anunț de participare.semnat (1).pdf
Стр. 1
Anexa nr. 2
la Documentația standard nr.69
din 7 mai 2021
ANUNȚ DE PARTICIPARE, INCLUSIV PENTRU PROCEDURILE DE
PRESELECȚIE/PROCEDURILE NEGOCIATE
privind achiziționarea Lucrări de reparații capitale a Școlii Primare-Grădinițe Orac din s.
Orac și a Școlii Primare-Grădinițe Sărata Nouă din s. Sărata Nouă, subdiviziuni ale
Direcției de Învățământ a Consiliului Raional Leova, str. Independenței nr. 3, or. Leova.
(se indică obiectul achiziției)
prin procedura de achiziție Cererea Ofertelor de Prețuri
(tipul procedurii de achiziție)
1. Denumirea autorității contractante: Direcția de Învățământ a Consiliului Raional Leova
2. IDNO: 1007601011331
3. Adresa: or. Leova, str. Independenței nr. 3
4. Numărul de telefon/fax: 0263 2-31-05, 0263 2-41-83, 079731975
5. Adresa de e-mail și pagina web oficială a autorității contractante: [email protected],
https://dileova.md/
6. Adresa de e-mail sau pagina web oficială de la care se va putea obține accesul la
documentația de atribuire: documentația de atribuire este anexată în cadrul procedurii în
SIA RSAP
7. Tipul autorității contractante și obiectul principal de activitate (dacă este cazul,
mențiunea că autoritatea contractantă este o autoritate centrală de achiziție sau că
achiziția implică o altă formă de achiziție comună):
____________________________________________________________________________
8. Cumpărătorul invită operatorii economici interesați, care îi pot satisface necesitățile, să
participe la procedura de achiziție privind prestarea/executarea următoarelor servicii de
proiectare/lucrări:
Nr.
d/o Cod CPV
Denumirea serviciilor
de proiectare sau de
lucrări solicitate
Unitatea
de
măsură
Cantitatea
Specificarea tehnică
deplină solicitată,
Standarde de
referință
Valoarea estimată
(se va indica pentru
fiecare lot în parte)
(lei)
45400000-1
Lotul 1
Lucrări de Reparație
capitală al grupelor
sanitare la Scoala
Primara Gradinita Orac
din s. Orac r-nul Leova.
1 Conform caietului de
sarcini
360 920,24
Lotul 2
Lucrări de reparații
capitale a Școlii Primare-
Grădinițe Sărata Nouă
din s. Sărata Nouă.
1 Conform caietului de
sarcini
416 621,98
Valoarea estimativă totală 777 542,22
9. În cazul procedurilor de preselecție se indică numărul minim al candidaţilor şi, dacă este
cazul, numărul maxim al acestora. Nu se aplică.
Стр. 1–2
ini 416 621,98 Valoarea estimativă totală 777 542,22 9. În cazul procedurilor de preselecție se indică numărul minim al candidaţilor şi, dacă este cazul, numărul maxim al acestora. Nu se aplică. 2 10. În cazul în care contractul este împărțit pe loturi, un operator economic poate depune oferta (se va selecta): 1) Pentru un singur lot; 2) Pentru mai multe loturi; 3) Pentru toate loturile; 4) Alte limitări privind numărul de loturi care pot fi atribuite aceluiași ofertant___________ 11. Admiterea sau interzicerea ofertelor alternative:_ Nu se admite.__________ (indicați se admite sau nu se admite) 12. Termenii și condițiile de prestare/executare solicitați: 30 zile din momentul înregistrării contractului la trezorărie. 13. Termenul de valabilitate a contractului: 31 decembrie 2026 14. Contract de achiziție rezervat atelierelor protejate sau că acesta poate fi executat numai în cadrul unor programe de angajare protejată (după caz): __________Nu____________ (indicați da sau nu) 15. Prestarea serviciului este rezervată unei anumite profesii în temeiul unor legisau al unor acte administrative (după caz): _Nu este cazul._ (se menționează respectivele legi și acte administrative) 16. Scurta descriere a criteriilor privind eligibilitatea operatorilor economici care pot determina eliminarea acestora și a criteriilor de selecție/de preselecție; nivelul minim (nivelurile minime) al (ale) cerințelor eventual impuse; se menționeazăinformațiile solicitate (DUAE, documentație): Nr. d/o Descrierea criteriului/cerinței Mod de demonstrare a îndeplinirii criteriului/cerinței: Nivelul minim/ Obligativitatea DUAE Formularul completat și semnat cu semnătura și ștampila ofertantului. *Se va prezenta la depunerea ofertelor prin SIA „RSAP” de către toți ofertanții. Obligatoriu 1. Oferta Copii. Confirmata prin aplicarea semnaturii si stampilei participantului. Obligatoriu 3. Devizele locale aferente ofertei Formularele 3, 5, 7 cu specificatia parametrilor tehnici solicitati in caietul de sarcini. COPIE. Confirmata prin aplicarea semnaturii si stampilei participantului. Obligatoriu 4. Dovada înregistrării persoanei juridice Copia Certificatului/deciziei de înregistrare sau a Extrasului din Registrul de stat al persoanelor juridice, confirmată prin semnătura și ștampila ofertantului. *Se va prezenta la depunerea ofertelor prin SIA „RSAP” de către toți ofertanții. Obligatoriu 5 Certificat/Decizie de inregistrare a intreprinderii/Extras din Registrul de Stat al persoanelor juridice Copie. Confirmata prin aplicarea semnaturii si stampilei participantului. Obligatoriu 6 Experiență similară Declarație privind experiența în domeniul de activitate aferent obiectului contractului ce urmează a fi atribuit. Documente ce atestă studiile, calificările, experiența de serviciu a specialiștilor – minim 5 ani. În original, confirmat prin semnătura și ștampila ofertantului. *Se va prezenta
Стр. 2–3
a fi atribuit. Documente ce atestă studiile, calificările, experiența de serviciu a specialiștilor – minim 5 ani. În original, confirmat prin semnătura și ștampila ofertantului. *Se va prezenta la depunerea ofertelor prin SIA „RSAP” de către toți ofertanții. Obligatoriu 3 7 Informatii generale despre ofertant COPIE. Confirmata prin aplicarea semnaturii si stampilei participantului. Obligatoriu 8 Declaratie privind personalul de specialitate propus pentru implementarea contractului Copie. Confirmata prin aplicarea semnaturii si stampilei participantului. Obligatoriu 9 Declaraţie privind dotările specifice, utilajul şi echipamentul necesar pentru îndeplinirea corespunzătoare a contractului Copie. Confirmata prin aplicarea semnaturii si stampilei participantului. Obligatoriu 10 Certificat de efectuare sistematică a plăţii impozitelor, contribuţiilor eliberat de Inspectoratul Fiscal Copie. Confirmata prin aplicarea semnaturii si stampilei participantului. Obligatoriu 11 Scrisori de recomandare Copie. Confirmata prin aplicarea semnaturii si stampilei participantului. Obligatoriu 12 Notă: ❖ În perioada de elaborare a ofertei este recomandată vizionarea amplasamentului lucrărilor de către ofertant. ❖ Instrucțiuni pentru ofertanți, formulare precum și alte informații le găsiți în Documentația standard pentru realizarea achizițiilor publice de lucrări. ❖ În situația identificării diferenței între suma prețurilor unitare și prețul total din formularul F 4.2, urmează a fi luat în calcul prețul unitar fără TVA, iar suma totală va fi corectată corespunzător, fiind coordonată în prealabil cu operatorul economic. ❖ Dacă ofertantul nu va accepta corectarea acestor erori, oferta, în consecință, va fi respinsă. ❖ Ofertantul potențial câștigător a cărui ofertă va avea statut „În considerare” va prezenta la solicitarea autorității contractante, în maxim trei zile , întreg setul de documente, pentru a putea fi desemnat câștigător. ❖ Ofertanții au dreptul să prezinte/încarce, o data cu depunerea ofertei, întreg setul de documente solicitat. 17. Garanția pentru ofertă, după caz Nu se aplică, cuantumul __________. 18. Termenul de garanție a lucrărilorsau serviciilor de proiectare și de lucrări 5 ani. 19. Garanția de bună execuție a contractului, după caz Nu se aplică, cuantumul______. 20. Motivul recurgerii la procedura accelerată (în cazul licitației deschise, restrânse și a procedurii negociate), după caz________________________________________________ 21. Tehnici și instrumente specifice de atribuire (dacă este cazul specificați dacă se va utiliza acordul-cadru, sistemul dinamic de achiziție sau licitația electronică): Licitația Electronică. 22. Condiții speciale de care depinde îndeplinirea contractului (indicați după caz): _____________________________________________________________________________ 23. Ofertele se prezintă în valuta lei moldovenești 24. Criteriul de evaluare aplicat pentru atribuirea
Стр. 3–4
ați după caz):
_____________________________________________________________________________
23. Ofertele se prezintă în valuta lei moldovenești
24. Criteriul de evaluare aplicat pentru atribuirea contractului: Cel mai mic preț
25. Factorii de evaluare a ofertei celei mai avantajoase din punct de vedere economic,
precum și ponderile lor:
Nr.
d/o
Denumirea factorului de evaluare Ponderea%
26. Termenul limită de depunere/deschidere a ofertelor:
conform SIA RSAP /până la: [ora exactă] Informația se regăsește în SIA RSAP
pe: [data] Informația se regăsește în SIA RSAP
27. Adresa la care trebuie transmise ofertele sau cererile de participare:
4
Ofertele sau cererile de participare vor fi depuse electronic prin intermediul SIA RSAP
28. Termenul de valabilitate a ofertelor: 60 de zile
29. Locul deschiderii ofertelor: ___________________SIA RSAP________________
(SIA RSAP sau adresa deschiderii)
Ofertele întârziate vor fi respinse.
30. Persoanele autorizate să asiste la deschiderea ofertelor:
Ofertanții sau reprezentanții acestora au dreptul să participe la deschiderea ofertelor, cu
excepția cazului când ofertele au fost depuse prin SIA RSAP.
31. Limba sau limbile în care trebuie redactate ofertele sau cererile de participare: Limba de
stat.
32. Respectivul contract se referă la un proiect și/sau program finanțat din fonduri ale
Uniunii Europene: ________________Nu__________________
(se specifică denumireaproiectului și/sau programului)
33. Denumirea și adresa organismului competent de soluționare a contestațiilor:
Agenția Națională pentru Soluționarea Contestațiilor
Adresa: mun. Chișinău, bd. Ștefan cel Mare și Sfânt nr.124 (et.4), MD 2001;
Tel/Fax/email: 022-820 652, 022 820-651, [email protected]
34. Data (datele) șireferința (referințele) publicărilor anterioare în Jurnalul Oficial al
Uniunii Europene privind contractul (contractele) la care se referă anunțul respectiv
(dacă este cazul): Nu este cazul.
35. În cazul achizițiilor periodice, calendarul estimat pentru publicarea anunțurilor viitoare:
Nu este cazul.
36. Data publicării anunțului de intenție sau, după caz, precizarea că nu a fost publicat un
astfel de anunţ: Nu a fost publicat.
37. Data transmiterii spre publicare a anunțului de participare: 12.08.2026
38. În cadrul procedurii de achiziție publică se va utiliza/accepta:
Denumirea instrumentului electronic Se va utiliza/accepta sau nu
depunerea electronică a ofertelor sau a cererilor de
participare
Se acceptă
sistemul de comenzi electronice Nu se acceptă
facturarea electronică Se acceptă
plățile electronice Se acceptă
39. Contractul intră sub incidența Acordului privind achizițiile guvernamentale al
Organizației Mondiale a Comerțului (numai în cazul anunțurilor transmise spre
publicare în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene): Nu.
(se specifică da sau nu)
40. Alte informații relevante: _____________________________________________________
Conducăto
Стр. 4
publicare în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene): Nu.
(se specifică da sau nu)
40. Alte informații relevante: _____________________________________________________
Conducătorul grupului de lucru: Aliona CARAFIZI
Предпросмотр носит справочный характер. Юридически значим только официальный оригинал в источнике.