anunt_participare (2).signed.pdf
Pag. 1–2
1 Anexa nr. 2 la Documentația standard nr. 115 din 15.09.2021 ANUNȚ DE PARTICIPARE privind achiziționarea serviciilor la obiectivul Servicii de consultanță în proiectarea și implementarea soluțiilor de digitalizare și automatizare prin procedura de achiziție Cererea Ofertelor de Prețuri * Procedura a fost inclusă în planul de achiziții publice a autorității contractante (Da/Nu): Da Link-ul către planul de achiziții publice publicat: https://www.chisinau.md/ro/planul-de- achizitii-publice-pentru-anul-2026-al-directiei-20967_283373.html Denumirea autorității contractante: Direcția Generală Arhitectură, Urbanism și Relații Funciare 1. IDNO: 1007601010323 2. Adresa: mun. Chișinău, bd. Ștefan cel Mare și Sfânt, 83 3. Numărul de telefon/fax: 079442988 / 022 228110 4. Adresa de e-mail și de internet a autorității contractante: [email protected] 5. Adresa de e-mail sau de internet de la care se va putea obține accesul la documentația de atribuire: documentația de atribuire este anexată în cadrul procedurii în SIA RSAP 6. Tipul autorității contractante și obiectul principal de activitate (dacă este cazu l, mențiunea că autoritatea contractantă este o autoritate centrală de achiziție sau că achiziția implică o altă formă de achiziție comună): Instituție publică 7. Cumpărătorul invită operatorii economici interesați, care îi pot satisface necesitățile, să participe la procedura de achiziție privind prestarea următoarelor servicii: Nr. d/o Cod CPV Denumirea serviciilor Unitatea de măsură Canti- tatea Specificarea tehnică deplină solicitată, Standarde de referință Valoarea estimată (se va indica pentru fiecare lot în parte) Servicii de consultanță în proiectarea și implementarea soluțiilor de digitalizare și automatizare LOTUL 1 1. 72200000 -7 Proiectarea și elaborarea SIA PUG dinamic Serviciu 1 Conform caietului de sarcini 288 000,00 LOTUL 2 1. 72200000 -7 Dezvoltarea soluției DATA WAREHOUSE Serviciu 1 Conform caietului de sarcini 83 200,00 LOTUL 3 2 1. 72200000 -7 Dezvoltarea centrului mobil de date Serviciu 1 Conform caietului de sarcini 48 000,00 LOTUL 4 1. 72200000 -7 Modernizarea infrastructurii de rețea a DGAURF Serviciu 1 Conform caietului de sarcini 38 400,00 LOTUL 5 1. 72200000 -7 Implementarea sistemului de securitate cibernetică și protecția datelor cu caracter personal Serviciu 1 Conform caietului de sarcini 32 000,00 Valoarea estimată totală 489 600,00 8. În cazul procedurilor de preselecție se indică numărul minim al candidaţilor şi, dacă este cazul, numărul maxim al acestora. Nu se aplică 9. În cazul în care contractul este împărțit pe loturi un operator economic poate depune oferta (se va selecta): 1) Pentru toate loturile; 10. Admiterea sau interzicerea ofertelor alternative: Nu se admite 11. Termenii și condițiile de prestare solicitați: 2 luni din data înregistrării Contractului la Trezorerie 12. Term
Pag. 2–3
loturile; 10. Admiterea sau interzicerea ofertelor alternative: Nu se admite 11. Termenii și condițiile de prestare solicitați: 2 luni din data înregistrării Contractului la Trezorerie 12. Termenul de valabilitate a contractului: 31.12.2026 13. Contract de achiziție rezervat atelierelor protejate sau că acesta poate fi executat numai în cadrul unor programe de angajare protejată (după caz): Nu 14. Prestarea serviciului este rezervată unei anumite profesii în temeiul unor legi sau al unor acte administrative (după caz): Nu se aplică 15. Scurta descriere a criteriilor privind eligibilitatea operatorilor economici care pot determina eliminarea acestora și a criteriilor de selecție/de preselecție; nivelul minim (nivelurile minime) al (ale) cerințelor eventual impuse; se menționează informațiile solicitate (DUAE, documentație): Nr. d/o Criteriile de calificare și de selecție (Descrierea criteriului/cerinței) Mod de demonstrare a îndeplinirii criteriului/cerinței: Nivelul minim/ Obligativitatea Compartimentul I Documentele, ce constituie oferta (documentele menționate obligatoriu se plasează în cadrul procedurii în SIA RSAP (art.65 alin.(4) din Legea 131/2015 – prezentarea ofertei presupune depunerea întru-un set comun a propunerii tehnice, a propunerii financiare, a DUAE și după caz, a garanției bancare) 1. Cerere de participare completată în conformitate cu anexa nr. 7 din Documentația standard, confirmată prin semnătură electronică DA 2. Declaraţie privind valabilitatea ofertei completată în conformitate cu anexa nr. 8 din Documentația standard, confirmată prin semnătură electronică DA 3. Specificații tehnice completate în conformitate cu anexa nr. 22 din Documentația standard, confirmate prin semnătură electronică DA 4. Specificații de preț completate în conformitate cu anexa nr. 23 din Documentația standard , confirmate prin semnătură electronică DA 5. Formularul DUAE Formularul standard al Documentului Unic de Achiziții European confirmat prin semnătură DA 3 electronică Compartimentul II Potrivit art.20 alin.8 din Legea 131/2015, la solicitarea autorității contractante, în termen de 1 (una) zi lucrătoare, în mod obligatoriu ofertanții vor transmite la adresa de e-mail: [email protected] sau la sediul DGAURF, MD-2012, mun.Chișinău, bd.Ștefan cel Mare și Sfînt nr.83, toate documentele justificative prin care să demonstreze îndeplinirea tuturor criteriilor de calificare și selecție, în conformitate cu informațiile cuprinse în DUAE 6. Dovada înregistrării persoanei juridice Certificat/decizie de înregistrare a întreprinderii/Extras din Registrul de Stat al persoanelor juridice - varianta scanată de pe original confirmată prin semnătura electronică sau în caz de prezentare pe suport de hârtie - copie, confirmată prin aplicarea semnăturii și ștampilei ofertantului DA 7. Certificat de atribuire a contului bancar Copie, eliberat de banca deţinătoare de cont
Pag. 3–4
ezentare pe suport de hârtie - copie, confirmată prin aplicarea semnăturii și ștampilei ofertantului DA 7. Certificat de atribuire a contului bancar Copie, eliberat de banca deţinătoare de cont confirmat prin semnătura electronică sau în caz de prezentare pe suport de hârtie - original, confirmat prin aplicarea semnăturii și ștampilei ofertantului DA 8. Situațiile financiare înregistrate la Biroul Național de Statistică pentru anul 2025 Copie - semnat electronic de către ofertant sau în caz de prezentare pe suport de hârtie - original, confirmat prin aplicarea semnăturii și ștampilei ofertantului DA 9. Demonstrarea experienței similare a operatorului economic în domeniul de activitate aferent obiectului contractului ce urmează a fi atribuit Declarație privind lista principalelor livrari/prestări efectuate în ultimii 3 ani de activitate, completata conform Anexei nr.12 din Documentația standard, confirmată prin semnătura electronică sau în caz de prezentare pe suport de hârtie - original, confirmat prin aplicarea semnăturii și ștampilei ofertantului. DA 10. Demonstrarea accesului la personalul necesar pentru îndeplinirea corespunzătoarele a obiectului contractului ce urmează a fi atribuit Declarație privind personalul de specialitate propus pentru implementarea contractului, completată conform anexei nr. 14 din Documentația standard, confirmată prin semnătura electronică sau în caz de prezentare pe suport de hârtie - original, confirmat prin aplicarea semnăturii și ștampilei ofertantului. Ofertantul va propune o echipă formată din minimum 3 experți care să acopere următoarele profiluri de competență: 1. Expert în analiză și proiectare funcțională - studii superioare în domeniul tehnologiilor informaționale, economic, administrativ, ingineresc sau într-un domeniu relevant; - minimum 3 ani de experiență profesională în analiza de business și/sau analiza sistemelor informaționale, inclusiv în analiza și modelarea proceselor, colectarea, documentarea și validarea cerințelor pentru dezvoltarea, modernizarea sau achiziționarea soluțiilor informatice; - participarea la minimum două proiecte care au inclus analiza proceselor, analiza cerințelor și proiectarea funcțională a unor sisteme o ri servicii informatice; DA 4 - experiență în identificarea părților interesate, facilitarea interviurilor și atelierelor de lucru și transpunerea necesităților operaționale în specificații funcționale, cazuri de utilizare, user stories, fluxuri de lucru și cri terii de acceptare; - experiență în modelarea proceselor și sistemelor prin BPMN, UML sau metode echivalente și în asigurarea trasabilității dintre obiective, procese, cerințe și criterii de acceptare; - abilități de facilitare, documentare, comunicare și validare cu părțile interesate; - certificări relevante în domeniul managementului proiectelor, analizei de business, managementul riscului, etc., după caz. 2. Arhitect
Pag. 4–5
cumentare, comunicare și validare cu părțile interesate; - certificări relevante în domeniul managementului proiectelor, analizei de business, managementul riscului, etc., după caz. 2. Arhitect software/arhitect de soluții - studii superioare în domeniul tehnologiilor informaționale, ingineriei software sau într-un domeniu relevant; - minimum 3 ani de experiență profesională în proiectarea, dezvoltarea și/sau revizuirea arhitecturii software ori arhitecturii de soluții pentru sisteme informatice; participarea la minimum două proiecte care au inclus elaborarea sau revizuirea arhitecturii unor sisteme ori soluții informatice, dintre care cel puțin un proiect cu integrări sau schimb de date între sisteme; - experiență în definirea componentelor, responsabilităților și interacțiunilor, proiectarea aplicațiilor, integrărilor, interfețelor/API-urilor, arhitecturii datelor și fluxurilor de date; - experiență în definirea cerințelor nefuncționale privind interoperabilitatea, securitatea, performanța, disponibilitatea, scalabilitatea, monitor izarea, găzduirea și continuitatea serviciilor; - abilitatea de a analiza alternative tehnologice și de a elabora arhitecturi conceptuale și logice, diagrame, specificații tehnice și documentație de arhitectură clare, neutre tehnologic și reutilizabile; - certificări relevante în domeniul analizei de business, proiectarea soluțiilor pe platforme Cloud Computing, arhitectura soluțiilor Cloud-Native și containerizare, etc., după caz. 3. Consultant în rețea, infrastructură de calcul și stocare și Securitate cibernetică - studii superioare în domeniul tehnologiilor informaționale, telecomunicațiilor, ingineriei, securității informaționale sau într-un domeniu relevant; 5 - minimum 3 ani de experiență profesională relevantă în rețele, infrastructură IT, infrastructură de calcul și stocare și/sau securitate cibernetică; - participarea la minimum două proiecte care au inclus evaluarea, proiectarea, revizuirea sau implementarea rețelelor, infrastructurii IT și/sau măsurilor de securitate cibernetică; - experiență în definirea cerințelor pentru conectivitate, servere, virtualizare, resurse de calcul, stocare și opțiuni de găzduire; - experiență în identificarea riscurilor de securitate și formularea măsurilor privind controlul accesului, protecția rețelei, jurnalizarea și monitorizarea; - experiență privind disponibilitatea, redundanța, backupul, recuperarea și continuitatea serviciilor IT; - abilitatea de a elabora evaluări, diagrame, specificații tehnice și recomandări argumentate, neutre tehnologic și adapta te necesităților Beneficiarului; - certificările relevante în rețele, infrastructură, cloud ori securitate cibernetică sau certificările echivalente, etc., după caz. Pentru demonstrarea îndeplinirii cerințelor se vor prezenta: - CV-urile experților propuși, din care să rezulte studiile, experiența profesională și proiectele/activitățile relevant
Pag. 5–6
c., după caz. Pentru demonstrarea îndeplinirii cerințelor se vor prezenta: - CV-urile experților propuși, din care să rezulte studiile, experiența profesională și proiectele/activitățile relevante pentru profilul asumat; - după caz, copiile certificatelor profesionale relevante. Documentele vor fi confirmate prin aplicarea semnăturii electronice de către ope ratorul economic. Demonstrarea disponibilității personalului propus: Pentru fiecare expert propus, ofertantul va prezenta documente care demonstrează existența raporturilor juridice cu operatorul economic sau disponibilitatea expertului pentru executarea contractului., după caz: Documentele se prezintă în copie de pe original, semnate și ștampilate de către operatorul economic la semnarea contractului. DA (se va prezenta de către ofertantul câștigător la încheierea contractului) 11. Metodologia de activitate propusă pentru prestarea serviciilor solicitate confirmată prin semnătura electronică sau în caz de prezentare pe suport de hârtie - original, confirmat prin aplicarea semnăturii și ștampilei ofertantului DA 12. Planul de management al proiectului confirmată prin semnătura electronică sau în caz de prezentare pe suport de hârtie - original, confirmat prin aplicarea semnăturii și ștampilei ofertantului DA 13. Informaţii privind asocierea confirmată prin semnătura electronică sau în caz de prezentare pe suport de hârtie - DA 6 original, confirmat prin aplicarea semnăturii și ștampilei ofertantului conform anexei nr.11 al documentației standard (după caz) 14. Lista subcontractanţilor şi partea/părțile din contract care sunt îndeplinite de către aceştea confirmată prin semnătura electronică sau în caz de prezentare pe suport de hârtie - original, confirmat prin aplicarea semnăturii și ștampilei ofertantului conform anexei nr.15 al documentației standard (după caz) DA 15. Angajament terţ susţinător financiar confirmată prin semnătura electronică sau în caz de prezentare pe suport de hârtie - original, confirmat prin aplicarea semnăturii și ștampilei ofertantului conform anexei nr.16 din documentația standard (după caz) DA 16. Declaraţie terţ susţinător financiar confirmată prin semnătura electronică sau în caz de prezentare pe suport de hârtie - original, confirmat prin aplicarea semnăturii și ștampilei ofertantului conform anexei nr.17 din documentația standard (după caz) DA 17. Angajament privind susținerea tehnică și profesională a ofertantului/grupului de operatori economic confirmată prin semnătura electronică sau în caz de prezentare pe suport de hârtie - original, confirmat prin aplicarea semnăturii și ștampilei ofertantului conform anexei nr.18 al documentației standard (după caz) DA 18. Declarație terț susținător tehnic confirmată prin semnătura electronică sau în caz de prezentare pe suport de hârtie - original, confirmat prin aplicarea semnăturii și ștampilei ofertantului conform an
Pag. 6–7
rație terț susținător tehnic confirmată prin semnătura electronică sau în caz de prezentare pe suport de hârtie - original, confirmat prin aplicarea semnăturii și ștampilei ofertantului conform anexei nr.19 din documentația standard (după caz) DA 19. Declaraţie terţ susţinător profesional confirmată prin semnătura electronică sau în caz de prezentare pe suport de hârtie - original, confirmat prin aplicarea semnăturii și ștampilei ofertantului conform anexei nr.20 din documentația standard (după caz) DA 20. Declarație privind confirmarea identității beneficiarilor efectivi și neîncadrarea acestora în situația condamnării pentru participarea la activităţi ale unei organizaţii sau grupări criminale, pentru corupţie, fraudă şi/sau spălare de bani. se îndeplinește și se prezintă în original, semnat și ștampilat de către operatorul economic declarat câștigător la semnarea contractului DA Toate documentele vor fi completate fără nici o modificare sau abatere de la original, spațiile goale fiind completate cu informația solicitată. Completarea defectuoasă a formularelor poate atrage respingerea ofertei ca fiind necorespunzătoare. 16. Garanția pentru ofertă, Scrisoare de garanție bancară (emisă de o bancă comercială), cuantumul ___ din valoarea totală a ofertei fără TVA. Nu se aplică 17. Garanția de bună execuție a contractului, Scrisoare de garantie bancară (emisă de o bancă comercială), cuantumul _____ din valoarea contractului adjudecat. Nu se aplică 18. Motivul recurgerii la procedura accelerată (în cazul licitației deschise, restrânse și a procedurii negociate), după caz: Nu se aplică 19. Tehnici și instrumente specifice de atribuire (dacă este cazul specificați dacă se va utiliza acordul-cadru, sistemul dinamic de achiziți e sau licitația electronică): licitație electronică, se desfășoară în 3 runde succesive, pasul minim fiind 1% din valoarea estimată a achiziției 7 20. Condiții speciale de care depinde îndeplinirea contractului (indicați după caz): Nu se aplică 21. Ofertele se prezintă în valuta națională: MDL 22. Criteriul de evaluare aplicat pentru atribuirea contractului: Prețul cel mai scăzut și corespunderea cerințelor tehnice 23. Factorii de evaluare a ofertei celei mai avantajoase din punct de vedere economic, precum și ponderile lor: Nu se aplică Nr. d/o Denumirea factorului de evaluare Ponderea% 24. Termenul limită de depunere/deschidere a ofertelor: - conform SIA RSAP MTender - conform SIA RSAP MTender 25. Adresa la care trebuie transmise ofertele sau cererile de participare: Ofertele sau cererile de participare vor fi depuse electronic prin intermediul SIA RSAP 26. Termenul de valabilitate a ofertelor: 30 zile - Locul deschiderii ofertelor: SIA RSAP MTender Ofertele întârziate vor fi respinse. 27. Persoanele autorizate să asiste la deschiderea ofertelor: Ofertanții sau reprezentanții acestora au dreptul să participe la deschiderea ofertelor
Pag. 7–8
MTender Ofertele întârziate vor fi respinse. 27. Persoanele autorizate să asiste la deschiderea ofertelor: Ofertanții sau reprezentanții acestora au dreptul să participe la deschiderea ofertelor, cu excepția cazului cînd ofertele au fost depuse prin SIA RSAP. 28. Limba sau limbile în care trebuie redactate ofertele sau cererile de participare: Limba română 29. Respectivul contract se referă la un proiect și/sau program finanțat din fonduri ale Uniunii Europene: Nu 30. Denumirea și adresa organismului competent de soluționare a contestațiilor: Autoritatea Națională pentru Soluționarea Contestațiilor Adresa: mun. Chișinău, bd. Ștefan cel Mare și Sfânt nr.124 (et.4), MD 2001; Tel/Fax/email:022-820 652, 022 820-651, [email protected] 31. Data (datele) și referința (referințele) publicărilor anterioare în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene privind contractul (contractele) la care se referă anunțul respectiv (dacă este cazul): Nu 32. În cazul achizițiilor periodice, calendarul estimat pentru publicarea anunțurilor viitoare: - 33. Data publicării anunțului de intenție sau, după caz, precizarea că nu a fost publicat un astfel de anunţ: Nu este cazul 34. Data transmiterii spre publicare a anunțului de participare: _______________ 35. În cadrul procedurii de achiziție publică se va utiliza/accepta: Denumirea instrumentului electronic Se va utiliza/accepta sau nu Depunerea electronică a ofertelor sau a cererilor de participare Se acceptă Sistemul de comenzi electronice - Facturarea electronică Se acceptă Plățile electronice Se acceptă 8 36. Contractul intră sub incidența Acordului privind achizițiile guvernamentale al Organizației Mondiale a Comerțului (numai în cazul anunțurilor transmise spre publicare în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene): Nu 37. Alte informații relevante: Metoda și condițiile de plată: Achitarea se va efectua prin transfer bancar, în termen de 20 (douăzeci) zile lucrătoare, pentru serviciile efectiv realizate și acceptate, în baza facturii, raportului și a documentelor de acceptare. Eugenia LIUBOMEISCAIA Președintele grupului de lucru
Previzualizarea are caracter informativ. Doar originalul oficial din sursă are valoare juridică.