anunț de participare.signed.pdf
Стр. 1–2
ANUNȚ DE PARTICIPARE privind achiziționarea laboratorului mobil pentru calitatea apei prin procedura de achiziție licitație deschisă *Procedura a fost inclusă în planul de achiziții publice a autorității contractante (Da/Nu): Da Link-ul către planul de achiziții publice publicat: www.am.gov.md 1. Denumirea autorității contractante: „Agenția de Mediu” 2. IDNO: 1018601000102 3. Adresa: mun. Chișinău, str. Albișoara 38, MD 2005 4. Numărul de telefon: 0 (22) 820-784 / 0 (22) 820-770 5. Adresa de e-mail și pagina web oficială a autorității contractante: [email protected], www.am.gov.md 6. Adresa de e-mail sau pagina web oficială de la care se va putea obține accesul la documentația de atribuire: documentația de atribuire este anexată în cadrul procedurii în SIA RSAP, [email protected] , [email protected], [email protected] 7. Tipul autorității contractante și obiectul principal de activitate (dacă este cazul, mențiunea că autoritatea contractantă este o autoritate centrală de achiziție sau că achiziția implică o altă formă de achiziție comună): Instituție Publică de implementare a politicii de stat în domeniul protecției mediului, din subordinea Ministerului Mediului 8. Cumpărătorul invită operatorii economici interesați, care îi pot satisface necesitățile, să participe la procedura de achiziție publică de bunuri: Nr. d/o Cod CPV Denumirea bunurilor Unitatea de măsură Cantitatea Specificarea tehnică deplină solicitată, Standarde de referință Valoarea estimată (se va indica pentru fiecare lot în parte) 1 30000000-9 Laborator mobil pentru calitatea apei buc. 1 Conform caietului de sarcini. 7 500 000,00 Valoarea estimativă totală 7 500 000,00 lei 9. În cazul în care contractul este împărțit pe loturi, un operator economic poate depune oferta (se va selecta): Pentru fiecare lot, pentru mai multe loturi 10. Admiterea sau interzicerea ofertelor alternative: nu se admite 11. Termenii și condițiile de executare solicitați: conform DDP, pînă la 25.12.2026. 12. Termenul de valabilitate a contractului: 31.12.2026 13. Contract de achiziție rezervat atelierelor protejate sau că acesta poate fi executat numai în cadrul unor programe de angajare protejată (după caz): Nu 14. Prestarea serviciului este rezervată unei anumite profesii în temeiul unor legi sau al unor acte administrative (după caz): nu se aplică 15. Scurta descriere a criteriilor privind eligibilitatea operatorilor economici care pot determina eliminarea acestora și a criteriilor de selecție/de preselecție; nivelul minim (nivelurile minime) al (ale) cerințelor eventual impuse; se menționează informațiile solicitate (DUAE, documentație): Nr. Criteriul de calificare / cerința Mod de demonstrare a îndeplinirii Nivel minim / obligativitate 1 DUAE Conform modelului anexat la procedură, semnat electronic de participant. Obligatoriu 2 Declarație privind valabilitatea ofertei Anexa nr. 8, semnată electronic. Obligatoriu 3 Garanția pent
Стр. 2
1 DUAE Conform modelului anexat la procedură, semnat electronic de participant. Obligatoriu 2 Declarație privind valabilitatea ofertei Anexa nr. 8, semnată electronic. Obligatoriu 3 Garanția pentru ofertă 1% din valoarea ofertei fără TVA, în una din formele prevăzute de legislația în vigoare. Obligatoriu 4 Specificații tehnice (Anexa nr. 22) Completată de ofertant în coloanele 2, 3, 4, 6 și 7. În coloana 6 se indică valorile concrete ale produsului ofertat; reproducerea textului din coloana 5 nu constituie specificație tehnică. Coloana 7 (standarde de referință) se completează obligatoriu. Nu se acceptă formulări condiționate de tipul „urmează să fie clarificat", „se va stabili ulterior", „trebuie clarificat înainte de livrare" aplicate unor cerințe obligatorii; acestea se tratează ca neconfirmare a cerinței Obligatoriu 5 Formular de conformitate tehnică Anexa nr. 2 la caietul de sarcini, completată pentru fiecare poziție și fiecare cerință: valoarea solicitată, valoarea ofertată, mențiunea conform/superior, documentul justificativ și pagina. Obligatoriu 6 Specificații de preț (Anexa nr. 23) Cu defalcare pe: (a) autospecială și amenajare; (b) echipamente, pe poziții; (c) consumabile, reactivi și piese de uzură pentru capacitatea de minimum 500 de probe; (d) instalare, punere în funcțiune, instruire și documentație. Obligatoriu 7 Fișe tehnice ale producătorilor Fișe tehnice, cataloage, broșuri, extrase din manuale sau documente echivalente pentru fiecare poziție, cu marcarea parametrilor solicitați. Obligatoriu 8 Soluția de integrare și planul de amplasare Descriere tehnică a soluției de integrare a autospecialei, compartimentului de laborator, echipamentelor, mobilierului, instalațiilor electrice, sistemelor de alimentare, climatizare, ventilație, fixare și siguranță, însoțită de planul de amplasare cotat, cu indicarea maselor, punctelor de fixare, circuitelor de alimentare și spațiilor de deservire Obligatoriu 9 Calculul de consum pentru minimum 500 de probe Pentru fiecare echipament și fiecare parametru: consumul unitar declarat de producător, numărul de probe acoperit și cantitatea livrată rezultată. Se anexează graficul de livrare eșalonată a reactivilor perisabili (maximum 24 de luni) și lista de prețuri unitare de reaprovizionare, valabilă minimum 24 de luni Obligatoriu 10 Planul de mentenanță preventivă Pe primele 24 de luni: operațiunile, intervalele și piesele necesare, corelate cu volumul de minimum 500 de probe per parametru Obligatoriu 11 Declarație privind garanția și service-ul Garanție unică de minimum 24 de luni pentru întregul ansamblu livrat; mecanismul de intervenție; termen de răspuns de maximum 3 zile lucrătoare; termen de remediere de maximum 15 zile lucrătoare, respectiv 45 de zile calendaristice pentru defecțiunile care necesită piese din import; unitatea de service autorizată, localizarea și datele de contact; modul de asigurare a pieselor de schimb Obligat
Стр. 2–3
tiv 45 de zile calendaristice pentru defecțiunile care necesită piese din import; unitatea de service autorizată, localizarea și datele de contact; modul de asigurare a pieselor de schimb Obligatoriu 12 Angajament privind declarațiile producătorilor Angajamentul de a prezenta, cel târziu la recepție, pentru fiecare echipament instalat în vehicul, declarația producătorului sau a distribuitorului autorizat că instalarea realizată nu afectează garanția echipamentului Obligatoriu 13 Disponibilitatea pieselor de schimb și a consumabilelor Declarație privind disponibilitatea pentru minimum 7 ani de la data recepției Obligatoriu 14 Dreptul de livrare pentru echipamentele ofertate Se acceptă, la alegerea ofertantului, oricare dintre: calitatea de producător; contract de reprezentanță sau de distribuție; acord de parteneriat; scrisoare de susținere; declarație de disponibilitate emisă de producător, de distribuitor sau de un furnizor autorizat, pentru fiecare poziție ofertată. Nu se solicită ca ofertantul să dețină calitatea de producător, distribuitor sau integrator autorizat pentru toate echipamentele Obligatoriu, pentru fiecare poziție 15 Asociere și subcontractare Asocierea și subcontractarea sunt permise, fără limită de procent. Se prezintă acordul de asociere, respectiv declarația privind subcontractanții, cu indicarea părții din contract care le revine. Cerințele de calificare se Obligatoriu în cazul asocierii sau al subcontractării Nr. Criteriul de calificare / cerința Mod de demonstrare a îndeplinirii Nivel minim / obligativitate pot îndeplini prin cumularea capacităților membrilor asocierii și ale subcontractanților (pct. 3.2). 16 Sistem de management al calității Certificat ISO 9001 sau document echivalent, deținut de entitatea care execută amenajarea vehiculului — ofertantul, un membru al asocierii sau subcontractantul desemnat. Nu se solicită de la toți membrii asocierii. Obligatoriu 17 Conformitate CE Declarații sau certificate de conformitate pentru echipamente și pentru amenajarea vehiculului, ori documente echivalente. Obligatoriu 18 Certificate de etalonare / verificare metrologică Trasabile la etaloane naționale sau internaționale, emise de producător sau de un laborator acreditat, valabile la data recepției. Se prezintă pentru seria concretă a echipamentului livrat (pct. 4.3). Obligatoriu 19 Omologare și înmatriculare Angajament privind obținerea documentelor de omologare individuală și de înmatriculare a autospecialei în Republica Moldova, prin grija și pe cheltuiala furnizorului (pct. 5.10). Obligatoriu 20 Declarația privind beneficiarii efectivi Conform formularului standard, semnată electronic. Obligatoriu 16. Garanția pentru ofertă – în cuantum de 1% din valoarea ofertei, fără taxa pe valoarea adăugată, valabilă pe perioada valabilității ofertei , în una din formele prevăzute de legislația în vigoare. Beneficiarul plății: Agenția de Mediu Denumirea Băncii: Ministeru
Стр. 3–4
ără taxa pe valoarea adăugată, valabilă pe perioada valabilității ofertei , în una din formele prevăzute de legislația în vigoare. Beneficiarul plății: Agenția de Mediu Denumirea Băncii: Ministerul Finanțelor-Trezoreria de Stat Codul fiscal: 1018601000102 Contul trezoreria: MD57TRPCAA518410A01484AA BIC: TREZMD2X Trezoreria regională: Trezoreria Regională Chișinău cu nota “Pentru setul documentelor de atribuire” sau “Pentru garanția pentru ofertă la procedura de achiziție publică nr. ____ din _______”. 17. Garanția de bună execuție- în cuantum de 5% din valoarea contractului atribuit, valabilă pe perioada valabilității contractului în una din formele prevăzute de legislația în vigoare. 18. Motivul recurgerii la procedura accelerată (în cazul licitației deschise, restrânse și a procedurii negociate) – nu se aplică. 19. Tehnici și instrumente specifice de atribuire (dacă este cazul specificați dacă se va utiliza acordul-cadru, sistemul dinamic de achiziție sau licitația electronică): licitație electronică, 3 runde, pasul minim conform SIA RSAP 20. Condiții speciale de care depinde îndeplinirea contractului (indicați după caz): nu se aplică 21. Ofertele se prezintă în valuta - MDL 22. Criteriul de evaluare aplicat pentru atribuirea contractului: prețul cel mai scăzut 23. Factorii de evaluare a ofertei celei mai avantajoase din punct de vedere economic, precum și ponderile lor: nu se aplică 24. Termenul limită de depunere/deschidere a ofertelor: conform SIA RSAP 25. Adresa la care trebuie transmise ofertele sau cererile de participare: Ofertele sau cererile de participare vor fi depuse electronic prin intermediul SIA RSAP 26. Termenul de valabilitate a ofertelor: 60 de zile din data deschiderii ofertelor 27. Locul deschiderii ofertelor: SIA RSAP Ofertele întârziate vor fi respinse. 28. Persoanele autorizate să asiste la deschiderea ofertelor: Ofertanții sau reprezentanții acestora au dreptul să participe la deschiderea ofertelor, cu excepția cazului când ofertele au fost depuse prin SIA RSAP. 29. Limba sau limbile în care trebuie redactate ofertele sau cererile de participare: română 30. Respectivul contract se referă la un proiect și/sau program finanțat din fonduri ale Uniunii Europene: Nu 31. Denumirea și adresa organismului competent de soluționare a contestațiilor: Agenția Națională pentru Soluționarea Contestațiilor Adresa: mun. Chișinău, bd. Ștefan cel Mare și Sfânt nr.124 (et.4), MD 2001; Tel/Fax/email:022-820 652, 022 820-651, [email protected] 32. Data (datele) și referința (referințele) publicărilor anterioare în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene privind contractul (contractele) la care se referă anunțul respectiv (dacă este cazul): publicat în jurnalul UE 33. În cazul achizițiilor periodice, calendarul estimat pentru publicarea anunțurilor viitoare : nu se aplică 34. Data publicării anunțului de intenție sau, după caz, precizarea că nu a fost publicat un astfel de anunț: conform SIA RS
Стр. 4
calendarul estimat pentru publicarea anunțurilor viitoare : nu
se aplică
34. Data publicării anunțului de intenție sau, după caz, precizarea că nu a fost publicat un astfel
de anunț: conform SIA RSAP
35. Data transmiterii spre publicare a anunțului de participare: conform SIA RSAP
36. În cadrul procedurii de achiziție publică se va utiliza/accepta:
Denumirea instrumentului electronic Se va utiliza/accepta sau nu
Depunerea electronică a ofertelor sau a cererilor de participare Se acceptă
Sistemul de comenzi electronice Nu se acceptă
Facturarea electronică Se acceptă
Plățile electronice Se acceptă
37. Contractul intră sub incidența Acordului privind achizițiile guvernamentale al Organizației
Mondiale a Comerțului (numai în cazul anunțurilor transmise spre publicare în Jurnalul
Oficial al Uniunii Europene): nu
Conducătorul grupului de lucru:
Nicu BELITEI ___________________________
Предпросмотр носит справочный характер. Юридически значим только официальный оригинал в источнике.