RU RO

anunт de participare cop lucrari.signed.pdf

procesat Anunț de participare Limbă: RO Pagini: 7
Pag. 1
Anexa nr.
 
2
 
la 
D
ocumenta
ția standard nr.69
 
din 7 mai 2021
 
 
ANUN
Ț DE PARTICIPARE
,
 
INCLUSIV PENTRU PROCEDURILE 
DE 
PRESELEC
ȚIE
/PROCEDURILE NEGOCIATE
 
privind achizi
ționarea
:
 
Lucr
ă
ri de repara
ție și asfaltare a str
ăzii Maiakovski din sat. 
Maximovca, r
-
nul 
Anenii Noi
 
                                                          
(se indică obiectul achizi
ției)
 
prin procedura de 
a
chizi
ție
:                 
COP
 
                                                          
(tipul procedurii de achizi
ție)
 
1.
 
Denumirea autori
tă
ții contractante: 
Prim
ă
ria s. Maximovca, r
-
nul  Anenii Noi
 
2.
 
IDNO: 
1008601001164
 
3.
 
Adresa: 
MD
-
6525, MOLDOVA, r
-
nul Anenii
 
Noi
, 
s. Maximovca, 
str.
 
Renasterii, 2
 
4.
 
Numărul de telefon/fax: 
0 22 35 88 48 
Cernovschi Maria
 
5.
 
Adresa de e
-
mail 
și 
pagina web oficială 
a autorită
ții contractante: 
[email protected]
, [email protected]
 
6.
 
Adresa de e
-
mail sau 
pagina web oficială 
de la care se va putea ob
ține accesul la 
documenta
ția de atribuire: 
documenta
ția de
 
atribuire este anexată în cadrul procedurii în SIA 
RSAP
 
7.
 
Tipul autorită
ții contractante și obiectul principal de activitate (dac
ă este cazul, men
țiunea 
că autoritatea contractantă este o autoritate centrală de achizi
ție sau c
ă achizi
ția implic
ă o 
altă formă de achizi
ție comun
ă): 
Administra
ție public
ă locală
 
 
8.
 
Cum
părătorul invită operatorii economici interesa
ți, care îi pot satisface necesit
ă
țile, s
ă 
participe la procedur
a de achizi
ție privind 
prestarea/executarea următoarelor servicii
 
de 
proiectare
/lucrări:
 
Nr. 
d/o
 
Cod CPV
 
Denumirea 
serviciilor 
de proiectare sau d
e 
lucrări
 
solicitate
 
U
.M.
 
Cantitatea
 
Specificarea 
tehnică deplină 
solicitată, 
Standarde de 
referin
ț
ă
 
Valoarea 
estimată
 
(se va indica 
pentru fiecare 
lot în parte)
 
 
45233142
-
6
 
Lucrări de repara
ție și 
asfaltare a străzii 
Maiakovski din sat. 
Maximovca, r
-
nul 
Anenii Noi
 
Lot
 
1
 
 
Conform listei 
cantită
ț
ilor de 
lucrări
 
 
542
 
000,00
 
Valoarea estimativă totală
 
542
 
000,00
 
9.
 
În cazul procedurilor 
de
 
preselec
ție se indic
ă numărul minim al candidaţilor şi, dacă este 
cazul, numărul maxim al acestora._______________________________________
__
 
10.
 
În cazul în care contractul este împăr
țit pe loturi
,
 
un operator economic poate depune 
 
oferta (se va selecta):
 
1)
 
Pe
ntru un singur lot
;
 
2)
 
Pentru mai multe loturi;
 
3)
 
Pentru toate loturile;
 
4)
 
Alte limitări privind numărul de loturi care pot fi atribuite aceluia
și ofertant___
______
__
Pag. 1–2
cta):
 
1)
 
Pe
ntru un singur lot
;
 
2)
 
Pentru mai multe loturi;
 
3)
 
Pentru toate loturile;
 
4)
 
Alte limitări privind numărul de loturi care pot fi atribuite aceluia
și ofertant___
______
__
2
 
 
11.
 
Admiterea sau interzicerea ofertelor alternative: 
               
Nu se admite
 
                                                                                  
     
(indica
ți se admite sau nu se admite)
 
 
 
 
12.
 
T
ermenii 
și condițiile de 
prestare/
executare
 
solicita
ți: 
2 
luni
 
 
13.
 
Termenul de valabilitate a contractului
:
 
31 decembrie 202
6
 
14.
 
Contract de achizi
ție rezervat atelierelor protejate sau c
ă acesta poate fi executat numai în 
cadrul unor programe de angajare protejată (după caz): 
 
  
 
nu
 
                                                                                                    
                   
(indica
ți da sau nu)
 
15.
 
Prestarea serviciului este rezervată unei anumite profesii în temeiul unor 
legi
sau al unor 
acte administrative (după caz): 
 
Nu se a
plică
 
(se men
ționeaz
ă respectivele 
legi 
și acte administrative)
 
16.
 
Scurta descriere a 
criteriilor privind eligibilitatea operatorilor economici care pot 
determina eliminarea acestora 
și a criteriilor de selecție
/
de 
preselec
ție
; nivelul minim 
(nivelurile minime) al (ale) cerin
țelor eventual impuse; se menționeaz
ăinforma
țiile solicitate 
(DUAE
, documenta
ție): 
 
 
Nr. 
d/o
 
Descrierea criteriului/cerin
ței
 
Mod de demonstrare a îndeplinirii 
criteriului/cerin
ței:
 
Nivelul minim/
 
Obligativitatea
 
1
 
DUAE
 
Se completează 
și se prezint
ă
 
formularul 
DUAE încărcat pe
 
platformă de AC, 
Original 
confirmat prin
 
aplicarea 
semnăturii electronice a
 
operatorul 
economic
 
 
Obligatoriu la
 
depunere
 
2
 
Oferta
 
Formularul F3.1, 
                             
Original 
confirmat prin aplicarea 
semnăturii electronice a operatorul 
economic
 
 
Obligatoriu la
 
depunere
 
3
 
Declara
ție 
privind valabilitatea 
ofertei
 
Conform Anexei nr. 
8
 
                    
Original 
confirmat prin aplicarea 
semnăturii electronice a operatorul 
economic
 
 
Obligatoriu la
 
depunere
 
4
 
Devizele locale aferente ofertei
 
Formularele 3,5,7 cu specifica
ția 
parametrilor tehnici solicita
ți in caietul de 
sarcini. 
                                            
Original
 
c
onfirmat prin aplicarea 
semnăturii electronice a operatorul 
economic
 
 
Obligatoriu la 
depunere
 
5
 
Garan
ția pentru ofert
ă 
-
 
1 % din 
valoarea ofertei fără TVA
 
Varianta scanată de pe original 
confirmată prin aplicarea semnăturii 
electronice a operatorul economic 
 
 
Obligatoriu la 
depunere
 
6
 
Certificat de înregistrare a 
întreprinderii
 
/
 
D
ecizie de 
fondare. 
                              
Varianta scanată de pe original
 
confirmat
ă
 
prin aplicarea semnăturii 
Obligatoriu la
Pag. 2–3
 
6
 
Certificat de înregistrare a 
întreprinderii
 
/
 
D
ecizie de 
fondare. 
                              
Varianta scanată de pe original
 
confirmat
ă
 
prin aplicarea semnăturii 
Obligatoriu la
3
 
 
Extras din Registrul de stat al 
persoanelor juridice
 
electronice a operatorul economic 
 
depunere
 
7
 
Informa
ții generale despre 
ofertant
 
Original confirmat prin aplicarea 
semnăturii electronice a operatorul 
economic 
 
Obligatoriu la 
depunere
 
8
 
Certificat de atribuire a contului 
bancar
 
Varianta scanată de pe original 
confirmată prin aplicarea semnăturii 
electronice a operatorul economic 
 
Obligatoriu la 
depunere
 
9
 
Certificat ISO 9001 Sistemul de 
management al calită
ții lucr
ărilor 
respectind art.23 al Legii nr.131 
din 03.07.2015
 
Certificat ISO 45001 Sistemul de 
management al sănătă
ții art.22 al 
Legii nr.131 din 03.07.2015
 
Certificat ISO 14001 Sistemul de 
management al protec
ției 
mediului art.24 al Legii nr.131 din 
03.07.2015
 
Varianta scanată de pe original 
confirmată prin aplicare
a semnăturii 
electronice a operatorul economic 
 
Obligatoriu la 
depunere
 
10
 
Aviz de la Agen
ția pentru 
Supraveghere tehnică
 
Varianta scanată de pe original 
confirmată prin aplicarea semnăturii 
electronice a operatorul economic 
 
Obligatoriu la 
depunere
 
11
 
Declara
ție privind confirmarea  
identită
ții beneficiarilor efectivi și 
neîncadrarea acestora în situa
ția 
condamnării pentru participarea 
la activităţi ale unei organizaţii 
sau grupări criminale, pentru 
corupţie, fraudă şi/sau spălare de 
bani
 
Original confi
rmat prin aplicarea 
semnăturii electronice a operatorul 
economic 
 
Obligatoriu la 
depunere
 
12
 
Cazier judiciar eliberat 
operatorului economic 
 
Varianta scanată de pe original 
confirmată prin aplicarea semnăturii 
electronice a operatorul economic 
 
Obligatori
u la 
depunere
 
13
 
Certificat de efectuare sistematică 
a plă
ții imoozitelor, contribuțiilor 
eliberat de Inspectoratul Fiscal
 
Certificat valabil la data deschiderii 
ofertelor
.                                        
 
V
arianta scanată de pe original,  
confirmată prin aplicarea semnăturii 
electronice a operatorul economic 
 
Obligatoriu la 
depunere
 
1
4
 
Graficul de executare a lucrărilor
 
Conform Anexei nr. 1
0
 
                  
Original confirmat prin aplicarea 
semnăturii electronice a operatorul 
economic 
 
Obligatoriu la 
depunere
 
1
5
 
Perioada de garan
ție a lucr
ărilor
 
Minim 5 ani
 
Original confirmat prin aplicarea 
semnăturii electronice a operatorul 
economic 
 
Obligatoriu la 
depunere
Pag. 3–5
mic 
 
Obligatoriu la 
depunere
 
1
5
 
Perioada de garan
ție a lucr
ărilor
 
Minim 5 ani
 
Original confirmat prin aplicarea 
semnăturii electronice a operatorul 
economic 
 
Obligatoriu la 
depunere
4
 
 
1
6
 
Demonstrarea experien
ței 
operatorului economic în 
domeniul de activitate aferent 
obiectului contractului ce 
urmează a fi atribuit
 
Declara
ție privind experiența similar
ă 
conform Anexei nr 12. Operatorul 
economic sau membrii asoci
erii împreună 
trebuie să demonstreze că au finalizat în 
ultimii 3 ani (calculaţi până la data limită 
de depunere a ofertelor): 
-
 
un contract ce 
a avut ca obiect execuţia unor lucrări 
similare cu cele ce fac obiectul 
contractului ce urmează a fi atribuit, a
 
cărui valoare să nu fie mai mică de 75% 
din valoarea viitorului contract sau 
valoarea cumulată a tuturor contractelor 
executate în ultimul an de activitate să fie 
egală sau mai mare decît valoarea 
viitorului contract. 
 
Pentru confirmarea cerin
ței date se 
vor 
prezenta:
 
-
 
copii ale respectivului/ respectivelor 
contract/contracte, astfel încât autoritatea 
contractantă să poată identifica natura 
lucrărilor; executate, valoarea acestora şi 
preţul;
 
-
 
procesul verbal de recepţie la 
terminarea lucrărilor care 
atestă 
executarea lucrărilor;
 
-
 
Recomandări la contractele prezentate 
pentru demonstarea lucrărilor similare 
executate în ultimii 3 ani
 
Toate documentele vor fi confirmate prin 
aplicarea semnăturii electronice a 
operatorul economic 
 
 
Obligatoriu la 
depuner
e
 
1
7
 
Declara
ție privind lista 
principalelor lucrări executate
 
Conform Anexei nr. 13 
                   
Original confirmat prin aplicarea 
semnăturii electronice a operatorul 
economic 
 
 
Obligatoriu la 
depunere
 
1
8
 
Declara
ție privind dot
ările 
specifice, 
utilajul 
și echipamentul 
necesar pentru îndeplinirea 
corespunzătoare a contractului
 
Conform Anexei nr. 14 
                  
Original confirmat prin aplicarea 
semnăturii electronice a operatorul 
economic
 
Adi
țional la Anexa nr. 14 se vor prezenta 
documentele
 
ce atestă posesia utilajelor, 
instala
țiilor și sau echipamentelor 
indicate, acestea fiind din dotare proprie 
sau închiriate.
 
Obligatoriu existen
ța în dotare          
Obligatoriu la 
depunere
5
 
 
(Anexa nr. 14): 
 
l. Autogreider;                                            
2. Vibrator; 
                                               
3. Nivelator;                                               
4. Compacr.
                                           
5. 
................
 
1
9
 
Declara
ție privind personalul de 
specialitate 
propus pentru 
implementarea contractului
 
Conform Anexei nr. 15 
                  
Original 
confirmat prin aplicarea 
semnăturii electronice a operatorul 
economic 
 
Obligatoriu la 
depunere
 
20
 
Certificatul de atestare tehnico
-
profesională a dirigintelui de 
șantier
 
Certificat valabil la data deschiderii 
ofertelor
.                                        
 
V
arianta sca
Pag. 5–6
depunere
 
20
 
Certificatul de atestare tehnico
-
profesională a dirigintelui de 
șantier
 
Certificat valabil la data deschiderii 
ofertelor
.                                        
 
V
arianta scanată de pe original,  
confirmată prin aplicarea semnăturii 
electronice a operatorul economic 
 
Obligatoriu la 
depunere
 
21
 
Rapoltul financiar pe 
anul 2021
 
Varianta scanată de pe original 
confirmată prin aplicarea semnăturii 
electronice a operatorul economic 
 
Obligatoriu la 
depunere
 
22
 
Lichiditatea generală
 
Original confirmat prin aplicarea 
semnăturii electronice a operatorul 
economic 
 
Obligatoriu 
la 
depunere
 
23
 
Disponibilitate de bani lichizi sau 
capital circulant, de resurse 
creditare sau alte mijloace 
financiare (la data de 01.04.2022)
 
În valoare de cel pu
țin 100 % din 
valoarea viitorului contract
 
Varianta scanată de pe original 
confirmată prin 
aplicarea semnăturii 
electronice a operatorul economic 
 
Obligatoriu la 
depunere
 
24
 
Cifra medie anuală de afaceri în 
ultimii 3 ani
 
Operatorul economic este în măsură să 
demonstreze o cifră de afaceri 
medie 
anuală, după cum urmează:
 
Cifra medie anuală de afaceri în ultimii     
3 ani  
5
 
000
 
000,0 lei
   
 
Original confirmat prin aplicarea 
semnăturii electronice a operatorul 
economic 
 
Obligatoriu la 
depunere
 
25
 
Lista subcontractan
ților și 
partea/păr
țile din contract care 
sunt îndeplinite
 
de către ace
știa
 
Conform Anexei nr. 16                 
  
Original confirmat prin aplicarea 
semnăturii electronice a operatorul 
economic 
 
Obligatoriu la 
depunere
 
26
 
Informa
ție privind asocierea
 
Conform Anexei nr. 17                
  
 
Original confirmat prin aplicarea 
semnăturii electronice a operatorul 
economic 
 
Obligatoriu la 
depunere
 
27
 
Certificat de 
conformitate 
/
 
calitate 
a principalelor materiale 
Materiale:                             
 
 
Î
mbr
ă
caminte din 
Beton M
-
350
;
                                             
Obligatoriu la 
depunere
6
 
 
din Deviz local de resurse (F3)
 
Plase sudate, VR 150x150x4mm
;   
 
  
 
Piatr
ă spartă (petri
ș);                       
  
  
Nisip
; Ciment 
și altele
 
Varianta scanată de pe original 
confirmată prin aplicarea semnăturii 
electron
ice a operatorul economic 
 
28
 
Borderoul documentelor
 
Se va depune confirmat prin aplicarea 
semnăturii electronice a operatorul 
economic 
 
 
Obligatoriu la 
depunere
 
 
17.
 
Garan
ția pentru ofert
ă, 
obligatoriu
,
 
cuantumul
  
1%
 
din valoarea ofertei fără TVA
.
 
18.
 
Termenul de garan
ție a lucr
ărilor
 
sau serviciilor de proiectare 
și de 
lucrări
  
minim 
1
 
an
.
 
19.
 
Garan
ția de bun
ă execu
ție a contractului, dup
ă caz
 
Nu
 
20.
 
Motivul recurgerii la procedura accelerată (în cazul licita
ției deschise, restr
â
nse
 
și a 
procedurii negociate), după caz
 
Nu este aplicabil
 
21.
 
Tehnici 
și instrumente specifice de atribuire (dac
ă este cazul specifica
ți dac
ă se va utiliza 
acordul
-
cadru, sistem
Pag. 6–7
str
â
nse
 
și a 
procedurii negociate), după caz
 
Nu este aplicabil
 
21.
 
Tehnici 
și instrumente specifice de atribuire (dac
ă este cazul specifica
ți dac
ă se va utiliza 
acordul
-
cadru, sistemul dinamic de achizi
ție sau licitația electronic
ă):
 
COP
 
22.
 
Condi
ții speciale
: 
Oferte
le care nu vor îndeplini condi
țiile, Mod de demonstrare a îndeplinirii 
criteriului / cerin
ței, nu vor fi acceptate pentru examinare
, vor fi discalificate
.
 
23.
 
Ofertele se prezintă în valuta
 
MDL
 
24.
 
Criteriul de evaluare aplicat pentru 
atribuirea
 
contractului:
 
Oferta cea.mai avantajoasă din 
punct de vedere economic 
–
 
cel mai bun raport calitate
-
pre
ț
.
 
25.
 
Factorii de evaluare a ofertei celei mai avantajoase din punct de vedere economic, precum 
și ponderile lor:
 
 
Nr. 
d/o
 
Denumirea factorului de evaluare
 
Ponderea
 
100
%
 
1
 
Pre
ț ofertei
 
80
 
2
 
Perioada de execu
ție 
 
10
 
3
 
Perioada de garan
ție 
 
10
 
 
26.
 
Termenul limită de depunere/deschidere a ofertelor:
 
conform 
SIA RSAP
 
 
27.
 
Adresa la care trebuie transmise ofertele sau cererile de participare: 
 
Ofertele sau cererile de participare 
vor fi depuse electronic prin intermediul SIA RSAP
 
28.
 
Termenul de valabilitate a ofertelor: 
30 zile calendaristice
 
 
29.
 
Locul deschiderii ofertelor: 
SIA RSAP
 
        
Ofertele înt
â
rziate vor fi respinse.
7
 
 
30.
 
Persoanele autorizate să asiste la deschiderea ofertelor: 
 
Ofertan
ții sau reprezentanții acestora au dreptul s
ă participe la deschiderea ofertelor, cu 
excep
ția cazului c
â
nd of
ertele au fost depuse prin SIA 
RSAP
.
 
31.
 
Limba sau limbile în care trebuie redactate ofertele sau cererile de participare: 
         
Limba 
de Sta
t
 
32.
 
Respectivul contract se referă la un proiect 
și/sau program finanțat din fonduri ale Uniunii
   
 
  
Europene: 
Bu
getul local
 
33.
 
Denumirea 
și adresa organismului competent de soluționare a contestațiilor: 
 
Agen
ția Național
ă pentru Solu
ționarea Contestațiilor
 
Adresa: mun. Chi
șin
ău, bd. 
Ștefan cel Mare și Sfânt nr.124 (et.4), MD 2001;
 
Tel/Fax/email:
 
022
-
820
 
652, 022 820
-
651, [email protected]
 
34.
 
Data (datele) 
șireferința (referințele) public
ărilor anterioare în Jurnalul Oficial al Uniunii 
Europene privind contrac
tul (contractele) la care se referă anun
țul respectiv (dac
ă este 
cazul):
 
Nu se aplică
 
35.
 
În cazul achizi
țiilor periodice, calendarul estimat pentru publicarea anunțurilor viitoare
:
 
Nu se aplică
 
36.
 
Data publicării anun
țului de intenție sau, dup
ă caz, precizarea c
ă nu a fost publicat un 
astfel de
 
a
nunţ:
 
Nu se aplică
 
37.
 
Data transmiterii spre publicare a anun
țului de participar
e
:
 
________
______
________
 
38.
 
În cadrul procedurii de achizi
ție public
ă se va utiliza/accepta:
 
 
Denumirea instrumentului electronic
 
Se va 
utiliza/accepta sau nu
 
depunerea electronică a ofertelor sau a cererilor de 
participare
 
Da
 
sistemul de comenzi electronice
 
Nu
 
fa
Pag. 7
za/accepta:
 
 
Denumirea instrumentului electronic
 
Se va 
utiliza/accepta sau nu
 
depunerea electronică a ofertelor sau a cererilor de 
participare
 
Da
 
sistemul de comenzi electronice
 
Nu
 
facturarea electronică
 
Da
 
plă
țile electronice
 
Da
 
 
39.
 
Contractul intră sub inciden
ța Acordului privind achizițiile guvernamentale al Organizației 
Mondiale a Comer
țului (numai în cazul anunțurilor transmise spre publicare în Jurnalul 
Oficial al Uniunii Europene): 
Nu se aplică
 
 
 
40.
 
Alte informa
ții relevante: 
achit
area va fi efectuată în termen de pînă la 90 de zile din data 
emiterii facturii fiscale 
și semn
ării procesului
-
verbal de recep
ție
.
 
 
 
 
Conducătorul grupului de lucru: 
       
 
__________________
     
Maria Cernovschi
 
 
                                                                                                           
 
                                                                                                                        
 
                           
                                                                                               
L.
Ș.

Previzualizarea are caracter informativ. Doar originalul oficial din sursă are valoare juridică.