anunț de participare gard de protecție.semnat.pdf
Pag. 1–2
ANUNȚ DE PARTICIPARE privind achiziționarea bunului: Gard de protecție (se indică obiectul achiziției) prin procedura de achiziție : Cererea ofertelor de prețuri (tipul procedurii de achiziție) *Procedura a fost inclusă în planul de achiziții publice a autorității contractante: Da Link-ul către planul de achiziții publice publicat: https://rezerve.gov.md/ro/planuri-de-achizitii Denumirea autorității contractante: Agenția Rezerve Materiale 1. IDNO: 1006601000288 2. Adresa: MD-2012, mun. Chișinău, str. Columna nr.118/1 3. Numărul de telefon/fax: 022-243366, 022-243317. 4. Adresa de e-mail și pagina web oficială ale autorității contractante: [email protected] www.rezerve.gov.md 5. Adresa de e -mail sau pagina web oficială de la care se va putea obține accesul la documentația de atribuire: documentația de atribuire este anexată în cadrul procedurii în SIA RSAP 6. Tipul autorității contractante și obiectul principal de activitate (dacă este cazul, mențiunea că autoritatea contractantă este o autoritate centrală de achiziție sau că achiziția implică o altă formă de achiziție comună): Tipul: Autoritatea administrativă în subordinea Ministerului Afacerilor Interne, Obiectul principal de activitate: Implementarea politicii statului în domeniul rezervelor materiale de stat și de mobilizare 7. Cumpărătorul invită operatorii economici interesați, care îi pot satisface necesitățile, să participe la procedura de achiziție privind livrarea/prestarea u rmătoarelor bunuri/servicii: Nr. d/o Cod CPV Denumirea bunurilor/ serviciilor Unitatea de măsură Cantitatea Specificarea tehnică deplină solicitată, Standarde de referință Valoarea estimată 1. 35100000 -5 Gard de protecție m 1 200m Gard de protecție mobil și modular, destinat delimitării temporare a zonelor/ perimetrelor de siguranță. 1. Tip: panou modular din plasă din fir și cadru din oțel galvanizat. 2. Cleme de conexiune și suport (pentru susținerea gardului), în cantitate corespunzătoare mărimilor ofer tate a panoului în scopul asigurării unei stabilității și grad sporit de rigiditate a bunului. 480 000,00 lei 3. Dimensiuni panou: lungimea 2000 -3500 mm și înălțimea de 2000 mm. 4. Dimensiuni cadru tubular/rectangular: de cel puțin Ø 30 mm/40x40 mm. 5. Dimensiuni goluri (ochiuri) plasă: 60-150mm × 130-300mm. 6. Diametrul firului plasei: de cel puțin 2,5 mm. 7. Cleme de conexiune dublă: realizate din oțel galvanizat, cu grosimea de cel puțin 2,5 mm, cel puțin câte 2 cleme pentru fiecare panou. 8. Suport pentru susținerea gardului: tip talpă , mobil, cu greutate de cel puțin 25 kg. 9. Declarație de conformitate/Certificat de conformitate CE. 10. Certificat de garanție. 11. Garanția anti -rugină la materia primă: de cel puțin 60 luni. 12. Garanția din data dării în exploatare:
Pag. 2–3
clarație de conformitate/Certificat de conformitate CE. 10. Certificat de garanție. 11. Garanția anti -rugină la materia primă: de cel puțin 60 luni. 12. Garanția din data dării în exploatare: de cel puțin 36 luni. 13. În cazul de pistării necorespunderii calității (inclusiv coroziuni, deteriorare), în perioada de garanție a bunurilor, operatorul economic se obligă să înlăture defecțiunile apărute sau înlocuirea bunurilor din cont propriu. 14. Starea tehnică nou și neutilizat, anul fabricării 2026. Livrarea se va efectua integral, din contul operatorului economic câștigător, la punctul de păstrare indicat de autoritatea contractantă, până la 10 decembrie 2026. Valoarea estimativă totală 480 000,00 lei (fără TVA) 8. În cazul procedurilor de preselecție se indică numărul minim al candidaților și dacă este cazul, numărul maxim al acestora. Nu se aplică. 9. În cazul în care contractul este împărțit pe loturi un operator economic poate depune oferta: Nu se aplică. 10. Admiterea sau interzicerea ofertelor alternative: Nu se admite. 11. Termenii și condițiile de livrare/prestare solicitați: 10.12.2026; 12. Termenul de valabilitate a contractului: 31.12.2026. 13. Contract de achiziție rezervat atelierelor protejate sau că acesta poate fi executat numai în cadrul unor programe de angajare protejată (după caz): Nu. 14. Prestarea serviciului este rezervată unei anumite profesii în temeiul unor legi sau al unor acte administrative (după caz): Nu. 15. Scurta descriere a criteriilor privind eligibilitatea operatorilor economici care pot determina eliminarea acestora și a criteriilor de selecție/de preselecție; nivelul minim (nivelurile minime) al (ale) cerințelor eventual impuse ; se menționează informațiile solicitate (DUAE, documentație): Nr. d/o Criteriile de calificare și de selecție (Descrierea criteriului/cerinței) Mod de demonstrare a îndeplinirii criteriului/cerinței: Nivelul minim/ Obligativitatea 1. Cerere de participare Conform Anexei nr.7 din Documentația standard aprobată prin Ordinul MF nr. 115 din 15.09.2021 Confirmat prin semnătura electronică avansată calificată Obligatoriu 2. Declarația privind valabilitatea ofertei Conform Anexei nr.8 din Documentația standard aprobată prin Ordinul MF nr. 115 din 15.09.2021 Confirmat prin semnătura electronică avansată calificată Obligatoriu 3. Garanția pentru ofertă- 1% din valoarea ofertei fără TVA Garanția bancară sau financiară la contul autorității contractante conform Anexei nr.9 din Documentația standard aprobată prin Ordinul MF nr. 115 din 15.09.2021, sau Confirmat prin semnătura electronică avansată calificată Obligatoriu 4. Specificații tehnice Conform Anexei nr.22 din Documentația standard aprobată prin Ordinul MF nr. 115 din 15.09.2021 Confirmat prin semnătura electronică avansată calificată Obligatoriu 5. Specificații de preț Conform Anexei nr.23 din Documentația standard aprobată prin Ordinul MF nr. 115 di
Pag. 3–4
5 din 15.09.2021 Confirmat prin semnătura electronică avansată calificată Obligatoriu 5. Specificații de preț Conform Anexei nr.23 din Documentația standard aprobată prin Ordinul MF nr. 115 din 15.09.2021 Confirmat prin semnătura electronică avansată calificată Obligatoriu 6. DUAE Se va complete conform modelului atașat în SIA RSAP Mtender. Confirmat prin semnătura electronică avansată calificată Obligatoriu 7. Certificat/ Decizie de înregistrare a întreprinderii/ Extras din Registrul de Stat al persoanelor juridice. Confirmat prin semnătura electronică avansată calificată Obligatoriu 8. Raportul financiar pentru perioada 2025 Confirmat prin semnătura electronică avansată calificată Obligatoriu 9. Certificat privind lipsa sau existența restanțelor față de bugetul public național Confirmat prin semnătura electronică avansată calificată Obligatoriu 10. Certificat de Conformitate CE/ Declarație de conformitate Confirmat prin semnătura electronică avansată calificată Obligatoriu 11. Certificat privind disponibilitatea de conturi bancare Confirmat prin semnătura electronică avansată calificată Obligatoriu 12. Manualul tehnic și imagini, desene tehnice Confirmat prin semnătura electronică avansată calificată Obligatoriu 13. Dovada că, Operatorul economic, participant la procedura de achiziție, dispune de experiență similară privind livrări realizate în ultimii 3 ani în Republica Moldova, a acestor tipuri de bunuri Confirmat prin semnătura electronică avansată calificată Obligatoriu 14. Certificat de garanție Confirmat prin semnătura electronică avansată calificată Obligatoriu pentru câștigătorii procedurii 15. Declarație privind confirmarea identității beneficiarilor efectivi și neîncadrarea acestora în situația condamnării pentru participarea la activități ale unei organizații sau grupări criminale, pentru corupție, fraudă și/sau spălare de bani Conform Ordinului Ministrului Finanțelor nr. 145 din 24.11.2020. În termen de 5 zile de la data comunicării rezultatelor procedurii de achiziție publică, ofertantul/ofertantul asociat desemnat câștigător va prezenta Declarația autorității contractante și Agenției Achiziții Publice. Obligatoriu pentru câștigătorii procedurii 16. Garanție de bună execuție a contractului în cuantum de 5 % din valoarea contractului. Garanție bancară conform Anexei nr. 10 din Documentația standard aprobată prin Ordinul MF nr. 115 din 15.09.2021, Garanția financiară prin transfer la contul autorității contractante Confirmat prin semnătura electronică avansată calificată Obligatoriu pentru câștigătorii procedurii 16. Clarificări la solicitarea autorității contractante. 17. Garanția pentru ofertă, în cuantumul de 1 %, din valoarea ofertei. 18. Garanția de bună execuție a contractului, în cuantumul de 5 %, din valoarea contractului de achiziție. 19. Motivul recurgerii la procedura accelerată (în cazul licitației deschise, restrânse și a procedurii
Pag. 4–5
e bună execuție a contractului, în cuantumul de 5 %, din valoarea contractului de achiziție. 19. Motivul recurgerii la procedura accelerată (în cazul licitației deschise, restrânse și a procedurii negociate), după caz Nu se aplică. 20. Tehnici și instrumente specifice de atribuire (dacă este cazul specificați dacă se va utiliza acordul-cadru, sistemul dinamic de achiziție sau licitația electronică): Nu se aplică. 21. Condiții speciale de care depinde îndeplinirea contractului (indicați după caz): Ofertantul câștigător va suporta toate cheltuielile aferente transportării/livrării/descărcării, la punctul de păstrare, indicat de autoritatea contractantă. 22. Ofertele se prezintă în valuta MDL. 23. Criteriul de evaluare aplicat pentru atribuirea contractului: prețul cel mai mic fără TVA, cu condiția respectării tuturor cerințelor specificației tehnice și a anunțului de participare. 24. Factorii de evaluare a ofertei celei mai avantajoase din punct de vedere economic, precum și ponderile lor: Nr. d/o Denumirea factorului de evaluare Ponderea% Nu se aplică 25. Termenul limită de depunere/deschidere a ofertelor: - conform SIA RSAP / până la: conform SIA RSAP - pe: conform SIA RSAP 26. Adresa la care trebuie transmise ofertele sau cererile de participare: Ofertele sau cererile de participare vor fi depuse electronic prin intermediul SIA RSAP 27. Termenul de valabilitate a ofertelor: 60 de zile 28. Locul deschiderii ofertelor: SIA RSAP achiziții.md Ofertele întârziate vor fi respinse. 29. Persoanele autorizate să asiste la deschiderea ofertelor: Ofertanții sau reprezentanții acestora au dreptul să participe la deschiderea ofertelor, cu excepția cazului când ofertele au fost depuse prin SIA RSAP. 30. Limba sau limbile în care trebuie redactate ofertele sau cererile de participare: de stat. 31. Respectivul contract se referă la un proiect și/sau program finanțat din fonduri ale Uniunii Europene: Nu 32. Denumirea și adresa organismului competent de soluționare a contestațiilor: Agenția Națională pentru Soluționarea Contestațiilor Adresa: mun. Chișinău, bd. Ștefan cel Mare și Sfânt nr.124 (et.4), MD 2001; Tel/Fax/email:022-820 652, 022 820-651, [email protected] 33. Data (datele) și referința (referințele) publicărilor anterioare în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene privind contractul (contractele) la care se referă anunțul respectiv (dacă este cazul): nu se aplică. 34. În cazul achizițiilor periodice, calendarul estimat pentru publicarea anunțurilor viitoare: nu se aplică. 35. Data publicării anunțului de intenție sau, după caz, precizarea că nu a fost public at un astfel de anunț: BAP nr. 14 din 17.02.2026 https://tender.gov.md/ro/system/files/bap/2014/bap_nr._14_0.pdf 36. Data transmiterii spre publicare a anunțului de participare: 37. În cadrul procedurii de achiziție publică se va utiliza/accepta: Denumirea instrumentului electronic Se va utiliza/accepta sau nu Depunerea electronic a ofertelor sau
Pag. 5–6
anunțului de participare: 37. În cadrul procedurii de achiziție publică se va utiliza/accepta: Denumirea instrumentului electronic Se va utiliza/accepta sau nu Depunerea electronic a ofertelor sau a cererilor de participare semnate de către administrator sau reprezentantul acesteia în bază de procură ,cu împuternicirile respective. Da Sistemul de comenzi electronice Nu Facturarea electronică Da Plățile electronice Da 38. Contractul intră sub incidența Acordului privind achizițiile guvernamentale al Organizației Mondiale a Comerțului (numai în cazul anunțurilor transmise spre publicare în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene): Nu. 39. Alte informații relevante: Garanția pentru ofertă: Garanția bancară în cuantumul de 1% din valoarea ofertei. Garanția pentru ofertă prin transfer la contul autorității contractante, conform următoarelor date bancare: Beneficiarul plății: Agenția Rezerve Materiale Denumirea Băncii: Ministerul Finanțelor – TR- Chișinău bugetul de stat Codul fiscal :1006601000288 IBAN: MD14TRPCAA518410A00600AA Cu nota: „Pentru garanția pentru ofertă la Licitație publică de achiziționare a bunului ,,Gard de protecție” Garanția de bună execuție: în cuantumul de 5 % din valoarea contractului de achiziții publice. Garanția de bună execuție prin transfer la contul autorității contractante, conform următoarelor date bancare:Beneficiarul plății: Agenția Rezerve Materiale Denumirea Băncii: Ministerul Finanțelor – TR – Chișinău bugetul de stat Codul fiscal :1006601000288 IBAN: MD38TRPCAA518440A00600AA Cu nota: „Pentru garanția de buna execuție a contractului de achiziționare a bunului ,,Gard de protecție” Președintele grupului de lucru: ______________________________ Marin LISÎ
Previzualizarea are caracter informativ. Doar originalul oficial din sursă are valoare juridică.