Вернуться в каталог
ocds-b3wdp1-MD-1786964850427
Privind achiziţionarea produselor alimentare pentru: IP Liceul Teoretic „ Mihai Eminescu „ or.Edineț
Завершена
Закупка малой стоимости (микро)
·Критерий выбора: Автоматически
Оценочная стоимость
142 200,00 MDL
До дедлайна
истёк
23.08.2026 21:00 UTC
Лоты
2
Поданные предложения
5
AI-разбор закупки
Как формируется анализ
Проверьте ключевые требования, документы, сроки и возможные риски перед подготовкой предложения.
- основные требования
- необходимые документы
- важные сроки
- риски и ограничения
- цитаты из исходных документов
Закупка завершена — разбор носит справочный характер.
Проанализировать закупку
Бесплатно на старте.
Закупка завершена
Участие в этой процедуре больше невозможно. Ниже — историческая справка: победитель, суммы и результаты. Профильная оценка «подходит ли вам» показывается только для активных закупок.
Итог процедуры: Победитель определён
По данным реестра MTender; мы ничего не досчитываем.
Обзор процедуры
Privind achiziţionarea produselor alimentare pentru:
- IP Liceul Teoretic „ Mihai Eminescu „ or.Edineț
Параметры закупки
- CPV
- 15 › 15800000-6 · Diverse produse alimentare
- Категория
- Товары
- Тип процедуры
- Закупка малой стоимости (микро)
- Критерий выбора
- Автоматически
- Подача предложения
- Электронная подача
- Правовое основание
- Национальное законодательство о закупках
- Финансирование ЕС
- нет
- Плановый бюджет
- 142 200,00 MDL
- Лоты можно объединять
- нет
- Порядок подачи (обоснование)
- Ofertele vor fi primite prin intermediul unei platforme electronice de achiziții publice
- Финансирование
- Liceul Teoretic Mihai Eminescu Edineț · 142 200,00 MDL · 2026-09-01 → 2026-12-30
- Критерии допуска
- Regulile generale privind naționalitatea și originea, precum și alte criterii de eligibilitate sunt enumerate în Ghidul practic privind procedurile de contractare a acțiunilor externe ale UE (PRAG)
Этапы процедуры
Опубликовано
18.08.2026 · 07:13 UTC
Разъяснение условий
18.08.2026 → 20.08.2026 21:00 UTC
Принимают предложения
20.08.2026 → 23.08.2026 21:00 UTC
Определение победителя
23.08.2026
Исполнение контракта
01.09.2026 → 30.12.2026 13:20 UTC
Предметы закупки 7
| # | Лот | Предметы закупки | CPV | Количество |
|---|---|---|---|---|
| 1 | 1 | Lapte | 15800000-6 Diverse produse alimentare | 1 000 л/сут. |
| 2 | 1 | Brănză | 15800000-6 Diverse produse alimentare | 250 кг |
| 3 | 1 | Unt | 15800000-6 Diverse produse alimentare | 350 кг |
| 4 | 1 | Smîntînă | 15800000-6 Diverse produse alimentare | 80 л/сут. |
| 5 | 1 | Cașcaval | 15800000-6 Diverse produse alimentare | 250 кг |
| 6 | 1 | Chefir | 15800000-6 Diverse produse alimentare | 1 000 л/сут. |
| 7 | 2 | Pâîne | 15800000-6 Diverse produse alimentare | 2 000 кг |
Лоты 2
| # | Лоты | Сумма | Место исполнения | Период поставки/исполнения | Статус |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Lactate Produse lactate | 111 700,00 MDL | mun.Edineţ str.Șoseaua Bucovinei 33 | 01.09.2026 → 30.12.2026 | Присуждено |
| 2 | PâÎne | 30 500,00 MDL | mun.Edineţ str.Șoseaua Bucovinei 33 | 01.09.2026 → 30.12.2026 | Присуждено |
Вопросы и ответы 3
18.08.2026 07:13 UTC · Lot Lactate
Prin prezenta, atragem atenția asupra cerinței privind livrarea smântânii 25% ambalată în folie/peliculă.
Considerăm că stabilirea unei asemenea cerințe, fără o justificare obiectivă și proporțională raportată la necesitățile reale ale autorității contractante, poate conduce la restrângerea nejustificată a concurenței și la favorizarea unui anumit producător, în condițiile în care acest tip concret de ambalaj este utilizat, în practică, de un singur producător.
Solicităm respectuos, dar ferm, revizuirea acestei cerințe tehnice și formularea specificației astfel încât să permită participarea unui număr cât mai mare de operatori economici care pot oferi un produs echivalent și conform cerințelor de calitate.
În caz contrar, ne rezervăm dreptul de a sesiza autoritățile competente cu privire la existența unor eventuale cerințe restrictive și la respectarea principiilor tratamentului egal, transparenței și concurenței loiale în cadrul procedurii de achiziție.
Ответ заказчика: Venim sa va informăm,că a/c va reexamina formularea cerinței tehnice,și după caz ,va preciza, că se acceptă și un ambalaj echivalent,cu condiția că să asigurare pastrarea calității și siguranței produsului și sa corespundă cerințelor sanitar-veterinare aplicabile. Prin urmare, cerința nu are drept scop favorizarea unui anumit producător,iar participarea la procedură rămîne deschisă tuturor operatorilor economici ce corespund cerințelor stabilite.
În vederea asigurării unui tratament egal al operatorilor economici și a unei concurențe căt mai largi,a/c va revedea cerința privind materialul ambalajului,care va suna in felul urmîtor: se va accepta smintina 25% in ambalaj alimentar corespunzător,cu masa solicitată,care asigură păstrarea calității și siguranței produsului și corespunde cerințelor aplicabile produselor lactate.
Va multumim pentru observație.
18.08.2026 11:01 UTC · Lot Lactate
Vă mulțumim pentru răspuns, însă considerăm că modificarea propusă nu soluționează problema semnalată.
Problema nu este procentul de 25%, ci combinația dintre smântâna 25%, cantitatea de 0,5 L și tipul de ambalaj, care, în forma inițială, poate corespunde unui singur producător. Faptul că se menționează „ambalaj alimentar corespunzător” nu elimină riscul limitării concurenței, atât timp cât se păstrează cerința de 0,5 L.
Pentru a asigura o concurență reală și un tratament egal, considerăm oportun ca cerința să fie formulată mai larg, de exemplu: „smântână 25%, în pahar/ambalaj alimentar corespunzător, cu masa cuprinsă între ___ g și ___ g”, astfel încât să poată participa mai mulți producători, cu respectarea tuturor cerințelor de calitate și siguranță alimentară.
Solicităm respectuos reexaminarea cerinței privind gramajul și tipul ambalajului, astfel încât acestea să nu favorizeze direct sau indirect un anumit producător.
Vă mulțumim pentru înțelegere.
Ответ заказчика: nu cred ca acest moment ar impedica ca oferta Dvs sa fie cea mai favorabilă,dar dacă pentru voi este așa important,mai fac o modificare in anunț și exclud 0,5 l
18.08.2026 13:40 UTC · Termeni
Termenii de depunere sunt foarte limitati , mariti va rog termenii de depunere multumesc
Ответ заказчика: Buna dimineața. Vă informăm că termenul stabilit pentru depunerea ofertelor este în conformitate cu perioada prevîzută pentru achizițiile de valoare mică,iar a/c a stabilit calendarul procedurii,ținînd cont de necesitatea finalizării acesteia și încheierea contractelor în timp util.Prin urmare ,termenul-limită nu putem să-l modificăm.Vă invităm să depuneți oferta în termenul indicat în anunțul achiziției.
Документы 5
- anunt de participare.signed.pdf
Документы с тем же названием: 4
- 18.08.2026 · новейший по дате · обработан · Оригинал ↗
- 18.08.2026 · обработан · Оригинал ↗
- 18.08.2026 · обработан · Оригинал ↗
- 18.08.2026 · обработан · Оригинал ↗
Поданные предложения 5
| Участник | Лот | Сумма | Статус | Опубликовано |
|---|---|---|---|---|
| INLAC | 1 | 95 410,90 MDL | На рассмотрении | 21.08.2026 06:51 UTC |
| SRL ASTRA | 2 | 30 518,52 MDL | На рассмотрении | 21.08.2026 06:46 UTC |
| SRL Lapmol | 1 | 102 416,67 MDL | На рассмотрении | 21.08.2026 11:53 UTC |
| Maximos-Pan SRL | 2 | 30 440,00 MDL | На рассмотрении | 21.08.2026 09:18 UTC |
| SA incomlac | 1 | 115 828,70 MDL | На рассмотрении | 21.08.2026 06:25 UTC |
Решения о присуждении 5
| Поставщик | Лот | Сумма | Статус | Опубликовано |
|---|---|---|---|---|
| INLAC | 1 | 95 410,90 MDL | Победитель определён | 24.08.2026 10:29 UTC |
| SRL Lapmol | 1 | 102 416,67 MDL | Предложения отклонены | 24.08.2026 05:33 UTC |
| SA incomlac | 1 | 115 828,70 MDL | Итог не раскрыт | 23.08.2026 21:00 UTC |
| Maximos-Pan SRL | 2 | 30 440,00 MDL | Предложения отклонены | 24.08.2026 05:37 UTC |
| SRL ASTRA | 2 | 30 518,52 MDL | Победитель определён | 24.08.2026 10:30 UTC |
Квалификационные критерии 1
Declaration of absence of conflict of interest and confidentiality
Conflict of interest
- I am aware of Article 24 of Directive 2014/24/EU on public procurement, which states that: "The concept of conflicts of interest shall at least cover any situation where staff members of the contracting authority or of a procurement service provider acting on behalf of the contracting authority who are involved in the conduct of the procurement procedure or may influence the outcome of that procedure have, directly or indirectly, a financial, economic or other personal interest which might be perceived to compromise their impartiality and independence in the context of the procurement procedure." to the best of my knowledge and belief I have no conflict of interest with the operators who have submitted a tender for this procurement, including persons or members of a consortium, or with the subcontractors proposed; there are no facts or circumstances, past or present, or that could arise in the foreseeable future, which might call into question my independence in the eyes of any party; if I discover during the course of the [project/evaluation] that such a conflict exists or could arise, I will inform the contracting authority without delay; I am encouraged to report a situation or risk of conflict of interest as well as any type of wrongdoing or fraud (i.e. whistleblowing), and if I do so, I should not be treated unfairly or be sanctioned; I understand that the contracting authority reserves the right to verify this information. — True
- I confirm that I will keep all matters entrusted to me confidential. I will not communicate outside the [project team/evaluation committee] any confidential information that is revealed to me or that I have discovered. I will not make any adverse use of information given to me. — True
Контракты 2
| Поставщик | Лот | Присуждённая сумма | Статус | Опубликовано |
|---|---|---|---|---|
| SRL ASTRA | 2 | 30 518,52 MDL | Договор в подготовке | 24.08.2026 10:31 UTC |
| INLAC | 1 | 95 410,90 MDL | Договор в подготовке | 24.08.2026 11:11 UTC |
Сумму договора источник не публикует — показана сумма решения о присуждении.