RU RO

anunț de participare lucrări de construcție 5.6 a-b și 5.7 tm136.signed.signed.pdf

обработан Объявление о закупке Язык: RO Страниц: 8
Стр. 1–2
Anexa nr.2 
la Documentația standard nr.69 
din 07 mai 2021 
 
 
ANUNȚ DE PARTICIPARE 
 
privind achiziționarea: Lucrări de construcție a 3 obiecte de infrastructură militară (obiectele nr.5.6A-B, 
5.7), TM-136, Băcioi. Contract cu finanțare multianuală 2026-2028. 
                                                                                       (se indică obiectul achiziției) 
 
prin procedura de achiziție: Licitație deschisă; 
                                                         (tipul procedurii de achiziție) 
1. Denumirea autorității contractante: Agenţia asigurare resurse şi administrare patrimoniu, Ministerul 
Apărării; 
2. IDNO: 1006601001229; 
3. Adresa: mun. Chișinău, șos. Hîncești, 84; 
4. Numărul de telefon/fax: (022) 25 24 91 / 25 23 66; 
5. Adresa de e-mail și pagina web oficială a autorității contractante: [email protected]; 
6. Adresa de e-mail sau pagina web oficială de la care se va putea obține accesul la documentația 
de atribuire: documentația de atribuire este anexată în cadrul procedurii în SIA RSAP; 
7. Tipul autorității contractante și obiectul principal de activitate (dacă este cazul, mențiunea că 
autoritatea contractantă este o autoritate centrală de achiziție sau că achiziția implică o altă 
formă de achiziție comună): Autoritate centrală de achiziție a Ministerului Apărării; 
8. Cumpărătorul invită operatorii economici interesați, care îi pot satisface necesitățile, să 
participe la procedura de achiziție privind prestarea/executarea următoarelor servicii de 
proiectare/lucrări: 
Nr. 
d/o 
Cod 
CPV 
Denumirea serviciilor de 
proiectare sau de lucrări 
solicitate 
U/M 
Cantitatea Specificarea 
tehnică deplină 
solicitată, 
Standarde de 
referință 
Valoarea 
estimată lei 
(preț fără TVA) 
(se va indica 
pentru fiecare 
lot în parte) 
1 
45216200-6 
Lotul 1     
Lucrări de construcție a 3  obiecte 
de infrastructură militară 
(obiectele nr.5.6A-B, 5.7), TM -
136, Băcioi. 
Anul 2026 –   3%; 
Anul 2027 – 80%; 
Anul 2028 – 17%; 
 
Lucrare 
1 
Lista cantităților de 
lucrări (Formularul 
nr.1B) cu respectarea 
cerințelor de proiect. 
Codul Urbanismului 
și Construcțiilor nr. 
434 din 28-12-2023. 
Alte acte normateve 
(CP, NCM, 
Regulamente) în 
construcții ale RM. 
38.300.000,00 
Valoarea estimativă totală 38.300.000,00
9. În cazul procedurilor de preselecție se indică numărul minim al candidaților și dacă este cazul, 
numărul maxim al acestora: Nu; 
10. În cazul în care contractul este împărțit pe loturi, un operator economic poate depune  oferta (se 
va selecta): Pentru un singur lot; 
11. Admiterea sau interzicerea ofertelor alternative: Nu se admite; 
                         (indicați se admite sau nu se admite) 
12. Termenii și condițiile de prestare/executare solicitați: Termenul maxim de executare - 460 zile   
lucrătoare: 
- 2026 –   60 zile; 
- 2027 – 200 zile; 
- 2028 – 200 zile. 
13. Termenul de valabilitate a contractului: 31 decembrie 2028; 
14. Contract de achiziție rezervat atelierelor protejate 
Стр. 2–3
   
lucrătoare: 
- 2026 –   60 zile; 
- 2027 – 200 zile; 
- 2028 – 200 zile. 
13. Termenul de valabilitate a contractului: 31 decembrie 2028; 
14. Contract de achiziție rezervat atelierelor protejate sau că acesta poate fi executat numai în 
cadrul unor programe de angajare protejată (după caz): Nu; 
         (indicați da sau nu) 
15. Prestarea serviciului este rezervată unei anumite profesii în temeiul unor legi  sau al unor acte 
administrative (după caz):  Extrasul din registrul de Stat al persoanelor juridice – Document ce 
demonstrează genul de activitate. 
(se menționează respectivele legi și acte administrative) 
16. Scurta descriere a criteriilor privind eligibilitatea operatorilor economici care pot determina 
eliminarea acestora și a criteriilor de selecție/de preselecție; nivelul minim (nivelurile minime) al 
(ale) cerințelor eventual impuse; se menționează informațiile solicitate (DUAE, documentație):  
Nr. 
d/o 
Descrierea criteriului/cerinței Mod de demonstrare a îndeplinirii 
criteriului/cerinței: 
Nivelul minim/ 
Obligativitatea 
16.1. Anexa nr.9, Scrisoare de garanţie 
bancară 2% din valoarea ofertei 
fără TVA.  
Scrisoare de garanţie bancară emisă de o 
bancă comercială (semnată electronic  de 
reprezentantul băncii ), contra semnată 
(semnătura electronică) de persoana 
responsabilă a operatorului economic, 
sau prin t ransfer la contul autorităţii 
contractante. În cazul unei asocieri, 
garanția pentru ofertă se depune de 
liderul asociației. 
Obligatoriu 
16.2. Anexa nr.7, Cerere de 
participare, 
confirmată prin aplicarea semnăturii 
electronice a persoanei responsabile a 
ofertantului 
Obligatoriu 
16.3. Anexa nr.8, Declaraţie privind 
valabilitatea ofertei. 
confirmată prin aplicarea semnăturii 
electronice a persoanei responsabile a 
ofertantului 
Obligatoriu 
16.4. Devizul de cheltuieli Formele 3, 5, 7 confirmată prin aplicarea  
semnătura electronice a persoanei 
responsabile a ofertantului, întocmit în 
baza CPL.01.01-2012 - Instrucțiuni 
privind întocmirea devizelor pentru 
lucrările de construcţii-montaj prin 
metoda de resurse 
Obligatoriu
NCM L.01.01 -2012 ,, Reguli d e 
determinare a valorii obiectivelor de 
construcţie” 
confirmat prin aplicarea semnăturii 
electronice a persoanei responsabile a 
ofertantului. 
16.5 Anexa nr.10, Graficul de 
executare a lucrărilor  (structurat 
pe ani, luni, zile) 
Confirmată prin aplicarea semnăturii 
electronice a operatorului economic. 
confirmată prin aplicarea semnăturii 
electronice a persoanei responsabile a 
ofertantului. 
Obligatoriu 
16.6. DUAE  
Aprobat prin Ordinul Ministrului 
Finanțelornr.72  din 11.06.2020,  
cu modificările ulterioare 
conform OrdinuluiMinistrului 
Finanțelor nr. 146 din 24.11.2020 
Formularul standard al Documentului 
Unic de Achiziţii European, cu 
modificările de rigoare , c onfirmat prin 
aplicarea semnăturii electronice a 
operatorului economic.  Prezentarea 
oricărui alt format DUAE este temei de 
descalificare de la procedura de achiziție 
Стр. 3
modificările de rigoare , c onfirmat prin 
aplicarea semnăturii electronice a 
operatorului economic.  Prezentarea 
oricărui alt format DUAE este temei de 
descalificare de la procedura de achiziție 
publică. 
Obligatoriu 
 
17. Garanția pentru ofertă, va fi emisă de o bancă comercială, sau prin transfer la contul autorităţii 
contractante, stabilit în acest sens, în cuantum de 2% din valoarea ofertei fără TVA. 
18. Termenul de garanție a lucrărilor sau serviciilor de proiectare și de lucrări: 5 ani (60 luni). 
19. Garanția de bună execuție a contractului, va fi emisă de o bancă comercială, sau prin transfer la 
contul autorităţii contractante, stabilit în acest sens, în cuantum de 10%. 
20. Motivul recurgerii la procedura accelerată (în cazul licitației deschise, restrânse și a procedurii 
negociate): Nu se aplică în cadrul procedurii în cauză; 
21. Tehnici și instrumente specifice de atribuire (dacă este cazul specificați dacă se va utiliza 
acordul-cadru, sistemul dinamic de achiziție sau licitația electronică): Nu; 
22. Condiții speciale de care depinde îndeplinirea contractului (indicați după caz):  Nu se aplică în 
cadrul procedurii în cauză; 
23. Ofertele se prezintă în valuta: Lei moldovenești; 
24. Criteriul de evaluare aplicat pentru atribuirea contractului: Oferta cu cel mai scăzut preţ făra 
TVA pe listele cantităților de lucrări și indeplinirea tuturor criteriilor de selecție și cerintelor din caietul 
de sarcini pentru toate compartimentele; 
Conform prevederilor art.20 alin.(8) din Legea nr.131/2015, privind achiziţiile publice, ofertantul 
clasat pe primul loc va prezenta în termen de 3 zile lucrătoare, la solicitarea autorităţii contractante, 
documentele justificative actualizate prin care va demonstra îndeplinirea tuturor criteriilor de calificare şi 
selecţie, în conformitate cu informaţiile cuprinse în DUAE, după cum urmează: 
Nr. 
d/o 
Descrierea criteriului/cerinţei Mod de demonstrare a îndeplinirii 
criteriului/cerinţei: 
Nivelul minim/ 
Obligativitatea 
1. 2
4
. 
Dovada înregistrării persoanei juridice, în 
conformitate cu prevederile legale din ţara în 
care ofertantul este stabilit. Actualizat, cu 
vechimea de cel puțin 3 luni înaintea de data de 
deschiderii procedurii 
Certificat/decizie de înregistrare a 
întreprinderii/extras din Registrul de Stat al 
persoanelor juridice  - confirmată prin 
aplicarea semnăturii electronice a 
persoanei responsabile a ofertantului.  
Operatorul economic nerezident va prezenta 
documente din ţara de origine care dovedesc 
forma de înregistrare/atestare ori 
apartenenţa din punct de vedere profesional. 
 
 
 
Obligatoriu
Стр. 3–4
tantului.  
Operatorul economic nerezident va prezenta 
documente din ţara de origine care dovedesc 
forma de înregistrare/atestare ori 
apartenenţa din punct de vedere profesional. 
 
 
 
Obligatoriu
2.  
Anexa nr.12, Declaraţie privind experienţa 
similară Ofertantul (operatorul economic sau 
membrii asocierii împreună)  trebuie să 
demonstreze că are o experiență de activitate în 
domeniul construcțiilor  de minim 5 ani prin 
faptul că a  realizat și a finalizat în ultimii 5 ani 
(calculaţi până la data limită de depunere a 
ofertelor): - un contract  ce a avut ca obiect 
execuţia unor lucrări de construcție  similare  
cu cele ce urmează a fi atribuit,  cel puţin egal 
cu 75 % din valoarea viitorului contract; 
sau 
Anexa nr.13, Declaraţie privind lista 
principalelor lucrări executate în ultimul an 
de activitate , astfel că  valoarea cumulată a 
tuturor contractelor de lucrări de construcție 
similare cu cele ce urmează a fi atribuit  din 
ultimul an de activitate , să fie egală sau mai 
mare decât valoarea viitorului contract. 
confirmată prin aplicarea semnăturii 
electronice a persoanei responsabile a 
ofertantului. 
Notă: Operatorul economic trebuie să 
dispună de un nivel minim de 
experiențăpentru a se califica conform 
cerințelor de îndeplinirea contractului: 
lucrări de construcție  similare cu cele ce 
urmează a fi atribuit . Trebuie să 
nominalizeze contractul/contractele în 
baza cărora se întrunesc cerinţele stabilite, 
pentru fiecare dintre acestea prezentându-
se informaţii detaliate, conform 
următoarelor documente suport: 
- copii ale respectivului/respectivelor 
contract/contracte de antrepriză sau 
subatrerpriză, precum și prin procesul -
verbal de recepție la terminarea 
lucrărilor/ procesul-verbal de recepție 
finală la expirarea perioadei de garanție, 
însoțit de certific atul de bună execuție 
(recomandare/referință) pentru cele mai 
importante lucrări din partea 
Beneficiarului (informațiile date se vor 
include în anexele nr.12 și nr.13). 
Obligatoriu 
3.  
Anexa nr.14 DECLARAŢIE privind dotările 
specifice, utilajul şi echipamentul necesar 
pentru îndeplinirea corespunzătoare a 
contractului (se are în vedere utilajul și 
echipamentul specific lucrărilor ce urmează 
a fi executate).  
confirmată prin aplicarea semnăturii 
electronice a persoanei responsabile a 
ofertantului. 
Documente care atestă faptul că operatorul 
economic se află în posesia utilajelor, 
instalaţiilor şi/sau echipamentelor indicate 
de autoritatea contractantă, acestea fiind fie 
în dotare proprie, fie închiriate, necesare 
îndeplinirii contractului. 
 
 
 
Obligatoriu 
4.  
Anexa nr.15 DECLARAŢIE privind 
personalul de specialitate propus pentru 
implementarea contractului (se are în vedere 
muncitori calificați corespunzător 
spcificului lucrărilor ce urmează a fi 
executate). 
Efectivele medii lunare ale personaulului 
angajat în ultimele trei luni până  la data 
deschiderii ofertelor (minim 25 de 
angajați – muncitori în construcții); 
Rapo
Стр. 4–5
or ce urmează a fi 
executate). 
Efectivele medii lunare ale personaulului 
angajat în ultimele trei luni până  la data 
deschiderii ofertelor (minim 25 de 
angajați – muncitori în construcții); 
Rapoartele IPC pentru ultimele 3 (trei) 
luni. 
confirmată prin aplicarea semnăturii 
electronice a persoanei responsabile a 
ofertantului. 
Obligatoriu 
5. 5 
Anexa nr.16 Lista subcontractanților şi 
partea/părţile din contract care sunt 
îndeplinite de aceştia (după caz). 
confirmată prin aplicarea semnăturii 
electronice a persoanei responsabile a 
ofertantului. Informații privind partea din 
contract pe care operatorul economic are, 
eventual, intenția să o sub contracteze, 
conform anexei nr.16. De asemenea, 
urmează a fi atașat/atașate la anexa nr.16, 
copia/copiile contractului/contractelor 
încheiat/încheate cu subcontractorii. 
Fiecare subcontractant urmează să 
prezinte DUAE-ul separat.  
 
 
Obligatoriu 
6.  Anexa nr.17 
Informaţii privind asocierea (după caz). 
confirmată prin aplicarea semnăturii 
electronice a persoanei responsabile a Obligatoriu
ofertantului. Fiecare asociat urmează să 
prezinte DUAE-ul separat. 
7.  
Anexa nr.18 Angajament terţ susţinător 
financiar (după caz).  
 
confirmată prin aplicarea semnăturii 
electronice a persoanei responsabile a 
ofertantului. Fiecare susținător terț 
urmează să prezinte DUAE-ul separat. 
Obligatoriu 
8.  
Anexa nr.19 Angajament privind susţinere a 
tehnică și profesională a ofertantului/grupului 
de operatori economici (după caz). 
confirmată prin aplicarea semnăturii 
electronice a persoanei responsabile a 
ofertantului. Fiecare susținător terț 
urmează să prezinte DUAE-ul separat. 
 
Obligatoriu 
9.  Anexa nr.20 Declarația susţinător tehnic 
(după caz). 
confirmată prin aplicarea semnăturii 
electronice a persoanei responsabile a 
ofertantului. Fiecare susținător terț 
urmează să prezinte DUAE-ul separat. 
Obligatoriu 
10.  Anexa nr.21 Declarația susţinător 
profesional (după caz). 
confirmată prin aplicarea semnăturii 
electronice a persoanei responsabile a 
ofertantului. Fiecare susținător terț 
urmează să prezinte DUAE-ul separat. 
Obligatoriu 
11.  
Anexa nr.22  Avizul Inspectoratului Național 
pentru supraveghere tehnică. Aviz pentru 
participare la licitațiile publice de lucrări din 
domeniul construcțiilor și instalațiilor afarente 
(valid la data de deschidere a ofertelor) 
 
 
Avizul Inspectoratului National pentru 
Supraveghere Tehnica, cu aprecieri 
pozitive, corespunzător compartimentelor 
supuse lucrărilor. 
confirmată prin aplicarea semnăturii 
electronice a persoanei responsabile a 
ofertantului 
Obligatoriu 
12.  
Anexa nr.29  
 
Memoriu tehnic 
Propunerea tehnică va fi structurată 
conform Caietului de sarcini şi va fi însoţită 
obligatoriu de un Memoriu tehnic în care 
se va descrie, în ordinea operaţiunilor 
executate, tehnologia şi metodele folosite 
(propuse) pentru realizarea lucrării, care 
trebuie să fie cel puţin la nivelul specificat 
de producătorii materialelor. 
Стр. 5–6
escrie, în ordinea operaţiunilor 
executate, tehnologia şi metodele folosite 
(propuse) pentru realizarea lucrării, care 
trebuie să fie cel puţin la nivelul specificat 
de producătorii materialelor.  
confirmată prin aplicarea semnăturii 
electronice a persoanei responsabile a 
ofertantului. 
Obligatoriu 
13.  
Raportul financiar pentru ultim ul an de 
activitate. 
confirmat prin aplicarea semnăturii 
electronice a persoanei responsabile a 
ofertantului. 
 
Obligatoriu 
14.  Lichiditate generală  (active circulante/datorii 
curente) 
Minim 100 %.  
Grupu de lucru va verifica în raportul 
financiar prezentat ca valoarea datoriilor 
curente să nu depășească valoarea activelor 
circulante. 
Obligatoriu 
15. 7 
Cifra medie anuală de afacere în domeniul 
construcțiilor pentru ultimii 3 (trei) ani de 
activitate. 
Realizarea unei cifre medii anuale de afaceri 
în ultimii 3 ani egală sau mai mare de cât 
suma stabilită. Valoarea 75,0 mln lei 
Obligatoriu 
16. 8 
Disponibilitate de bani lichizi sau capital 
circulant, de resurse creditare sau alte mijloace 
financiare. 
(Emis după data solicitării clarificărilor) 
De anexat o dovadă/certificat privind 
accesul companiei la linii de credit  sau 
lichidități disponibile (min 1.000.000 ( unu 
milioane) MDL  sau echivalentul conform 
ratei de schimb a BNM www.bnm.md la data 
solicitării clarificărilor. 
Acces la linia de credit de 1.000.000 (unu 
milioane) MDL sau lichidități disponibile de 
1.000.000 MDL. 
Obligatoriu
Confirmată prin aplicarea semnăturii 
electronice a emitentului Cerificatului, 
contrasemnat de persoana responsabilă a  
operatorului economic  
17.  
Dovada privind lipsa sau existenţa restanţelor 
faţă de bugetul public naţional.  
(Valid la data prezentării clarificărilor) 
Confirmată prin aplicarea semnăturii 
electronice a operatorului economic. 
 
 
Obligatoriu 
18.  
Certificat privind managementul calității 
lucrărilor conform standardelor ISO  în 
domeniu construcțiilor.  
(Valid la data deschiderii ofertelor) 
Operatorul economic urmează să prezinte, 
în cazul solicitării din partea autorității 
contractante, documente și certificate 
emise de organisme independente, prin 
care se atestă faptul că respectă anumite 
standarde de asigurare a calității (ISO 
9001; 14001; 45001 ; 50001 ), acestea 
trebuie să se raporteze la sistemele de 
asigurare a calității, bazate pe seriile de 
standarde europene relevante, certificate 
de organisme conforme cu seriile de 
standarde europene privind certificarea, 
sau la standarde internaționale pertinente, 
emise de organisme acreditate. Confirmată 
prin aplicarea semnăturii electronice a 
operatorului economic. 
Obligatoriu 
19.  
Certificatul de atestare tehnico-profesională a 
specialiștilor propuși pentru implementarea 
contractului 
(Valid la data deschiderii ofertelor) 
corespunzător profilului de specialitate pentru 
fiecare compartiment inclus în lista 
cantităților de lucrări, în baza Anexei nr.15 
confirmată prin aplicarea semnăturii 
el
Стр. 6–7
a deschiderii ofertelor) 
corespunzător profilului de specialitate pentru 
fiecare compartiment inclus în lista 
cantităților de lucrări, în baza Anexei nr.15 
confirmată prin aplicarea semnăturii 
electronice a persoanei responsabile a 
ofertantului precum și a emitentului (după 
caz)  
Obligatoriu 
20.  
Certificatul persoanei responsabile pentru 
securitatea sănătății. Nivelul II 
(Valid la data deschiderii ofertelor) 
Confirmată prin aplicarea semnăturii 
electronice a operatorului economic. 
Obligatoriu 
21.  Cazier judiciar pe numele companiei. 
(Valid la data prezentării clarificărilor) 
Confirmată prin aplicarea semnăturii 
electronice a operatorului economic. Obligatoriu 
22.  Manualul Calităţii. Confirmată prin aplicarea semnăturii 
electronice a operatorului economic. Obligatoriu 
23.  
Declarație privind confirmarea identității 
beneficiarilor efectivi și neîncadrarea acestora 
în situația condamnării pentru participarea la 
activități ale unei organizații sau  grupări 
criminale, pentru corupție, fraudă şi/sau 
spălare de bani. 
În termen de 5 zile de la  data comunicării 
rezultatelor procedurii de achiziție publică, 
ofertantul/ofertantul asociat desemnat 
câștigător va prezenta Autorității 
contractante și Agenției  Achiziții Publice 
(Declarația conform  modelului aprobat 
prin Ordinul Ministrului Finanțelor nr.145 
din 24 noiembrie 2020). 
Pentru 
operatorul 
economic 
desemnat 
câștigător 
25. Factorii de evaluare a ofertei celei mai avantajoase din punct de vedere economic, precum și 
ponderile lor: Nu se aplică în cadrul procedurii în cauză; 
Nr. 
d/o Denumirea factorului de evaluare Ponderea % 
1   
26. Termenul limită de depunere/deschidere a ofertelor: 
- până la: conform SIA RSAP; 
- pe: conform SIA RSAP.
27. Adresa la care trebuie transmise ofertele sau cererile de participare:  
Ofertele sau cererile de participare vor fi depuse electronic prin intermediul SIA RSAP. 
28. Termenul de valabilitate a ofertelor: 60 zile; 
29. Locul deschiderii ofertelor: SIA RSAP; 
(SIA RSAP sau adresa deschiderii) 
Ofertele întârziate vor fi respinse.  
30. Persoanele autorizate să asiste la deschiderea ofertelor:  
Ofertanții sau reprezentanții acestora au dreptul să participe la deschiderea ofertelor, cu excepția 
cazului când ofertele au fost depuse prin SIA RSAP. 
31. Limba sau limbile în care trebuie redactate ofertele sau cererile de participare: limba română; 
32.  Respectivul contract se referă la un proiect și/sau program finanțat din fonduri ale Uniunii 
Europene: Nu; 
(se specifică denumirea proiectului și/sau programului) 
33. Denumirea și adresa organismului competent de soluționare a contestațiilor:  
Agenția Națională pentru Soluționarea Contestațiilor 
Adresa: mun. Chișinău, bd. Ștefan cel Mare și Sfânt nr.124 (et.4), MD 2001; 
Tel/Fax/email: 022-820 652, 022 820-651, [email protected]. 
34. Data (datele) și referința (referințele) publicărilor anterioare în Jurnalul Oficial al Uniunii 
Europene privind contractul (contra
Стр. 7–8
Tel/Fax/email: 022-820 652, 022 820-651, [email protected]. 
34. Data (datele) și referința (referințele) publicărilor anterioare în Jurnalul Oficial al Uniunii 
Europene privind contractul (contractele) la care se referă anunțul respectiv (dacă este cazul): 
22.01.2026; 
35. În cazul achizițiilor periodice, calendarul estimat pentru publicarea anunțurilor viitoare: Nu se 
aplică în cadrul procedurii în cauză; 
36. Data publicării anunțului de intenție sau, după caz, precizarea că nu a fost publicat un astfel de 
anunț: 20 ianuarie 2026; 
37. Data transmiterii spre publicare a anunțului de participare: Conform SIA RSAP; 
38. În cadrul procedurii de achiziție publică se va utiliza/accepta: 
Denumirea instrumentului electronic Se va utiliza / accepta sau nu 
depunerea electronică a ofertelor sau a cererilor de 
participare Acceptă 
sistemul de comenzi electronice Nu 
facturarea electronică Acceptă 
plățile electronice Acceptă 
39. Contractul intră sub incidența Acordului privin d achizițiile guvernamentale al Organizației 
Mondiale a Comerțului (numai în cazul anunțurilor transmise spre publicare în Jurnalul Oficial 
al Uniunii Europene): Nu; 
                                                                        (se specifică da sau nu) 
 
40. Alte informații relevante:  
1. Operatorii economici participanți la procedurile de achiziții publice, vor asigura implementarea 
măsurilor organizaționale necesare pentru păstrarea regimului de confidențialitate și securitate în 
conformitate cu Legea 133/2011, privind protecția datelor cu caracter personal. 
 
  
2. Oferta va fi însoțită de o Garanție pentru ofertă, în mărime de 2% din valoarea ofertei fără taxa 
pe valoarea adăugată , ( emisă de o bancă comercială, cu termenul de valabilitate de 60 zile ) 
conform formularului (Anexa nr.9) din Documentația standard pentru realizarea achizițiilor publice 
de lucrări sau prin transfer la contul autorității contractante, conform următoarelor date bancare:
- Beneficiarul plății: Agenția Asigurare Resurse şi  Administrare Patrimoniu a Ministerului 
Apărării; 
- Denumirea Băncii: Ministerul Finanțelor – Trezoreria de Stat; 
- Codul fiscal: 1006601001229; 
- IBAN: MD28TRPCAA518410A00572AA cu nota ,,Garanția pentru ofertă”. 
 
3. Contractul va fi însoțit de o Garanție de bună execuție, în mărime de 10% din valoarea de deviz 
a contractului de achiziții publice, (emisă de o bancă comercială, cu termenul de valabilitate până 
la 3 1.12.2028) conform formularului (Anexa nr.9)  din Documentația standard pentru realizarea 
achizițiilor publice de lucrări sau prin transfer la contul autorității contractante, conform 
următoarelor date bancare:  
- Beneficiarul plății: Agenția Asigurare Resurse și Administrare Patrimoniu a Ministerului 
Apărării; 
- Denumirea Băncii: Ministerul Finanțelor – Trezoreria de Stat; 
- Codul fiscal: 1006601001229; 
- IBAN: MD07TRPCAA518440B00572AA cu nota ,,Pentru garanția de bună execuție a 
contractului”. 
 
4. Ofertele ce depășesc cu 3
Стр. 8
nisterul Finanțelor – Trezoreria de Stat; 
- Codul fiscal: 1006601001229; 
- IBAN: MD07TRPCAA518440B00572AA cu nota ,,Pentru garanția de bună execuție a 
contractului”. 
 
4. Ofertele ce depășesc cu 30% valoarea estimată a achiziției nu vor fi acceptate. 
     
 
Conducătorul grupului de lucru: Stanislav POJAR  
 
 
 
Întocmit: Secretarul grupului de lucru al autorității contractante 
 
                                                              Mihail TURANIN

Предпросмотр носит справочный характер. Юридически значим только официальный оригинал в источнике.