anunt_de_participare_final.semnat.pdf
Стр. 1
ANUNȚ DE PARTICIPARE
privind achiziționarea Servicii de alimentarea copiiilor din cadrul Liceului R.M.”Ciprian
Porumbescu”
(se indică obiectul achiziției)
prin procedura de achiziție COP
(tipul procedurii de achiziție)
1. Denumirea autorității contractante: Liceul Republican de Muzică ”Ciprian Porumbescu”
2. IDNO:1014620000578
3. Adresa: mun.Chișinău, strada Kiev 1
4. Numărul de telefon/fax: 022441160
5. Adresa de e-mail și pagina web oficială ale autorității contractante:
[email protected]
6. Adresa de e-mail sau pagina web oficială de la care se va putea obține accesul la documentaț ia
de atribuire: documentația de atribuire este anexată în cadrul procedurii în SIA RSAP
7. Tipul autorității contractante și obiectul principal de activitate (dacă este cazul, mențiunea că
autoritatea contractantă este o autoritate centrală de achiziție sau că achiziția implică o altă
formă de achiziție comună): Instituție de învățământ.
8. Cumpărătorul invită operatorii economici interesați, care îi pot satisface necesitățile, să
participe la procedura de achiziție privind livrarea/prestarea următoarelor bunuri/servicii:
Nr.
d/o
Cod
CPV
Denumirea
bunurilor/ serviciilor
Unitatea
de măsură Cantitatea Specificarea tehnică deplină solicitată,
Standarde de referință
Valoarea
estimată
(se va
indica
pentru
fiecare lot
în parte)
555010000-8 Servicii de
alimentarea copiilor
din cadrul instituției
de învățământ Liceul
R.M.”C.Porumbescu”
perioada: septembrie-
decembrie 2026
servicii 1
Criteriul de evaluare – maximul k-kal propuse în
corespundere cu recomandările Ordinului comun
MS/MEC Nr.488/834 din 03-06-2025 și Ordinul
Nr.910 din 02.10.2020 ”Cu privire la
implementarea Recomandărilor pentru un regim
alimentar sănătos și activitate fizică adecvată în
instituțiile de învățământ din Republica Moldova
”. Furnizorul va asigura servicii de alimentare
pentru alimentarea copiilor din instituțiile
nominalizate pentru perioada de studii septembrie-
decembrie 2026
555010000-8 Lotul 1:
Servicii de
alimentare pentru:
Clasele primare -
gimnaziale
servicii 1
289 elevi x 77 zile x 18.00 lei =400554
(fără TVA)
289 elevi x 77 zile x 18.00 lei = 400554
(inclusiv TVA)
400554
Total 400554
9. În cazul procedurilor de preselecție se indică numărul minim al candidaţilor şi, dacă este
cazul, numărul maxim al acestora. Nu se aplică
Стр. 1–2
8.00 lei = 400554
(inclusiv TVA)
400554
Total 400554
9. În cazul procedurilor de preselecție se indică numărul minim al candidaţilor şi, dacă este
cazul, numărul maxim al acestora. Nu se aplică
10. În cazul în care contractul este împărțit pe loturi un operator economic poate depune oferta
(se va selecta):
1) Pentru un singur lot;
11. Admiterea sau interzicerea ofertelor alternative: Nu se admite
(indicați se admite sau nu se admite)
12. Termenii și condițiile de livrare/prestare solicitați: 01.09 - 31.12.2026
13. Termenul de valabilitate a contractului: 31.12.2026
14. Contract de achiziție rezervat atelierelor protejate sau că acesta poate fi executat numai în
cadrul unor programe de angajare protejată (după caz): NU
(indicați da sau nu)
15. Prestarea serviciului este rezervată unei anumite profesii în temeiul unor legi sau al unor acte
administrative (după caz): Nu se aplică
(se menționează respectivele acte cu putere de lege și acte administrative)
16. Scurta descriere a criteriilor privind eligibilitatea operatorilor economici care pot determina
eliminarea acestora și a criteriilor de selecție/de preselecție; nivelul minim (nivelurile minime)
al (ale) cerințelor eventual impuse; se menționează informațiile solicitate (DUAE,
documentație):
Nr.
d/o
Criteriile de calificare și de
selecție
(Descrierea
criteriului/cerinței)
Mod de demonstrare a îndeplinirii criteriului/cerinței: Nivelul minim/
Obligativitatea
1. DUAE Confirmat prin aplicarea semnăturii electronice Obligatoriu
2. Specificația tehnică Conform Anexa nr.22.
Confirmat prin aplicarea semnăturii electronice
Obligatoriu
3. Specificația de preț Conform Anexa nr.23.
Confirmat prin aplicarea semnăturii electronice
Obligatoriu
4. Certificat/Decizie, Extras de
înregistrare
Copii confirmate prin aplicarea semnăturii electronice Obligatoriu
5. Raportul financiar Copie - confirmat prin aplicarea semnăturii electronice Obligatoriu
6. Certificat de atribuire a
contului bancar
Copie eliberată de către banca deținătoare de cont cu
indicarea codului IBAN. Confirmat prin aplicarea
semnăturii electronice
Obligatoriu
7. Experiență nu mai puțin de 3
ani în domeniul alimentației
publice a copiilor în
instituțiile de învățământ
Copii confirmate prin aplicarea semnăturii electronice Obligatoriu
8. Autorizație sanitar-
veterinară de funcționare
pentru depozit, eliberat de
ANSA
Copie - confirmat prin aplicarea semnăturii electronice Obligatoriu
9. Autorizație sanitar-
veterinară de funcționare
pentru unitățile de transport
eliberat de ANSA
Să dispună de unități de transport specializat, atestat
tehnic, asigurat cu pașaport tehnic, asigurat cu pașaport
sanitar, conducătorii auto asigurați cu carnet medical. La
transportare, produsele alimentare vor fi însoțite de acte
ce vor demonstra proveniența și calitatea lor. Vor fi
Obligat
Стр. 2–3
urat cu pașaport sanitar, conducătorii auto asigurați cu carnet medical. La transportare, produsele alimentare vor fi însoțite de acte ce vor demonstra proveniența și calitatea lor. Vor fi Obligatoriu asigurate toate condițiile de transportare a produselor alimentare. Vor fi create condiții speciale pentru transportarea produselor ușor alterabile și a celor ce necesită transportarea în sisteme frigorifice. Copie – confirmat prin aplicarea semnăturii electronice. 10. Meniul-model pentru 10 zile (regim de activitate luni- vineri) Meniul-model pentru 10 zile lucrătoare – coordonat de Centrul de Sănătate Publică. Prezentarea meniului – model variat pentru 10 zile cu indicarea valorii energetice. Ordinul comun MS/MEC Nr.488/834 din 03-06-2025 și Ordinul Nr.910 din 02.10.2020 cu privire la implementarea ”Recomandătilor pentru un regim alimentar sănătos și activitate fizică adecvată în instituțiile de învățământ din Republica Moldova ”. Confirmat prin aplicarea semnăturii electronice. Obligatoriu 11. Notă: Vezi Condiții obligatorii pentru operatorii economici participanți la licitația publică pentru executarea contractului Operatorul câștigător la semnarea contractului de achiziție a serviciului de alimentare. Operatorul economic în baza actului de predare-primire transmite administrației instituției într-o stare funcțională blocul alimentar, depozitele (încăperile, utilajul și inventarul din blocul alimentar și depozite funcționabile). 17. Garanția pentru ofertă, după caz: Nu. 18. Garanția de bună execuție a contractului, după caz: Nu. 19. Motivul recurgerii la procedura accelerată (în cazul licitației deschise, restrânse și a procedurii negociate), după caz ____________________________________________________ 20. Tehnici și instrumente specifice de atribuire (dacă este cazul specificați dacă se va utiliza acordul-cadru, sistemul dinamic de achiziție sau licitația electronică):____________________ 21. Condiții speciale de care depinde îndeplinirea contractului (indicați după caz): Condiții obligatorii pentru operatorii economici participanți la COP pentru executarea contractului. 1. Normele financiare stabilite pentru alimentația unui copil/zi din instituțiile de învățămînt primar și secundar, au fost stabilite în temeiul Legii nr.10 din 03.02.2009, privind supravegherea de stat a sănătății publice, HG .nr.722 din 18.07.2018 pentru aproba rea instrucțiunii privind organizarea alimentației elevilor în instituțiile de învățământ general privind normele financiare prognozate pentru alimentația unui elev/zi din instituțiile de învățământ preșcolar, special și secundar, general pentru 2026. 2. Meniul de repartiție se perfectează de către tehnologul (angajat și salariat de către operatorul economic) în conformitate cu legislația în vigoare 3. Asigurarea condițiilor sanitaro -igienice necesare, păstrarea, prepararea și repartizarea produsului finit în conformitate cu specificul și particularitățile înai
Стр. 3–4
rmitate cu legislația în vigoare 3. Asigurarea condițiilor sanitaro -igienice necesare, păstrarea, prepararea și repartizarea produsului finit în conformitate cu specificul și particularitățile înaintate de către alimentația elevilor. Asigurarea calității produselor alimentare achiziționate. 4. Respectarea obligațiunilor funcționale ale angajaț ilor blocurilor alimentare, în conformitate cu legislația în vigoare. 5. Personalul angajat de către operatorul economic în mod obligatoriu să dispună de instruirea igienică, control medical iar pentru specialiști minimum neceswar de studii pentru activitate în domeniu serviciilor de alimentație a copiilor. Personalul angajat să fie asigurat cu echipament personal necesar pentru lucru. 6. Prepararea și prelucrarea culinară a produselor alimentare se efectuează în corespundere cu cerințele tehnologice de pregătir e a bucatelor în blocul alimentar. Se interzice prepararea altor tipuri de bucate, decât cele prevăzute de meniu. 7. Distribuirea bucatelor se permite numai după ce lucrătorii medicali au apreciat calitatea organoleptică a fiecărui fel de bucate cum ar fi: as pectul, culoarea, consistența, mirosul, gustul. Porția pentru apreciereea calității se ia nemijlocit din vasele de pregătire a produselor alimentare. Rezulatatele aprecierii se înregistrează într-un registru de rebutare a bucatelor. 8. Asigurarea condițiilor optime pentru funcționarea cantinelor în conformitate cu cerințele sanitaro-igienice în vigoare, cu păstrarea și exploatarea utilajului, mobilierului din cantine (existent) și la necesitate agentul economic în perioada prestării serviciului va asigura bloc ul alimentar cu utilaj necesar pentru pregătirea bucatelor, conform prevederilor regulamentare. 9. Transportarea produselor alimentare (bucatelor) se va organiza în modul, care va exclude poluarea lor. Produsele ușor alterabile se transportă cu vase închise și marcate. La trasnportarea păroduselor ce necesită perioadă de timp - 1 ore și mai mult, se utilizează transport izotermic dotat cu aparataj frigorific. Mijloacele de trasport sunt însoțite de pașaport sanitar sau autorizația sanitar -veterinară. Pentru șo fer se prezintă carnetul medical (copiile autentificate prin ștampila și semnătura operatorului economic) . Transportarea produselor alimentare (bucatelor) se va organiza de către operatorul economic desemnat câștigător. 10. Operatorul economic va asigura spăla rea veselei, curățenia în cantină și în blocul alimentar utilizînd produsele de curățire (pentru degresarea veselei, dezinfectanți, etc.) din contul operatorului economic. Asigurarea cu detergenți și dezinfectanți îi revine operatorului economic desemnat cîștigător. 11. La expirarea termenului de executare a contractului operatoryul economic în baza actului de primire-predare transmite administrației instituției într -o stare funcțională blocul alimentar, sala de mese, depozitele (încăperile, utilajul și inventa rul din blocul alimentar
Стр. 4–5
n baza actului de primire-predare transmite administrației instituției într -o stare funcțională blocul alimentar, sala de mese, depozitele (încăperile, utilajul și inventa rul din blocul alimentar și depozite funcționabile) 12. Autoritatea contractantă își asumă obligația să transmită în locațiune utilajul, ustensiile aflate în blocul alimentar care vor fi utilizate pentru producerea bucatelor, precum și să achite serviciile comunale pe perioada desfășurării contractului. 13. Autoritatea contractantă nu duc e responsabilitate de deteriorarea vesele i sau a altor bunuri investite în sistemul alimentar. În caz de insufuciența bunurilor necesare procesului alimentar, operatorul economic asigură suplinirea lor. 22. Ofertele se prezintă în valuta: MDL (lei). 23. Criteriul de evaluare aplicat pentru atribuirea contractului: Cel mai bun raport calitate-preț 24. Factorii de evaluare a ofertei celei mai avantajoase din punct de vedere economic, precum și ponderile lor: Nr. d/o Denumirea factorului de evaluare Ponderea% 1. Prezentarea ofertei privind costul zilei de alimentație per/copil în zi . Normele financiare stabilite pentru aliemnatția unui copil/zi din instituțiile de învățământ, au fost stabilite în temeiul Legii nr.10 din 03.02.2009, privind supravegherea de stat a sănătății publice, Hg nr.722 din 18.07.2018 pentru aprobarea instrucțiunii privind organizarea alimentației copiilor și elevilor în instituțiile de învățământ general privind normele financiare prognozate pentru alimentația unui copil/elev/zi din instituțiile de învățământ preșcolar, special și secundar general pe anul 2025 după cum urmează: Preț per copil – 50 pct 2. Prezentarea meniului-model variat care ar conține diverse asortimente de carne, pește, legume, fructe, patiserii etc.pentru 10 zile coordonat cu Centrul de sănătate Publică, cu indicarea valorii energetice a rației alimentare și costului per/zi, în corespundere cu recomandările Ordinului Nr.638 din 12-08-2016 și ordin nr.910 din 02.10.2020 cu privire la implementarea recomandărilor pentru un regim alimentar sănătos și activitate fizică adecvată în instituțiile de învățământ din Republica Moldova. Meniul și structura nutritivă: Se va ține cont de caloriile stabilite conform actelor normative aprobate prin Ordinul nr.638 din 12.08.2016 și Ordin nr.910 din 02.10.2020 compatibilitatea produselor la formarea meniului. Rația alimentară a copiilor trebuie să se bazeze pe următoarele principii: 1. Raportul dintre proteine, lipide și glucide trebuie să constituie 1:1:4 Normele fiziologice de consum ale nutrienților și valoarea caloric destinată copiilor de diferite vârste sunt menționate în tabelul nr.5 din anexa nr.1 Ordinul Nr.638 din 12-08-2016 2. Valoarea caloric a rației alimentare, conținutul de substanțe minerale și vitamin trebuie să corespundă recomandărilor din tabelele nr.6,7,8 din anexa nr.1 (ordinul Nr.638 din 12 -08-2016). Valoarea caloric a produselor alimentare
Стр. 5–6
are, conținutul de substanțe minerale și
vitamin trebuie să corespundă recomandărilor din tabelele nr.6,7,8 din
anexa nr.1 (ordinul Nr.638 din 12 -08-2016). Valoarea caloric a
produselor alimentare se va calcula reieșind din calculul inclus la 100g
produs sau înmulțind cifrele totale de proteine, lipide și glucide
respective cu coeficienții 4,9,4.
Meniul obligatoriu va conține elementele și produsele folosite la prepararea
bucatelor pentru fiecare zi, conținutul de proteine, grăsimi, carbohidrați,
valoarea energiei, cantitatea de sare, cantitatea de lichid.
Maxim calorii – 25 pct.
Minim calorii – 15 pct.
Operatorii economici la momentul procedurii vor prezenta meniul-model
pentru iarnă, ulterior vor prezenta meniurile pentru primăvară, toamnă.
50 pct
Formula de efectuare calculului a criteriilor pct.1+pct.2=100%
25. Termenul limită de depunere/deschidere a ofertelor:
- conform SIA RSAP /până la: [ora exactă] conform SIA RSAP
- pe: [data conform SIA RSAP
26. Adresa la care trebuie transmise ofertele sau cererile de participare:
Ofertele sau cererile de participare vor fi depuse electronic prin intermediul SIA RSAP
27. Termenul de valabilitate a ofertelor: 60 zile
- Locul deschiderii ofertelor: conform SIA RSAP
(SIA RSAP sau adresa deschiderii)
Ofertele întârziate vor fi respinse.
28. Persoanele autorizate să asiste la deschiderea ofertelor:
Ofertanții sau reprezentanții acestora au dreptul să participe la deschiderea ofertelor, cu
excepția cazului cînd ofertele au fost depuse prin SIA RSAP.
29. Limba sau limbile în care trebuie redactate ofertele sau cererile de participare: Limba
română
30. Respectivul contract se referă la un proiect și/sau program finanțat din fonduri ale Uniunii
Europene: NU
(se specifică denumirea proiectului și/sau programului)
31. Denumirea și adresa organismului competent de soluționare a contestațiilor:
Agenția Națională pentru Soluționarea Contestațiilor
Adresa: mun. Chișinău, bd. Ștefan cel Mare și Sfânt nr.124 (et.4), MD 2001;
Tel/Fax/email:022-820 652, 022 820-651, [email protected]
32. Data (datele) și referința (referințele) publicărilor anterioare în Jurnalul Oficial al Uniunii
Europene privind contractul (contractele) la care se referă anunțul respectiv (dacă este
cazul): Nu se aplică
33. În cazul achizițiilor periodice, calendarul estimat pentru publicarea anunțurilor viitoare: Nu
se aplică
34. Data publicării anunțului de intenție sau, după caz, precizarea că nu a fost publicat un astfel
de anunţ: N-a fost publicat
35. Data transmiterii spre publicare a anunțului de participare: N-a fost publicat
36. În cadrul procedurii de achiziție publică se va utiliza/accepta:
Denumirea instrumentului electronic Se va utiliza/accepta sau nu
Depunerea electronică a ofertelor sau a cererilor de participare Se va accepta
Sistemul de comenzi electronice Nu se va accepta
Facturare
Стр. 6
irea instrumentului electronic Se va utiliza/accepta sau nu Depunerea electronică a ofertelor sau a cererilor de participare Se va accepta Sistemul de comenzi electronice Nu se va accepta Facturarea electronică Se va accepta Plățile electronice Se va accepta 37. Contractul intră sub incidența Acordului privind achizițiile guvernamentale al Organizației Mondiale a Comerțului (numai în cazul anunțurilor transmise spre publicare în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene): Nu (se specifică da sau nu) 38. Alte informații relevante: ________________________________________________________ Conducătorul grupului de lucru: Luță Valeriu
Предпросмотр носит справочный характер. Юридически значим только официальный оригинал в источнике.