RU RO

anunt de participare_lucrari drum niscani_final.signed.pdf

обработан Документация закупки Язык: RO Страниц: 6
Стр. 1–2
Anexa nr. 2 
la Documentația standard nr.69 
din 7 mai 2021 
 
 
ANUNȚ DE PARTICIPARE  
 
NOTA: Procedura se desfășoară în cadrul proiectului de implicare civică în guvernarea locală „MĂ 
IMPLIC”, faza II, implementat de către Fundația Centrul Moldo-Elvețian pentru Cooperare SKAT, cu 
suportul financiar al Agenției Elvețiene pentru Dezvoltare și Coope rare (SDC), care reprezintă 
Consiliul Federal al Confederației Elvețiene si este exceptată prin prisma art. 5/Legea 131. Excepţii  
(1) Prevederile prezentei legi nu se aplică: 
m) contractelor de achiziții publice reglementate de diferite norme procedurale și atribuite: 
– conform procedurii specifice a unei organizații internaționale. 
 
Se desfășoară conform Ghidului de achiziții SKAT aplicabil proiectului „MĂ IMPLIC”. 
 
privind achiziționarea: „Lucrări de reparație a drumurilor locale din pietriș în satul Nișcani, 
r-n Călărași”  
 prin procedura de achiziție: Licitație deschisă 
1. Denumirea autorității contractante: Primăria  or. Călărași 
2. IDNO: 1007601009004 
3. Adresa: str. Mihai Eminescu, nr. 19, or. Călărași 
4. Numărul de telefon/fax: +37367554505 
5. Adresa de e-mail și pagina web oficială ale autorității contractante: www.calarasi-primaria.md; 
[email protected];  
https://calarasi-primaria.md/wp-content/uploads/2026/07/plan-de-achizitii-pentru-20261.signed.pdf 
6. Adresa de e -mail sau pagina web oficială de la care se va putea obține accesul la 
documentația de  atribuire: documentația de atribuire este anexată în cadrul procedurii în SIA 
RSAP 
7. Tipul autorității contractante și obiectul principal de activitate (dacă este cazul, 
mențiunea că autoritatea contractantă este o autoritate centrală de achiziție sau că achiziția 
implică o altă formă de achiziție comună): APL Lider 
8. Cumpărătorul invită operatorii economici interesați, care îi pot satisface necesitățile, să 
participe la procedura de achiziție privind executarea următoarelor lucrari: 
Nr. 
d/o 
Cod 
CP
V 
Denumirea bunurilor/ 
serviciilor 
Unitateade 
măsură Ca
nti
ta 
tea 
Specificarea 
tehnică deplină 
solicitată, 
Standarde de 
referință 
Valoarea 
estimată 
(se va indica 
pentru fiecare 
lot în parte) 
Lotul 1 
1 45400
00-1 
Lucrări de reparație a 
drumurilor locale din 
pietriș în satul Nișcani, 
r-n Călărași 
lucrare 1 
Conform 
caietului de 
sarcini 
 
399 252,65
Total loturi: 1 
Valoarea estimativă totală 399 252,65 
 
9. În cazul în care contractul este împărțit pe loturi un operator economic poate depune 
oferta (se va selecta): 
a) Pentru un singur lot; 
 
10. Admiterea sau interzicerea ofertelor alternative: nu se admite 
 
11. Termenii și condițiile de executare solicitați: 45 de zile calendaristice  din momentul semnării 
contractului. 
 
10. Termenul de valabilitate a contractului: 31.12.2026 
11. Scurta descriere a criteriilor privind eligibilitatea operatorilor economici care pot 
determina eliminarea acestora și a criteriilor de selecție/de preselecție; nivelul minim 
(nivelurile minime) al (a
Стр. 2–3
urta descriere a criteriilor privind eligibilitatea operatorilor economici care pot 
determina eliminarea acestora și a criteriilor de selecție/de preselecție; nivelul minim 
(nivelurile minime) al (ale) cerințelor eventual impuse; se menționează informațiile solicitate 
(Angajament de Integritate, documentație):  
Documentele ce constituie oferta: 
1 Propunerea tehnică 
1. Graficul de executare a lucrării (anexa nr. 
10)–original, cu aplicarea semnăturii 
electronice a ofertantului; 
2. Documentația de deviz (formularele 3, 5 și 
7), original, cu aplicarea semnăturii 
electronice a ofertantului 
Obligatoriu 
 
2 
Propunerea financiară 
Specificații de preț (anexa nr. 23 din 
Documentația standard pentru realizarea 
achizițiilor publice de bunuri și servicii 
aprobată prin Ordinul Ministerului Finanțelor 
nr. 115 din 15.09.2021) –original, cu 
aplicarea semnăturii electronice a ofertantului 
(formular atasat) 
Obligatoriu 
 
Garanţie pentru ofertă 1% din valoarea ofertei 
fără TVA: 
1.scrisoare de garanție (anexa nr. 9, conform 
documentației standard) - original, cu 
aplicarea semnăturii electronice a ofertantului 
Obligatoriu 
3 Eligibilitatea Ofertantului   
Angajamentul de integritate,  care confirmă 
eligibilitatea ofertantului – original, cu 
aplicarea semnăturii electronice a ofertantului 
(formular atasat ca parte componenta a 
documentatiei de atribuire).  
Obligatoriu 
4 Cererea de participare  Original, conform anexei nr.7,cu aplicarea 
semnăturii electronice a ofertantului Obligatoriu 
 5 Declaraţie privind 
valabilitatea ofertei  
Original, conform anexei nr. 8, cu aplicarea 
semnăturii electronice a ofertantului 
Obligatoriu 
 
   6 
Dovada înregistrării 
persoanei juridice, în 
conformitate cu prevederile 
legale din ţara în care 
ofertantul este stabilit 
Certificat/decizie de înregistrare a 
întreprinderii/extras din Registrul de Stat al 
persoanelor juridice – copie, confirmată, cu 
aplicarea semnăturii electronice a ofertantului.  
Obligatoriu
7 
Certificat de atribuire a 
conturilor bancare 
Copie, eliberată de banca deţinătoare de cont 
cu codurile IBAN, confirmată cu  aplicarea 
semnăturii electronice a ofertantului 
Obligatoriu 
8 
Certificat privind lipsa sau 
existenţa restanţelor faţă de 
bugetul public naţional 
Copia originalului, confirmată cu aplicarea 
semnăturii electronice a ofertantului Obligatoriu 
9 Capacitatea financiara 
Copia bilanțului contabil/ultimul raport 
financiar anul 2025, înregistrat la Biroul 
Național de Statistică, confirmată cu aplicarea 
semnăturii electronice a ofertantului 
Obligatoriu 
10  
Experiența identica în 
ultimii 2 ani de activitate  
Declarație privind experienţa identică (anexa 
nr. 12) – original, confirmată prin anexarea 
copiilor a cel putin un contract sau factură, în 
valoare de 100 % din valoarea estimată, 
confirmate prin aplicarea semnăturii 
electronice a ofertantului. 
Obligatoriu 
11 
Capacitatea tehnică DECLARAŢIE privind dotările specifice, 
utilajul şi echipamentul 
Стр. 3–4
 100 % din valoarea estimată, 
confirmate prin aplicarea semnăturii 
electronice a ofertantului. 
Obligatoriu 
11 
Capacitatea tehnică DECLARAŢIE privind dotările specifice, 
utilajul şi echipamentul necesar pentru 
îndeplinirea corespunzătoare a contractului- 
original, conform anexei nr. 14, confirmat 
prin aplicarea semnăturii electronice 
ofertantului; 
Obligatoriu 
12 
Capacitatea profesională 1. DECLARAŢIA privind personalul de 
specialitate propus pentru implementarea 
contractului-original, conform anexei nr. 15, 
confirmată prin aplicarea semnăturii 
electronice ofertantului; 
Obligatoriu  
 
2.Certificat de atestare tehnico-profesională a 
dirigintelui de șantier- copie, confirmată prin 
aplicarea semnăturii electronice a ofertantului 
 
3. Aviz pentru participare la licitațiile publice 
de lucrări din domeniul construcțiilor și 
instalațiilor- copie, conform anexei nr. 22, 
confirmată prin aplicarea semnăturii 
electronice ofertantului; 
13 
Certificat de conformitate a 
principalelor materiale 
utilizate 
Copie, confirmată prin aplicarea semnăturii 
electronice a ofertantului.  
NOTA*: Operatorul economic va include 
aceste certificate într-un tabel centralizator 
(formular atasat ca parte componenta a 
documentatiei de atribuire). 
Obligatoriu  
   
12. Garanția pentru ofertă, după caz da, cuantumul 1% din valoarea ofertei fără TVA,   
 scrisoare bancară, conform anexei nr. 9 din documentația standard pentru realizarea achiziţiilor publice 
de bunuri și servicii.  
 
Notă: Se va reține garanţia pentru ofertă în următoarele cazuri: 
• operatorul economic retrage sau modifică oferta după expirarea termenului de 
depunere a ofertelor;  
• ofertantul câștigător nu semnează contractul de achiziţii publice;
• nu se depune garanţia de bună execuţie a contractului după acceptarea ofertei sau nu 
se execută vreo condiţie, specificată în documentația de atribuire, înainte de semnarea 
contractului de achiziţii publice 
13. Termenul de garanție a lucrărilor min 60 luni.  
Termenul de intervenție pentru remedierea defectelor constatate în perioada de 
garanție - max 5 zile calendaristice 
 
14. Garanția de bună execuție a contractului, după caz da, cuantumul 5% din valoarea 
contractului, fără TVA, sub formă de scrisoare bancară.  
 
Garanția de bună execuție va fi prezentată de ofertantul desemnat câștigător, la 
momentul semnarii contractului. 
15. Condiții speciale de care depinde îndeplinirea contractului (indicați după caz): nu sunt. 
16. Ofertele se prezintă în valuta: MDL 
17. Criteriul de evaluare aplicat pentru atribuirea contractului: cel mai bun raport calitate -
pret. 
În cazul în care, două sau mai multe oferte acumulează același punctaj, se va lua în considerație 
oferta care a acumulat cel mai mare punctaj la criteriile: perioada de garanție 
18. Factorii de evaluare a ofertei celei mai avantajoase din punct de vedere economic, precum 
și ponderile lor: 
        
Nr. d/o Denumirea factorului de evaluare Ponderea puncte 
1 Preț (P)
Стр. 4–5
aranție 
18. Factorii de evaluare a ofertei celei mai avantajoase din punct de vedere economic, precum 
și ponderile lor: 
        
Nr. d/o Denumirea factorului de evaluare Ponderea puncte 
1 Preț (P)    𝑆𝑐𝑜𝑟𝑜𝑓𝑒𝑟𝑡ă= 
𝑃𝑚𝑖𝑛
𝑃 × 80, unde: 
Pmin – Prețul minim oferit de către companiile ofertele cărora nu au 
fost descalificate în procesul de evaluare; P – Prețul propus în 
oferta evaluată; 
 
80 puncte 
2 Perioada de garanție acordată lucrărilor 
peste 7 ani                                    - 10 puncte 
peste 6 ani până la 7 ani inclusiv -   8 puncte 
peste 5 ani până la 6 ani inclusiv -   5 puncte 
            5 ani                                 -   0 puncte 
Notă: 
• Perioada de garantie ofertata devine obligație contractuală 
pentru ofertantul declarat câștigător. 
10 puncte 
3 Termenul de intervenție pentru remedierea defectelor 
constatate în perioada de garanție 
1  zi calendaristică                    -10 puncte; 
2  zile calendaristice                 - 8 puncte; 
3 zile calendaristice                   -6 puncte 
4 zile calendaristice                  - 3 puncte 
5 zile calendaristice                  - 0 puncte  
10 puncte 
Total: Scor final = P+TE +TMI 100 puncte 
19. Termenul limită de depunere/deschidere a ofertelor: conform SIA RSAP
20. Adresa la care trebuie transmise ofertele sau cererile de participare:  SIA RSAP 
21. Termenul de valabilitate a ofertelor: 60 zile  
22. Locul deschiderii ofertelor:  SIA RSAP 
23. Limba sau limbile în care trebuie redactate ofertele sau cererile de participare: limba română 
24. Respectivul contract se referă la un proiect și/sau program finanțat din fonduri ale 
Uniunii Europene: DA-Proiect finanțat de Agentia Elvetiana pentru Dezvoltare si Cooperare 
(SDC), care actioneaza prin intermediul Oficiului Elvetian de Cooperare/Reprezentanta 
Ambasadei Confederatiei Elvetiene in Republica Moldova: Proiectul de implicare civică în 
guvernarea locală “MĂ IMPLIC”, faza II 
25. Denumirea și adresa organismului competent de soluționare a contestațiilor:   
Nu se supune procedurilor de contestare.  
Procedura de achiziție nu este supusă mecanismului de contestare prevăzut de Legea nr. 
131/2015 și nu intră în competența ANSC. 
26. Data transmiterii spre publicare a anunțului de participare: conform SIA „RSAP” 
27. În cadrul procedurii de achiziție publică se va utiliza/accepta: 
Denumirea instrumentului electronic Se va utiliza/accepta sau nu 
depunerea electronică a ofertelor sau a cererilor de 
participare 
Da 
sistemul de comenzi electronice Nu 
facturarea electronică Da 
plățile electronice Da 
 
28. Alte informații relevante:  
     
1. Operatorii economici, participanți la procedurile de achiziții publice, vor asigura 
implementarea măsurilor organizaționale necesare pentru păstrarea regimului de 
confidențialitate și securitate în conformitate cu Legea 133/2011, privind protecția datelor 
cu caracter personal. 
2. Operatorii economici nu pot contesta hotărârile grupului de lu cru cu privire la rezulta
Стр. 5–6
țialitate și securitate în conformitate cu Legea 133/2011, privind protecția datelor 
cu caracter personal. 
2. Operatorii economici nu pot contesta hotărârile grupului de lu cru cu privire la rezultatele 
evaluarii, odată ce aceste hotărâri au fost aprobate de SKAT.  
3. În cazul aparitiei oricărei discrepanțe între legislația Republicii Moldova și „GHIDUL 
DE ACHIZIȚII SKAT, destinat APL/Beneficiarilor Finali”, Ghidul de Achiziții SKAT 
va prevala. 
4. Procedura de achiziții cade sub incidența art. 5/Legea 131. Excepţii  
Prevederile prezentei legi nu se aplică: 
m) contractelor de achiziții publice reglementate de diferite norme procedurale și 
atribuite:conform procedurii specifice a unei organizații internaționale. 
5.     Bunurile, produse în Federația Rusă, nu sunt eligibile în cadrul achizițiilor realizate de 
către APL în contextul implementării proiectului de implicare civică în guvernarea locală 
“MĂ IMPLIC” în vederea achiziționării b unurilor și serviciilor prevăzute în Anexa 2 a 
Acordului de Grant.  
    6.    Lucrările achiziționate sunt scutite de TVA conform HG 246 din 08.04.2010. 
    7.    Ofertele, a căror valoare va depăși cu 30% valoarea estimată, vor fi respinse. 
    8.  În cazul în care Ofertantul selectat nu respectă termenele de livrare , asumate prin 
documentele  depuse în cadrul procedurii de achiziție, vor fi aplicate penalități în 
conformitate cu prevederile Contractului de Antrepriza.  
     9.  Certificatele trebuie să fie valabile la data depunerii ofertei.
10. În situația în care, oferta este semnată de  un reprezentant al companiei, altul decât 
administratorul, documentația va include procura, care atestă împuternicirea acestuia de a 
semna oferta și actele aferente. 
     11. Semnătura electronică calificată, aplicată documentelor, trebuie  să fie valabilă  la data -    
limită de depunere a ofertelor. 
     12. Operatorul economic, desemnat învingător, va prezenta Declarația privind confirmarea       
identității    beneficiarilor efectivi și neîncadrarea acestora în situația condamnării pentru 
participarea la activități ale unei organizații sau grupări criminale, pentru corupție, 
fraudă și/sau spălare de bani În termen de 5 zile de la data comunicării rezultatelor 
procedurii de achiziție publică. 
 
 
 
 
 
         Conducătorul grupului de lucru pentru achiziţii:                                   Ambroci Victor

Предпросмотр носит справочный характер. Юридически значим только официальный оригинал в источнике.