Вернуться в каталог
ocds-b3wdp1-MD-1787225687318
Achiziționarea dispozitivelor medicale conform necesităților instituțiilor medico-sanitare publice (Lista Suplimentară 36)
Разъяснение условий
Открытый тендер
·Критерий выбора: Автоматически
Оценочная стоимость
2 447 554,16 MDL
До дедлайна
18д 8ч
18.09.2026 10:30 UTC
Электронный аукцион: 21.09.2026 10:00 UTC
Лоты
7
Поданные предложения
Не раскрывается
Источник публикует предложения только после подведения итогов
AI-разбор закупки
Как формируется анализ
Проверьте ключевые требования, документы, сроки и возможные риски перед подготовкой предложения.
- основные требования
- необходимые документы
- важные сроки
- риски и ограничения
- цитаты из исходных документов
Проанализировать закупку
Бесплатно на старте.
Подходит ли эта закупка моей компании?
Создайте профиль компании, чтобы увидеть разбор соответствия: CPV, регион, бюджет, процедура и требуемые документы.
Создать профиль компанииОбзор процедуры
Achiziționarea dispozitivelor medicale conform necesităților instituțiilor medico-sanitare publice (Lista Suplimentară 36)
Параметры закупки
- CPV
- 33 › 33100000-1 · Echipamente medicale
- Категория
- Товары
- Тип процедуры
- Открытый тендер
- Критерий выбора
- Автоматически
- Подача предложения
- Электронная подача
- Правовое основание
- Национальное законодательство о закупках
- Финансирование ЕС
- нет
- Плановый бюджет
- 2 447 554,16 MDL
- Лоты можно объединять
- нет
- Порядок подачи (обоснование)
- Ofertele vor fi primite prin intermediul unei platforme electronice de achiziții publice
- Финансирование
- CENTRUL PENTRU ACHIZITII PUBLICE CENTRALIZATE IN SANATATE · 2 447 554,16 MDL · 2026-08-20 → 2026-12-30
- Критерии допуска
- Regulile generale privind naționalitatea și originea, precum și alte criterii de eligibilitate sunt enumerate în Ghidul practic privind procedurile de contractare a acțiunilor externe ale UE (PRAG)
Этапы процедуры
Опубликовано
21.08.2026 · 06:09 UTC
Разъяснение условий
20.08.2026 → 01.09.2026 10:00 UTC
Принимают предложения
01.09.2026 → 18.09.2026 10:30 UTC
Исполнение контракта
30.09.2026 → 31.12.2026 12:45 UTC
Предметы закупки 7
| # | Лот | Предметы закупки | CPV | Количество |
|---|---|---|---|---|
| 1 | 1 | Paturi motorizate pentru secții de ATI și secții de reanimare 140402 | 33100000-1 Echipamente medicale | 1 шт. |
| 2 | 2 | Higrometru psihrometric VIT-2 260640 | 33100000-1 Echipamente medicale | 5 шт. |
| 3 | 3 | Sistem de video Gastro-Colonoscopie | 33100000-1 Echipamente medicale | 1 шт. |
| 4 | 4 | Sistem videoendoscopic pentru videocolonoscooie | 33100000-1 Echipamente medicale | 1 шт. |
| 5 | 5 | Dermatoscop | 33100000-1 Echipamente medicale | 1 шт. |
| 6 | 6 | Incubator termostat dispozitiv de laborator | 33100000-1 Echipamente medicale | 1 шт. |
| 7 | 7 | Monitor Holter ТА | 33100000-1 Echipamente medicale | 2 шт. |
Лоты 7
| # | Лоты | Сумма | Место исполнения | Период поставки/исполнения | Статус |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Paturi motorizate pentru secții de ATI și secții de reanimare 140402 | 66 666,66 MDL | mun.Chişinău mun. Chișinău MD-2005, bd. Grigore Vieru, 22/2 | 30.09.2026 → 31.12.2026 | Итог не подведён |
| 2 | Higrometru psihrometric VIT-2 260640 | 980,00 MDL | mun.Chişinău mun. Chișinău MD-2005, bd. Grigore Vieru, 22/2 | 30.09.2026 → 31.12.2026 | Итог не подведён |
| 3 | Sistem de video Gastro-Colonoscopie | 1 140 327,50 MDL | mun.Chişinău mun. Chișinău MD-2005, bd. Grigore Vieru, 22/2 | 30.09.2026 → 31.12.2026 | Итог не подведён |
| 4 | Sistem videoendoscopic pentru videocolonoscooie | 1 096 580,00 MDL | mun.Chişinău mun. Chișinău MD-2005, bd. Grigore Vieru, 22/2 | 30.09.2026 → 31.12.2026 | Итог не подведён |
| 5 | Dermatoscop Dermatoscop
| 28 000,00 MDL | mun.Chişinău mun. Chișinău MD-2005, bd. Grigore Vieru, 22/2 | 30.09.2026 → 31.12.2026 | Итог не подведён |
| 6 | Incubator termostat dispozitiv de laborator Incubator termostat dispozitiv de laborator
| 25 000,00 MDL | mun.Chişinău mun. Chișinău MD-2005, bd. Grigore Vieru, 22/2 | 30.09.2026 → 31.12.2026 | Итог не подведён |
| 7 | Monitor Holter ТА | 90 000,00 MDL | mun.Chişinău mun. Chișinău MD-2005, bd. Grigore Vieru, 22/2 | 30.09.2026 → 31.12.2026 | Итог не подведён |
Вопросы и ответы 4
21.08.2026 06:09 UTC · Paturi motorizate pentru secții de ATI și secții de reanimare 140402
Buna ziua !
Solicitam eliminarea cerintei: a cincea roata la mijlocul patului - obligatoriu.
Aceasta cerinta nu influenteaza nicidecum functiuonalitatea si eficacitatea patului odata ce producatorul indica greutatea permisa de 250 kg indiferent de numarul si pozitionarea rotilor. Consideram acest parametru restrictiv.
Multumim !
24.08.2026 08:36 UTC · Clarificare Lot 4
În specificația tehnică sunt indicate următoarele cerințe pentru sursa de lumină:
Tip lampă: Xenon sau LED;
Timp de viață lampă: ≥ 1000 h;
Putere lampă: ≥ 300 W;
Putere lampă de rezervă, la necesitate: ≥ 150 W;
Contor lampă, la necesitate;
Mod Standby;
Lampă de rezervă.
Vă rugăm să clarificați cerințele aplicabile în cazul ofertării unei surse de lumină LED.
Parametrii privind puterea lămpii ≥ 300 W, puterea lămpii de rezervă ≥ 150 W, timpul de viață ≥ 1000 h și existența unei lămpi de rezervă sunt caracteristici formulate în principal pentru sursele de lumină de tip Xenon și nu permit o evaluare obiectivă a unei soluții LED, care utilizează o tehnologie diferită și pentru care puterea electrică nominală nu este direct comparabilă cu cea a unei lămpi Xenon.
Totodată, simpla mențiune „Xenon sau LED” permite ofertarea ambelor tehnologii, însă pentru varianta LED nu sunt stabiliți parametri tehnici clari, măsurabili și verificabili care să determine nivelul minim de performanță solicitat.
În acest sens, vă rugăm să precizați cerințele tehnice minime aplicabile sursei de lumină LED și criteriul prin care va fi demonstrată echivalența acesteia cu sursa Xenon de minimum 300 W, astfel încât evaluarea ofertelor să poată fi realizată în baza unor parametri obiectivi și comparabili.
24.08.2026 08:47 UTC · Clarificare Lot 4
„Transmiterea unghiului de rotire a mânerului la capătul distal pentru un control mai bun al colonoscopiei”
Vă rugăm să clarificați semnificația și modalitatea de îndeplinire a acestei cerințe.
Din formularea actuală nu rezultă clar ce se înțelege prin „transmiterea unghiului de rotire” și, în particular, dacă se solicită:
transmiterea mecanică a mișcării de rotație a mânerului către tubul de inserție/capătul distal al colonoscopului; sau
măsurarea unghiului de rotație și transmiterea/afișarea acestei informații către procesor, monitor sau un alt element al sistemului.
În cazul în care se solicită afișarea sau transmiterea unei valori a unghiului de rotație, vă rugăm să indicați unde trebuie afișată/transmisă această informație și în ce mod trebuie demonstrată îndeplinirea cerinței.
24.08.2026 08:57 UTC · Clarificare Lot-3
„Lampă examinare cu LED sau XENON (echivalent sau mai bună de 250 Watt Xenon)”
Vă rugăm să clarificați parametrii tehnici minimi aplicabili în cazul ofertării unei surse de lumină LED.
Cerința permite expres utilizarea tehnologiei LED sau Xenon, însă nivelul minim de performanță este definit exclusiv prin raportare la puterea unei lămpi Xenon – „echivalent sau mai bună de 250 Watt Xenon”.
Având în vedere că tehnologiile LED și Xenon au principii de funcționare și eficiențe luminoase diferite, puterea electrică exprimată în Watt nu constituie, în sine, un criteriu direct de echivalență între cele două tehnologii.
În acest sens, vă rugăm să precizați criteriul tehnic măsurabil și verificabil prin care o sursă LED va fi considerată „echivalentă sau mai bună de 250 W Xenon”.