anunt de participare servicii.signed.pdf
Стр. 1
ANUNȚ DE PARTICIPARE, INCLUSIV PENTRU PROCEDURILE DE
PRESELECȚIE/PROCEDURILE NEGOCIATE
privind achiziționarea: Serviciilor de organizare, desfășurare și prestație a artiștilor în cadrul
evenimentului cultural ,,Hramul orașului Leova – 27.10.2026”.
(se indică obiectul achiziției)
prin procedura de achiziție: ____Cererea Ofertelor de Prețuri._____
(tipul procedurii de achiziție)
*Procedura a fost inclusă în planul de achiziții publice a autorității contractante (Da/Nu): DA.
Link-ul către planul de achiziții publice publicat: https://primarialeova.md/achizitii-publice/
1. Denumirea autorității contractante: Primăria or.Leova.
2. IDNO: 1007601004135.
3. Adresa: MD-6301, raionul Leova, or.Leova, str.Unirii, nr.22.
4. Numărul de telefon/fax: 067737212/026322206.
5. Adresa de e -mail și pagina web oficială a autorității contractante: E-mail:
[email protected] și pagina web: http://primarialeova.md.
6. Adresa de e-mail sau pagina web oficială de la care se va putea obține accesul la documentația
de atribuire: documentația de atribuire este anexată în cadrul procedurii în SIA RSAP Mtender.
7. Tipul autorității contractante și obiectul principal de activitate (dacă este cazul, mențiunea că
autoritatea contractantă este o autoritate centrală de achiziție sau că achiziția implică o altă
formă de achiziție comună): Nu se aplică.
8. Cumpărătorul invită operatorii economici interesați, care îi pot satisface necesitățile, să
participe la procedura de achiziție privind executarea următoarelor servicii:
Nr.
d/o
:
Cod
CPV:
Denumirea serviciilor de
proiectare sau de lucrări
solicitate:
Unitatea
de
măsură:
Cantitatea
:
Specificarea tehnică
deplină solicitată,
Standarde de
referință:
Valoarea estimate:
(se va indica pentru fiecare lot
în parte)
Servicii de organizare, desfășurare și prestație a artiștilor în cadrul evenimentului cultural
,,Hramul orașului Leova – 27.10.2026”.
Lotul nr. 1: Asigurarea evenimentului cu sistem profesional de sonorizare, sistem profesional de
lumini artistice, ecran, scenă, backline artiști, transport.
1. 799521
00-3
Asigurarea evenimentului
cu sistem profesional de
sonorizare, sistem
profesional de lumini
artistice, ecran, scenă,
backline artiști, transport.
serviciu 1
Conform
„caietului de
sarcini”.
130 000.00
Valoarea estimativă totală per Lotul nr.1: (suma totală fără TVA): 130 000.00
Lotul nr. 2: Achiziționarea serviciilor de asigurare a prestației artiștilor în scenă.
1. 799521
00-3
Achiziționarea serviciilor
de asigurare a prestației
artiștilor în scenă.
serviciu 1
Conform
„caietului de
sarcini”.
579 000.00
Valoarea estimativă totală per Lotul nr.2: (su
Стр. 1–2
1. 799521
00-3
Achiziționarea serviciilor
de asigurare a prestației
artiștilor în scenă.
serviciu 1
Conform
„caietului de
sarcini”.
579 000.00
Valoarea estimativă totală per Lotul nr.2: (suma totală fără TVA): 579 000.00
Valoarea estimativă totală per ambele loturi (suma totală fără TVA): 709 000.00
9. În cazul procedurilor de preselecție se indică numărul minim al candidaţilor şi, dacă este
cazul, numărul maxim al acestora - Nu se aplică.
10. În cazul în care contractul este împărțit pe loturi, un operator economic poate depune
oferta (se va selecta):
1) Pentru un singur lot;
2) Pentru mai multe loturi;
3) Pentru toate loturile;
4) Alte limitări privind numărul de loturi care pot fi atribuite aceluiași ofertant___________
11. Admiterea sau interzicerea ofertelor alternative: ________Nu se admit________
(indicați se admite sau nu se admite)
12. Termenii și condițiile de livrare/prestare solicitați: 27 octombrie 2026 /începînd cu ora 18:00/.
13. Termenul de valabilitate a contractului: 31.12.2026.
14. Contract de achiziție rezervat atelierelor protejate sau că acesta poate fi executat numai în
cadrul unor programe de angajare protejată (după caz): ______ Nu_____
(indicați da sau nu)
15. Prestarea serviciului este rezervată unei anumite profesii în temeiul unor legi sau al unor
acte administrative (după caz): ___ ____NU_________________
(se menționează respectivele legi și acte administrative)
16. Scurta descriere a criteriilor privind eligibilitatea operatorilor economici care pot determina
eliminarea acestora și a criteriilor de selecție/de preselecție; nivelul minim (nivelurile
minime) al (ale) cerințelor eventual impuse; se menționează informațiile solicitate (DUAE,
documentație):
Nr.
d/o:
Descrierea criteriului/cerinței: Mod de demonstrare a îndeplinirii
criteriului/cerinței:
Nivelul minim/
Obligativitatea:
1 DUAE. Original confirmat prin aplicarea
semnăturii electronice a Participantului.
Se interzice modificarea DUAE-ului la
rubricile destinate completării
nemijlocite a autorității contractante.
Obligatoriu
(se va prezenta
la
depunerea
ofertei
de către toți
ofertanții).
2 Cerere de participare. Confirmat prin semnătura electronică a
participantului, completat în
conformitate cu Anexa nr. 7 din
Documentația standart.
Obligatoriu
(se va prezenta
la
depunerea
ofertei
de către toți
ofertanții).
3 Declarație privind valabilitatea ofertei. Confirmat prin semnătura electronică a
participantului, completată în
conformitate cu Anexa nr. 8 din
Documentația standart.
Obligatoriu
(se va prezenta
la
depunerea
ofertei
de către toți
ofertanții).
4 Declarație privind Lista
principalelor lucrări executate în
ultimii 5 ani de activitate.
Act întocmit în conformitate cu Anexa
nr. 13 din Dacumentația Standart și
confirmat prin semnătura electronică a
operatorului economic.
O
Стр. 2–3
alelor lucrări executate în ultimii 5 ani de activitate. Act întocmit în conformitate cu Anexa nr. 13 din Dacumentația Standart și confirmat prin semnătura electronică a operatorului economic. Obligatoriu (se va prezenta la depunerea ofertei de către toți ofertanții). 5 Declaraţie privind dotările specifice, utilajul şi echipamentul necesar pentru îndeplinirea corespunzătoare a contractului. Completat în conformitate cu Anexa nr. 14 din Documentația Standard. Documentul confirmat prin semnătura electronică a operatorului economic. Suplimentar la actul enumerat să fie anexate documentele care atestă faptul că operatorul economic se află în posesia utilajelor, instalațiilor și/sau echipamentelor indicate, acestea fiind fie în dotare proprie, fie închiriate, necesare îndeplinirii contractului. Obligatoriu (se va prezenta la depunerea ofertei de către toți ofertanții). 6 Declarație privind personalul de specialitate propus pentru implementarea contractului. Completat in conformitate cu Anexa nr. 15 din Documentația Standard. Documentul confirmat prin semnătura electronică a operatorului economic. Demonstrarea accesului la personalul necesar pentru îndeplinirea corespunzătoare a obiectului contractului ce urmează a fi atribuit. Obligatoriu (se va prezenta la depunerea ofertei de către toți ofertanții). 7 Specificația de preț /În conformitate cu Anexa nr.23 din Documentația standart/ și Specificații tehnice /În conformitate cu Anexa nr.22 din Documentația standart/. Acte confirmate prin aplicarea semnăturii electronice a participantului. Notă: Se interzice modificarea formularelor enumerate prin majorarea sau micșorarea și/ sau excluderea totală a informațiilor din cadrul acestora. Obligatoriu (se va prezenta la depunerea ofertei de către toți ofertanții). 8 Dovada înregistrării persoanei juridice, în conformitate cu prevederile legale din ţara în care ofertantul este stabilit. (Act emis cu nu mai mult de 1 lună). Extras din Registrul de Stat al persoanelor juridice - copie, confirmată prin aplicarea semnăturii electronice a participantului. Operatorul economic nerezident va prezenta documente din ţara de origine care dovedesc forma de înregistrare/atestare ori apartenenţa din punct de vedere profesional. Obligatoriu (se va prezenta la depunerea ofertei de către toți ofertanții). 9 Capacitatea economică și financiară. Raportul financiar pentru ultimul an (2025) sau alt document confirmativ. Confirmat și semnat cu semnătura electronică a participantului. Obligatoriu (se va prezenta la depunerea ofertei de către toți ofertanții). 10 Certificat de atribuire a contului bancar. Copie a actului eliberat de banca deținătoare de cont, semnat electronic de către operatorul economic. Obligatoriu (se va prezenta la depunerea ofertei de către toți ofertanții). 11 Procură (După caz). Act eliberat de participant în caz că actele prezentate sînt
Стр. 3–4
de către operatorul economic. Obligatoriu (se va prezenta la depunerea ofertei de către toți ofertanții). 11 Procură (După caz). Act eliberat de participant în caz că actele prezentate sînt semnate de o altă persoană decît Administratorul participantului. Confirmată cu semnătura electronică a conducătorului instituției. Obligatoriu (se va prezenta la depunerea ofertei de către toți ofertanții). 12 Declarația privind confirmarea identității beneficiarilor efectivi și neîncadrarea acestora în situația condamnării pentru participarea la activități ale unei organizații sau grupări criminale, pentru corupție, Act semnat cu semnătura electronică a participantului. Obligatoriu (se va prezenta la depunerea ofertei de către toți ofertanții). fraudă și/sau spălare de bani. 13 Declarație de eligibilitate. Act semnat cu semnătura electronică a participantului. Obligatoriu (se va prezenta la depunerea ofertei de către toți ofertanții). 14 Scrisori de recomandare. Minim 3 scrisori de recomandare emise de beneficiarii serviciilor din ultimii 3 ani. Notă: Se interzice prezentarea scrisorilor de recomandare emise de autoritatea contractantă pe marginea serviciilor similare prestate anterior de către operatorul economic. Se vor accepta scrisori de recomandare emise de alte instituții/beneficiari pentru serviciile similare prestate de participant. Obligatoriu (se va prezenta la depunerea ofertei de către toți ofertanții). 15 Certificat privind lipsa sau existența restanțelor față de bugetul public național. /Act valabil la momentul depunerii dosarului de achziție/. Copie a actului emis de Serviciul Fiscal de Stat, semnat cu semnătura electronică a conducătorului participantului la procedura de achiziție. Obligatoriu (se va prezenta la depunerea ofertei de către toți ofertanții). 16 Dovada asigurării artiștilor la eveniment. Copii ale contractelor semnate cu artiștii solicitați. Acte semnate elecgronic de către conducătorul participantului la procedura de achiziție. Obligatoriu (se va prezenta doar de către către cîștigătorul procedurii de achiziție publică). 17 Garanția pentru ofertă – 1 % din valoarea ofertei. Oferta va fi însoțită de о Gаrаnție pentru оfеrtă (еmisă de o bancă comercială) conform Anexei nr.9 din Documentația standart sau Garanția prin transfer la contul autorității contractante, conform următoarelor date bancare: Beneficiarul plății: MF – TR Sud Comrat, Primăria or. Leova. Codul fiscal: 1007601004135 Contul de decontare: MD71TRPCDC518410A00709AA Contul trezorerial: TREZMD2X Contul bancar: MD71TRPCDC518410A00709AA Obligatoriu (se va prezenta la depunerea ofertei de către toți ofertanții). 18 Garanția de bună execuție – 5% din valoarea totală a contractului. Oferta va fi însoțită de о Gаrаnție pentru оfеrtă (еmisă de o bancă comercială) conform Anexei nr.10 din Documentația standart sau Garanția prin transfer la con
Стр. 4–5
n valoarea totală a contractului. Oferta va fi însoțită de о Gаrаnție pentru оfеrtă (еmisă de o bancă comercială) conform Anexei nr.10 din Documentația standart sau Garanția prin transfer la contul autorității contractante, conform următoarelor date bancare: Beneficiarul plății: Obligatoriu (se va prezenta doar de către către cîștigătorul procedurii de achiziție publică). MF – TR Sud Comrat, Primăria or. Leova. Codul fiscal: 1007601004135 Contul de decontare: MD71TRPCDC518410A00709AA Contul trezorerial: TREZMD2X Contul bancar: MD71TRPCDC518410A00709AA 17. În atenția participanților la procedura de achiziție publică: Toate actele enumerate în pct.16 din prezentul Anunț de participare se completează și se prezintă fără nici o modificare sau abatere de la formulare, spațiile goale fiind completate cu informația solicitată. Completarea defectuoasă a formularelor poate atrage respingerea ofertelor. Suplimentar, Vă informăm că, neprezentarea a unui sau mai multor acte solicitate î n pct.16 din prezentul Anunț de participare – va atrage respingerea ofertei. 18. Garanția pentru ofertă – 1% din valoarea ofertei fără TVA sau scrisoare de garanţie bancară (Anexa nr.9 din Documentația standart): Se aplică. 19. Garanția de bună execuție a contractului – 5% din valoarea ofertei fără TVA sau scrisoare de garanţie bancară (Anexa nr.10 din Documentația standart) - Se va aplica. 20. Motivul recurgerii la procedura accelerată (în cazul licitației deschise, restrânse și a p rocedurii negociate), după caz - Nu se aplică. 21. Tehnici și instrumente specifice de atribuire (dacă este cazul specificați dacă se va utiliza acordul - cadru, sistemul dinamic de achiziție sau licitația electronică): Nu se aplică. 22. Condiții speciale de care depinde îndeplinirea contractului: Nu se aplică. 23. Ofertele se prezintă în valută - MDL. 24. Criteriul de evaluare aplicat pentru atribuirea contractului: Prețul cel mai scăzut. 25. Factorii de evaluare a ofertei celei mai avantajoase din punct de vedere economic, precum și ponderile lor: Nr. d/o: Denumirea factorului de evaluare: Ponderea %: -//- Nu se aplică. -//-//- 26. Termenul limită de depunere/deschidere a ofertelor: - conform SIA RSAP /până la: Informația o găsiți în SIA RSAP. - pe: Informația o găsiți în SIA RSAP. 28. Adresa la care trebuie transmise ofertele sau cererile de participare: Ofertele sau cererile de participare vor fi depuse electronic prin intermediul SIA RSAP. 29. Termenul de valabilitate a ofertelor: 60 de zile. 30. Locul deschiderii ofertelor: SIA RSAP . Ofertele întârziate vor fi respinse. 31. Persoanele autorizate să asiste la deschiderea ofertelor: Ofertanții sau reprezentanții acestora au dreptul să participe la deschiderea ofertelor, cu excepția cazului când ofertele au fost depuse prin SIA RSAP. 32. Limba sau limbile în care trebuie redactate ofertele sau c
Стр. 5–6
prezentanții acestora au dreptul să participe la deschiderea ofertelor, cu excepția cazului când ofertele au fost depuse prin SIA RSAP. 32. Limba sau limbile în care trebuie redactate ofertele sau cererile de participare: Limba de Stat. 33. Respectivul contract se referă la un proiect finanțat din fonduri ale Uniunii Europene: ______Nu se aplică______________. (se specifică denumirea proiectului și/sau programului) 34. Denumirea și adresa organismului competent de soluționare a contestațiilor: Agenția Națională pentru Soluționarea Contestațiilor Adresa: mun. Chișinău, bd. Ștefan cel Mare și Sfânt nr.124 (et.4), MD 2001; Tel/Fax/email: 022-820 652, 022 820-651, [email protected] 35. Data (datele) și referința (referințele) publicărilor anterioare în Jurnalul Ofi cial al Uniunii Europene privind contractul (contractele) la care se referă anunțul respectiv (dacă este cazul): Nu se aplică. 36. În cazul achizițiilor periodice, calendarul estimat pentru publicarea anunțurilor viitoare : Nu se aplică. 37. Data publicării anunțului de intenție sau, după caz, precizarea că nu a fost publicat un astfel de anunţ: Nu a fost publicat. 38. Data transmiterii spre publicare a anunțului de participar e: conform portalului informațional SIA RSAP. 39. În cadrul procedurii de achiziție publică se va utiliza/accepta: Denumirea instrumentului electronic: Se va utiliza/accepta sau nu: Depunerea electronică a ofertelor sau a cererilor de participare. Se accepta. Sistemul de comenzi electronice. Nu se accepta . Facturarea electronică. Se accepta. Plățile electronice. Se accepta. 40.Contractul intră sub incidența Acordului privind achizițiile guvernamentale al Organizației Mondiale a Comerțului (numai în cazul anunțurilor transmise spre publicare în Jurnalul Ofi cial al Uniunii Europene): ______NU_______ (se specifică da sau nu) 41. Alte informații relevante: Metoda și condițiile de plată: Achitarea plăților pentru serviciile prestate de către ,,Prestator” și recepționate de către ,,Beneficiar” se efectuează prin transfer în baza e-facturii și a procesului verbal de recepție a serviciilor prestate, prezentate de către ,,Antreprenor”, în termen de 20 zile lucrătoare din data recepționării și acceptării acestora de către ,,Beneficiar”. Conducătorul grupului de lucru: Alexandru BUJOREAN
Стр. 6
e din data recepționării și acceptării acestora de către ,,Beneficiar”. Conducătorul grupului de lucru: Alexandru BUJOREAN
Предпросмотр носит справочный характер. Юридически значим только официальный оригинал в источнике.