anunt de participare 1 mai.signed.pdf
Pag. 1
ANUNȚ DE PARTICIPARE, INCLUSIV PENTRU PROCEDURILE DE PRESELECȚIE/PROCEDURILE NEGOCIATE privind achiziționarea: Lucrărilor de Reparatie a strazii 1 Mai din s. Gura Bicului, r-ul Anenii Noi (etapa 1) prin procedura de achiziție: COP *Procedura a fost inclusă în planul de achiziții publice a autorității contractante (Da/Nu): DA. Link-ul către planul de achiziții publice publicat: https://gurabicului.sat.md/deciziile-consiliului/ 1. Denumirea autorității contractante: Primăria Gura Bîcului. 2. IDNO: 1007601008409. 3. Adresa: rl Anenii Noi, satul Gura Bîcului, str. Camzin Canas nr. 25. 4. Numărul de telefon/fax: 026541194, 026541212, 068404883 5. Adresa de e-mail și pagina web oficială a autorității contractante: [email protected], https://gurabicului.sat.md 6. Adresa de e-mail sau pagina web oficială de la care se va putea obține accesul la documentația de atribuire: documentația de atribuire este anexată în cadrul procedurii în SIA RSAP 7. Tipul autorității contractante și obiectul principal de activitate (dacă este cazul, mențiunea că autoritatea contractantă este o autoritate centrală de achiziție sau că achiziția implică o altă formă de achiziție comună): Nu se aplică 8. Cumpărătorul invită operatorii economici interesați, care îi pot satisface necesitățile, să participe la procedura de achiziție privind executarea următoarelor lucrări: Nr. d/o Cod CPV Denumirea serviciilor de proiectare sau de lucrări solicitate Unitatea de măsură Canti tatea Specificarea tehnică deplină solicitată, Standarde de referință Valoarea estimată (se va indica pentru fiecare lot în parte) Lotul 1 1 45233142-6 Reparatia strazii 1 Mai din s. Gura Bicului, r-ul Anenii Noi (etapa 1) lucrări 1 Conform caietului de sarcini ataşat 1 495 535,46 Valoarea estimativă totală 1 495 535,46 9. În cazul procedurilor de preselecție se indică numărul minim al candidaţilor şi, dacă este cazul, numărul maxim al acestora: Nu se aplică 10. În cazul în care contractul este împărțit pe loturi, un operator economic poate depune oferta (se va selecta): 1) Pentru un singur lot; 11. Admiterea sau interzicerea ofertelor alternative: Nu se admite 12. Termenii și condițiile de prestare/executare solicitați: două luni din data înregistrării contractului 13. Termenul de valabilitate a contractului: 31.12.2026 14. Contract de achiziție rezervat atelierelor protejate sau că acesta poate fi executat numai în cadrul unor programe de angajare protejată (după caz): NU 15. Prestarea serviciului este rezervată unei anumite profesii în temeiul unor legi sau al unor acte administrative (după caz): Nu se aplică
Pag. 1–2
drul unor programe de angajare protejată (după caz): NU 15. Prestarea serviciului este rezervată unei anumite profesii în temeiul unor legi sau al unor acte administrative (după caz): Nu se aplică 16. Scurta descriere a criteriilor privind eligibilitatea operatorilor economici care pot determina eliminarea acestora și a criteriilor de selecție/de preselecție; nivelul minim (nivelurile minime) al (ale) cerințelor eventual impuse; se menționeazăinformațiile solicitate (DUAE, documentație): Nr. d/o Descrierea criteriului/cerinței Mod de demonstrare a îndeplinirii criteriului/cerinței: Nivelul minim/ Obligativitatea 1. DUAE Conform formularului ataşat în SIA RSAP, confirmat prin semnatura electronică a ofertantului Obligatoriu încarcat in sistemul SIA RSAP 2. Propunerea financiară Conform formularului ataşat în SIA RSAP, confirmat prin semnatura electronică a ofertantului Perioada de garanţie: minim 5 ani Obligatoriu încarcat in sistemul SIA RSAP 3. Cerere de participare Conform Anexei nr.7 din documentaţia standard, confirmat prin semnatura electronică a ofertantului Obligatoriu încarcat in sistemul SIA RSAP 4. Extrasul din Registrul de Stat al persoanelor juridice Confirmat prin semnatura electronică a ofertantului. Obligatoriu încarcat in sistemul SIA RSAP 5. Declarație privind valabilitatea ofertei Conform Anexei nr.8 din documentaţia standard, confirmat prin semnatura electronică a ofertantului Obligatoriu încarcat in sistemul SIA RSAP 6. Grafic de executare a lucrărilor Conform Anexei nr.10 din documentaţia de standard, confirmat prin semnatura electronică a ofertantului Obligatoriu încarcat in sistemul SIA RSAP 9. Devizele locale aferente ofertei Formularele 3,5,7 cu specificaţia parametrilor tehnici solicitat în caietul de sarcini, confirmate prin semnătura electronică a ofertantului. Obligatoriu încarcat in sistemul SIA RSAP 10. Demonstrarea experienței operatorului economic în domeniul de activitate aferent obiectului contractului ce urmează a fi atribuit Lista lucrărilor similare executate în ultimii 3 ani, în care să se conţină cel puţin un contract de lucrări similare a cărui valoare să nu fie mai mică de 75% din valoarea viitorului contract. Pentru fiecare dintre acestea prezentându-se informaţii detaliate, conform următoarelor documente suport: - copii ale respectivului/ respectivelor contract/ contracte, astfel încât autoritatea contractantă să poată identifica natura lucrărilor executate, valoarea acestora şi preţul; - procesul verbal de recepţie la terminarea lucrărilor care atestă executarea lucrărilor Declarație privind experiența similară conform anexei 12 din Documentația Standart aprobată prin ordinul MF nr.69 din 07.05.2021 Declarație privind lista principalelor lucrări executate în ultimul an deactivitate conform anexei 13 din Documentația Standart aprobată prin ordinul MF nr.69 din 07.05.2021 confirmat prin aplicarea semn
Pag. 2–3
ie privind lista principalelor lucrări executate în ultimul an deactivitate conform anexei 13 din Documentația Standart aprobată prin ordinul MF nr.69 din 07.05.2021 confirmat prin aplicarea semnăturii electronice a operatorul economic. Operatorul economic trebuie să dispună de experiență în domeniul de activitate aferent obiectului contractului minim 5 ani. Obligatoriu încarcat in sistemul SIA RSAP 11. Declaraţie privind dotările Conform Anexei nr.14 din documentaţia de Obligatoriu încarcat in specifice, utilajul şi echipamentul necesar pentru îndeplinirea corespunzătoare a contractului standard, confirmat prin semnatura electronică a ofertantului sistemul SIA RSAP 12. Declaraţie privind personalul de specialitate şi/sau a experţilor propuşi pentru implementarea contractului Conform Anexei nr.15 din documentaţia de standard, confirmat prin semnatura electronică a ofertantului Obligatoriu încarcat in sistemul SIA RSAP 13. Lista subcontractanţilor şi partea/părţile din contract care sunt îndeplinite de către aceştia Conform Anexei nr.16 din documentaţia de standard, confirmat prin semnatura electronică a ofertantului Obligatoriu încarcat in sistemul SIA RSAP 14. Informaţie privind asocierea Conform Anexei nr.17 din documentaţia de standard. Totodată, în cazul asocierii, operatorii vor prezenta şi formularele de la Anexele nr.18- 21 din documentaţia standard. Confirmat prin semnatura electronică a ofertantului Obligatoriu încarcat in sistemul SIA RSAP 15. Aviz pentru participare la lichitaţiile publice de lucrări din domeniul construcţiilor şi instalaţiilor Conform Anexei nr.22 din documentaţia de standard, confirmat prin semnatura electronică a ofertantului Obligatoriu încarcat in sistemul SIA RSAP 16. Ultimul raport financiar Confirmat prin semnătura electronică a ofertantului. Obligatoriu încarcat in sistemul SIA RSAP 17. Certificat de efectuare sistematică a plății impozitelor, contribuțiilor Certificat privind lipsa sau existența datoriilor față de Bugetul Public Național eliberat de Serviciul Fiscal de Stat al RM. Original confirmat prin aplicarea semnăturii electronice a ofertantului. Obligatoriu încarcat in sistemul SIA RSAP 18. Certificat de atestare tehnico profesională a responsabilului tehnic valabil pentru lucrările contractate Confirmat prin semnătura electronică a ofertantului. Obligatoriu încarcat in sistemul SIA RSAP 19. Declaraţie privind confirmarea identităţii beneficiarilor efectivi şi neîncadrarea acestora în situaţia condamnării pentru participarea la activităţi ale unei organizaţii sau grupări criminale, pentru corupţie, fraudă şi/sau spălare de bani Conform Ordinului Ministerului Finanţelor nr.145 din 24.11.2020. În termen de 5 zile de la data comunicării rezultatelor procedurii de achiziţie publică, ofertantul/ofertantul asociat desemnat cîştigător va prezenta Declaraţia autorităţii contrctante şi Agenţiei Achiziţii Pub
Pag. 3–4
e de la data comunicării rezultatelor procedurii de achiziţie publică, ofertantul/ofertantul asociat desemnat cîştigător va prezenta Declaraţia autorităţii contrctante şi Agenţiei Achiziţii Publice. Obligatoriu pentru câştigătorii proiectului 20. Certificat de conformitate ale principalelor materiale utilizate (materiale de constructie, etc.) Original Obligatoriu încarcat in sistemul SIA RSAP 21. Declaraţie privind obligaţiile contractuale faţă de alţi beneficiari Confirmat prin aplicarea semnăturii electronice a operatorului economic Obligatoriu încarcat in sistemul SIA RSAP *Documentația solicitată va fi prezentată în limba română, în format PDF. 17. Garanția pentru ofertă, după caz : 0. 18. Termenul de garanție a lucrărilor sau serviciilor de proiectare și de lucrări: 5 ani. 19. Garanția de bună execuție a contractului, după caz: Nu se aplică. 20. Motivul recurgerii la procedura accelerată (în cazul licitației deschise, restrânse și a procedurii negociate), după caz: Nu se aplică. 21. Tehnici și instrumente specifice de atribuire (dacă este cazul specificați dacă se va utiliza acordul- cadru, sistemul dinamic de achiziție sau licitația electronică) : Nu se aplică. 22. Condiții speciale de care depinde îndeplinirea contractului (indicați după caz): Nu se aplică. 23. Ofertele se prezintă în valută lei MD. 24. Criteriul de evaluare aplicat pentru atribuirea contractului: cel mai mic preţ fără TVA. 25. Factorii de evaluare a ofertei celei mai avantajoase din punct de vedere economic, precum și ponderile lor: Nr. d/o Denumirea factorului de evaluare Ponderea% Nu se aplică 26. Termenul limită de depunere/deschidere a ofertelor: - conform SIA RSAP /până la: Informaţia o găsiţi în SIA RSAP - pe: Informaţia o găsiţi în SIA RSAP 27. Adresa la care trebuie transmise ofertele sau cererile de participare: Ofertele sau cererile de participare vor fi depuse electronic prin intermediul SIA RSAP 27. Termenul de valabilitate a ofertelor: 60 de zile. 28. Locul deschiderii ofertelor: SIA RSAP. Ofertele întârziate vor fi respinse. 29. Persoanele autorizate să asiste la deschiderea ofertelor: Ofertanții sau reprezentanții acestora au dreptul să participe la deschiderea ofertelor, cu excepția cazului când ofertele au fost depuse prin SIA RSAP. 30. Limba sau limbile în care trebuie redactate ofertele sau cererile de participare: Limba română. 31. Respectivul contract se referă la un proiect și/sau program finanțat din fonduri ale Uniunii Europene: Nu se aplică. 32. Denumirea și adresa organismului competent de soluționare a contestațiilor: Agenția Națională pentru Soluționarea Contestațiilor Adresa: mun. Chișinău, bd. Ștefan cel Mare și Sfânt nr.124 (et.4), MD 2001; Tel/Fax/email: 022-820 652, 022 820-651, [email protected] 33. Data (datele) și referința (referințele) publicărilor anterioare în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene privind contractul (contractele) la care se referă anunțul re
Pag. 4–5
20-651, [email protected] 33. Data (datele) și referința (referințele) publicărilor anterioare în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene privind contractul (contractele) la care se referă anunțul respectiv (dacă este cazul) : Nu se aplică. 34. În cazul achizițiilor periodice, calendarul estimat pentru publicarea anunțurilor viitoare: Nu se aplică. 35. Data publicării anunțului de intenție sau, după caz, precizarea că nu a fost publicat un astfel de anunţ: 36. Data transmiterii spre publicare a anunțului de participare: Conform SIA RSAP, 25.08.2026 37. În cadrul procedurii de achiziție publică se va utiliza/accepta: Denumirea instrumentului electronic Se va utiliza/accepta sau nu depunerea electronică a ofertelor sau a cererilor de participare Se acceptă sistemul de comenzi electronice Nu se acceptă facturarea electronică Se acceptă plățile electronice Se acceptă 38. Contractul intră sub incidența Acordului privind achizițiile guvernamentale al Organizației Mondiale a Comerțului (numai în cazul anunțurilor transmise spre publicare în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene): NU 39. Alte informații relevante: Conducătorul grupului de lucru: BREHOVA Lilia
Previzualizarea are caracter informativ. Doar originalul oficial din sursă are valoare juridică.