RU RO

anunț,invitație de participare primăria bîrlădeni lucrari de reparatii acoperisului la gradinita (1).semnat.pdf

procesat Documentația de atribuire Limbă: RO Pagini: 5
Pag. 1
Anexa nr. 2 
la Documentația standard nr._115_ 
din “__15__” __09__ 2021__ 
 
 
ANUNȚ DE PARTICIPARE INCLUSIV PENTRU PROCEDURILE DE 
PRESELECȚIE/PROCEDURILE NEGOCIATE 
 
privind achiziționarea   Lucrari de reparatii acoperisului la Gradinita de copii s.  
Paladia r-l Ocnita     
                                                                                (se indică obiectul achiziției) 
prin procedura de achiziție_________Cerera ofertelor de prețuri_______________________ 
                                                                                (tipul procedurii de achiziție) 
*Procedura a fost inclusă în planul de achiziții publice a autorității contractante (Da/Nu): __da__ 
Link-ul către planul de achiziții publice publicat:___ ocds-b3wdp1-MD-1787907825615 
1. Denumirea autorității contractante: __ Primăria Bîrlădeni ______________________ 
2. IDNO:___1007601005006_________________________________________________________ 
3. Adresa__r-nul Ocnița, s. Bîrlădeni_____________________________________________ 
4. Numărul de telefon/fax: _060370331_______________________________________ 
5. Adresa de e-mail și pagina web oficială ale autorității contractante: [email protected]_______ 
6. Adresa de e-mail sau pagina web oficială de la care se va putea obține accesul la documentația 
de atribuire: documentația de atribuire este anexată în cadrul procedurii în SIA RSAP 
7. Tipul autorității contractante și obiectul principal de activitate (dacă este cazul, mențiunea că 
autoritatea contractantă este o autoritate centrală de achiziție sau că achiziția implică o altă 
formă de achiziție comună): _____________autoritate publică locală de nivel I______________ 
8. Cumpărătorul invită operatorii economici interesați, care îi pot satisface necesitățile, să 
participe la procedura de achiziție privind livrarea/prestarea următoarelor bunuri/servicii: 
Nr. 
d/o Cod CPV Denumirea 
bunurilor/ serviciilor 
Unitatea 
de măsură Cantitatea 
Specificarea tehnică 
deplină solicitată, 
Standarde de referință 
Valoarea 
estimată 
(se va indica 
pentru fiecare lot 
în parte) 
  Lotul 1     
1 45200000-9
  
Lucrari de 
reparatii 
acoperisului la 
Gradinita de copii 
s.  
Paladia r-l Ocnita 
unitate 1 
Se anexază caetul de sarcini 
cu lista cantităților de 
lucrări 
 
 
 
826 729.00 
Valoarea estimativă totală 826 729.00 
9. În cazul procedurilor de preselecție se indică numărul minim al candidaţilor şi, dacă este 
cazul, numărul maxim al acestora.___nu se aplică_____________________________ 
10. În cazul în care contractul este împărțit pe loturi un operator economic poate depune oferta 
(se va selecta): 
1) Pentru un singur lot;
Pag. 1–2
m al acestora.___nu se aplică_____________________________ 
10. În cazul în care contractul este împărțit pe loturi un operator economic poate depune oferta 
(se va selecta): 
1) Pentru un singur lot;
2) Pentru mai multe loturi; 
3) Pentru toate loturile; 
4) Alte limitări privind numărul de loturi care pot fi atribuite aceluiași ofertant________________ 
 
11. Admiterea sau interzicerea ofertelor alternative: __ nu se admite ___________________ 
                                                                                                               (indicați se admite sau nu se admite) 
12. Termenii și condițiile de livrare/prestare solicitați:  _ 3 luni____ 
13. Termenul de valabilitate a contractului:___31.12.2026_______________________________ 
14. Contract de achiziție rezervat atelierelor protejate sau că acesta poate fi executat numai în 
cadrul unor programe de angajare protejată (după caz): _______nu___________________ 
     (indicați da sau nu) 
15. Prestarea serviciului este rezervată unei anumite profesii în temeiul unor legi sau al unor acte 
administrative (după caz):_____________________nu________________________________ 
                                                       (se menționează respectivele acte cu putere de lege și acte administrative) 
16. Scurta descriere a criteriilor privind eligibilitatea operatorilor economici care pot determina 
eliminarea acestora și a criteriilor de selecție/de preselecție; nivelul minim (nivelurile minime) 
al (ale) cerințelor eventual impuse; se menționează  informațiile solicitate (DUAE, 
documentație):  
Nr. 
 
Denumirea documentului/cerințelor 
 
Mod de demonstrare a îndeplinirii cerinţei: 
Obl. 
Da /Nu 
1. 
Neîncadrarea în siatuațiile ce 
determină excluderea de la procedura 
de atribuire, ce vin în aplicarea art. 18 
din Legea nr. 131 din 03.07.2015 
Declarație pe proprie răspundere  
Da 
2. Cerere de participare copie semnat electronic Da 
3. 
Îndeplinirea obligaţiilor de plată a 
impozitelor, taxelor şi contribuţiilor de 
asigurări sociale, în conformitate cu 
prevederile legale în vigoare în RM 
sau în ţara în care este stabilit 
copie semnat electronic 
Da 
4. 
Dovada înregistrării persoanei juridice, în 
conformitate cu prevederile legale din ţara 
în care ofertantul este stabilit 
copie semnat electronic 
Da 
5. Informații generale despre ofertant  copie semnat electronic Da 
6. 
Informaţiilor cu privire la obligaţiile 
contractuale faţă de alţi beneficiari copie semnat electronic Da 
7. Raportul financiar copie semnat electronic Da 
8. 
Graficul de îndeplinire a lucrărilor cu 
includera proceselor de asfaltare a 
drumurilor nu mai tîrziu de 15 
octombrie 2019 
copie semnat electronic Da  
9. 
Cifra medie anuală de afaceri în ultimii 
3 ani conform IPO14 copie semnat electronic Da 
10. Lichiditate generală conform IPO14 copie semnat electronic Da
Pag. 2–3
mbrie 2019 
copie semnat electronic Da  
9. 
Cifra medie anuală de afaceri în ultimii 
3 ani conform IPO14 copie semnat electronic Da 
10. Lichiditate generală conform IPO14 copie semnat electronic Da
11. 
Demonstrarea accesului la utilajele, 
instalaţiile şi/sau echipamentele tehnice 
indicate de autoritatea contractantă, pe care 
aceasta le consideră necesare pentru 
îndeplinirea contractului ce urmează a fi 
atribuit 
copie semnat electronic Da 
12. 
Demonstrarea accesului la personalul 
necesar pentru îndeplinirea 
corespunzatoare a obiectului contractului 
ce urmează a fi atribuit (personalul de 
specialitate care va avea un rol esenţial în 
îndeplinirea acestuia) 
copie semnat electronic Da 
13. Certificatul de atestare tehnico -
profesională a dirigintelui de șantier copie semnat electronic 
Da 
14. Informații privind subcontractanții copie semnat electronic  
15. Informații privind asocierea copie semnat electronic  
16. Avizul Inspecției de Stat în Construcții copie semnat electronic Da 
17. Manualul Calității  copie semnat electronic Da 
18. Certificate de calitate a principalelor 
materiale utlizate………. [indicaţi 
expres materialele] 
copie semnat electronic 
 
19. Perioada de garanție a lucrarilor  Min. 10 ani Da 
20, Declarației privind confirmarea 
identității beneficiarilor efectivi și 
neîncadrarea acestora 
în situația condamnării  pentru 
participarea la activități 
ale unei organizații sau grupări 
criminale, pentru corupție, 
fraudă și/sau spălare de bani 
copie semnat electronic 
Da  
 
17. Garanția pentru ofertă, după caz_______nu  se aplică_______, cuantumul______________. 
18. Garanția de bună execuție a contractului, după caz_ nu se aplică___, cuantumul________. 
19. Motivul recurgerii la procedura accelerată (în cazul licitației deschise, restrânse și a 
procedurii negociate), după caz _____ nu se aplică ________________________________ 
20. Tehnici și instrumente specifice de atribuire (dacă este cazul specificați dacă se va utiliza 
acordul-cadru, sistemul dinamic de achiziție sau licitația electronică):_ licitația electronică _ 
21. Condiții speciale de care depinde îndeplinirea contractului (indicați după caz): ______nu_____  
22. Ofertele se prezintă în valuta________nu___________________________________________ 
23. Criteriul de evaluare aplicat pentru atribuirea contractului: _prețul cel mai mic pe lista 
întreagă_ 
24. Factorii de evaluare a ofertei celei mai avantajoase din punct de vedere economic, precum și 
ponderile lor:
Pag. 3–4
aluare aplicat pentru atribuirea contractului: _prețul cel mai mic pe lista 
întreagă_ 
24. Factorii de evaluare a ofertei celei mai avantajoase din punct de vedere economic, precum și 
ponderile lor:
Nr. 
d/o 
Denumirea factorului de evaluare Ponderea% 
   
25. Termenul limită de depunere/deschidere a ofertelor: 
- conform SIA RSAP /până la: [ora exactă]_________________________________________ 
- pe: [data]____________________________________________________________________ 
26. Adresa la care trebuie transmise ofertele sau cererile de participare:  
Ofertele sau cererile de participare vor fi depuse electronic prin intermediul SIA RSAP 
27. Termenul de valabilitate a ofertelor: ___50 zile_______________________________________ 
28. Locul deschiderii ofertelor: _______ SIA RSAP ____________________________________ 
                                                                                              (SIA RSAP sau adresa deschiderii) 
Ofertele întârziate vor fi respinse.  
29. Persoanele autorizate să asiste la deschiderea ofertelor:  
Ofertanții sau reprezentanții acestora au dreptul să participe la deschiderea ofertelor, cu excepția 
cazului cînd ofertele au fost depuse prin SIA RSAP. 
30. Limba sau limbile în care trebuie redactate ofertele sau cererile de participare: ___de  stat__ 
31. Respectivul contract se referă la un proiect și/sau program finanțat din fonduri ale Uniunii 
Europene:______________________nu_______________________________________________ 
(se specifică denumirea proiectului și/sau programului) 
32. Denumirea și adresa organismului competent de soluționare a contestațiilor:  
Agenția Națională pentru Soluționarea Contestațiilor 
Adresa: mun. Chișinău, bd. Ștefan cel Mare și Sfânt nr.124 (et.4), MD 2001; 
Tel/Fax/email:022-820 652, 022 820-651, [email protected] 
33. Data (datele) și referința (referințele) publicărilor anterioare în Jurnalul Oficial al Uniunii 
Europene privind contractul (contractele) la care se referă anunțul respectiv (dacă este 
cazul): ____nu___ 
34. În cazul achizițiilor periodice, calendarul estimat pentru  publicarea anunțurilor 
viitoare:_____________nu_________________________________________________________ 
35. Data publicării anunțului de intenție sau, după caz, precizarea că nu a fost publicat un astfel 
de anunţ:__nu a fost publicat______________________________________________ 
36. Data transmiterii spre publicare a anunțului de participare:____28.08.2026______________ 
37. În cadrul procedurii de achiziție publică se va utiliza/accepta: 
Denumirea instrumentului electronic Se va utiliza/accepta sau nu 
Depunerea electronică a ofertelor sau a cererilor de participare da 
Sistemul de comenzi electronice  
Facturarea electronică da 
Plățile electronice da 
38. Contractul intră sub incidența Acordului privind achizițiile guvernamentale al Organizației 
Mondiale a Comerțului (numai în cazul anunțurilor transmise spre publicare în Jurnalul 
Oficial al Uniunii Europene): ______________
Pag. 4–5
dența Acordului privind achizițiile guvernamentale al Organizației 
Mondiale a Comerțului (numai în cazul anunțurilor transmise spre publicare în Jurnalul 
Oficial al Uniunii Europene): ______________nu__________________ 
39. Alte informații relevante: ________________________________________________________
Conducătorul grupului de lucru:  ____Vărzari Marina__________________________  .

Previzualizarea are caracter informativ. Doar originalul oficial din sursă are valoare juridică.