RU RO
Вернуться в каталог
Государственная закупка·ocds-b3wdp1-MD-1787747384519

În scopul atribuirii contractelor subsecvente (pentru anul 2026) ca urmare a acordului-cadru nr. ocds-b3wdp1-MD-1717761521700 din 15.08.2024 încheiat prin procedura de achiziție publică nr. ocds-b3wdp1-MD-1717761521700 din 08.07.2024 privind încheierea acordului - cadru “Achiziţionarea medicamentelor pentru Boala Addison în scopul realizării Programului Național ”Combatarea maladiilor rare” pentru anul 2024-2027” (reofertare 4)

Разъяснение условий Закупка малой стоимости ·Критерий выбора: Автоматически
Оценочная стоимость
52 231,36 MDL
До дедлайна
3д 20ч
09.09.2026 16:12 UTC
Электронный аукцион: 10.09.2026 12:00 UTC
Лоты
3
Поданные предложения
Не раскрывается
Источник публикует предложения только после подведения итогов
AI-разбор закупки Как формируется анализ

Проверьте ключевые требования, документы, сроки и возможные риски перед подготовкой предложения.

  • основные требования
  • необходимые документы
  • важные сроки
  • риски и ограничения
  • цитаты из исходных документов
Проанализировать закупку Бесплатно на старте.

Подходит ли эта закупка моей компании?

Создайте профиль компании, чтобы увидеть разбор соответствия: CPV, регион, бюджет, процедура и требуемые документы.

Создать профиль компании

Обзор процедуры

În scopul atribuirii contractelor subsecvente (pentru anul 2026) ca urmare a acordului-cadru nr. ocds-b3wdp1-MD-1717761521700 din 15.08.2024 încheiat prin procedura de achiziție publică nr. ocds-b3wdp1-MD-1717761521700 din 08.07.2024 privind încheierea acordului - cadru “Achiziţionarea medicamentelor pentru Boala Addison în scopul realizării Programului Național ”Combatarea maladiilor rare” pentru anul 2024-2027” (reofertare 4)

Параметры закупки

CPV
3333600000-6 · Produse farmaceutice
Категория
Товары
Тип процедуры
Закупка малой стоимости
Критерий выбора
Автоматически
Подача предложения
Электронная подача
Правовое основание
Национальное законодательство о закупках
Финансирование ЕС
нет
Плановый бюджет
52 231,36 MDL
Лоты можно объединять
нет
Порядок подачи (обоснование)
Ofertele vor fi primite prin intermediul unei platforme electronice de achiziții publice
Финансирование
CENTRUL PENTRU ACHIZITII PUBLICE CENTRALIZATE IN SANATATE · 52 231,36 MDL · 2026-01-01 → 2026-12-31
Критерии допуска
Regulile generale privind naționalitatea și originea, precum și alte criterii de eligibilitate sunt enumerate în Ghidul practic privind procedurile de contractare a acțiunilor externe ale UE (PRAG)

Этапы процедуры

Опубликовано
28.08.2026 · 11:46 UTC
Разъяснение условий
26.08.2026 → 06.09.2026 14:42 UTC
Принимают предложения
06.09.2026 → 09.09.2026 16:12 UTC
Исполнение контракта
11.09.2026 → 31.12.2026 00:00 UTC

Предметы закупки 3

#ЛотПредметы закупкиCPVКоличество
11Cortisonum 25 mg33600000-6
Produse farmaceutice
2 000 шт.
22Hydrocortisonum 100 mg33600000-6
Produse farmaceutice
30 шт.
33Hydrocortisonum 20 mg33600000-6
Produse farmaceutice
9 900 шт.

Лоты 3

#ЛотыСуммаМесто исполненияПериод поставки/исполненияСтатус
1Cortisonum 25 mg26 300,00 MDLmun.Chişinău
conform listei de distribuție aprobate de Ordinul Ministerului Sănătății, nr. _________ din ___.
11.09.2026 → 31.12.2026Итог не подведён
2Hydrocortisonum 100 mg686,36 MDLmun.Chişinău
conform listei de distribuție aprobate de Ordinul Ministerului Sănătății, nr. _________ din ___.
14.09.2026 → 31.12.2026Итог не подведён
3Hydrocortisonum 20 mg25 245,00 MDLmun.Chişinău
conform listei de distribuție aprobate de Ordinul Ministerului Sănătății, nr. _________ din ___.
14.09.2026 → 31.12.2026Итог не подведён

Вопросы и ответы 1

28.08.2026 11:46 UTC · Termen de livrare
De ce autoritatea contractantă solicită livrarea în septembrie-octombrie 2026, ce este nerealistic pentru medicamente neautorizate? termen realist, cu toată procedura și semnarea contractului și autorizația de import pentru medicamente neautorizate ar fi în octombrie-noiembrie 2026. Se face asta pentru ulterior a penaliza operatorul economic? De ce reofertarea nu a fost solicitată mai devreme? Pentru program național și numărul de pacienți este +/- stabil.
Ответ заказчика: Bună ziua, precizăm că necesarul aferent medicamentelor vizate reprezintă un necesar suplimentar, comunicat autorității contractante ulterior necesarului planificat inițial. Stabilirea termenului de livrare a fost determinată de necesitatea asigurării cât mai urgente a instituțiilor beneficiare cu medicamentele respective și a continuității tratamentului pacienților, și nu are drept scop crearea unor dificultăți operatorilor economici sau aplicarea ulterioară a penalităților contractuale. Totodată, inițierea/reofertarea achiziției nu putea fi realizată anterior identificării, fundamentării și comunicării necesarului suplimentar de către instituțiile responsabile/beneficiare. Chiar dacă unele medicamente sunt destinate programelor naționale, necesarul poate fi influențat pe parcursul anului de consumul efectiv, dinamica numărului de pacienți, stocurile disponibile, executarea contractelor în derulare, precum și de alte circumstanțe obiective care pot genera necesități suplimentare. Autoritatea contractantă este conștientă de particularitățile aferente importului medicamentelor neautorizate în Republica Moldova, inclusiv de necesitatea parcurgerii procedurilor administrative corespunzătoare. Cu toate acestea, termenul de livrare indicat în documentația de atribuire a fost stabilit prin raportare, în primul rând, la necesitatea medicală existentă și la caracterul urgent al aprovizionării, autoritatea neputând amâna în mod nejustificat asigurarea tratamentului pacienților exclusiv în considerarea duratei procedurilor necesare unui eventual furnizor. În acest context, termenul solicitat reflectă perioada în care instituțiile beneficiare au nevoie de produsele respective. Operatorii economici urmează să își evalueze capacitatea de a asigura livrarea în condițiile stabilite, inclusiv din perspectiva procedurilor necesare pentru importul medicamentelor neautorizate.

Документы 6