
datelor cu caracter personal, precum și regulile de acces comunicate de autoritatea contractantă.
2. Oferta va fi însoțită de o Garanție pentru ofertă, în mărime de 2% din valoarea ofertei fără taxa
pe valoarea adăugată , ( emisă de o bancă comercială, cu termenul de valabil itate de 60 zile )
conform formularului (Anexa nr.9) din Documentația standard pentru realizarea achizițiilor publice
de lucrări sau prin transfer la contul autorității contractante, conform următoarelor date bancare:
- Beneficiarul plății: Agenţia Asigurare Resurse şi Administrare Patrimoniu a Ministerului
Apărării;
- Denumirea Băncii: Ministerul Finanţelor – Trezoreria de Stat;
- Codul fiscal: 1006601001229;
- IBAN: MD28TRPCAA518410A00572AA cu nota “Garanția pentru ofertă”.
3. Contractul va fi însoţit de o Garanţie de bună execuţie, în mărime de 10% din valoarea de deviz
a contractului de achiziţii publice , constituită prin scrisoare de garanţie bancară sau transfer la
contul autorităţii contractante, în condițiile Documentației standard și ale contractului. Termenul de
valabilitate al garanției va acoperi obligațiile garantate, iar restituirea acesteia se va efectua în
condițiile cadrului normativ aplicabil. Datele bancare sunt următoarele:
- Beneficiarul plăţii: Agenţia Asigurare Resurse şi Administrare Patrimoniu a Ministerului
Apărării;
- Denumirea Băncii: Ministerul Finanţelor – Trezoreria de Stat;
- Codul fiscal: 1006601001229;
- IBAN: MD07TRPCAA518440B00572AA cu nota “Pentru garanţia de bună execuţie a
contractului”.
4. Tratamentul ofertelor a căror valoare depășește valoarea estimată, precum și al ofertelor aparent anormal
de scăzute, se va realiza exclusiv în condițiile Legii nr. 131/2015 și ale Regulamentului privind
achizițiile publice de lucrări aprobat prin Hotărârea Guvernului nr. 638/2020, cu modificările ulterioare.
Nu se aplică o regulă de respingere automată în afara cazurilor prevăzute de cadrul normativ.
Conducătorul
Pag. 6
de lucrări aprobat prin Hotărârea Guvernului nr. 638/2020, cu modificările ulterioare.
Nu se aplică o regulă de respingere automată în afara cazurilor prevăzute de cadrul normativ.
Conducătorul grupului de lucru: Stanislav POJAR
Întocmit: Petru PRODIUS
Secretarul grupului de lucru al autorității contractante
Mihail TURANIN
Previzualizarea are caracter informativ. Doar originalul oficial din sursă are valoare juridică.