RU RO
Înapoi la catalog
ocds-b3wdp1-MD-1787234910747

mobilier

Se primesc oferte Licitație deschisă ·Criteriu de atribuire: Automat
Valoare estimată
1 125 615,00 MDL
Până la termen
6z 0h
10.09.2026 07:00 UTC
Loturi
1
Oferte depuse
Nu se publică
Sursa publică ofertele doar după stabilirea rezultatelor
Analiza AI a achiziției Cum se formează analiza

Verificați cerințele-cheie, documentele, termenele și riscurile posibile înainte de a pregăti oferta.

  • cerințele principale
  • documentele necesare
  • termenele importante
  • riscuri și restricții
  • citate din documentele-sursă
Analizează achiziția Gratuit la start.

Este potrivită această achiziție pentru compania mea?

Creați profilul companiei pentru a vedea analiza de potrivire: CPV, regiune, buget, procedură și documentele necesare.

Creați profilul companiei

Prezentarea procedurii

mobilier

Parametrii achiziției

CPV
3939100000-3 · Mobilier
Categorie
Bunuri
Tipul procedurii
Licitație deschisă
Criteriu de atribuire
Automat
Depunerea ofertei
Depunere electronică
Temei juridic
Legislația națională privind achizițiile
Finanțare UE
nu
Buget planificat
1 125 615,00 MDL
Loturile pot fi combinate
nu
Modul de depunere (justificare)
Ofertele vor fi primite prin intermediul unei platforme electronice de achiziții publice
Finanțare
Colegiul de Medicină din Cahul · 1 125 615,00 MDL · 2026-08-20 → 2026-12-30
Criterii de eligibilitate
Regulile generale privind naționalitatea și originea, precum și alte criterii de eligibilitate sunt enumerate în Ghidul practic privind procedurile de contractare a acțiunilor externe ale UE (PRAG)

Etapele procedurii

Publicat
24.08.2026 · 12:49 UTC
Clarificarea condițiilor
20.08.2026 → 31.08.2026 07:00 UTC
Se primesc oferte
31.08.2026 → 10.09.2026 07:00 UTC
Executarea contractului
15.10.2026 → 31.12.2026 15:16 UTC

Obiectele achiziției 10

#Obiectele achizițieiCPVCantitate
1masa cadru metalic39100000-3
Mobilier
45 buc.
2scaun39100000-3
Mobilier
126 buc.
3sifonier combinat39100000-3
Mobilier
45 buc.
4pat cadru metalic39100000-3
Mobilier
125 buc.
5saltea39100000-3
Mobilier
125 buc.
6dulapior (noptiera)39100000-3
Mobilier
310 buc.
7sifonier cu polite39100000-3
Mobilier
55 buc.
8masa de scris39100000-3
Mobilier
5 buc.
9scaun cu masuta39100000-3
Mobilier
200 buc.
10scaun birou39100000-3
Mobilier
4 buc.

Loturi 1

#LoturiValoareaLocul executăriiPerioada de livrare/execuțieStatus
1mobilier
mobilier pentru dotarea caminului studentesc nr. 2
1 125 615,00 MDLmun.Cahul
A.Mateevici 103/1
15.10.2026 → 31.12.2026Rezultat nestabilit

Întrebări și răspunsuri 3

21.08.2026 07:14 UTC · mobilier
Buna ziua. Pozitia 1 masa cadru metalic Indicati va rog parametre la teava
Răspunsul autorității: profil tubular patrat din otel cu sectiunea 25*25 mm si grosimea peretelui de minim 1,5 mm; la capatul fiecarui picior vor fi prevazute capace/picioruse din plastic sau material cauciucat, rezistent la uzura, care sa protejeze pardoseala impotriva zgaraierii si sa asigure o buna stabilitate a mesei
24.08.2026 08:21 UTC · Clarificari punctul 9 si 10 din tabelul cu criteriile de calificare
Stimați membri ai grupului de lucru, În scopul asigurării principiilor concurenței loiale, eficienței achizițiilor și tratamentului egal al operatorilor economici, prevăzute de art. 7 din Legea nr. 131/2015 privind achizițiile publice, vă solicităm respectuos revederea sau omiterea/adaptarea cerințelor de la pozițiile 9 și 10 din Documentația de atribuire pentru producătorii autohtoni, din următoarele considerente legale: 1. Referitor la Poziția 9: „Actul care atestă dreptul de a comercializa bunuri (Autorizația/notificarea privind activitatea de comerț)” Argument legal: Potrivit Legii nr. 231/2010 cu privire la comerțul interior, activitatea de producere nu constituie o activitate de comerț supusă notificării dacă produsele sunt vândute direct din unitatea de producție către clienți profesionali (B2B/B2G). Solicitare: Vă rugăm să modificați cerința în sensul în care, pentru producătorii autohtoni care livrează exclusiv producția proprie din unitatea de fabricare, cerința de prezentare a Notificării privind activitatea de comerț să fie omisă 2. Privitor la Poziția 10: „Prezentarea de dovezi privind conformitatea produselor (Certificat de conformitate și avizul sanitar)” Argument tehnic și legal: Obiectul prezentei proceduri implică executarea de articole de mobilier și structuri metalice la comandă, adaptate la cerințele și dimensiunile specifice ale Autorității Contractante. Conform regulilor de certificare, un certificat de conformitate se eliberează exclusiv pentru produse standardizate de serie sau loturi industriale existente. Articolele unicat realizate la comandă nu sunt supuse și nu pot obține o certificare de produs pre-existentă, deoarece bunurile se vor fabrica abia după semnarea contractului. De asemenea, conform normelor Ministerului Sănătății și ANSP, mobilierul de corp și articolele din fier nu sunt supuse procedurii de avizare sanitară obligatorie pe produs finit. Solicitarea acestor documente blochează artificial participarea producătorilor directi. Solicitare: Vă solicităm omiterea integrală a cerinței de prezentare a certificatului de conformitate și a avizului sanitar pentru produsul finit. În scopul garantării calității sa fie solicitate producătorului prezentarea Declarația de calitate a producătorului însoțită de certificatele de conformitate/calitate ale materiilor prime utilizate (PAL, MDF, profile din fier, accesorii) emise de furnizorii de materiale.
Răspunsul autorității: Vedeti anuntul adaptat solicitarilor Dvs.
24.08.2026 12:03 UTC · divizarea pe loturi
Stimati membrii ai grupului de lucru cerem divizarea pe loturi si anume- mobilier din PAL si scaune ( fotolii ) in loturi separate.
Răspunsul autorității: Buna ziua, rubrica - clarificari, este destinata unor explicatii suplimentare asupra documentatiei de atribuire. Solicitarea Dvs se refera la niste aspecte tehnice, care la aceasta etapa, nu poate fi solutionata.

Documente 5

Modificări oficiale 1

24.08.2026 12:49 UTC
General change of Contract Notice