RU RO

anunt_de_participare_nou apă 0,5.signed.pdf

procesat Documentația de atribuire Limbă: RO Pagini: 7
Pag. 1
Anexa nr. 2 
la Documentația standard nr._115_ 
din “__15__” __09__ 2021__ 
 
ANUNȚ DE PARTICIPARE INCLUSIV PENTRU PROCEDURILE DE 
PRESELECȚIE/PROCEDURILE NEGOCIATE 
 
privind achiziționarea Apă potabilă 0,5l  anul 2026   
prin procedura de achiziție Cererea Ofertelor de Prețuri 
 
*Procedura a fost inclusă în planul de achiziții publice a autorității contractante (Da/Nu): DA 
Link-ul către planul de achiziții publice publicat: https:// treime.md 
 
1. Denumirea autorității contractante: IMSP Spitalul Clinic Municipal „Sfânta Treime” 
2. IDNO: 1003600152592 
3. Adresa MD-2068 mun. Chișinău, str. Alecu Russo, 11 
4. Numărul de telefon/fax: 022 44-11-85, 022-43-82-37 
5. Adresa de e-mail și pagina web oficială ale autorității contractante: 
[email protected] 
6. Adresa de e-mail sau pagina web oficială de la care se va putea obține accesul la documentația 
de atribuire: documentația de atribuire este anexată în cadrul procedurii în SIA RSAP 
7. Tipul autorității contractante și obiectul principal de activitate (dacă este cazul, mențiunea că 
autoritatea contractantă este o autoritate centrală de achiziție sau că achiziția implică o altă 
formă de achiziție comună): Autoritate contractantă 
8. Cumpărătorul invită operatorii economici interesați, care îi pot satisface necesitățile, să 
participe la procedura de achiziție privind livrarea/prestarea următoarelor bunuri/servicii: 
Nr. 
d/o CPV Denumire 
obiectului lotului 
Unitatea 
de 
măsura 
Cantitate
a 
 
 
 
Specificarea tehnică deplină solicitată, 
Standarde de referință 
Valoarea 
estimate 
fără TVA  
(se va 
indica 
pentru 
fiecare lot 
în parte) 
1 41110000-3 Apă potabilă 0,5 L Buc 100 
Apă potabilă plată, necarbogazoasă, destinată 
consumului uman, îmbuteliată în sticle de 0,5 l. 
Produs limpede, incolor, fără impurități, cu 
gust și  miros caracteristice. Ambalaj intact, 
sigilat și etichetat conform legislației în 
vigoare (etichetă vizibilă, lizibilă, să conțină 
denumirea produsului, volumul, data 
îmbutelierii/termenul de valabilitate, 
producătorul și numărul lotului) 
1000,00 
2 41110000-3 Dispenser pentru apă 
potabilă (cooler) buc 3 
Dispenser (cooler) pentru apă potabilă de 
podea cu încărcarea buteliei de 19 L în partea 
de sus. Carcasă rezistentă, robinete separate 
pentru apă rece și caldă de  tip non-atingere, 
tavă detașabilă pentru colectarea picăturilor, 
ușor de utilizat și întreținut. Produs nou, cu 
suport inclus pentru pahare (acces rapid) 50-
100 pahare. Termen de garanție 12 luni 
12000,00
Pag. 1–2
tingere, 
tavă detașabilă pentru colectarea picăturilor, 
ușor de utilizat și întreținut. Produs nou, cu 
suport inclus pentru pahare (acces rapid) 50-
100 pahare. Termen de garanție 12 luni 
12000,00
9. În cazul procedurilor de preselecție se indică numărul minim al candidaţilor şi, dacă este 
cazul, numărul maxim al acestora. Nu se aplică 
10. În cazul în care contractul este împărțit pe loturi un operator economic poate depune oferta 
(se va selecta): 
1) Pentru un singur lot – se acceptă 
2) Pentru mai multe loturi – se acceptă 
3) Pentru toate loturile – se acceptă 
11. Admiterea sau interzicerea ofertelor alternative: nu se admite 
12. Termenii și condițiile de livrare/prestare solicitați:  în termen de 2 zile de la comanda 
persoanei responsabile din cadrul IMSP SCM Sfânta Treime. Costurile de livrare la depozitul 
beneficiarului, vor fi suportate de către furnizor (DDP, INCOTERMS 2013).  
13. Termenul de valabilitate a contractului: 31.12.2026 
14. Contract de achiziție rezervat atelierelor protejate sau că acesta poate fi executat numai în 
cadrul unor programe de angajare protejată (după caz): NU 
15. Prestarea serviciului este rezervată unei anumite profesii în temeiul unor legi sau al unor acte 
administrative (după caz):  nu se aplică  
16. Scurta descriere a criteriilor privind eligibilitatea operatorilor economici care pot determina 
eliminarea acestora și a criteriilor de selecție/de preselecție; nivelul minim (nivelurile minime) 
al (ale) cerințelor event ual impuse; se menționează  informațiile solicitate (DUAE, 
documentație):  
Nr. 
d/o 
Descrierea criteriului/cerinței Mod de demonstrare a îndeplinirii 
criteriului/cerinței: 
Nivelul minim/ 
Obligativitatea 
1 Formularul DUAE Original, completat și confirmat prin 
aplicarea semnăturii electronice a 
participantului *(se va prezenta la 
depunerea ofertei de către toți ofertanți) 
Obligatoriu incarcat 
in SIARSAP 
2 Oferta tehnică  Anexa nr.22 din Documentația Standard 
pentru realizarea achizițiilor publice de 
bunuri și servicii aprobată prin 
ord.Ministerului Finanțelor nr.115 din 
15.09.2021, semnat electronic de către 
operatorul economic 
Obligatoriu incarcat 
in SIARSAP 
3 Oferta de preț Anexa nr.23 din Documentația Standard 
pentru realizarea achizițiilor publice de 
bunuri și servicii aprobată prin 
ord.Ministerului Finanțelor nr.115 din 
15.09.2021, semnat electronic de către 
operatorul economic 
Obligatoriu incarcat 
in SIARSAP 
3 41110000-3 Pompe  buc 25 
Pompă manuală pentru butelii de 19 L, 
destinată dozării apei potabile. Prevăzută cu 
tub  de aspirație și mecanism manual de 
pompare. Material plastic alimentar, rezistent 
și sigur pentru contactul cu apa potabilă, ușor 
de utilizat și curățat, compatibile cu butelii 
standard de 19 L. Termen de garanție 6 luni 
2500,00 
TOTAL 15 500,00
Pag. 2–3
ial plastic alimentar, rezistent 
și sigur pentru contactul cu apa potabilă, ușor 
de utilizat și curățat, compatibile cu butelii 
standard de 19 L. Termen de garanție 6 luni 
2500,00 
TOTAL 15 500,00
4 Cerere de participare la 
procedura de achiziție 
Anexa nr.7 din Documentația Standard 
pentru realizarea achizițiilor publice de 
bunuri și servicii aprobată prin 
ord.Ministerului Finanțelor nr.115 din 
15.09.2021, semnat electronic de către 
operatorul economic 
Obligatoriu* 
5 Garanția pentru ofertă în valoare 
de 1% 
Nu se cere  
6 Declaraţie privind confirmarea 
identității beneficiarilor efectivi 
și neîncadrarea acestora în 
situația condamnării  pentru 
participarea la activităţi ale unei 
organizaţii sau grupări 
criminale, pentru corupţie, 
fraudă şi/sau spălare de bani. 
Conform Ordinul Ministrului Finanțelor                                              
nr. 145 din 24 noiembrie 2020. 
Completată și semnată electronic de către 
participant. (Se va prezenta doar de către 
ofertantul declarat câștigător, în termen 
de max.5zile)        
 
obligatoriu la 
semnarea 
contractului 
7 Certificat de efectuare 
sistematică a plăților  
impozitelor, contribuțiilor  
Extras din cabinetul contirbuabiluli SFS, 
confirmat prin semnatura electronică a 
participantului  
Obligatoriu* 
8 Garanția de bună execuție a 
Contractului în valoare de 5% 
din valoarea Contractului 
Nu se cere  
10 Certificat de conformitate sau alt 
certificat ce confirmă calitatea 
bunurilor  
Copie-eliberat de Organismul abilitat-
semnat electronic de către operatorul 
economic 
Obligatoriu* 
11 Extras din Registru de Stat a 
persoanei juridice 
Copie-semnat electronic de către 
operatorul economic 
Obligatoriu* 
12 Declarația privind valabilitatea 
ofertei 
Anexa nr.8 din Documentația Standard 
pentru realizarea achizițiilor publice de 
bunuri și servicii aprobată prin 
ord.Ministerului Finanțelor nr.115 din 
15.09.2021, semnat electronic de către 
operatorul economic 
Obligatoriu* 
13 Declarație privind termenul de 
garanție 
Declarație privind termenul de garanție a 
bunurilor conform loturilor, semnată 
electronic de către operatorul economic 
Obligatoriu* 
14 Data de producere a apei 
potabile să fie indicată pe butelie 
și să nu depășească mai mult de 
10 (zece) zile de la data 
producerii, imbutelierii.  
Declarație pe propria răspundere semnată 
electronic de către operatorul economic. 
Obligatoriu* 
15 Dovada existenţei unui laborator 
pentru efectuarea analizelor 
chimice şi microbiologice a 
Declarație pe proprie răspundere, 
confirmată prin semnătura electronică a 
operatorului economic 
Obligatoriu*
Pag. 3–5
da existenţei unui laborator 
pentru efectuarea analizelor 
chimice şi microbiologice a 
Declarație pe proprie răspundere, 
confirmată prin semnătura electronică a 
operatorului economic 
Obligatoriu*
calităţii produsului, sau 
prezentarea contractului privind 
serviciul dat cu un laborator 
acreditat. 
16 Raport de încercări de laborator 
ce atestă siguranța și calitatea 
apei. 
Copia, confirmată prin aplicarea 
semnaturii electronice a participantului  
Obligatoriu* 
 NOTĂ: 
-  Contractele vor fi perfectate 
de către operatorii economici în 
parte ce ține de datele de 
identitate ale operatorului 
economic, rechizitele bancare, 
suma totală a contractului și 
specificațiile tehnice și de preț. 
Va fi completat modelul de 
contract remis de către 
autoritatea contractantă la 
expirarea termenului de 
așteptare.  
- Semnătura electronica se va 
aplica pe spațiu curat (alb) al 
documentului, astfel încât datele 
de pe semnătură și datele din 
document să fie vizibile. 
Categoric nu se va accepta 
semnătura electronica aplicată 
pe înscris. 
  
    
Documentele marcate cu * pot fi încărcate în SIARSAP la momentul depunerii ofertelor sau 
prezentate/suplinite suplimentar în baza scrisorii de clarificare, în termen de 3 zile de la solicitare. 
Clarificările vor fi solicitate în scris, la adresa de e-mail specificată în DUAE. Neprezentarea 
clarificărilor  sau prezentarea clarificărilor incomplete este temei de descalificare a operatorului 
economic. 
17. Garanția pentru ofertă, cuantumul nu se cere 
18. Garanția de bună execuție a contractului, cuantumul nu se cere 
19. Motivul recurgerii la procedura accelerată (în cazul licitației deschise, restrânse și a 
procedurii negociate), după caz ____________________________________________________ 
20. Tehnici și instrumente specifice de atribuire (dacă este cazul specificați dacă se va utiliza 
acordul-cadru, sistemul dinamic de achiziție sau licitația electronică): licitație electronică, pas 
minim 1%, runde - conform SIA RSAP, data - conform SIA RSAP 
21. Condiții speciale de care depinde îndeplinirea contractului (indicați după caz): nu se aplică  
22. Ofertele se prezintă în valuta lei MDL 
23. Criteriul de evaluare aplicat pentru atribuirea contractului: prețul cel mai scăzut conform 
cerințelor solicitate.
24. Factorii de evaluare a ofertei celei mai avantajoase din punct de vedere economic, precum și 
ponderile lor: 
 
Nr. 
d/o 
Denumirea factorului de evaluare Ponderea% 
 Nu se aplică  
25. Termenul limită de depunere/deschidere a ofertelor: 
- conform SIA RSAP /până la: [ora exactă] Conform informației din SIA RSAP „MTender” 
- pe: [data]_ Conform informației din SIA RSAP „MTender” 
26. Adresa la care trebuie transmise ofertele sau cererile de participare:  
Ofertele sau cererile de participare vor fi depuse electronic prin intermediul SIA RSAP 
27. Termenul de valabilitate a ofertelor: 60 zile 
28. Locul deschiderii ofertelor: SIA RSAP „MTender” 
Ofertele întârziate vor fi respinse.  
29. Persoa
Pag. 5–7
i depuse electronic prin intermediul SIA RSAP 
27. Termenul de valabilitate a ofertelor: 60 zile 
28. Locul deschiderii ofertelor: SIA RSAP „MTender” 
Ofertele întârziate vor fi respinse.  
29. Persoanele autorizate să asiste la deschiderea ofertelor:  
Ofertanții sau reprezentanții acestora au dreptul să participe la deschiderea ofertelor, cu excepția 
cazului cînd ofertele au fost depuse prin SIA RSAP. 
30. Limba sau limbile în care trebuie redactate ofertele sau cererile de participare: limba română  
31. Respectivul contract se referă la un proiect și/sau program finanțat din fonduri ale Uniunii 
Europene: NU 
32. Denumirea și adresa organismului competent de soluționare a contestațiilor:  
Agenția Națională pentru Soluționarea Contestațiilor 
Adresa: mun. Chișinău, bd. Ștefan cel Mare și Sfânt nr.124 (et.4), MD 2001; 
Tel/Fax/email:022-820 652, 022 820-651, [email protected] 
33. Data (datele) și referința (referințele) publicărilor anterioare în Jurnalul Oficial al Uniunii 
Europene privind contractul (contractele) la care se referă anunțul respectiv (dacă este 
cazul): NU 
34. În cazul achizițiilor periodice, calendarul estimat pentru  publicarea anunțurilor 
viitoare:________________________________________________________________________ 
35. Data publicării anunțului de intenție sau, după caz, precizarea că nu a fost publicat un astfel 
de anunţ: nu a fost publicat 
36. Data transmiterii spre publicare a anunțului de participare: Conform informației din SIA 
RSAP „MTender” 
37. În cadrul procedurii de achiziție publică se va utiliza/accepta: 
Denumirea instrumentului electronic Se va utiliza/accepta sau nu 
depunerea electronică a ofertelor sau a cererilor de 
participare 
DA 
sistemul de comenzi electronice NU 
facturarea electronică DA 
plățile electronice DA 
semnarea electronică a contractelor DA
38. Contractul intră sub incidența Acordului privind achizițiile guvernamentale al Organizației 
Mondiale a Comerțului (numai în cazul anunțurilor transmise spre publicare în Jurnalul 
Oficial al Uniunii Europene): NU 
39. Alte informații relevante: ________________________________________________________ 
 
 
Conducătorul grupului de lucru: Anatolie FORTUNA        _________________________
Anexa nr. 21 
la Documentația standard OMF nr.115 
din “_15_” _09_ 2021 
 
 
CAIET DE SARCINI 
Bunuri/Servicii 
 
Obiectul       Apă potabilă 0,5l  anul 2026   
Autoritatea contractantă IMSP Spitalul Clinic Municipal „Sfânta Treime”, mun. Chișinău, str. Alecu 
Russo, 11 
 
1. Descriere generală. Informaţii 
Conform Anunțului de participare 
2.  Utilizarea, păstrarea, protecţia, calitatea produselor/serviciilor 
Conform Anunțului de participare. 
3. Materiale, compatibilităţi, reglementări tehnice şi standarde utilizate 
Conform Anunțului de participare și specificațiilor tehnice. 
4. Cerinţe privind calculul costului/prețului 
Conform Anunțului de participare.  
5. Mostre 
Conform Anunțului de participare. 
6. Echipamentele, instalaţiile, utilajele, sc
Pag. 7
specificațiilor tehnice. 
4. Cerinţe privind calculul costului/prețului 
Conform Anunțului de participare.  
5. Mostre 
Conform Anunțului de participare. 
6. Echipamentele, instalaţiile, utilajele, sculele, instrumentele, dispozitivele şi alte obiecte 
necesare pentru prestarea serviciilor 
Conform Anunțului de participare 
7. Articole, produse şi piese necesare instalaţiilor 
Conform Anunțului de participare 
8. Definiţii 
Conform Anunțului de participare 
9. Documente obligatorii la depunerea ofertei 
Conform Anunțului de participare 
10. Documente obligatorii la evaluarea ofertelor 
Conform Anunțului de participare. 
 
IMSP SCM Sfânta Treime                    Data   
 
 
Notă: Prezentul model al caietului de sarcini este orientativ şi poate fi completat, mod ificat, precizat de către autoritatea 
contractantă, în funcţie de tipul şi specificul bunurilor/serviciilor. Autoritatea contactantă este obligătă să respecte legislația.

Previzualizarea are caracter informativ. Doar originalul oficial din sursă are valoare juridică.