2. anunț de participare radiatoare repetat.signed.pdf
Стр. 1
Anexa nr. 2 la Documentația standard nr. 115 din 15.09.2021 ANUNȚ DE PARTICIPARE privind achiziționarea de Radiatoare de încălzire din fontă (REPETAT) prin procedura de achiziție Cererea ofertei de preț Procedura a fost inclusă în planul de achiziții publice a autorității contractante (Da/Nu): Da Link-ul către planul de achiziții publice publicat: https://drive.google.com/drive/folders/1bCyzufdLM2gyd52Aqb2fSkfV3ytGIvqF Denumirea autorității contractante: Penitenciarul nr.8-Bender 1. IDNO: 1019601000051 2. Adresa: Or.Bender, str.Chișinăului 44 3. Numărul de telefon: 067489637 4. Adresa de e-mail și pagina web oficială ale autorității contractante: - 5. Adresa de e -mail sau pagina web oficială de la care se va putea obține accesul la documentația de atribuire: documentația de atribuire este anexată în cadrul procedurii în SIA RSAP – [email protected] 6. Tipul autorității contractante și obiectul principal de activitate (dacă este cazul, mențiunea că autoritatea contractantă este o autoritate centrală de achiziție sau că achiziția i mplică o altă formă de achiziție comună) : Instituție publică cu statut special 7. Cumpărătorul invită operatorii economici interesați, care îi pot satisface necesitățile, să participe la procedur a de achiziție privind livrarea următoarelor bunuri, Nr. d/o Cod CPV Denumirea bunurilor Cantitate/ Unitate de măsură Descrierea achiziției Valoarea estimată lei, fără TVA Lotul nr.1„Radiatoare de încălzire din fontă” 1. 39715200-9 Radiatoare de încălzire din fontă 1000 secții Radiatoare p/u sisteme de încălzire, din fontă MC140 M500, secționate cu 7 secții, -puterea unei secții - minimum 0,15 kW; -suprafața de încălzire a unei secții - minimum 0,2 m2; -volumul unei secții - minimum 1,1 litri; -înălțimea intre axe -500 mm; -racord la țeavă cu d.20 mm, Inclusiv livrarea la destinatar, însoțit de certificatul de garanție și pașaportul tehnic pentru fiecare bun în parte. * (Prețul se va propune pentru o secție). 250 000,00 Inclusiv livrarea la destinatar, însoțit de certificatul de garanție și pașaportul tehnic, termen limită de livrare 16.11.2026 TOTAL Suma estimativă lei, fără TVA: 250 000,00 Notă*: După etapa finalizării licitației electronice, dacă aceasta a avut loc, în cazul micșorării prețurilor inițiale, conform rundelor desfăşurate, urmează a fi prezentat formularul specificațiilor de preț (Anexa nr.23) actualizat în format electronic, cu aplicarea semnăturii electronice, la adresa de email indicată în documentația de atribuire. 8. În cazul în care contractul este împărțit pe loturi un operator economic poate depune oferta (se va selecta): Pentru mai multe loturi 9. Evaluarea va fi efectuată pe fiecare lot în parte 10. Admiterea sau interzicerea ofertelor alternative: Nu se admite 11. Termenii și condițiile de livrare solicitați: După înregistrarea contractului pe adresa Penitenciarului nr.8- Bender, or. Bender, str.Chișinăului, 44,
Стр. 1–2
icerea ofertelor alternative: Nu se admite 11. Termenii și condițiile de livrare solicitați: După înregistrarea contractului pe adresa Penitenciarului nr.8- Bender, or. Bender, str.Chișinăului, 44, termen limită de livrare 16.11.2026. 12. Termenul de valabilitate a contractului: 31.12.2026 13. Contract de achiziție rezervat atelierelor protejate sau că acesta poate fi executat numai în cadrul unor programe de angajare protejată (după caz): Nu 14. Prestarea serviciului este rezervată unei anumite profesii în temeiul unor legi sau al unor acte administrative (după caz): Nu 15. Scurta descriere a criteriilor privind eligibilitatea operatorilor economici care pot determina eliminarea acestora și a criteriilor de selecție/de preselecție; nivelul minim (nivelurile minime) al (ale) cerințelor eventual impuse; se menționează informațiile solicitate (DUAE, documentație): Nr. d/o Criteriile de calificare și de selecție Mod de demonstrare a îndeplinirii criteriului/cerinței: Nivelul minim/ Obligativitatea 1. Cerere de participare Completat în conformitate cu Anexa nr.7 din Documentația standard – confirmat prin ștampila și semnătura participantului sau semnat electronic. Obligatoriu 2. Declarație privind valabilitatea ofertei Completat în conformitate cu Anexa nr.8 din Documentația standard, termenul de valabilitate - 60 zile din data limită de depunere a ofertelor - confirmat prin ștampila și semnătura participantului sau semnat electronic. Obligatoriu 3. Specificații tehnice Completat în conformitate cu Anexa nr.22 din Documentația standard - confirmat prin ștampila și semnătura participantului sau semnat electronic. Obligatoriu 4. Specificații de preț Completat în conformitate cu Anexa nr.23 din Documentația standard – confirmat prin ștampila și semnătura participantului sau semnat electronic. Obligatoriu 5. Garanția pentru ofertă – 1% din valoarea ofertei fără TVA Completată în conformitate cu Anexa nr. 9 din Documentația standard, în original emisă de o bancă comercială . Termenul de valabilitate să fie egal cu perioada de valabilitate al ofertei: 60 zile din data limită de depunere a ofertelor. Obligatoriu 6. DUAE Completat conform modelului anexat de către AC, confirmat prin ștampila și semnătura participantului sau semnat electronic. Obligatoriu Conform art. 20 alin. 8, Legea nr. 131 din 03.07.2015, privind achiziţiile publice, ofertantul clasat pe primul loc va prezenta (prin mijloace electronice, cu aplicarea semnăturii electronice) în termen de 3 zile, la solicitarea autorităţii contractante, documentele justificative actualizate prin care va demonstra îndeplinirea tuturor criteriilor de calificare şi selecție, în conformitate cu informațiile cuprinse în DUAE, cu ulterioara plasare pe platforma SIA RSAP, după cum urmează: Nr. d/o Criteriile de calificare și de selecție Mod de demonstrare a îndeplinirii criteriului/cerinței: 1. Dovada înregistrării de stat Certificat/deciz
Стр. 2–3
e platforma SIA RSAP,
după cum urmează:
Nr.
d/o Criteriile de calificare și de selecție Mod de demonstrare a îndeplinirii criteriului/cerinței:
1.
Dovada înregistrării de stat Certificat/decizie de înregistrare a întreprinderii /extras din Registrul de
Stat al persoanelor juridice, copie confirmată prin ștampila și semnătura
participantului sau semnată electronic.
2. Certificat de atribuire al contului bancar Eliberat de banca deținătoare de cont, copie confirmată prin ștampila și
semnătura participantului sau semnată electronic.
3.
Licența de activitate Copie a originalului eliberat de organul abilitat, confirmată prin ștampila
și semnătura participantului sau semnat electronic.
4.
Certificat de conformitate Copie a originalului eliberat de organul abilitat, confirmată prin ștampila
și semnătura participantului sau semnat electronic.
5. Pașaportul tehnic, manual de utilizare sau
descrierea tehnică detaliată
- copie, confirmată prin ștampila și semnătura participantului sau
semnată electronic.
6.
Declarație privind confirmarea identității
beneficiarilor efectivi și neîncadrarea
acestora în situația condamnării pentru
participarea la activităţi ale unei organizaţii
sau grupări criminale, pentru corupţie,
fraudă şi/sau spălare de bani.
Completată în conformitate cu ordinul Ministerului Finanțelor nr. 145 din
24.11.2020 - confirmată prin ștampila și semnătura participantului sau
semnat electronic, doar de ofertantul desemnat câștigător.
7. Garanţia de bună execuţie 5% din suma
contractului (în cazul semnării contractului)
Gаrаnțiа de bună execuție va fi emisă de о bancă comercială licențiată,
completată în соnfоrmitate cu Аnехa nr. 10 din Documentația standard;
Se va prezenta în original de către operatorul есоnоmiс desemnat
câștigător;
Termenul de valabilitate a garanţiei: 31.12.2026.
Conform pct. 58, secțiunea a 3 -a din Documentația standard, prețurile pentru bunurile solicitate se
indică în lei moldoveneşti, cu două cifre după virgulă.
În situația identificării de către Penitenciarul nr.8-Bender a diferenței între suma prețurilor unitare și prețul
total din Anexa nr.23 din documentația standard, urmează a fi luat în calcul prețul unitar fără TVA , iar suma
totală va fi corectată corespunzător, fiind coordonată în prealabil cu operatorul economic. Dacă ofertantul nu va
accepta corecția acestor erori, oferta, în consecință, va fi respinsă.
În temeiul art.19 alin. 3 lit. d) din Legea nr. 131/ 2015, privind achizițiile publice, Penitenciarul nr.8-Bender
va exclude din procedura de atribuire a contractului de achiziții publice orice ofertant în cazul prezentării informațiilor
false sau neprezentării informațiilor solicitate de Penitenciarul nr.8 -Bender, în scopul demonstrării îndeplinirii
criteriilor de calificare și selecție.
Termenul de valabilitate să fie egal cu perioada de valabilitate al ofertei: 60 zile din data limită de depunere a
ofertelor.
16. Motivul recurgerii la procedur
Стр. 3
iteriilor de calificare și selecție. Termenul de valabilitate să fie egal cu perioada de valabilitate al ofertei: 60 zile din data limită de depunere a ofertelor. 16. Motivul recurgerii la procedura accelerată (în cazul licitației deschise, restrânse și a procedurii negociate), după caz – 17. Tehnici și instrumente specifice de atribuire (dacă este cazul specificați dacă se va utiliza acordul-cadru, sistemul dinamic de achiziție sau licitația electronică): - 18. Condiții speciale de care depinde îndeplinirea contractului (indicați după caz): - 19. Ofertele se prezintă în valuta: Lei MD 20. Criteriul de evaluare aplicat pentru atribuirea contractului: cel mai mic preț fără TVA și corespunderea specificației tehnice solicitate 21. Factorii de evaluare a ofertei celei mai avantajoase din punct de vedere economic, precum și ponderile lor: Nr. d/o Denumirea factorului de evaluare Ponderea% - - - 22. Termenul limită de depunere/deschidere a ofertelor: conform SIA RSAP MTender (achizitii.md) 23. Adresa la care trebuie transmise ofertele sau cererile de participare: Ofertele sau cererile de participare vor fi depuse electronic prin intermediul SIA RSAP 24. Termenul de valabilitate a ofertelor: 60 zile din data limită de depunere a ofertelor 25. Locul deschiderii ofertelor: SIA RSAP; Ofertele întârziate vor fi respinse. 26. Persoanele autorizate să asiste la deschiderea ofertelor: Ofertanții sau reprezentanții acestora au dreptul să participe la deschiderea ofertelor, cu excepția cazului când ofertele au fost depuse prin SIA RSAP. 27. Limba sau limbile în care trebuie redactate ofertele sau cererile de participare: Română 28. Respectivul contract se referă la un proiect și/sau program finanțat din fonduri ale Uniunii Europene: Nu 29. Denumirea și adresa organismului competent de soluționare a contestațiilor: Agenția Națională pentru Soluționarea Contestațiilor Adresa: mun. Chișinău, bd. Ștefan cel Mare și Sfânt nr.124 (et.4), MD 2001; Tel/Fax/email:022-820 652, 022 820-651, [email protected] 30. Data (datele) și referința (referințele) publicărilor anterioare în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene privind contractul (contractele) la care se referă anunțul respectiv (dacă este cazul): nu a fost publicat 31. În cazul achizițiilor periodice, calendarul estimat pentru publicarea anunțurilor viitoare: 32. Data publicării anunțului de intenție sau, după caz, precizarea că nu a fost publicat un astfel de anunț: https://tender.gov.md/ro/bap/ 33. Data transmiterii spre publicare a anunțului de participare: 27.08.2026 34. În cadrul procedurii de achiziție publică se va utiliza/accepta: Denumirea instrumentului electronic Se va utiliza/accepta sau nu Depunerea electronică a ofertelor sau a cererilor de participare da Sistemul de comenzi electronice da
Стр. 3–4
lică se va utiliza/accepta: Denumirea instrumentului electronic Se va utiliza/accepta sau nu Depunerea electronică a ofertelor sau a cererilor de participare da Sistemul de comenzi electronice da Facturarea electronică da Plățile electronice da 35. Contractul intră sub incidența Acordului privind achizițiile guvernamentale al Organizației Mondiale a Comerțului (numai în cazul anunțurilor transmise spre publicare în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene):Nu 36. Alte informații relevante: Nu Vicepreședintele grupului de lucru: Timofei MÎNZARARI
Предпросмотр носит справочный характер. Юридически значим только официальный оригинал в источнике.