2. anunț de participare.pdf
Стр. 1
Anexa пr. 2
1а Documgnta}ia standard пr. 115 din 15.09.2021
ANUNT DE PARTICIPARE
privind achйi{ionarea: СЙrЬчпе de mаrса АМ ( antracit 13 - 25 mm): repetat
рriп рrосеdчrа de achizi{ie: Щ!!з!!g_Dеsсhiй
Рrосеdчrа а fost iпсlчsй in planul de achizi{ii publice а autorit5{ii сопtrасtапtе (Da/}Iu): Da
Link-ul сйtrе planul de achizi{ii publice publicat:
https ://drive. cloud. qOv.цd/s/CjYclqCTtBp4b gsi
1. Denumirea autoritй{ii contractante: Administratia Na}ionalб а Penitenciarelor
2. IDNO: 1006601001012
3. Adresa: mun. Chiqinёu, str. N. Titulescu 35
4. Nчmйrчl de telefon/faxz 022 - 409 -775;022-409-7|2
5. Adresa de e-mail gi pagina web oficiali ale autoritй{ii contractante: апр_(Р.апр._.gsу.,m.ý|/_..hl"Ф_;//"а.r_iр,.с9_ч_д;d
6. Adresa de e-mail sau pagina web oficialй de la саrе se va putea ob{ine accesul la documenta{ia de atribuire:
dосumепlа|iа de atribuire este опехлtd tп cadrul procedarii tп SIA RSAP - яl_е"р__е_а.,I"чпgн(Оа_пр_,gау".д]d
7. Tipul autoritй{ii contractante qi obiectul principal de activitate (dасй este cazul, mеп{iчпеа сЕ autoritatea
сопtrасtапti este о autoritate сепtrаlй de achizi{ie sач сй achizifia implicй о аltй fоrmй de achizi{ie соmuпй):
Institutie de stat cu statut special
8. Счmрйr5tоrчI invit5 operatorii economici interesa{i, саrе ii pot satisface necesitй{ile, sй participe la рrосеdurа
de achizitie nrivind livrarea/nrestarea чrmй,tоаrеlоr bunuri,/servicii:
Nr.
d/o
Cod
срч
Denumirea Ьчпчrilоr
solicitate э
св
Ф)
сý
9
Specificarea tehnicй deplinй
solicitatiio
Standarde de rеfеriп{й
Vаlоаrеа
estimati
1. Lotul пr.1: СйrЬчпе Zona Nord
1.1
I
Nо\
СйrЬuпе АМ
Penitenciarul пr.2 - Lipcani t, 110 de mаrса antracit
13-25 mm sau echivalentul
Standarde de referin{ё:
SM 259:2005
506 000,00
|.2, СбrЬчпе АМ
Penitenciarul nr.6 - Soroca t, 338 1 554 800,00
1.3. СбrЬчпе АМ
Penitenciarul пr.11 - Balti
t. l2 55 200,00
Total Lot nr.1 t. 460 2 1lб 000,00
1 Lotul пr.2: СtrrЬuпе Zona Sud
2.1
I
olо\
СйrЬчпе АМ
Penitenciarul пr,1 - Taraclia t. 210
de mаrса antracit
13-25 mm sau echivalentul
Standarde de rеfеriп}й:
SM 259:2005
939 750,00
2,2. СйrЬчпе АМ
Penitenciarul ш:3 - Leova
t. 180 805 500,00
2.з. СйrЬчпе АМ
Penitenciarul nr.5 - Cahul
t. 135 604 125,00
2.4. СбrЬчпе АМ
Penitenciarul rc.1 - Rusca
t. 140 626 500,00
Total Lot пr.2 t. 665 2 975 875,00
Total tone ре рrосеdurй: t. 1 125 sчmа estimativй totalй fбrй ТvА 5 091 875,00
NotE : Теrmепцl de liчrаrе: Рбпй la t8.12.2026;
Liчrаrеа se ча efectua din сопtчl ofertantului.
Locul liчrйrii: Institцtiile rrenitenciare
Стр. 1–2
сеdurй: t. 1 125 sчmа estimativй totalй fбrй ТvА 5 091 875,00
NotE : Теrmепцl de liчrаrе: Рбпй la t8.12.2026;
Liчrаrеа se ча efectua din сопtчl ofertantului.
Locul liчrйrii: Institцtiile rrenitenciare
Noti*: Dчрё etapa finalizЁrii licitafiei electronice, dac1 aceasta а avut loc, tn cazul micaorйrii preturilor iniliale, сопfоrm
rundelor desfфurate, чrmеаzё а fi prezentat formularul specifica}iilor de pret (Anexa пr.23) acfualizat in format electronic,
cu aplicarea semnбturii electronice, la adresa de email indicatё in documentatia de atribuire.
9. tn cazul procedurilor de preselec{ie se indicй пчmйrчl minim al candidafilor 9i dасй este cazul, пчmйrчl maxim
al acestora: -
10. in cazul in саrе contractul este imрйrfit ре loturi чп ореrаtоr economic poate depune oferta (se va selecta):
и Репtrч mai multe loturi
11. ЕчаIчаrеа ча fi efectuatй репtrч mai multe loturi
12. Admiterea sач interzicerea ofertelor аltеrпаtiче: Nu se admite
13. Termenii qi condi{iile de liчrаrе/рrеstаrе solicita{i: РАпй la |8.|2.2026. Locul livrйrii: Instifuliile penitenciare.
Livrarea se va faco din сопtчl ofertantului.
14. Termenul de valabilitate а contractuluiz 31,12.2026
15. Contract de achizi{ie rezervat atelierelor protejate sач сй acesta poate fi executat пчmаi in саdrчl чпоr
рrоgrаmе de angajare рrоtеjаtй (dчрй caz): Nu
1б. Prestarea serviciului este rеzеrчаtй чпеi anumite profesii in temeiul чпоr legi sач al чпоr acte administrative
(dчрй caz); Nu
17. Sсчrtа descriere а criteriilor privind eligibilitatea ореrаtоrilоr economici саrе pot determina еlimiпаrеа
acestora qi а criteriilor de selec{ielde preselec{ie; nivelul minim (nivelurile minime) al (ale) cerin{elor eventual
lnSe solicitate (DUAE. dосu
Nr.
d/o
Criteriile de саlifiсаrе qi de
selec(ie i;
Niчеlчl minim/
oblisativitatea
1 Cerere de participare Completat in conformitate сч Апеха пr.7 diп Dосumепtа|iа
staпdard - сопfirmаti рriп sеmпйturй electronic5; Obligatoriu
2, Declara{ie privind valabilitatea
ofertei
Completat in conformitate сч Anexa пr.8 diп
Dосumепtа|iа staпdard, Теrmепчl de valabilitate - б0 zile
din data limitй de dерчпеrе а ofertelor - сопfirmаtЕ prin
sеmпйtчrй еlесtrопiсй;
Obligatoriu
J. Garan{ia pentru оfеrtё - 1% din
чаlоаrеа ofertei ffua ТvА
Completatб iп conformitate cu Апеха пr. 9 dln
Dосumепtа|iа staпdard, in original omisй de о Ьапсй
соmеrсiаlй sau prin transfer la contul autoritatii
contractante (ordin de рlаtЁ) сопfоrm чrmёtоаrеlоr date:
Beneficiarul p161ii: Administra}ia Nationalй а
penitenciarelor
Denumirea bбncii: Ministerul Finan{elor - TR Chiqinёu
bugetul de stat
Cod fiscal; 1006601001012
Cod bancar: TREZMD2X
Cod IBAN: MD88TRPCAAS 1 84 10А00452АА
not6: ,,Garantia pentru ofertf'.
Notd: Iп caail efectudrii lraпsferului ,,gаrап|iеi репtru
ofertd" ре сопlul АС, ordiпal de platd аrпеаzd а fi
tпсdrсаt tп SIA RSAP.
Termenul de valabilitate sй fiе egal cu perioada de
valabilitate al ofertei: б0 zile din data limit5 de dерчпеrе а
оfеrtеlоr.
Obligatoriu
4. Specificatii tehnice
Completat in confo
Стр. 2–3
сdrсаt tп SIA RSAP.
Termenul de valabilitate sй fiе egal cu perioada de
valabilitate al ofertei: б0 zile din data limit5 de dерчпеrе а
оfеrtеlоr.
Obligatoriu
4. Specificatii tehnice
Completat in conformitate cu Anexa пr.22 diп
Dосumепtа|iа staпdqrd - confirmat5 рriп sеmпйtчri
еlесtrопiсй;
Obligatoriu
5. Specificatii de рrеt
Completat in conformitate сч Anexa пr.23 diп
Dосumепtа|iq staпdard - сопfirmаtй prin sеmпйturй
electronicй;
Рrе{ul чпitаr ofertat, ре fiесаrе lot/pozi{ie, va fi rotunjit
рffп5 la zeci, dчрй чirgцlй.
Obligatoriu
Mod de demonstrare а indeplinirii criteriului/cerinfei:
6. DUAE Completat conform modelului ancxat, confirmat рriп
sеmпйtчrй electronicй; Obligatoriu
Сопfоrm art.20 alin. 8, Legea пr. 131 din 03.07.2015, privind achiziJiile publice, ofertantul clasat ре primul loc va
prezenta (prin mijloace electronice, cu aplicarea semnёturii electronice) in tеrmеп de 3 zile, la solicitarea autoritёlii
contractante, documentele justificative actualizate prin саrе ча demonstra indeplinirea tuturor criteriilor de calificare gi
selectie, in conformitate cu informaliile cuprinse in DUAE, cu ulterioara plasare ре platforma SIA RSAP, dчрй счm
urmеаzй:
Nr.
d/o
!] NiveluIminim/
Obligativitatea
1 Dovada inTegistrйrii juridice
Certificat l decizie de inregistrare а intreprinderii /
extras din Registrul de Stat al persoanelor juridice -copie, сопfiгmаti рriп ;tampila si sеmпйtчrа
participantului sач semnEturE еlесtrопiсй;
Obligatoriu
2. certificat de atribuire al contului
bancar
Eliberat de banca detinёtoare de cont - copie,
сопfirmаt5 рriп qtampila si sеmпйtчrа
participantului sau sеmпйtчrй electronicй:
Obligatoriu
J. certificat de confonnitate Copie - сопfirmаtй prin qtampila si sеmпйturа
participantului sаu sеmпйtчrй еlесtrопiсй; Obligatoriu
4. Informatie privind detinerea stocurilor
de сйrьчпе
Copie - сопfirmаtй рriп ;tampila si sеmпбtцrа
participantului sаu sеmпйturй еlесtrопiсй; Obligatoriu
5.
La licita}ie pot participa agentii
economici care intrunesc чrmйtоаrеlе
condi{ii: фrmаt liber)
И Au in proprietatc sau in аrепdй infrastructurй
pentru recep}ionare 9i distribuirea сёrЬчпеlчi счm ar
fi: teritoriu amenajat, Ьаzб de сЁrЬчпе, cnntare
verificate metrologic, confirmat prin ;tampila si
sеmпйtчrа participantului sаu sеmпйtчrй
еlесtrопiсй;
И Dispune de mijloace de transport proprii sau
contracte pentru iпсйrсаrеа qi distribuirea сйrЬчпеlчi
сбtrе conýumator, сопfirmаt рriп qtampila si
semnйtura participantului sau sеmпйtчri
еlесtrопiсй;
И Ехреriепtё de activitate in domeniul importului qi
fumizйrii сйrЬчпеlчi ре teritoriul Republicii Moldova
- minim 2 ani, confirmat рriп qtampila si
sеmпЕtчrа participantului ýач sеmп5tчrй
еlесtrопiсй;
Obligatoriu
6.
Declara{ie privind сопfirmаrеа
identitetii beneficiarilor efectivi gi
neincadrarea acestora in situatia
condamnйrii репtrч participarea la
activitйti ale unei organizatii sau
grupйri criminale, pentru coruptie,
fraudй si/sau spёlare de bani.
Completat in conformitate cu ordinul Ministerului
Finanlel
Стр. 3–4
tia
condamnйrii репtrч participarea la
activitйti ale unei organizatii sau
grupйri criminale, pentru coruptie,
fraudй si/sau spёlare de bani.
Completat in conformitate cu ordinul Ministerului
Finanlelor пr. 1 45 diп 24.1 | .2020, copie, confi rm аtй
рriп qtampila si sеmпйtчrа participantului sau
sеmпйtчrб electronic5;
(doar de ofertaпtul declarat tпviпgdtоr)
Obligatoriu
,7.
Garan}ia de Ьчпб executie 5% din
suma contractului (tn cazu| semnйrii
contracfului)
In conformitate crr prevederile art. 68 alin. (91) din
Legea 1З 1/2015 privind achiziliile publice
,oOperatorul economic alege forma de constituire qi
depunere а garantiei de Ьuпё execu}ie 1а semnarea
Obligatoriu
contracfului de achizi}ii publice, folosind чпа dintre
urmйtoarele:"
а) scrboare de garan|ie еmЬd de cdtre о iпstilu|ie
Ьапсаrd sau de cdtre о societate de asigurare -
garantia de Ьчпй execu{ie ча fi emisй de о Ьапсй
comercialё licon}iatй, соmрlеtаtё iп conformitate сч
Апехл пr. 10 din Documentatia standard; Se va
prezenta in original de сёtrе operator.
Ь) transfer ре uп сопt ol autoritd|ii сопtrасtапtе -
Garantia de Ьчпй execulie prin transfer la сопtчl
autoritёtii contractante (ordin de platй), in
Criteriile de calificare;i de selec{ie Mod de demonstrare а indeplinirii
criferirl lll i/cerinfei:
*,Еа€
confoшnitate cu datele qi condiliile stipulate in
scrisoarea de ingtiin}are.
Rechizitele Ьапсаrе vor fi iпсlusе suрlimепtаr tп
s crisoarea de iпstiiп|аrе, operatorului есопоmiс
dеsеmпаt cdstigdtor,
cu поtа: ,,Gаrап|iа de Ьuпd execu|ie"
с) саu|iuпе;
d) rе|iпеfi succesiye diп plala сuvепild репtru
facturile iпаiпtоtе, сu efectuatea transferului sumеi
respective ре uп сопt special deschis de operalorul
есопоmiс la о Ьапсd liсеп|iаld, agreatd de аmЬеlе
pdr|i, gi рus la dispozi|ia autoritd|ii сопlrасtапtе;
е) re|iпeri suссеsivе directe diп plata cuveпitd репtrа
factarile tпаiпtаlе.
Теrmепul de valabilitate а garan{iei si fie valabili
pin5la data de 31.12.2026.
Сопfоrm pct. 58, sec{iunea а 3-а din Documentafia standard, preturile репtrч Ьчпчrilе / serviciile solicitate
se indicй in lei moldovenegti, сч dочб cifre dчрй чirgчlй.
in situa}ia identificйrii de сйtrе АМ а diferentei intre suma preturilor чпitаrе si рrеtчl total din Апеха пr.23
din documenta}ia standard, чrmеаzё а fi luat in calcul pretul unitar fбrй ТVА, iar suma totalй va fi corectatё
corespunz5tor, fiind coordonatё in prealabil сч operatorul economic. Dасё ofertantul nu va accepta соrес{iа acestor erori,
oferta, ftt consecin!ё, va fi respinsЁ.
In temeiul аrt.19 alin. З lit, d) din Legea пr. 1З1/ 2015, privind achiziliile publice, ANP ча exclude din procedura
de atribuire а contractului de achizdii publice orice ofertant in cazul prezentйrii informatiilor false sau neprezentйrii
informafiilor solicitate de ANP, in scopul demonstririi indeplinirii criteriilor de calificare qi selec{ie.
18. Garan{ia репtrч ofertE: Emisй de о Ьапсё comercial6, счапtчmчl - 1% din valoarea ofertei fir5 ТYА sau prin
transfer la contul autoritйlii contrac
Стр. 4–5
ndeplinirii criteriilor de calificare qi selec{ie.
18. Garan{ia репtrч ofertE: Emisй de о Ьапсё comercial6, счапtчmчl - 1% din valoarea ofertei fir5 ТYА sau prin
transfer la contul autoritйlii contractante (ordin de platй) conform datelor:
Beneficiarul pll1ii: Administratia Na}ionalй а Penitenciarelor
Denumirea Ьйпсii: Ministerul Finanlelor - Trezoreria de Stat
Cod fiscal: 1006601001012
Codbancar: TREZMD2X
Cod IBAN: MD88TRPCAA5 1 84 1 0А00452АА, notй:,,Garantia pentru оfеrtй".
Notd: iп cazul efectudrii trапфrului ,, garaп|iei репtrч oferй" ре сопtul АС, оrdiпul de platd urmeazd а fi iпсdrсаt tп
Sa RSAP.
Теrmепчl de valabilitate si fie egal cu perioada de valabilitate al ofertei - 60 zile din data limit5 de dерчпеrе а
ofertelor.
19. Garan{ia de ЬчпЙ execufie а сопtrасtчlчi - 5% din suma contractului (in cazul sеmпйrii contractului):
In conformitate cu prevederile art. 68 alin. (9') din Legea 131/2015 privind achiziliile publice o,Operatorul economic alege
fоrmа de constituire qi depunere а garan}iei de Ьчпё executie la sеmпаrеа contractului de achizilii publice, folosind una
dintre чrmбtоахеlе:"
а) scrisoare de garaп|ie еmisd de cdtre о iпslitu|ie Ьапсаrй sau de cdtre о societate de asigurare - garan{ia de Ьчпё
executie va fi emisЁ de о Ьапсi соmеrсiаlй licentiatЁ, completatё ln conformitate ctl Апеха пr. 10 din Documentatia
standard; Se va prezenta in original de сёtrе operator.
Ь) lraпsfer ре uп сопt ol autoritd|ii сопtrасtапtе -Garantia de Ьчпё exccu{io prin trапsfеr la contul autoritafii contractante
(ordin dc рlаtй), in conformitate cu datele 9i conditiile stipulate in scrisoarea de ingtiintare.
Rechizitele Ьапсаrе vor /i iпсlusе suрlimепtаr tп scrisoarea de iпstiiп|are, operatorului есопоmiс desemпat cdstigdtor,
сu поtа: ,,Gаrап|iа de Ьuпd execu|ie"
с) саu|iuпе;
d) re|iпeri succesiye diп plata саvепitd репtrа facturile iпаiпtаtе, сu efectaarea traпsterului samei respective ре ап сопt
special deschis de operatorul есопоmiс la о Ьапсd liсеп|iаtd, agreatd de аmЬеlе pdr|i, qi pus la dispozi|ia autoritd|ii
сопtrасtапlе;
е) rе|iпеri saccesive directe diп plata сuvепitd репlru facturile tпаiпtоtе.
Теrmепчl de valabilitate а gаrапfiеiз 31.12.2026.
./:Э=
26.
27.
28.
29.
20. Motivul recurgerii la рrосеdчrа accelerat5 (in cazul licita{iei deschise, restrбnse gi а procedurii negociate),
dчрб caz -
21. Tehnici gi instrumente specifice de atribuire (dacй este cazul specifica{i dасй se ча utiliza асоrdчl-саdrч,
sistemul dinamic de achizifie sau licita{ia electronicб): licitatie electronicй in 3 runde cu pasul minim 1%
22. Condi{ii speciale de саrе depinde indeplinirea contractului (indicati dupй caz): -
23. Ofertele se prezintй in valuta: Lei MD
24. Сritеriчl de ечаlчаrе aplicat репtrч atribuirea contractului: се1 mai mic рrеt fhrё ТVА ýi corespurrderea
specifi catiei tehnice solicitate
25. Factorii de ечаlчаrе а ofertei celei mai ачап din de чеdеrе есопоm le lor:
Теrmепчl limiti de depunere/deschidere а ofertelor: conform SIA RSAP MTender (achizitii.md)
A
Стр. 5
i catiei tehnice solicitate
25. Factorii de ечаlчаrе а ofertei celei mai ачап din de чеdеrе есопоm le lor:
Теrmепчl limiti de depunere/deschidere а ofertelor: conform SIA RSAP MTender (achizitii.md)
Adresa la саrе trebuie transmise ofertele sau сеrеrilе de participare:
Ofertele sau cererile de participare vor ti depuse electroпic рriп iпtermediul SИ RSДР
Termenul de valabilitate а ofertelor: 60 zile din data limitб de depunere а ofertelor
Locul deschiderii ofertelor: SIA RSAP
Ofertele tпtdrziate vor Ji rеsрiпsе.
persoanele autorizate sE asiste la deschiderea оfеrtеlоr:
OfertaпYii sau rерrеzепtап|ii acestora аu dreptul sd participe la deschiderea ofertelor, сu excep|ia cazului сdпd
ofertele aufost depuse рriп SИ RSДР,
31. Limba sач limbile in care trebuie redactate ofertele sau сеrеrilе de participare: Rоmiпй
32. Respectivul contract se rеfеrЕ la un proiect qi/sau рrоgrаm finan{at din fonduri ale Uniunii Ечrорепе: Nu
33. Dепчmirеа qi adresa organismului competent de solu{ionare а contestafiilor:
Дutoritatea Nа|iопаld репtru Sоlu|iопаrеа Coпtesta|iilor
Дdrеsа: muп. Сhiqiпdu, bd. $tеfап cel Mare qi $аfi пr.124 (et,4), MD 2001;
Tel/Fax/email : 0 2 2 - 8 2 0 6 5 2, 0 2 2 8 2 0- 6 5 1, contestatii(r?arrsc.nrd
34. Data (datele) qi rеfеriп{а (referin{ele) рчЬliсйrilоr anterioare in Jчrпаlчl Oficial al Uniunii Europene privind
сопtrасtчl (сопtrасtеlе) la саrе se rеfеrй апчпfчI respectiv (dасй este cazul):
35. in cazul achizifiilor реriоdiсе, calendarul estimat репtrч publicarea anunfurilor viitoare: Nu
36. Data рuЬliсЙrii anun{ului de intenfie sau, dчрй caz, precizarea сй пч а fost publicat чп astfel de апчп{:
h"Ilp"c,/l!,_e-n"ýl-e.l,gp_v-J,.ld/"r"Qlhpэ
37. Data transmiterii spre publicare а anun{ului de participarez 24.08.2026
38. in cadrul procedurii de achizitie пuьliсй se va utiliza/accenta:п cadru urii de achizitie пuьliсй se va uti
Dепum irea iпstrumепtului electronic Se ча utiliza/accepta sаu пu
Depunerea еlесtrопiсй а ofertelor sau а сеrеrilоr de participare da
sistemul de comenzi electronice
Fасtчrаrеа electronicб
Plёtile electronice
39. Contractul intr5 sчЬ inciden{a Acordului privind achizi{iile gччеrпаmепtаlе al Organiza{iei Mondiale
Соmеr{чlчi (numai in cazul anun{urilor transmise spre publicare in Jчrпаlчl Oficial al Uniunii Ечrорепе): Nu
40. Alte informa{ii relevpnte; Nu
Preqedintele grupului de luсru: Arcadie AFTENIUC
30.
Dепumirеа fасtоrцlчi de ечаlчаrе
$ffi
ffiiffi
''<]i,
",''/ad,''r,ч\'Фс,
. t.r.l-,-t
""+
Стр. 5
al Uniunii Ечrорепе): Nu
40. Alte informa{ii relevpnte; Nu
Preqedintele grupului de luсru: Arcadie AFTENIUC
30.
Dепumirеа fасtоrцlчi de ечаlчаrе
$ffi
ffiiffi
''<]i,
",''/ad,''r,ч\'Фс,
. t.r.l-,-t
""+
Предпросмотр носит справочный характер. Юридически значим только официальный оригинал в источнике.