Вернуться в каталог
ocds-b3wdp1-MD-1786686499374
Achiziție REPETATĂ (Server)
Электронный аукцион
Открытый тендер
·Критерий выбора: Автоматически
Оценочная стоимость
3 700 000,00 MDL
Лоты
1
Поданные предложения
Не раскрывается
Источник публикует предложения только после подведения итогов
AI-разбор закупки
Как формируется анализ
Проверьте ключевые требования, документы, сроки и возможные риски перед подготовкой предложения.
- основные требования
- необходимые документы
- важные сроки
- риски и ограничения
- цитаты из исходных документов
Проанализировать закупку
Бесплатно на старте.
Подходит ли эта закупка моей компании?
Создайте профиль компании, чтобы увидеть разбор соответствия: CPV, регион, бюджет, процедура и требуемые документы.
Создать профиль компанииОбзор процедуры
Conform cerințelor tehnice, expuse în caietul de sarcini anexa la anunțul de participare:
Type: Enterprise Server, Quantity 1 pcs.
Form factor: Rack mount, max 2U (rail-kit included).
CPU included:Quantity: 2 x CPU per server.
Cores: min.64 cores per CPU.
Threads: min.128 threads per CPU.
Base Clock Speed: Min. 2.20 GHz.
Cache: Min. 256 MB.
Launch Date: Not earlier than Q1’2025.
Memory:Min. 32 DDR5 slots.
Memory included: Min. 16 x 64GB DDR5.
Min. drive bays included:Min. 24 bays 2.5” for data, compatible with the offered drive interface (SAS or NVMe U.2/U.3), Support Hot-Swap drives. Min. 2 bays for OS boot, RAID 1, Support Hot-Swap drives.
Параметры закупки
- CPV
- 48 › 48800000-6 · Sisteme de informare şi servere
- Категория
- Товары
- Тип процедуры
- Открытый тендер
- Критерий выбора
- Автоматически
- Подача предложения
- Электронная подача
- Правовое основание
- Национальное законодательство о закупках
- Финансирование ЕС
- нет
- Плановый бюджет
- 3 700 000,00 MDL
- Лоты можно объединять
- нет
- Порядок подачи (обоснование)
- Ofertele vor fi primite prin intermediul unei platforme electronice de achiziții publice
- Финансирование
- Inspectoratul General pentru Migrație · 3 700 000,00 MDL · 2026-08-14 → 2026-12-30
- Критерии допуска
- Regulile generale privind naționalitatea și originea, precum și alte criterii de eligibilitate sunt enumerate în Ghidul practic privind procedurile de contractare a acțiunilor externe ale UE (PRAG)
Этапы процедуры
Опубликовано
18.08.2026 · 13:02 UTC
Разъяснение условий
14.08.2026 → 24.08.2026 08:30 UTC
Принимают предложения
24.08.2026 → 03.09.2026 08:00 UTC
Исполнение контракта
04.09.2026 → 31.12.2026 12:01 UTC
Предметы закупки 1
| # | Предметы закупки | CPV | Количество |
|---|---|---|---|
| 1 | Server (unitate de procesare) | 48800000-6 Sisteme de informare şi servere | 1 шт. |
Лоты 1
| # | Лоты | Сумма | Место исполнения | Период поставки/исполнения | Статус |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Server (unitate de procesare) Conform cerințelor tehnice, expuse în caietul de sarcini anexa la anunțul de participare.
Type: Enterprise Server, Quantity 1 pcs.
Form factor: Rack mount, max 2U (rail-kit included).
CPU included:Quantity: 2 x CPU per server.
Cores: min.64 cores per CPU.
Threads: min.128 threads per CPU.
Base Clock Speed: Min. 2.20 GHz.
Cache: Min. 256 MB.
Launch Date: Not earlier than Q1’2025.
Memory:Min. 32 DDR5 slots.
Memory included: Min. 16 x 64GB DDR5.
Min. drive bays included:Min. 24 bays 2.5” for data, compatible with the offered drive interface (SAS or NVMe U.2/U.3), Support Hot-Swap drives. Min. 2 bays for OS boot, RAID 1, Support Hot-Swap drives. | 3 700 000,00 MDL | mun.Chişinău bd.Stefan cel Mare nr. 124 | 04.09.2026 → 31.12.2026 | Итог не подведён |
Вопросы и ответы 6
14.08.2026 11:19 UTC · cantitatea.
Buna ziua, de cate servere aveti nevoie, de 1 sau 2?
In caietul de sarcini indicati 2 buc, in anuntul de participare 1 bucata.
Ответ заказчика: Grupul de lucru pentru achiziții a examinat și comunică, este o eroare tehnică în caietul de sarcini conform anunțului de participare (Un server conform cerinților tehnice expuse)
14.08.2026 14:16 UTC · Documente de atribuire in format redactabil
Buna ziua. Ne adresam catre grupul de lucru pentru achizitii cu o solicitare ca sa puneti la dispozitia Operatorlor economici documentatia de atribuire in format redactabil (ex.Word). Va multumim anticipat.
Ответ заказчика: Grupul de lucru pentru achiziții a examinat întrbarea și comunică că este disponibilă să redacteze unele documente ex. Documentația standart. cerințile tehnice.
21.08.2026 08:21 UTC · Referitor la clauza 1.17 (Warranty: Next business day hardware replacement pentru min. 5 ani):
Având în vedere statutul juridic și geografic al Republicii Moldova (zonă non-UE), procedurile vamale standard de import și regimul de frontieră fac din punct de vedere logistic imposibilă livrarea fizică a pieselor de schimb direct de către producător (Vendor) în termen de 24 de ore (Next Business Day).
Pentru a asigura o concurență loială și oferte conforme din punct de vedere tehnic direct de la producători (fără costuri artificiale de stocare locală integrală, disproporționate pentru un volum de 2 servere), vă rugăm să confirmați dacă acceptați ca cerința de NBD Hardware Replacement să fie interpretată ca inițierea procedurii de înlocuire de către Vendor în următoarea zi lucrătoare, livrarea efectivă a reperelor fiind dependentă de timpii de vămuire locali (estimat 3–10 zile lucrătoare).
Multumim anticipat.
Ответ заказчика: Grupul de lucru pentru achiziții a examinat de comun cu angajații STIC, subiectul întrebării abordate și comunică următoarele:
Clauza 1.17 din caietul de sarcini prevede textual: "Next business day hardware replacement included for min. 5 years" ("Înlocuire hardware în următoarea zi lucrătoare, inclusă, pentru minimum 5 ani").
Precizăm că în caietul de sarcini nu este specificat un termen de 24 de ore. Cerința se referă la "următoarea zi lucrătoare" (next business day), și nu la o fereastră fixă de 24 de ore calculată de la un anumit moment. De asemenea, documentul nu precizează explicit momentul de la care începe să curgă termenul, locul de livrare/înlocuire sau eventuale condiționări legate de proceduri vamale ori de statutul non-UE al Republicii Moldova.
În lipsa unei asemenea derogări prevăzute expres în documentația de atribuire, cerința se menține conform formulării literale din caietul de sarcini: înlocuirea efectivă a componentei hardware defecte trebuie asigurată în următoarea zi lucrătoare, pe întreaga perioadă de garanție solicitată (minimum 5 ani), însă operatorii economici ar putea propune în oferta sa temenii care îi pot realiza, dar cu respectarea cerințelor tehnice a unității de procesare.
21.08.2026 08:35 UTC · 1.17 (Warranty: Next business day hardware replacement pentru min. 5 ani):
Având în vedere statutul juridic și geografic al Republicii Moldova (zonă non-UE), procedurile vamale standard de import și regimul de frontieră fac din punct de vedere logistic imposibilă livrarea fizică a pieselor de schimb direct de către producător (Vendor) în termen de 24 de ore (Next Business Day).
Pentru a asigura o concurență loială și oferte conforme din punct de vedere tehnic direct de la producători (fără costuri artificiale de stocare locală integrală, disproporționate pentru un volum de 2 servere), vă rugăm să confirmați dacă acceptați ca cerința de NBD Hardware Replacement să fie interpretată ca inițierea procedurii de înlocuire de către Vendor în următoarea zi lucrătoare, livrarea efectivă a reperelor fiind dependentă de timpii de vămuire locali (estimat 3–10 zile lucrătoare).
Multumim anticipat.
Ответ заказчика: Grupul de lucru pentru achiziții a examinat de comun cu angajații STIC, subiectul întrebării abordate și comunică următoarele:
Clauza 1.17 din caietul de sarcini prevede textual: "Next business day hardware replacement included for min. 5 years" ("Înlocuire hardware în următoarea zi lucrătoare, inclusă, pentru minimum 5 ani").
Precizăm că în caietul de sarcini nu este specificat un termen de 24 de ore. Cerința se referă la "următoarea zi lucrătoare" (next business day), și nu la o fereastră fixă de 24 de ore calculată de la un anumit moment. De asemenea, documentul nu precizează explicit momentul de la care începe să curgă termenul, locul de livrare/înlocuire sau eventuale condiționări legate de proceduri vamale ori de statutul non-UE al Republicii Moldova.
În lipsa unei asemenea derogări prevăzute expres în documentația de atribuire, cerința se menține conform formulării literale din caietul de sarcini: înlocuirea efectivă a componentei hardware defecte trebuie asigurată în următoarea zi lucrătoare, pe întreaga perioadă de garanție solicitată (minimum 5 ani), însă operatorii economici ar putea propune în oferta sa temenii care îi pot realiza, dar cu respectarea cerințelor tehnice a unității de procesare.
21.08.2026 08:37 UTC · 1.17 (Warranty: Next business day hardware replacement pentru min. 5 ani):
Având în vedere statutul juridic și geografic al Republicii Moldova (zonă non-UE), procedurile vamale standard de import și regimul de frontieră fac din punct de vedere logistic imposibilă livrarea fizică a pieselor de schimb direct de către producător (Vendor) în termen de 24 de ore (Next Business Day).
Pentru a asigura o concurență loială și oferte conforme din punct de vedere tehnic direct de la producători (fără costuri artificiale de stocare locală integrală, disproporționate pentru un volum de 2 servere), vă rugăm să confirmați dacă acceptați ca cerința de NBD Hardware Replacement să fie interpretată ca inițierea procedurii de înlocuire de către Vendor în următoarea zi lucrătoare, livrarea efectivă a reperelor fiind dependentă de timpii de vămuire locali (estimat 3–10 zile lucrătoare).
Multumim anticipat.
Ответ заказчика: Grupul de lucru pentru achiziții a examinat de comun cu angajații STIC, subiectul întrebării abordate și comunică următoarele:
Clauza 1.17 din caietul de sarcini prevede textual: "Next business day hardware replacement included for min. 5 years" ("Înlocuire hardware în următoarea zi lucrătoare, inclusă, pentru minimum 5 ani").
Precizăm că în caietul de sarcini nu este specificat un termen de 24 de ore. Cerința se referă la "următoarea zi lucrătoare" (next business day), și nu la o fereastră fixă de 24 de ore calculată de la un anumit moment. De asemenea, documentul nu precizează explicit momentul de la care începe să curgă termenul, locul de livrare/înlocuire sau eventuale condiționări legate de proceduri vamale ori de statutul non-UE al Republicii Moldova.
În lipsa unei asemenea derogări prevăzute expres în documentația de atribuire, cerința se menține conform formulării literale din caietul de sarcini: înlocuirea efectivă a componentei hardware defecte trebuie asigurată în următoarea zi lucrătoare, pe întreaga perioadă de garanție solicitată (minimum 5 ani), însă operatorii economici ar putea propune în oferta sa temenii care îi pot realiza, dar cu respectarea cerințelor tehnice a unității de procesare.
21.08.2026 08:53 UTC · 1.17 (Warranty: Next business day hardware replacement pentru min. 5 ani):
Având în vedere statutul juridic și geografic al Republicii Moldova (zonă non-UE), procedurile vamale standard de import și regimul de frontieră fac din punct de vedere logistic imposibilă livrarea fizică a pieselor de schimb direct de către producător (Vendor) în termen de 24 de ore (Next Business Day).
Pentru a asigura o concurență loială și oferte conforme din punct de vedere tehnic direct de la producători (fără costuri artificiale de stocare locală integrală, disproporționate pentru un volum de 2 servere), vă rugăm să confirmați dacă acceptați ca cerința de NBD Hardware Replacement să fie interpretată ca inițierea procedurii de înlocuire de către Vendor în următoarea zi lucrătoare, livrarea efectivă a reperelor fiind dependentă de timpii de vămuire locali (estimat 3–10 zile lucrătoare).
Multumim anticipat.
Ответ заказчика: Grupul de lucru pentru achiziții a examinat de comun cu angajații STIC, subiectul întrebării abordate și comunică următoarele:
Clauza 1.17 din caietul de sarcini prevede textual: "Next business day hardware replacement included for min. 5 years" ("Înlocuire hardware în următoarea zi lucrătoare, inclusă, pentru minimum 5 ani").
Precizăm că în caietul de sarcini nu este specificat un termen de 24 de ore. Cerința se referă la "următoarea zi lucrătoare" (next business day), și nu la o fereastră fixă de 24 de ore calculată de la un anumit moment. De asemenea, documentul nu precizează explicit momentul de la care începe să curgă termenul, locul de livrare/înlocuire sau eventuale condiționări legate de proceduri vamale ori de statutul non-UE al Republicii Moldova.
În lipsa unei asemenea derogări prevăzute expres în documentația de atribuire, cerința se menține conform formulării literale din caietul de sarcini: înlocuirea efectivă a componentei hardware defecte trebuie asigurată în următoarea zi lucrătoare, pe întreaga perioadă de garanție solicitată (minimum 5 ani), însă operatorii economici ar putea propune în oferta sa temenii care îi pot realiza, dar cu respectarea cerințelor tehnice a unității de procesare.
Документы 17
- anunț participare it repetat ld.pdf
Документы с тем же названием: 2
- 14.08.2026 · новейший по дате · обработан · Оригинал ↗
- 14.08.2026 · обработан · Оригинал ↗
- duae bunuri servere.docx
Документы с тем же названием: 2
- 14.08.2026 · новейший по дате · обработан · Оригинал ↗
- 14.08.2026 · обработан · Оригинал ↗
- documentatia standard it server 2026.pdf
Документы с тем же названием: 2
- 14.08.2026 · новейший по дате · обработан · Оригинал ↗
- 14.08.2026 · обработан · Оригинал ↗
- caiet sarcini servere mcloud (1).pdf
Документы с тем же названием: 5
- 14.08.2026 · новейший по дате · обработан · Оригинал ↗
- 14.08.2026 · обработан · Оригинал ↗
- 14.08.2026 · обработан · Оригинал ↗
- 14.08.2026 · обработан · Оригинал ↗
- 14.08.2026 · обработан · Оригинал ↗
- documentatia standard it server 2026.docx
Документы с тем же названием: 2
- 18.08.2026 · новейший по дате · обработан · Оригинал ↗
- 18.08.2026 · обработан · Оригинал ↗
- caietul de sarcini it server.docx
Документы с тем же названием: 2
- 18.08.2026 · новейший по дате · обработан · Оригинал ↗
- 18.08.2026 · обработан · Оригинал ↗
Официальные изменения 3
14.08.2026 11:26 UTC
General change of Contract Notice
14.08.2026 11:28 UTC
General change of Contract Notice
18.08.2026 13:02 UTC
General change of Contract Notice