anunt de participare publicare.signed.pdf
Pag. 1
Anexa nr. 2
la Documentația standard nr.115
din “15” septembrie 2021
ANUNȚ DE PARTICIPARE
privind achiziționarea: Produse alimentare pentru alimentația elevilor claselor I-IX din cadrul
Instituției Publice Gimnaziul Ion Creanga din s.Ermoclia, str. M.Eminescu, nr. 1, pentru perioada
01.09.2026 – 31.12.2026
(se indică obiectul achiziției)
prin procedura de achiziție Cererea Ofertelor de Prețuri
(tipul procedurii de achiziție)
1. Denumirea autorității contractante: Instituția Publică Gimnaziul Ion Creanga
2. IDNO: 1012620008710
3. Adresa rnul Ștefan Vodă, s.Ermoclia, str. M.Eminescu 1
4. Numărul de telefon/fax: 0242-33-2-48
5. Adresa de e-mail și pagina web oficială ale autorității contractante:
[email protected]
6. Adresa de e-mail sau pagina web oficială de la care se va putea obține accesul la documentația de
atribuire: documentația de atribuire este anexată în cadrul procedurii în SIA RSAP
7. Tipul autorității contractante și obiectul principal de activitate (dacă este cazul, mențiunea că
autoritatea contractantă este o autoritate centrală de achiziție sau că achiziția implică o altă
formă de achiziție comună): Instituție Publică
8. Cumpărătorul invită operatorii economici interesați, care îi pot satisface necesitățile, să participe
la procedura de achiziție privind livrarea/prestarea următoarelor bunuri/servicii:
Nr.
d/o
Cod
CPV
Denumirea bunurilor/
serviciilor
Unit
atea
de
măs
ură
Cant
itate
a
Specificarea tehnică deplină
solicitată, Standarde de referință
Valoarea
estimată
(se va indica
pentru fiecare
lot în parte)
15800000-6 Lotul nr. 1 - Lactate Notă: De 2 ori pe săptămînă, luni și
miercuri pînă la ora 12:00
131961.00
1
Brînză de vaci
kg 650
Brînză proaspătă 9% grăsime, fără gust și miros
străin,fără grăsimi vegetale.Ambalaj 1,00 kg.
Produsul la data livrării să nu fie expirat mai mult 1/3
din termenul de valabilitate .Se livrează cu transport
special pentru lactate , cu regim termic
special.Standard HG nr. 158 din 07.03.2019.
2 Unt kg 160
Unt de vaci țărănesc, cu grăsimea 82,5 % fără adaos
de graăsimi vegetale de culoare albă pănă la
galbennă, omogenă în toată masa. Ambalat pachet de
200 gr. Produsul la data livrării să nu fie expirat mai
mult 1/3 din termenul de valabilitate .Se livrează cu
transport special pentru lactate , cu regim termic
special.Standard HG nr. 158 din 07.03.2019.
3 Cașcaval cu chiag tare kg 130
Cașcaval cu chiag tare, grăsimea 45%, fără adaos de
grăsimi vegetale , acoperit cu compoziție de parafină,
culoarea alb galben deschis, produs proaspăt.
Conținutul de apă raportare la substanța degresată 50 -
69%. Produsul la data livrării să nu fie expirat mai
mult 1/3 din termenul de valabilitate .Se livrează cu
transport special pentru lactate , cu regim te
Pag. 1–2
de apă raportare la substanța degresată 50 -
69%. Produsul la data livrării să nu fie expirat mai
mult 1/3 din termenul de valabilitate .Se livrează cu
transport special pentru lactate , cu regim termic
special.Standard HG nr. 158 din 07.03.2019.
4 Lapte l 1200
Lapte 2,5% grăsime, pasteurizat, în pachete
nedeterîorate, omogen fără sediment, fără miros și
gust străin necaracteristic laptelui proaspăt, fără
grăsimi vegetale. Produsul la data livrării să nu fie
expirat mai mult 1/3 din termenul de valabilitate .Se
livrează cu transport special pentru lactate , cu regim
termic special.Ambalaj-1,0 l.Standard HG nr. 158 din
07.03.2019.
5 Smîntînă l 100
Smîntînă proaspătă grăsimea 20% fără grăsimi
vegetale, omogenă, potrivit de densă, de culoare albă
cu nuanță de cremă, uniformă în toată masa.Ambalaj
0,5 l. Produsul la data livrării să nu fie expirat mai
mult 1/3 din termenul de valabilitate .Se livrează cu
transport special pentru lactate , cu regim termic
special.Standard HG nr. 158 din 07.03.2019.
6 Biochefir l 1000
Biochefir 2,5% grăsime, pasteurizat, în pachete
nedeterîorate, omogen fără sediment, fără miros și
gust străin necaracteristic laptelui proaspăt, fără
grăsimi vegetale. Produsul la data livrării să nu fie
expirat mai mult 1/3 din termenul de valabilitate .Se
livrează cu transport special pentru lactate , cu regim
termic special.Ambalaj-1,0 l.Standard HG nr. 158 din
07.03.2019.
15800000-6 Lotul nr. 2 – Carne Notă:De 2 ori pe săptămînă, luni și
miercuri pînă la ora 12:00
149657.00
1 Șold de găină kg 450
Șold de găină - fără piele, dezosată, refrigerată fără
corpuri străine, fără mirosuri străine, să nu prezinte
semne de alterare. Ambalată în caserole ermetice a
câte 5-10 kg. Se livrează cu transport care necesită
regim termic special. Standard de referință: HG
nr.773 din 02.10.2013
2 Piept de pui kg 400
Piept de pui-dezosat, refrigerat, fără piele și corpuri
străine, fără mirosuri străine, aspect roz, să nu
prezinte semne de alterare. Ambalată în caserole
ermetice a chîte 1-2 kg.Se livrează cu transport care
necesită regim termic special. Standardului de
referință HG nr. 773 din 03.10.2013.
3 Spata de porc kg 400
Spata de porc, dezosat, refrigerat, fără corpuri străine,
fără mirosuri străine, să nu prezinte semne de alterare.
Ambalată în caserole ermetice a câte 5 -10 kg. Se
livrează cu transport care necesită regim termic
special. Standard de referință: HG nr.773 din
02.10.2013
4 Carne de vita kg 400
Carne de vita - dezosat, refrigerat, fara corpuri
străine, fără mirosuri străine, aspect roz, să nu
prezinte semne de alterare. Ambalată în caserole
ermetice a câte 5-10 kg. Se livrează cu transport care
necesită regim termic special. Standard de referință:
HG nr.773 din 02.10.2013
15800000-6 Lotul nr. 3 - Cereale Notă:Livrare săptămînală în ziua de
luni pînă la ora 12:00 27203.80
1 Paste făinoase kg 200
Paste făinoase-cornișoare cu ou.Grupa A
(e
Pag. 2–3
3 din 02.10.2013
15800000-6 Lotul nr. 3 - Cereale Notă:Livrare săptămînală în ziua de
luni pînă la ora 12:00 27203.80
1 Paste făinoase kg 200
Paste făinoase-cornișoare cu ou.Grupa A
(extra)obținute din făină de grîu de calitate
superioară, ambalate 1.0 kg-3,0 kg Standarde de
referință conform HG 775 din 03.07.2007.
2 Crupe de griș kg 100
Calitate superioară.Curat, fără impurități.Ambalaj
industrial 0,9-1,0 kg, etichetată și marcată în
conformitate cu standardul GOST 572 -60.
3 Orez cu bob rotund kg 120
Șlefuit, rotund, fără impurități,calitatea I,ambalaj
industrial 0,9-1,0 kg, Standarde de referință conform
HG nr. 291 din 22.04.2014.
4 Făină de grîu kg 250
Făină de grîu integrală.Calitate superioară, fără
impurități, ambalaj industrial 1,0 -2,0 kg etichetată și
marcată în conformitate cu legislația în vigoare pentru
panificație HG nr. 775 din 03.07.2007.
5 Crupe couscous kg 200
Calitate superioară , curat, fără impuritîți.Ambalaj
industrial pachet 0,8-1,0 kg.Standard HG nr. 724 din
30.10.2024.
6 Crupe de hrișcă kg 240
Calitate superioară.Curat, fără impurități.Ambalaj
industrial 0,9-1.0 kg, etichetată și marcată în
conformitate cu standardul GOST 5550 -74.
7
Fulgi de ovăs kg 200
Calitate superioară,ambalaj industrial 0,450 kg,
etichetată și marcată în conformitate cu standardul
GOST 572-60
8 Crupe de porumb kg 200
Calitate superioară. Curat, fătă imputități. Ambalaj
industrial 0,9-1,0 kg, etichetată și marcată în
conformitate cu standardul GOST 572 -60
9 Crupa de arnaut kg 200
Calitate superioară.Curat, fără impurități.Ambalaj
industrial 0,9-1.0 kg, etichetată și marcată în
conformitate cu standardul GOST 5550-74.
10 Mazare uscata kg 150
Calitate superioară.Curat, fără impurități.Ambalaj
industrial 0,9-1.0 kg, etichetată și marcată în
conformitate cu standardul GOST 5550 -74.
15800000-6 Lotul nr. 4 - Băcănie Notă:Livrare săptămînală în ziua de
luni pînă la ora 12:00 42875.53
1 Covrigei cu mac kg 150
Covrigei din boabe de grîu dispersate , făină de grîu
de calitate superioră cu ulei de floarea soarelui, bogat
în fibre să nu conțină coloranți, amiliotori, agenți de
afănare și conservanți, fără grăsimi hidrogenizate și
margarină, cu un conținut scăzut de zahăr și
sare,.Ambalaj 3,5-5,0 kg.Produsul la data livrării să
nu fie expirat mai mult de 1/3 din termenul de
valabilitate.standard:HG 775 din 03.07.2007.
2 Sare iodată kg 55
Ambalaj în peliculă-1,0 kg, etichetată și marcată în
conformitate cu legislația în vigoare HG 596 din
03.08.2011
3 Suc de fructe l 900
Suc natural 100% limpezit , fără zahăr, fără conținut
de îndulcitori artificiali. Ambalaj borcan 3l. Produsul
la data livrării să nu fie expirat mai mult 1/3 din
termenul de valabilitate.Standard HG nr.111 din
06.12.2010.
4 Biscuiti kg 230
Biscuiti din făină de grîu de calitate superioră cu ulei
de floarea soarelui, bogat în fibre să nu conțină
coloranți, amiliotori, agenți de
Pag. 3–4
Standard HG nr.111 din 06.12.2010. 4 Biscuiti kg 230 Biscuiti din făină de grîu de calitate superioră cu ulei de floarea soarelui, bogat în fibre să nu conțină coloranți, amiliotori, agenți de afănare și conservanți, fără grăsimi hidrogenizate și margarină, cu un conținut scăzut de zahăr și sare,.Ambalaj 3,5-5,0 kg.Produsul la data livrării să nu fie expirat mai mult de 1/3 din termenul de valabilitate.standard :HG 775 din 03.07.2007. 5 Ulei de floarea soarelui l 200 Ulei din floarea soarelui, HG nr. 434 din 27.05.2010, rafinat, dezodorizat, în butelii de 5 litri, etichitat și marcate GOST 1129-93 6 Semințe de susan kg 10 Calitate superioară, fără mucegai ambalaj 0,500 kg, etichetată și marcată în conformitate cu legislația în vigoare. 7 Semințe de in kg 10 Calitate superioară, fără mucegai, ambalaj 0,200 kg - 0,500 kg , etichetată și marcată în conformitate cu legislația în vigoare. 8 Miez de floarea soarelui kg 10 Calitate superioară, fără mucegai, ambalaj 0,5 kg, etichetată și marcată în conformitate cu legislația în vigoare. 9 Zahăr kg 300 Zahăr tos din sfeclă. Ambalaj 0,9-1,0 kg, etichetat și marcat în conformitate cu legislația în vogoare HG 774 din 03.07.2007. 10 Magiun buc 90 Magiun de fructe ( căpșune, prune, mere).Sterilizat, calitate superioară , ambalaj , borcane de sticlă de 0,840-0,860 kg. Standard de referință STAS -6929-88 11 Cacao-pudră kg 3 Calitate superioară. Ambalaj 0,200 –0,500 gr, etichetată și marcată în conformitate cu legislația în vigoare HG 206 din 11.03.2009 12 Ceai negru kg 4 Calitate superioară, ambalaj 0,100 -0,200 gr etichetată și marcată în conformitate 13 Praf de copt buc 100 Calitate superioară ambalată,produs autohton, în pachețele de 10gr 15800000-6 Lotul nr. 5 – Produse de panificație Notă:Livrare zilnic ( Luni – Vineri) în intervalul orei 07:30-08:00 33330.00 1 Păne din făină integrală fortificată cu Fe și acid folic buc 3000 Păne din făină de grîu integral , ambalată în polietilenă, feliată, calitatea superioară.Greutatea franzelei 400gr-450 gr, etichetate GOST SM 173, Standard HG 775 din 03.07.2007 2 Croisant buc 3000 Croisant din aluat foietaj cu drojdie din faina calitate superioara cu umplutura de gem cu masa de 0.060 kg GOST SM 173, Standard HG 775 din 03.07.2007 15800000-6 Lotul nr. 6– Ouă de găină Livrare săptămînală în ziua de luni pînă la ora 12:00 19680.00 1 Ouă de găină buc 6000 Ouă de găină cu coajă întreagă, dură, nefisurată, fără pete sau pori vizibili, calitatea extra , cu greutatea nu mai puțin de 55-60 gr.În cutii speciale pentru produsul respectiv.Se livrează cu transport care necesită regim termic special.Standard : HG 1208 din 27.10.2008. 15800000-6 Lotul nr. 7– Fructe și legume Livrare săptămînală în ziua de luni pînă la ora 12:00 97175.00 1 Mere kg 800 Mere proaspete întregi, sănătoase, curate, fără corpuri străine vizibile, fără urme de atacuri de boli și dăunători, f
Pag. 4–5
ivrare săptămînală în ziua de luni pînă la ora 12:00 97175.00 1 Mere kg 800 Mere proaspete întregi, sănătoase, curate, fără corpuri străine vizibile, fără urme de atacuri de boli și dăunători, fără umeditate externă în exces, fără miros sau gust străin, cu mărimea 150 gr/ bucata.Ambalaj - lăzi 5-10 kg. Standarde de referință HG 929/2009, HG nr. 198/2017. 2 Ceapă kg 170 Bulbii de ceapă trebuie să fie intacți, sănătoși, fără atacuri de bolisau insecte care să le facă improprii consumului, curați, fără urme vizibile de substanțe străine, fără vătămări,fără umeditate excesivă la suprafață, fără miros și gust străin.Ambalaj saci de plasă 5 kg. Standarde de referință HG 929/2009, HG nr. 198/2017 3 Morcov kg 160 Rădăcină proaspătă, întreagă, sănătoasă, curată, fără vătămări cauzate de insectele dăunătoare, fără umeditate excesivă la suprafață, fără vătămări,cu o formă și colorație tipică pentru sorturile de morcov de masă,uniformă, corespunzător speciei și gradului de maturitate al legumei consistență tare, fără urme de putrezire.Ambalaj-saci de plasă cca 5 kg. Standarde de referință HG 929/2009, HG nr. 198/2017 4 Mandarine kg 960 Fructe de calitate superioară,greutatea medie 100 -130 gr/unit.Întregi, sănătoase, sunt excluse produsele atinse de putregai sau alte alterări din cauza cărora ar deveni improprii pentru consum, curate, lipsite de materii străine vizibile, fără boli, neatacate de vătămători, fără lovituriși deteriorări,să nu prezinte umeditate exterioară anormală, să fie lipsită de mirosuri și gusturi străine.Ambalaj - lăzi în mărime medie 2,5-5 kg Standarde de referință HG 929/2009, HG nr. 198/2017. 5 Banane kg 1000 Fructe de calitate superioară, greutatea medie 130 gr/unit, întregi, sănătoase, sînt excluse produsele atinse de putregai sau alte alterări din cauza cărora ar deveni improprii pentru consum, curate, lipsite de materii străine vizibile, fără boli, neatacat e de vătămători, fără lovituri și deteriorări,să nu prezinte umeditate exterioară anormală, să fie lipsite de mirosuri și gusturi străine.Lăzi de mărime medie 2,5 - 5 kg. Standarde de referință HG 929/2009, HG nr. 198/2017 6 Varză proaspătă kg 150 Căpățini proaspete, întregi, sănătoase, curate, pe deplin formate, tipice soiurilor botanice după culoare și formă , fără atacuri de boli sau insecte care să le facă improprii consumului, fără urme vizibile de substanțe străine, fără vătămătuei, mărime 1,5 -2 kg, roada a. 2025.Varza trebuie să fie curățată de frunze pînă la frunzele de culoare verde sau albe bine strînse ce formează căpățîna. Ambalaj - saci de plasă 5-10 kg. Standarde de referință HG 929/2009, HG nr. 198/2017 7 Ardei capia kg 120 Standarde de referință și cerințe de calitate superioară proaspeți, fără vătămări, fără umeditate executivă la suprafață, neatacat de vătămători.Conform standardelor de referință HG 929/2009, HG nr. 198/2017.Ambalaj pungi polietilen a chîte 5 -10 kg 8 Lămâie
Pag. 5
i, fără vătămări, fără umeditate executivă la suprafață, neatacat de vătămători.Conform standardelor de referință HG 929/2009, HG nr. 198/2017.Ambalaj pungi polietilen a chîte 5 -10 kg 8 Lămâie kg 50 Fructe de calitate superioară.Galbene cu coajă subțire, fără umeditate externă în exes, neatinse de urme de mucegai sau putregai.Ambalaj lăzi de plastic/carton 5-10 kg.Standard de referință HG 929/2009, HG 198/2017 9 Sfecla rosie kg 200 Sfecla rosie fără impurități, fără vătămări cauzate de insectele dăunătoare, fără umeditate excesivă la uprafață, fără urme de putrezire și mucegai.Legătură a chîte 200 gr.Standarde de referință HG 929/2009, HG nr. 198/2017 10 Cartofi kg 1200 Tuberculi întregi, uscați, necontaminați, sănătoși, fără atacuri de boli sau insecte care să le facă improprii consumului, fără urme vizibile de substanțe străine, fără vătămări. Nu se admit cartofi uscați cu semne de putrezire, degerați sau de orice altă alterare care să le facă improprii consumului.Ambalaj - saci de plasă 10 kg. Conform standardelor de referință HG 929/2009, HG nr. 198/2017 11 Castraveti kg 160 Castraveti de calitate superioară, proaspeți, fără vătămari, fără umeditate excesivă la suprafață, neatacați de vătămători. Ambalaj-pungi polietilenă a chîte 5 kg. Conform standardelor de referință HG 929/2009, HG nr. 198/2017 12 Rosii kg 200 Rosii de calitate superioară, proaspeți, fără vătămari, fără umeditate excesivă la suprafață, neatacați de vătămători. Ambalaj-pungi polietilenă a chîte 5 kg. Conform standardelor de referință HG 929/2009, HG nr. 198/2017 13 Conopida kg 250 Conopidai de calitate superioară, proaspeți, fără vătămari, fără umeditate excesivă la suprafață, neatacați de vătămători. Ambalaj-pungi polietilenă a chîte 5 kg. Conform standardelor de referință HG 929/2009, HG nr. 198/2017 14 Prune uscate kg 30 Prune uscate de calitate superioară, proaspeți, fără vătămari, fără umeditate excesivă la suprafață, neatacați de vătămători. Ambalaj-pungi polietilenă a chîte 5 kg. Conform standardelor de referință HG 929/2009, HG nr. 198/2017 15800000-6 Lotul nr. 8 – Pește Livrare săptămînală în ziua de luni pînă la ora 12:00 6864,00 1 Peste Merluciu (hec) kg 120 Peste congelat hec fara cap ambalat de producator în polietilenă și cutii de carton cu greutatea de nu mai putin de 350-400gr buc.Standard de referință HG 435 din 28.05.2010, GOST 3948 -90;GOST 3848-2016. La preambalarea produsului se va tine cont de prevederile stipulate în Legea nr. 296 /2017 și Legea 279/2017, art. 8;Legea nr. 306/2018; Valoarea estimativă totală fără TVA: 508746,33 lei 9. În cazul procedurilor de preselecție se indică numărul minim al candidaţilor şi, dacă este cazul, numărul maxim al acestora. Nu se aplică 10. În cazul în care contractul este împărțit pe loturi un operator economic poate depune oferta (se va selecta): 1) Pentru un singur lot;
Pag. 5–6
că este cazul,
numărul maxim al acestora. Nu se aplică
10. În cazul în care contractul este împărțit pe loturi un operator economic poate depune oferta (se
va selecta):
1) Pentru un singur lot;
2) Pentru mai multe loturi;
3) Pentru toate loturile;
4) Alte limitări privind numărul de loturi care pot fi atribuite aceluiași ofertant_____
11. Admiterea sau interzicerea ofertelor alternative: nu se admite
(indicați se admite sau nu se admite)
12. Termenii și condițiile de livrare/prestare solicitați:
Lotul - 1 ”Lactate”, Lotul -2 „Carne”: De 2 ori pe săptămînă, Luni și Miercuri pînă la ora 12:00
Lotul-3” Cereale”, Lotul-4 „Băcănie”, Lotul-6 „Ouă”, Lotul-7 „Fructe și legume”, Lotul – 8 „ Pește”:
Livrare săptămînală în ziua de luni pînă la ora 12:00
Lotul -5 „Produse de panificație”:Livrarea zilnic (Luni Vineri) în intervalul orei (07:30-08:00)
13. Termenul de valabilitate a contractului: 31.12.2026
14. Contract de achiziție rezervat atelierelor protejate sau că acesta poate fi executat numai în
cadrul unor programe de angajare protejată (după caz): nu se aplică
(indicați da sau nu)
15. Prestarea serviciului este rezervată unei anumite profesii în temeiul unor legi sau al unor acte
administrative (după caz): nu se aplică
16. Scurta descriere a criteriilor privind eligibilitatea operatorilor economici care pot determina
eliminarea acestora și a criteriilor de selecție/de preselecție; nivelul minim (nivelurile minime) al
(ale) cerințelor eventual impuse; se menționează informațiile solicitate (DUAE, documentație):
Nr.
d/o
Criteriile de calificare și de selecție
(Descrierea criteriului/cerinței)
Mod de demonstrare a
îndeplinirii criteriului/cerinței:
Nivelul minim/
Obligativitatea
1. Cerere de participare Conform Anexei nr.7 din
Documentația standard aprobată prin
Ordinul MF nr. 115 din 15.09.2021
Confirmat prin aplicarea
semnăturii electronice
Da
2. DUAE Se va completa conform modelului
atașat în SIA RSAP
Confirmat prin aplicarea
semnăturii electronice
Da
3. Declarație privind valabilitatea ofertei
(60 zile)
Conform Anexei nr.8 din
Documentația standard aprobată prin
Ordinul MF nr. 115 din 15.09.2021
Confirmat prin aplicarea
semnăturii electronice
Da
4. Specificații tehnice Specificaţii tehnice
conform Anexei nr.22 din
Documentația standard aprobată prin
Ordinul MF nr. 115 din 15.09.2021
Confirmat prin aplicarea
semnăturii electronice
Da
5. Specificații de preț
Specificații de preț
conform Anexei nr.23 din
Documentația standard aprobată
prin Ordinul MF nr. 115 din
15.09.2021
Confirmat prin aplicarea
semnăturii electronice
Da
Pag. 6–7
Specificații de preț Specificații de preț conform Anexei nr.23 din Documentația standard aprobată prin Ordinul MF nr. 115 din 15.09.2021 Confirmat prin aplicarea semnăturii electronice Da 6 Garanția pentru ofertă Scrisoare de garanție bancară 1% din valoarea ofertei fără TVA.Anexa nr. 9 la Documentația standard aprobată prin Ordinul MF nr. 115 din 15.09.2021 Confirmat prin aplicarea semnăturii electronice Da 7. Certificat/Decizie de inregistrare a intreprinderii/Extras din Registrul de Stat al persoanelor juridice Certificat/Decizie de inregistrare a intreprinderii/Extras din Registrul de Stat al persoanelor juridice- copie confirmată prin aplicarea semnăturii electronice Da 8. Autorizație sanitar-veterinară de funcționare a operatorului economic participant Autorizație eliberată de ANSA - copie confirmată pin aplicarea semnăturii electronice Da 9. Autorizație sanitar-veterinară pentru unitatea de transport Autorizație eliberată de ANSA - copie confirmată pin aplicarea semnăturii electronice Da 10. DECLARAŢIE privind confirmarea identității beneficiarilor efectivi și neîncadrarea acestora în situația condamnării pentru participarea la activităţi ale unei organizaţii sau grupări criminale, pentru corupţie, fraudă şi/sau spălare de bani Se va prezenta de сătrе ofertantul desemnat cîștigător în tеrmen de 5 zile de la data comunicării rezultatelor procedurii de achiziție publice, in adresa autorității contractante, conform modelului aprobat prin Ordinul MF nr.145 din 24.11.2020 Confirmat prin aplicarea semnăturii electronice Da 11. Certificat de efectuarea sistematică a plății impozitelor și contribuțiilor eliberate de către Inspectoratul Fiscal Copia certificatului confirmat prin semnătura electronică a participantului. Da 12. Certificat de atribuire a contului bancar Copia certificatului confirmat prin semnătură electronică a participantului Da 13. Certificat privind deținerea laboratorului, sau contract cu asemenea laborator. Copie a certificatului de laborator atestat, sau a contractului cu asemenea laborator pentru efectuarea controlului permanent asupra calității produselor. Da 14 Autorizație sanitară de funcționare pentru depozit Autorizatie eliberată de Agenția națională pentru siguranța alimentelor- copie confirmată prin aplicarea semnăturii slectronice; Da 17. Garanția pentru ofertă, după caz cuantumul 1 %, din valoarea ofertei fără TVA 18. Garanția de bună execuție a contractului, după caz______________, cuantumul_. 19. Motivul recurgerii la procedura accelerată (în cazul licitației deschise, restrânse și a procedurii negociate), după caz nu se aplică 20. Tehnici și instrumente specifice de atribuire (dacă este cazul specificați dacă se va utiliza acordul-cadru, sistemul dinamic de achiziție sau licitația electronică): Licitație electronică, pasul minim de micșorare a ratei de licitație este de 1% din suma valorii estimate. 21.
Pag. 7–8
e va utiliza
acordul-cadru, sistemul dinamic de achiziție sau licitația electronică): Licitație electronică,
pasul minim de micșorare a ratei de licitație este de 1% din suma valorii estimate.
21. Condiții speciale de care depinde îndeplinirea contractului (indicați după caz): Nu se aplică
22. Ofertele se prezintă în valuta națională
23. Criteriul de evaluare aplicat pentru atribuirea contractului: preţul cel mai scăzut și
corespunderea cerințelor solicitate.
24. Factorii de evaluare a ofertei celei mai avantajoase din punct de vedere economic, precum și
ponderile lor:
Nr.
d/o
Denumirea
criteriului de
evaluare
Definiția și
raționamentul
criteriului de evaluare
Elemente evaluate Modalitate de evaluare Punctaj
25. Termenul limită de depunere/deschidere a ofertelor:
- conform SIA RSAP /până la: [ora exactă] conform SIA RSAP
- pe: [data] conform SIA RSAP
26. Adresa la care trebuie transmise ofertele sau cererile de participare:
Ofertele sau cererile de participare vor fi depuse electronic prin intermediul SIA RSAP
27. Termenul de valabilitate a ofertelor: 60 zile
28. Locul deschiderii ofertelor: conform SIA RSAP
(SIA RSAP sau adresa deschiderii)
Ofertele întârziate vor fi respinse.
29. Persoanele autorizate să asiste la deschiderea ofertelor:
Ofertanții sau reprezentanții acestora au dreptul să participe la deschiderea ofertelor, cu excepția
cazului cînd ofertele au fost depuse prin SIA RSAP.
30. Limba sau limbile în care trebuie redactate ofertele sau cererile de participare: Limba de Stat
31. Respectivul contract se referă la un proiect și/sau program finanțat din fonduri ale Uniunii
Europene: Nu
(se specifică denumirea proiectului și/sau programului)
32. Denumirea și adresa organismului competent de soluționare a contestațiilor:
Agenția Națională pentru Soluționarea Contestațiilor
Adresa: mun. Chișinău, bd. Ștefan cel Mare și Sfânt nr.124 (et.4), MD 2001;
Tel/Fax/email:022-820 652, 022 820-651, [email protected]
33. Data (datele) și referința (referințele) publicărilor anterioare în Jurnalul Oficial al Uniunii
Europene privind contractul (contractele) la care se referă anunțul respectiv (dacă este cazul):
nu este cazul
34. În cazul achizițiilor periodice, calendarul estimat pentru publicarea anunțurilor viitoare: nu este
cazul
35. Data publicării anunțului de intenție sau, după caz, precizarea că nu a fost publicat un astfel de
anunţ: nu a fost publicat
36. Data transmiterii spre publicare a anunțului de participare: conform SIA RSAP
37. În cadrul procedurii de achiziție publică se va utiliza/accepta:
Denumirea instrumentului electronic Se va utiliza/accepta sau nu
Depunerea electronică a ofertelor sau a cererilor de
participare
Se acceptă
Sistemul de comenzi electronice Nu se acceptă
Facturarea electronică Se acceptă
Plățile electronice Se acceptă
38. Contractul intră sub incidența Acordului privind achizițiile guvernamental
Pag. 8–9
istemul de comenzi electronice Nu se acceptă
Facturarea electronică Se acceptă
Plățile electronice Se acceptă
38. Contractul intră sub incidența Acordului privind achizițiile guvernamentale al Organizației
Mondiale a Comerțului (numai în cazul anunțurilor transmise spre publicare în Jurnalul
Oficial al Uniunii Europene): nu
(se specifică da sau nu)
39. Alte informații relevante: nu sunt
Conducătorul grupului de lucru: Sargarovchi Tatiana
Previzualizarea are caracter informativ. Doar originalul oficial din sursă are valoare juridică.