an2_69_anunt_particip_renasterea.pdf
Pag. 1
Anexa nr. 2
la Documentația standard
aprobată prin Ordinul MF nr. 69 din 07 mai 2021
ANUNȚ DE PARTICIPARE,
inclusiv pentru procedurile de preselecție/procedurile negociate
privind achiziționarea:
Lucrări de reparație a acoperișului sălii de sport a Școlii Profesionale din or. Ștefan Vodă
(se indică obiectul achiziției)
prin procedura de achiziție: Cererea Ofertelor de Prețuri (COP)
(tipul procedurii de achiziție)
1. Denumirea autorității contractante: Asociația Obștească „RENAȘTEREA”
2. IDNO: 1019620010437
3. Adresa: str. 27 August 1991, 182, s. Talmaza, raionul Ștefan Vodă, MD4237
4. Numărul de telefon/fax: +37369738235
5. Adresa de e-mail și pagina web oficială a autorității contractante:
E-mail: [email protected]; Pagină web oficială: Nu se aplică.
6. Adresa de e-mail sau pagina web oficială de la care se va putea obține accesul la
documentația de atribuire: Toată documentația de atribuire este anexată în cadrul procedurii
în SIA RSAP
7. Tipul autorității contractante și obiectul principal de activitate (dacă este cazul, mențiunea
că autoritatea contractantă este o autoritate centrală de achiziție sau că achiziția implică o
altă formă de achiziție comună): Asociație Obștească (organizație necomercială).
Obiectul principal de activitate al Asociației Obștești „RENAȘTEREA” îl constituie elaborarea
și implementarea proiectelor și programelor de interes public în domeniul dezvoltării comunitare,
promovării participării civice și a implicării cetățenilor în p rocesele decizionale, dezvoltării
sectorului de tineret, precum și cooperării cu autoritățile administrației publice locale și alte
instituții și organizații relevante, în conformitate cu scopurile și obiectivele statutare ale
Asociației.
8. Cumpărătorul invită operatorii economici interesați, care îi pot satisface necesitățile, să
participe la procedura de achiziție privind prestarea/executarea următoarelor servicii de
proiectare/lucrări:
Nr.
d/o
Cod
CPV
Denumirea serviciilor de
proiectare sau de lucrări
solicitate
Unitatea
de
măsură
Cantitatea
Specificarea tehnică
deplină solicitată,
Standarde de
referință
Valoarea estimată
(fără TVA)
1.
45261900-3
Lucrări de reparație a
acoperișului sălii de sport
a Școlii Profesionale din
or. Ștefan Vodă
Lucrare 1
Conform caietului de
sarcini și standardelor
tehnice în vigoare
549.997,97
Valoarea estimativă TOTALĂ 549.997,97
Pag. 1–2
operișului sălii de sport a Școlii Profesionale din or. Ștefan Vodă Lucrare 1 Conform caietului de sarcini și standardelor tehnice în vigoare 549.997,97 Valoarea estimativă TOTALĂ 549.997,97 Pagina 2 din 9 9. În cazul procedurilor de preselecție se indică numărul minim al candidaţilor şi, dacă este cazul, numărul maxim al acestora. Nu se aplică. 10. În cazul în care contractul este împărțit pe loturi, un operator economic poate depune oferta (se va selecta): Nu se aplică. 11. Admiterea sau interzicerea ofertelor alternative: Nu se admite (indicați se admite sau nu se admite) 12. Termenii și condițiile de prestare/executare solicitați: Lucrările vor fi executate în termen de maximum 90 (nouăzeci) de zile calendaristice de la data semnării contractului de către ambele părți. 13. Termenul de valabilitate a contractului: 31 decembrie 2026 14. Contract de achiziție rezervat atelierelor protejate sau că acesta poate fi executat numai în cadrul unor programe de angajare protejată (după caz): Nu se aplică (indicați da sau nu) 15. Prestarea serviciului este rezervată unei anumite profesii în temeiul unor legisau al unor acte administrative (după caz): Nu se aplică (se menționează respectivele legi și acte administrative) 16. Scurta descriere a criteriilor privind eligibilitatea operatorilor economici care pot determina eliminarea acestora și a criteriilor de selecție /de preselecție; nivelul minim (nivelurile minime) al (ale) cerințelor eventual impuse; se menționeazăinformațiile solicitate (DUAE, documentație): Nr. d/o Descrierea criteriului/cerinței Mod de demonstrare a îndeplinirii criteriului/cerinței: Nivelul minim/ Obligativitatea 1. Propunerea tehnică Ofertantul elaborează propunerea tehnică, astfel încât aceasta să respecte în totalitate cerinţele de calificare, precum şi cerinţele prevăzute în caietul de sarcini, cât și lista cu cantitățile de lucrări. În acest scop propunerea tehnică va fi prezentată în original și confirmată prin aplicarea semnăturii electronice de către ofertant, și va conține: a) Graficul de executare a lucrărilor (Anexa nr. 10 la DS); b) Documentația de deviz (formularele 3, 5 și 7 corespunzător), conform Formularului de deviz nr. 1, din Anexa nr. 23 la DS , lista cu cantitățile de lucrări; Obligatoriu 2. Propunerea financiară Ofertantul elaborează propunerea financiară, astfel încât aceasta să furnizeze toate informaţiile solicitate cu privire la preţuri, tarife, precum şi la alte condiţii financiare şi comerciale legate de obiectul contractului de achiziţie publică de lucrări . Aceasta va fi prezentată în original, confirmat prin aplicarea semnăturii electronice a ofertantului; Obligatoriu
Pag. 2–3
şi comerciale legate de obiectul contractului de achiziţie publică de lucrări . Aceasta va fi prezentată în original, confirmat prin aplicarea semnăturii electronice a ofertantului; Obligatoriu Pagina 3 din 9 3. DUAE Conform Formularului standard al Documentului Unic de Achiziție European. Urmează a fi prezentat în original sau copie, confirmat prin aplicarea semnăturii electronice a ofertantului Obligatoriu 4. Scrisoare de garanţie bancară Scrisoare de garanţie bancară (emisă de o bancă comercială) conform Anexei nr. 9 din Documentația Standard, în original, confirmat prin aplicarea semnăturii electronice a ofertantului Obligatoriu 5. Certificat/decizie de înregistrare a întreprinderii sau extras Se va prezenta în o riginal, confirmat prin semnătura electronică a ofertantului Obligatoriu 6. Declaraţie privind valabilitatea ofertei Conform Anexei nr. 8 din Documentația Standard. Ofertantul are obligația, prin depunerea declarației privind valabilitatea ofertei ( Anexa nr. 8), de a menține oferta valabilă pe toată perioada de valabilitate prevăzută în documentația de atribuire. Termenul valabilității ofertei începe să decurgă din momentul termenului limită de depunere a ofertelor. Orice ofertă valabilă pentru o perioadă mai mică decât cea prevăzută se respinge ca fiind necorespunzătoare. În o riginal, confirmat prin aplicarea semnăturii electronice a ofertantului Obligatoriu 7. Certificat privind lipsa/ existența restanțelor față de bugetul public național, eliberat de Inspectoratul Fiscal de Stat Valabilitatea certificaturlui va corespunde prevederilor legale în vigoare în RM. În o riginal sau copie, confirmat prin aplicarea semnăturii electronice a ofertantului Obligatoriu 8. Ultimul raport financiar Bilanțul contabil / ultimul raport financiar, înregistrat la Biroul Național de Statistică. În c opie, confirmat prin semnătura electronică a ofertantului. Obligatoriu 9. Demonstrarea experienței operatorului economic în domeniul de activitate aferent obiectului contractului ce urmează a fi atribuit Declarație privind experiența similară, conform Anexei nr. 12 din Documentația Standard, în original, confirmat prin aplicarea semnăturii electronice a ofertantului. Operatorul economic sau membrii asocierii împreună trebuie să demonstreze că au finalizat în ultimii 5 ani (calculaţi până la data limită de depunere a Obligatoriu
Pag. 3–5
rii electronice a ofertantului. Operatorul economic sau membrii asocierii împreună trebuie să demonstreze că au finalizat în ultimii 5 ani (calculaţi până la data limită de depunere a Obligatoriu Pagina 4 din 9 ofertelor): - un contract ce a avut ca obiect execuţia unor lucrări similare cu cele ce fac obiectul contractului ce urmează a fi atribuit, cel puţin egal cu 75% din valoarea viitorului contract sau, - valoarea cumulată a tuturor contractelor executate în ultimul an de activitate să fie egală sau mai mare decît valoarea viitorului contract. Ofertantul t rebuie să nominalizeze contractul/ contractele în baza cărora se întrunesc cerinţele stabilite, pentru fiecare dintre acestea prezentându -se informaţii detaliate, conform următoarelor documente suport: - copii ale respectivului/ respectivelor contract/ contracte, astfel încât autoritatea contractantă să poată identifica natura lucrărilor executate, valoarea acestora şi preţul; - procesul-verbal de recepţie la terminarea lucrărilor/procesul-verbal de recepţie finală la expirarea perioadei de garanţie, însoţit de certificări de bună execuţie pentru cele mai importante lucrări din partea Beneficiarului 10. Recomandări pentru contractele prezentate pentru demonstrarea experienței similare În original sau copie, confirmat prin aplicarea semnăturii electronice a ofertantului Obligatoriu 11. Lucrările executate în ultimul an de activitate Declarație privind lista principalelor lucrări executate în ultimul an de activitate, conform Anexei nr. 13 din Documentația Standard. În original, confirmat prin aplicarea semnăturii electronice a ofertantului Obligatoriu 12. Declarație privind dotările specifice, utilajul şi echipamentul necesar pentru îndeplinirea corespunzătoare a contractului Declarație privind dotările specifice, utilajul şi echipamentul necesar pentru îndeplinirea corespunzătoare a contractului, conform Anexei nr. 14 din Documentația Standard, prezentat în original, confirmat prin aplicarea semnăturii electronice a ofertantului. La solicitarea autorității contractante, operatorul economic trebuie să prezinte documente care atestă faptul că se află în posesia utilajelor, instalaţiilor şi/sau echipamentelor indicate, acestea fiind fie în Obligatoriu Pagina 5 din 9 dotare proprie, fie închiriate, necesare îndeplinirii contractului. 13. Declarație privind personalul de specialitate propus pentru implementarea contractului Declarație privind personalul de specialitate propus pentru implementarea contractului conform Anexei nr. 15 din Documentația Standard, prezentat în original, confirmat prin aplicarea semnăturii electronice a ofertantului. Obligatoriu 14. Certificatul de atestare tehnico-profesională a dirigintelui de șantier În copie, confirmată prin aplicarea semnăturii electronice a ofertantului Obligatoriu 15. Certificat de la Centrul de instruire în domeniul securității și sănătății
Pag. 5–6
a dirigintelui de șantier În copie, confirmată prin aplicarea semnăturii electronice a ofertantului Obligatoriu 15. Certificat de la Centrul de instruire în domeniul securității și sănătății în muncă În original, confirmat prin semnătura electronică a ofertantului Obligatoriu 16. Demonstrarea accesului la personal / un organism tehnic de specialitate, care să garanteze asigurarea controlului calității Documente prin care se demonstrează că operatorul economic are acces la laboratoare de încercări şi teste a materialelor ce vor fi utilizate, în conformitate cu natura şi specificul lucrărilor ce fac obiectul viitorului contract, prezentate în copie, confirmată prin aplicarea semnăturii electronice a ofertantului Obligatoriu 17. Lista subcontractanților și partea/părțile din contract care sunt îndeplinite de către aceștia. Conform Anexei nr. 16 din Documentația Standard, în original, confirmat prin aplicarea semnăturii electronice a ofertantului. De asemenea, urmează a fi atașat/atașate la Anexa nr. 16 și copia/copiile contractului/contractelor încheiat/încheiate cu subantreprenorii. Obligatoriu 18. Informație privind asocierea Conform Anexei nr. 17 din Documentația Standard - în original, confirmat prin aplicarea semnăturii electronice a ofertantului, precum și acordul de asociere în care vor preciza detaliat sarcinile ce revin fiecărui asociat. Totodată fiecare asociat urmează să prezinte DUAE-ul separat. Asocierea trebuie prezentată în formă scrisă la solicitarea autorității contractante odată ce a fost declarat în DUAE. Obligatoriu 19. Aviz pentru participare la licitațiile publice de lucrări din domeniul construcțiilor și instalațiilor Conform Anexei nr. 22 din Documentația Standard - în original sau copie, confirmat prin aplicarea semnăturii electronice a ofertantului. Obligatoriu Pagina 6 din 9 20. Declarație pe propria răspundere prin care ofertantul confirmă că nu se află în niciuna dintre situațiile prevăzute la art. 19 alin. (2) și alin. (3) și art. 16 alin. (6) din Legea nr. 131/2015 privind achizițiile publice. Declarație pe propria răspundere (forma liberă) prin care ofertantul confirmă că nu se află în niciuna dintre situațiile prevăzute la art. 19 alin. (2) și alin. (3) și art. 16 alin. (6) din Legea nr. 131/2015 privind achizițiile publice. În original, confirmat prin aplicarea semnăturii electronice a ofertantului. Orice ofertant/candidat care se află în una din situațiile menționate la art. 19 alin. (2) și alin. (3) și art. 16 alin. (6) din Legea nr. 131/2015 privind achizițiile publice, furnizează dovezi care să arate că măsurile luate de el sunt suficiente pentru a demonstra fiabilitatea și credibilitatea sa, în pofida existenței unui motiv de excludere. Dacă autoritatea contractantă consideră astfel de dovezi suficiente, ofertantul/candidatul în cauză nu este exclus de la procedura de achiziție publică, cu excepția cazului în
Pag. 6–7
motiv de excludere. Dacă autoritatea contractantă consideră astfel de dovezi suficiente, ofertantul/candidatul în cauză nu este exclus de la procedura de achiziție publică, cu excepția cazului în care operatorul economic a fost exclus prin hotărâre definitivă a unei instanțe de judecată de la participarea la procedurile de achiziții publice. Obligatoriu 21. Declarație de garanție a lucrărilor pe un termen de minimum 5 ani Perioada de garanție pentru lucrările executate este de minimum 5 (cinci) ani, calculată de la data recepției la terminarea lucrărilor, în conformitate cu prevederile art. 225 din Codul Urbanismului și Construcțiilor nr. 434/2023. Pe durata termenului de garanție, executantul are obligația de a înlătura, pe cheltuială proprie, neajunsurile și defectele apărute ca urmare a nerespectării prevederilor proiectului de execuție, a normativelor tehnice în construcții aplicabile și/sau a cl auzelor contractuale, în condițiile prevăzute de art. 225 și art. 226 din Codul Urbanismului și Construcțiilor nr. 434/2023. În original, confirmat prin aplicarea semnăturii electronice a ofertantului. Obligatoriu 22. Cifra medie anuală de afaceri în ultimii 3 ani Operatorii economici trebuie să aibă cifra de afaceri medie, în ultimii 3 ani de activitate, egală sau mai mare decât valoarea estimată a achiziției. În original, confirmat prin aplicarea semnăturii electronice a ofertantului. Obligatoriu 23. Disponibilitatea mijloacelor bănești Ofertantul trebuie să demonstreze disponibilitatea unor mijloace bănești lichide Obligatoriu Pagina 7 din 9 lichide și/sau a resurselor de creditare necesare pentru îndeplinirea contractului de achiziție și/sau a unor resurse de creditare în cuantum de minimum 30% din valoarea totală a ofertei prezentate, necesare pentru asigurarea capacității financiare de executare a contractului. Disponibilitatea resurselor financiare va fi demonstrată prin prezentarea unui extras de cont bancar și/sau a unei scrisori emise de o bancă comercială licențiată în Republica Moldova, din care să rezulte disponibilitatea mijloacelor bănești și/sau accesul ofertantului la resurse de creditare în cuantumul minim solicitat. Documentul va fi prezentat în original sau în copie, confirmat prin aplicarea semnăturii electronice a ofertantului. 24. Declaraţie privind confirmarea identității beneficiarului/lor efectiv/i și neîncadrarea acestora în situația condamnării pentru participarea la activităţi ale unei organizaţii sau grupări criminale, pentru corupţie, fraudă şi/sau spălare de bani. În termen de 5 zile de la data comunicării rezultatelor procedurii de achiziție publică, ofertantul desemnat câștigător va prezenta Declarația către A utoritatea contractantă și Agenției Achiziții Publice în conformitate cu Ordinului Ministrului Finanțelor nr. 145 din 24 noiembrie 2020 Obligatoriu 25. Garanția de bună execuție a contractului: 5% Garanția de bună
Pag. 7–8
și Agenției Achiziții Publice în conformitate cu Ordinului Ministrului Finanțelor nr. 145 din 24 noiembrie 2020 Obligatoriu 25. Garanția de bună execuție a contractului: 5% Garanția de bună execuție a contractului - 5% din valoarea contractului atribuit. Garanția va fi constituită doar de către operatorul economic desemnat câștigător, în vederea asigurării îndeplinirii corespunzătoare și integrale a obligațiilor contractuale, în condițiile stabilite în contractul de achiziție. Obligatoriu doar pentru operatorul economic desemnat câștigător. Obligatoriu 26. *Notă: Pe perioada executării lucrărilor, Antreprenorul va fi responsabil pentru asigurarea integrității tuturor bunurilor aflate în proprietatea sau gestiunea Autorității contractante, amplasate în încăperile cuprinse în perimetrul șantierului, și va răspunde pe ntru orice deteriorare sau prejudiciu cauzat acestora din culpa sa ori a personalului implicat în executarea lucrărilor. Prevederea respectivă va fi inclusă obligatoriu în contractul de achiziție. Obligatoriu Pagina 8 din 9 17. Garanția pentru ofertă: 1% din valoarea ofertei fără TVA (scrisoarea de garanție bancară, în original, confirmat prin aplicarea semnăturii electronice a ofertantului). 18. Termenul de garanție a lucrărilor sau serviciilor de proiectare și de lucrări : minim 5 ani de la recepția lucrărilor (conform pct. 16 (21) din Anunțul de participare) 19. Garanția de bună execuție a contractului: 5% din valoarea contractului atribuit, constituită în conformitate cu pct. 153, alin. 2) din Hotărârea Guvernului nr. 638/2020, pentru aprobarea Regulamentului privind achizițiile publice de lucrări 20. Motivul recurgerii la procedura accelerată (în cazul licitației deschise, restr ânse și a procedurii negociate), după caz: Nu se aplică 21. Tehnici și instrumente specifice de atribuire (dacă este cazul specificați dacă se va utiliza acordul-cadru, sistemul dinamic de achiziție sau licitația electronică): Nu se aplică 22. Condiții speciale de care depinde îndeplinirea contractului (indicați după caz): Nu se aplică 23. Ofertele se prezintă în valuta: lei moldovenești (MDL) 24. Criteriul de evaluare aplicat pentru atribuirea contractului: cel mai bun raport calitate-preţ (cu condiția respectării tuturor cerințelor solicitate la pct. 16 din prezentul Anunț de participare); 25. Factorii de evaluare a ofertei celei mai avantajoase din punct de vedere economic, precum și ponderile lor: Nr. d/o Denumirea factorului de evaluare Ponderea% 1. Prețul Ofertei (Propunere financiară) Punctajul se va calcula conform formulei: Pof = (Pmin / Pn) × 75, unde, Pmin - cel mai mic preț ofertat dintre ofertele admisibile; Pn - prețul ofertei evaluate. 75% 2. Perioada de garanție oferită pentru lucrările executate Punctajul se va calcula în funcție de perioada de garanție asumată de ofertant pentru lucrările executate, după cum urmează: 40 de ani și mai mult - 15 p.; 20-39 de ani - 10 p.; 5-19
Pag. 8–9
ile executate Punctajul se va calcula în funcție de perioada de garanție asumată de ofertant pentru lucrările executate, după cum urmează: 40 de ani și mai mult - 15 p.; 20-39 de ani - 10 p.; 5-19 ani - 5 p.; mai puțin de 5 ani - nu îndeplinește cerința minimă (respingere). 15% 3. Termenul de execuție a lucrărilor Punctajul se va calcula conform formulei: Pte= (Dmin / Dn) × 10, unde, Dmin - cel mai mic termen de execuție ofertat dintre ofertele admisibile; Dn - termenul de execuție al ofertei evaluate. Notă:Termenul ofertat nu poate depăși 90 de zile calendaristice; depășirea acestuia atrage respingerea ofertei. 10% 26. Termenul limită de depunere/deschidere a ofertelor: - până la: conform SIA RSAP - pe: conform SIA RSAP 27. Adresa la care trebuie transmise ofertele sau cererile de participare: Ofertele sau cererile de participare vor fi depuse electronic prin intermediul SIA RSAP 28. Termenul de valabilitate a ofertelor: minim 60 zile 29. Locul deschiderii ofertelor: SIA RSAP (SIA RSAP sau adresa deschiderii) Ofertele întârziate vor fi respinse. 30. Persoanele autorizate să asiste la deschiderea ofertelor: Ofertele vor fi depuse electronic prin intermediul SIA RSAP Pagina 9 din 9 31. Limba sau limbile în care trebuie redactate ofertele sau cererile de participare: Limba română. 32. Respectivul contract se referă la un proiect și/sau program finanțat din fonduri ale Uniunii Europene: Nu se aplică (se specifică denumirea proiectului și/sau programului) 33. Denumirea și adresa organismului competent de soluționare a contestațiilor: Agenția Națională pentru Soluționarea Contestațiilor Adresa: mun. Chișinău, bd. Ștefan cel Mare și Sfânt nr.124 (et.4), MD 2001; Tel/Fax/email: 022-820 652, 022 820-651, [email protected] 34. Data (datele) șireferința (referințele) publicărilor anterioare în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene privind contractul (contractele) la care se referă anunțul respectiv (dacă este cazul): Nu se aplică 35. În cazul achizițiilor periodice, calendarul estimat pentru publicarea anunțurilor viitoare : Nu se aplică 36. Data publicării anunțului de intenție sau, după caz, precizarea că nu a fost publicat un astfel de anunţ:Nu a fost publicat un astfel de anunț 37. Data transmiterii spre publicare a anunțului de participare: Conform SIA RSAP 38. În cadrul procedurii de achiziție publică se va utiliza/accepta: Denumirea instrumentului electronic Se va utiliza/accepta sau nu depunerea electronică a ofertelor sau a cererilor de participare Se va utiliza/accepta sistemul de comenzi electronice NU se va utiliza/accepta facturarea electronică Se va utiliza/accepta plățile electronice Se va utiliza/accepta 39. Contractul intră sub incidența Acordului privind achizițiile guvernamentale al Organizației Mondiale a Comerțului (numai în cazul anunțurilor transmise spre publicare în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene): Nu se aplică (se specifică da sau nu) 40. Alte informații releva
Pag. 9
l Organizației Mondiale a Comerțului (numai în cazul anunțurilor transmise spre publicare în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene): Nu se aplică (se specifică da sau nu) 40. Alte informații relevante: Nu se aplică Conducătorul grupului de lucru: CORCEAC Alexandru „13” august 2026, s. Talmaza, r-l Ștefan Vodă
Previzualizarea are caracter informativ. Doar originalul oficial din sursă are valoare juridică.