2а)anunt_de_participare (сент.-окт.semnat.pdf
Pag. 1
Anexa nr.1
la Regulamentul cu privire la achizițiile
publice de valoare mică nr._870_
din “__14__” __12__ 2022__
ANUNȚ DE PARTICIPARE INCLUSIV PENTRU PROCEDURILE DE
PRESELECȚIE/PROCEDURILE NEGOCIATE
privind achiziționarea __produselor alimentare septembrie-octombrie 2026
(se indică obiectul achiziției)
prin procedura de achiziție__Contract de valoare mică
(tipul procedurii de achiziție)
*Procedura a fost inclusă în planul de achiziții publice a autorității contractante (Da/Nu): _DA_
Link-ul către planul de achiziții publice publicat:________________________________________
1. Denumireaautoritățiicontractante: ______Gimnaziul Cairaclia__________________________
2. IDNO:_1013620012886___________________________________________________________
3. Adresa: r-nul Taraclia, sat. Cairaclia,str. Lenina, 46,___________________________________
4. Număruldetelefon/fax: 068214471,_________________________________________________
5. Adresa de e-mail și pagina web oficială ale autorității contractante:__________________________
6. Adresa de e-mail sau pagina web oficială de la care se va putea ob ține accesul la documentația de
atribuire: documentația de atribuire este anexată în cadrul procedurii în SIA RSAP
7. Tipul autorită ții contractante și obiectul principal de activitate (dac ă este cazul, men țiunea c ă
autoritatea contractantă este o autoritate centrală de achiziție sau că achiziția implică o altă formă de
achiziție comună): Instituția de învățămînt_____________________________________
8. Cumpărătorul invită operatorii economici interesați, care îi pot satisface necesitățile, să participe la
procedura de achiziție privind livrarea/prestarea următoarelor bunuri/servicii:
Nr. d/o Cod CPV
Denumirea
bunurilor/serviciilo
r/lucrărilor
solicitate
Unitate
a de
măsură
Cantit
atea
Specificarea tehnică
deplină solicitată,
Standarde de referință
Valoarea
estimată
(se va
indica
pentru
fiecare lot
în parte)
Lotul 1(различные
продукты)
1.1 15112130-6 Piept de pui kg 60
Carne refrigerate de la piept de
găini broiler cu fierbererapidă
(fără os și piele)Ambalat de
producătorînnavete (tave) 1 kg
HGRM 773 din 03.10.2013
1.2 15113000-3 Carne de porc kg 20
Pulpă de porc proaspătă,
refrigerată, (dezosată) starea de
îngrășare-slabă. Fără tendoane și
cartilaje. Ambalat de producător
în caserole cu atmosferă
controlată 5,0 kg
GOST 25779-55
1.3 03311000-2 Piept de «HEK» kg 70
Congelată, fără cap și maruntaie.
HG nr. 520 din
22.06.2010Ambalat de producător
cite 1 kg
Pag. 1–3
ucător în caserole cu atmosferă controlată 5,0 kg GOST 25779-55 1.3 03311000-2 Piept de «HEK» kg 70 Congelată, fără cap și maruntaie. HG nr. 520 din 22.06.2010Ambalat de producător cite 1 kg 1.4 15613380-5 Arpacaș de orz(перловая) kg 18 Ambalate industrial înpachete a câte 1 kg, descriereaprodusuluiimprimatăpe ambalaj. Termenul de păstrare a produsuluisă fie valabilcelpuțin 6 lunidupă data livrării. 1.5 15613380-5 Fulgi de ovăz (9 cereale) cut 25 Ambalate industrial înpachete a câte 0.5 kg, descriereaprodusuluiimprimatăpe ambalaj. Termenul de păstrare a produsuluisă fie valabilcelpuțin 6 lunidupă data livrării. 1.6 03211100-4 Crupă de grîu mărunțit (arnautca) kg 15 Ambalate industrial înpachete a câte 1 kg, descriereaprodusuluiimprimatăpe ambalaj. HG nr.202 din 11.03.2009. Termenul de păstrare a produsuluisă fie valabilcelpuțin 6 lunidupă data livrării. 1.7 15870000-7 Crupă de hrișca(гречневая) kg 18 Ambalate industrial înpachete a câte 1 kg, descriereaprodusuluiimprimatăpe ambalaj GOST 5550-74 Termenul de păstrare a produsuluisă fie valabilcelpuțin 6 lunidupă data livrării. 1.8 15614000-5 Orez rotund kg 33 Ambalate industrial înpachete a câte 1 kg, descriereaprodusuluiimprimatăpe ambalaj GOST 6292-93 Termenul de păstrare a produsuluisă fie valabilcelpuțin 6 lunidupă data livrării. 1.9 15625000-5 Griș (манная) kg 10 Ambalate industrial înpachete a câte 1 kg, descriereaprodusuluiimprimatpea mbalaj HG RM 68 din 29.01.2009 Termenul de păstrare a produsuluisă fie valabilcelpuțin 6 lunidupă data livrării. 1.10 03211200-5 Crupă de porumb kg 13 Ambalate industrial înpachete a câte 1 kg, descriereaprodusuluiimprimatpea mbalaj HG RM202 din 11.03.2009 Termenul de păstrare a produsuluisă fie valabilcelpuțin 6 lunidupă data livrării. 1.11 03221210-1 Fasole kg 28 Ambalate industrial înpachete a câte 1 kg, descriereaprodusuluiimprimatpea mbalaj Termenul de păstrare a produsuluisă fie valabilcelpuțin 6 lunidupă data livrării. 1.12 15821200-1 Biscuiți «Maria» kg 13 Ambalate industrial în cutii căte 1 kg, descrierea produsului imprimată pe ambalaj. Produsul nu trebue să conțină grăsimi hidroginate. Fara ulei de palmier Standard SM DSTU 3781-98 Ordin MS nr. 638 din 12.08.2016. Termenul de păstrare a produsului să fie valabil cel puțin 3 luni după data livrării. 1.13 15821200-1 Biscuiți (Alisa) kg 13 Ambalate industrial încutiicăte 1kg, descriereaprodusuluiimprimatăpe ambalaj. Produsul nu trebuesăconținăgrăsimihidroginat e.Continutul de zahar nu maimult de 15%. Standard SM DSTU 3781-98 Ordin MS nr. 638 din 12.08.2016. Termenul de păstrare a produsuluisă fie valabilcelpuțin 3 lunidupă data livrării. 1.14 15821200-1 crutoane cu stafide(сухари с изюмом) kg 20 Ambalate industrial încutiicăte 1kg, descriereaprodusuluiimprimatăpe ambalaj. Produsul nu trebuesăconținăgrăsimihidroginat e.Continutul de zahar nu maimult de 15%. Standard SM DST
Pag. 3–4
мом) kg 20 Ambalate industrial încutiicăte 1kg, descriereaprodusuluiimprimatăpe ambalaj. Produsul nu trebuesăconținăgrăsimihidroginat e.Continutul de zahar nu maimult de 15%. Standard SM DSTU 3781-98 Ordin MS nr. 638 din 12.08.2016. Termenul de păstrare a produsuluisă fie valabilcelpuțin 3 lunidupă data livrării. 1.15 15411100-3 Ulei din floaresoarelui (не рафинированное) lit 25 Butelie din material polimeric 5 L HG RM 434 din 27.05.2010 Termenul de păstrare a produsului să fie valabil cel puțin (6) șase luni după data livrării. 1.16 15612100-2 Făină de grîu kg 1 Făină de grîu cal. superioară (pentrupanificaţie) ambalat industrial însaci 1 kg HG RM 68 din 29.01.2009, GOST 26574-85 Termenul de păstrare a produsuluisă fie valabilcelpuțin 6 lunidupă data livrării. 1.17 15863200-7 Un amestec de plante și fructe (смесь расстений и плодов(0.1 kg) cut 32 descrierea produsului imprimat pe ambalaj. HG RM 206 din 11.03.2009 Termenul de păstrare a produsului să fie valabil cel păuțin (6) șase luni după data livrării. 1.18 15831000-2 Zahar-tos kg 30 Ambalat industrial înpachete a câte 1kg, descriereaprodusuluiimprimatăpe ambalaj. HG RM 774 din 03.07.2007 Termenul de păstrare a produsuluisă fie valabilcelpuțin (6) șaselunidupă data livrării. 1.19 15872400-5 Sare iodată kg 8 Ambalat industrial înpachet 1.0 kg, descriereaprodusuluiimprimatăpe ambalaj. GOST 13830-97 Termenul de păstrare a produsuluisă fie valabilcelpuțin (6) șaselunidupă data livrării. 1.20 15893100-5 Soda de masă ambalaj 2 Ambalat industrial înpachet a câte0,500gr, descriereaprodusuluiimprimatăpe ambalaj. Termenul de păstrare a produsuluisă fie valabilcelpu țin (6) șaselunidupă data livrării 1.21 15850000-1 Paste făinoase în sortiment kg 35 Calitatesuperioarăsau de calitate I gr.A extra, din făinădegrîu tare (dur), ambalate industrial de la producătorînpachete a cîte 1 kg., GOST 875-92, HG RM 775 din 03.07.2007 1.22 15612500-6 Lavaș (Colos) buc 50 Ambalate industrial înpachete a câte 1-2 buc, descriereaprodusuluiimprimatăpe ambalaj. 1.23 15612500-6 Foietaf de drojdie buc 35 Ambalate industrial înpachete a câte 1-2 buc, descriereaprodusuluiimprimatăpe ambalaj. 1.24 03142500-3 Ouă de găină buc 1500 De masă, calitatea I, cutie de carton a cîte 30 buc./ouă. HG nr. 1208 din 27.10.2008 1.25 03222115-2 Stafide uscate(0.2kg) (изюм) buc 25 Ambalate industrial de la producătorînpachete de 0,200kg, descriereaprodusuluiimprimatăpe ambalaj. HG Nr. 1523 din 29.12.2007 Termenul de păstrare a produsuluisă fie valabilcelpuțin (6) șaselunidupă data livrării. 1.26 15332410-1 Fructe uscate tehnologic (в ассортименте) kg 8 Ambalat în saci de hîrtie a cîte 1-5 kg. HG nr.1523 din 29.10.2007 1.27 15332410-1 Prune uscate kg 8 Ambalate industrial de la producătorînpachete de 1 kg, descriereaprodusuluiimprimatăpe ambalaj. Termenul de păstrare a produsuluisă fie valabilcelpuțin (6) șaselunidupă
Pag. 4–6
2410-1 Prune uscate kg 8 Ambalate industrial de la producătorînpachete de 1 kg, descriereaprodusuluiimprimatăpe ambalaj. Termenul de păstrare a produsuluisă fie valabilcelpuțin (6) șaselunidupă data livrării. 1.28 03221240-0 Pastă de tomate(780 gr.) buc 15 25 % substanţe uscate, ambalaj în borcan 0,780kg. SM 247:2004 Nu se admite produs de tomate Termenul de păstrare a produsului să fie valabil cel puțin (6) șase luni după data livrării. 1.29 03221240-0 caise uscate(курага) kg 5 Ambalate industrial de la producătorînpachete de 1 kg, descriereaprodusuluiimprimatăpe ambalaj. Termenul de păstrare a produsuluisă fie valabilcelpuțin (6) șaselunidupă data livrării. 1.30 03221240-0 roșii în suc propriu buc 50 În borcan 0,720 kg GOST 7009-88 Termenul de păstrare a produsuluisă fie valabilcelpuțin (6) șaselunidupă data livrării 1.31 15331470-2 Mazare conservată buc 88 Mazăre verde conservată cat. Superioară (boabele cu epiderma subțire). Borcane de sticlă 0.720 L Termenul de păstrare a produsului să fie valabil cel puțin (6) șase luni după data livrării.GOST 15842-90 1.32 15331470-2 Porumb conservată buc 45 Porumb dulce conservat cat. Superioară (boabele cu epiderma subțire). Borcane 0,420 gr Termenul de păstrare a produsului să fie valabil cel puțin (6) șase luni după data livrării. GOST 15877-70 1.33 03221113-1 semințe de susan (семена кунжута) kg 3 In stare proaspătă, fără deteriorări, contaminări de mucegai, putregai, insecte și viermi; 1.34 03221113-1 seminte de in(семена льна) kg 3 In stare proaspătă, fără deteriorări, contaminări de mucegai, putregai, insecte și viermi; 1.35 03221113-1 seminte de floarea soarelui neprajite kg 3 In stare proaspătă, fără deteriorări, contaminări de mucegai, putregai, insecte și viermi; 1.36 15112130-6 pulpă refrigerată, fără piele și fără os (бедро без кожи и кости охлажденное) kg 60 Carne refrigerate de la piept de găini broiler cu fierbererapidă (fără os și piele)Ambalat de producătorînnavete (tave) 1 kg HGRM 773 din 03.10.2013 1.37 15800000-6 Foi de dafin (лавровый лист) pachete 2 Ambalat industrial înpachet a câte 8-15gr, descriereaprodusuluiimprimatăpe ambalaj. GOST 17594-81 Termenul de păstrare a produsuluisă fie valabilcelpuțin (6) șaselunidupă data livrării. 1.38 15870000-7 linte (чечевица) kg 15 Ambalate industrial înpachete a câte 1 kg, descriereaprodusuluiimprimatăpe ambalaj GOST 5550-74 Termenul de păstrare a produsuluisă fie valabilcelpuțin 6 lunidupă data livrării. TOTAL pe LOTUL 1 36893.47 Lotul 2(молочные продукты) 2.1 15511100-4 Lapte 2,5% gras lit 330 Pasteurizat. Grăsimea minim 2,5%, ambalat în pachete a cîte 1 litru. Reglementarea tehnică „Lapte şi produse lactate” HG nr.611 din 05.07.2010, GOST 13277-79 2.2 15512100-1 Smîntînă 15% gras buc 64 Ambalat în pachet de polietelen cîte 0,500 gr. HG nr.611 din 05.07.2010 2.3 15541000-2 Brînză de vaci 5%
Pag. 6–7
te” HG nr.611 din 05.07.2010, GOST 13277-79 2.2 15512100-1 Smîntînă 15% gras buc 64 Ambalat în pachet de polietelen cîte 0,500 gr. HG nr.611 din 05.07.2010 2.3 15541000-2 Brînză de vaci 5% grasime buc 320 Brînză de vaci cu grosimea 5 %, ambalat în pachete de polietelen cîte 0,5 gr. Reglementarea tehnică „Lapte şi produse lactate” HG nr.611 din 05.07.2010, PTMD 67- 00400053-058 2.4 15551310-1 Chifir 2,5% buc 660 Ambalat în pachete de polietelen cîte 0,5 litr 2.5 15551300-8 Iaurt 2,5% buc 520 Ambalat în pahare de polietelen cîte 0,150 gr. Analogic natural 2.6 15530000-2 Unt de vaci 82,5 %gras buc 250 Unt de vaci din smîntînă dulce, nesărat, grăsimea 82,5 %, ambalat în pachete de polietelen cîte 0,200 gr Reglementarea tehnică „Lapte şi produse lactate” HG nr.611 din 05.07.2010, GOST 37-91. 2.7 15543000-6 Caşcaval 45% kg 50 Caşcaval cu cheag tare, grasime 45% «Rosiischii». Pachetp/et 0.5kg-5 kg HG 158 din 07.03.2019 Nu se admite produs de cașcaval TOTAL pe LOTUL 2 22166,89 Lotul 3(овощи и фрукты) 3.1 03212100-1 Cartofi kg 175 Cartofi proaspeți alungiți cu greutatea nu mai puțin de 200-300 gr/buc, diametru mediu de 7-8 cm. În stare proaspătă, fără deteriorări, contaminări de mucegai, putregai, insecte și viermi; fără colți, produs autohton. Însaci de 25-30 kg. Standard HG nr. 929 din 31.12.2009, GOST 7176-85. 3.2 03221400-0 Varză alba proaspata kg 60 Varzăproaspătăcalitatesuperioară cu greutatea nu mai puțin de 1,5-2,0 kg, mărime medie. În stare proaspătă, fără deteriorări, contaminări de mucegai, putregai, insecte și viermi, Ambalat în saci de plasă de 15-20kg. Standard HG nr. 929 din 31.12.2009, GOST 1724-85. 3.3 03221400-0 Varză pichinca kg 10 Varzăproaspătăcalitatesuperioară cu greutatea nu mai puțin de 1,5-2,0 kg, mărime medie. În stare proaspătă, fără deteriorări, contaminări de mucegai, putregai, insecte și viermi, Ambalat în saci de plasă de 15-20kg. Standard HG nr. 929 din 31.12.2009, GOST 1724-85. 3.4 03221112-4 Morcov kg 55 Morcov calitate superioară, nu mai puțin de 150-200 gr/buc, de mărime medie. În stare proaspătă, fără deteriorări, contaminări de mucegai, putregai insecte și viermi, Ambalat în saci de 10-15kg. Standard HG nr. 929 din 31.12.2009,GOST 1721-85. 3.5 03221111-7 Sveclă roșie de masă kg 30 Sfeclă roșie de masă de calitate superioară, de mărime medie (300-500 gr/buc). În stare proaspătă, fără deteriorări, contaminări de mucegai, putregai, insecte și viermi, Ambalat în saci de 10-15kg. Standard HG nr. 929 din 31.12.2009, GOST 1722-85. 3.6 03221113-1 Ceapă uscată kg 55 In stare proaspătă, fărădeteriorări, contaminări de mucegai, putregai, insecte și viermi; ambalat în saci 10-15 kg, diamentru mediu de 5-6 cm, Standard HG nr. 929 din 31.12.2009, 3.7 03221270-9 Costraveț kg 50 In stare proaspătă, fără deteriorări, contaminări de mucegai, putregai, insecte și viermi; 3.8 03221240-0 Patlagele
Pag. 7–8
cm,
Standard HG nr. 929 din
31.12.2009,
3.7 03221270-9 Costraveț kg 50
In stare proaspătă, fără deteriorări,
contaminări de mucegai, putregai,
insecte și viermi;
3.8 03221240-0 Patlagele(Tomat) kg 50
In stare proaspătă, fără deteriorări,
contaminări de mucegai, putregai,
insecte și viermi;
3.9 03221240-0 Chiperi DOLMA kg 18
In stare proaspătă, fără deteriorări,
contaminări de mucegai, putregai,
insecte și viermi;
3.10 03222240-7 Mandarin kg 40
In stare proaspătă, fără deteriorări,
contaminări de mucegai, putregai,
insecte și viermi;
3.11 03222321-9 Mere GOLDEN kg 175
In stare proaspătă, fără deteriorări,
contaminări de mucegai, putregai,
insecte și viermi;
3.12 03222250-0 Limon kg 5
In stare proaspătă, fără deteriorări,
contaminări de mucegai, putregai,
insecte și viermi;
3.13
03221113-1
Ardei dulce kapya kg 10
In stare proaspătă, fără deteriorări,
contaminări de mucegai, putregai,
insecte și viermi;
3.14
03221270-9 Vinete
(баклажан)
kg
15
In stare proaspătă, fără deteriorări,
contaminări de mucegai, putregai,
insecte și viermi;
3.15
03221113-1
Banana kg 50
In stare proaspătă, fără deteriorări,
contaminări de mucegai, putregai,
insecte și viermi;
3.16
03221113-1 Pătrunjel
(петрушка) kg 1
In stare proaspătă, fără deteriorări,
contaminări de mucegai, putregai,
insecte și viermi;
3.18
03221270-9
dovleac(кабачок)
kg 10
In stare proaspata fara deteriorari
.contaminari de mucegai ,putregai
,insecte si viermi ,produs autohton
.Ambalat in saci de plasa de 5-10
kg diametru mediu de 5-6 cm
.Standart HG nr. 929 din
31.12.2009.
3.19 03222240-7 Portocale kg 40
In stare proaspătă, fără deteriorări,
contaminări de mucegai, putregai,
insecte și viermi;
3.20 03222321-9
Pere kg 25
In stare proaspătă, fără deteriorări,
contaminări de mucegai, putregai,
insecte și viermi;
3.21 03222321-9 Prune kg 20
In stare proaspătă, fără deteriorări,
contaminări de mucegai, putregai,
insecte și viermi;
TOTAL pe LOTUL 3 15584.07
Lotul 4(хлеб и
хлебобулочные
изделия)
4.1 15811100-7
Pâine din făină de
grâu, calitatea
superioară 550gr,
ambalată, feliată
ecitată
buc 310
Feliată și ambalată în pachete de
polietelen 0,600 kg SM 173:1997,
HG 775 din 03.07.2007, HG nr.
520 din 22.06.2010
4.2
15811200-8
Chifle de cozonac cu
vișină 0.06 kg
buc 260
Chifle de cozonac cu vișină din
făină de grâu, calitatea
superioară 60 gr, ambalată,
ecitată Grafic: livrare
comform comenzilor.
TOTAL pe LOTUL4 3780
Valoarea estimativă totală 78424,43
9. În cazul în care contractul este împărțit pe loturi un operator economic poate depune oferta (se va
selecta):
1. Pentru un singur lot;
2. Pentrumaimulteloturi;
3. Pentrutoateloturile;
Pag. 8–9
78424,43 9. În cazul în care contractul este împărțit pe loturi un operator economic poate depune oferta (se va selecta): 1. Pentru un singur lot; 2. Pentrumaimulteloturi; 3. Pentrutoateloturile; 4. Alte limitări privind numărul de loturi care pot fi atribuite aceluiași ofertant_______Nu______ 10. Termenii și condițiile de livrare/prestare solicitați:01.09.2026-31.10.2026 la solicitarea autorității contractante, conform specificații tehnice din anunț, pe adresa: r-nul Taraclia, sat. Cairaclia, str. Lenin, 46 11. Termenul de valabilitate a contractului:31.12.2026________________________________________ 12. Scurta descriere a criteriilor privind eligibilitatea operatorilor economici care pot determina eliminarea acestora și a criteriilor de selecție/de preselecție; nivelul minim (nivelurile minime) al (ale) cerințelor eventual impuse; se menționează informațiile solicitate (DUAE, documentație): Nr. d/o Criteriile de calificare și de selecție (Descriereacriteriului/cerinței) Mod de demonstrare a îndeplinirii criteriului/cerinței: Nivelul minim/ Obligativitatea 1. Cerere de participare Completat în conformitate cu anexa nr. 7 din DS nr 115 din 15.09.2021- confirmat prin semnătură electronică; Obligatoriu 2. Declarația de Eligibilitate Completat în conformitate cu anexa nr. 2 din Regulamentul cu privire la achizitiile publice de valoare mica, confirmat prin semnătură electronică; Obligatoriu 3. Declarație privind valabilitatea ofertei Completat în conformitate cu anexa nr. 8din DS nr 115 din 15.09.2021, Termenul de valabilitate - 30 zile din ziua deschiderii ofertelor - confirmat prin semnătură electronică; Obligatoriu 4. Specificatii tehnice Completată în conformitate cu anexa nr.22din DS nr 115 din 15.09.2021– confirmat cu semnatura electronică Obligatoriu 5. Specificatii de pret Completată în conformitate cu anexa nr.23din DS nr 115 din 15.09.2021– confirmat cu semnatura electronică Obligatoriu 6. Certificat de atribuire al contului bancar eliberat de banca deținătoare de cont- copie confirmata cu semnatura electronică Participantului. Obligatoriu 7. Dovada inregistrarii persoanei juridice Certificat / decizie de inregistrare a intreprinderii / extras din Registru de Stat al persoanei juridice –copie confirmata cu semnatura electronică. Obligatoriu 13. Tehnici și instrumente specifice de atribuire (dacă este cazul specifica ți dacă se va utiliza acordul - cadru, sistemul dinamic de achiziție sau licitația electronică):licitația electronică, în 3 runde, pasul minim1% 14. Condiții speciale de care depinde îndeplinirea contractului (ind icații după caz) Marfa se livrează la solicitarea autorității contractante, conform specificații tehnice din anunț 15. Ofertele se prezintă în valută__RM___________________________________________________ 16. Criteriul de evaluare aplicat pentru atribuirea contrac tului: cel mai mic pre ț f ără TVA și corespunderea specificației tehnice s
Pag. 9–10
valută__RM___________________________________________________ 16. Criteriul de evaluare aplicat pentru atribuirea contrac tului: cel mai mic pre ț f ără TVA și corespunderea specificației tehnice solicitate. 17. Termenul limită de depunere/deschidere a ofertelor:conform SIA RSAP Mtender (achiziții.md) 18. Adresa la care trebuie transmise ofertele sau cererile de participare: Ofertele sau cererile de participare vor fi depuse electronic prin intermediul SIA RSAP 19. Termenul de valabilitate a ofertelor: 30 zile din data deschiderii ofertelor. 20. Loculdeschideriiofertelor: SIA RSAP.Ofertele întârziate vor fi respinse. (SIA RSAP sau adresa deschiderii) 21. Limba sau limbile în care trebuie redactate ofertele sau cererile de participare: romînă 22. Alteinformațiirelevante: nu sunt. Conducătorul grupului de lucru: ______________________________ Galina TOPALOVA.
Previzualizarea are caracter informativ. Doar originalul oficial din sursă are valoare juridică.