anunt de participare.signed.pdf
Pag. 1–2
1 ANUNȚ DE PARTICIPARE privind achiziționarea „Extinderea serviciilor publice de educație timpurie prin crearea și dotarea unei grupe de creșă în orașul Dondușeni, raionul Dondușeni” (repetat) (se indică obiectul achiziției) prin procedura de achiziție COP (tipul procedurii de achiziție) *Procedura a fost inclusă în planul de achiziții publice a autorității contractante (Da/Nu):Da Link-ul către planul de achiziții publice publicat: https://primariadonduseni.md/wp- content/uploads/2026/02/Planul-anual-al-achizitiilor-publice-pe-anul-2026-1.pdf 1. Denumirea autorității contractante: Primăria orașului Dondușeni 2. IDNO: 1007601006793 3. Adresa: or.Dondușeni, str.Independenței, 49 4. Numărul de telefon/fax: (0251)-2-22-03, (0251)-2-20-45 5. Adresa de e-mail și de internet a autorității contractante: [email protected] 6. Adresa de e-mail sau de internet de la care se va putea obține accesul la documentația de atribuire: documentația de atribuire este anexată în cadrul procedurii în SIA RSAP 7. Tipul autorității contractante și obiectul principal de activitate (dacă este cazul, mențiunea că autoritatea contractantă este o autoritate centrală de achiziție sau că achiziția implică o altă formă de achiziție comună): ____________________________________________________________________________ 8. Cumpărătorul invită operatorii economici interesați, care îi pot satisface necesitățile, să participe la procedura de achiziție privind livrarea/prestarea/executarea următoarelor bunuri /servicii/lucrări: Nr. d/o Cod CPV Denumirea bunurilor/serviciilor/lucr ărilor solicitate Unitatea de măsură Cantitatea Specificarea tehnică deplină solicitată, Standarde de referință Valoarea estimată (se va indica pentru fiecare lot în parte) fără TVA, MDL Lotul 1 1 45200000-9 „Extinderea serviciilor publice de educație timpurie prin crearea și dotarea unei grupe de creșă în orașul Dondușeni, raionul Dondușeni” (repetat) Unitati 1 Conform caietului de sarcini 1 192 520 MDL Valoarea estimativă totală (fărăTVA) 1 192 520 2 9. În cazul procedurilor de preselecție se indică numărul minim al candidaţilor şi, dacă este cazul, numărul maxim al acestora.- Nu este cazul. 10. În cazul în care contractul este împărțit pe loturi un operator economic poate depune oferta (se va selecta): 1) Pentru un singur lot; 2) Pentru mai multe loturi; 3) Pentru toate loturile; 4) Alte limitări privind numărul de loturi care pot fi atribuite aceluiași ofertant. 11. Admiterea sau interzicerea ofertelor alternative: nu se aplică (indicați se admite sau nu se admite) 12. Termenii și condițiile de livrare/prestare/executare solicitați: 31.12.2027 13. Termenul de valabilitate a contractului:pînă la 31.12.2027 14. Contract de achiziție rezervat atelierelor protejate sau că acesta poate fi executat num
Pag. 2–3
/prestare/executare solicitați: 31.12.2027
13. Termenul de valabilitate a contractului:pînă la 31.12.2027
14. Contract de achiziție rezervat atelierelor protejate sau că acesta poate fi executat numai în
cadrul unor programe de angajare protejată (după caz): nu se aplică
(indicați da sau nu)
15. Prestarea serviciului este rezervată unei anumite profesii în temeiul unor acte cu putere de
lege sau al unor acte administrative (după caz): nu se aplică
(se menționează respectivele acte cu putere de lege și acte administrative)
16. Scurta descriere a criteriilor privind eligibilitatea operatorilor economici care pot determina
eliminarea acestora și a criteriilor de selecție; nivelul minim (nivelurile minime) al (ale)
cerințelor eventual impuse; se menționează informațiile solicitate (DUAE, documentație):
Nr.
d/o
Denumirea documentului/cerinţei
Cerinţe suplimentare faţă de
document
Obligati vitatea
1. Propunerea Tehnică
1.Grafic de executare a lucrărilor
(Anexa nr.10 la
Documentația Standard pentru
realizarea achizițiilor publice de
lucrări aprobată prin Ordinul
ministrului finanțelor nr.69 din
07.05.2021);
2.Documentația de deviz
(formularele nr.3, nr.5 și nr.7
corespunzător CPL.01.01 – 2012
sau alte metode elaborate și
aprobate prin acte normative de
către Ministerul
Economiei și Infrastructurii),
conform Formularului de deviz
nr.1, din Anexa nr.23, lista cu
cantitățile de lucrări.
Propunerea tehnică scrisă și semnată
electronic, se va prezenta în
conformitate cu cerințele expuse în
Documentația de atribuire, utilizînd
SIA RSAP.
OBLIGATORIU
2. Propunerea Financiară
Ofertantul elaborează propunerea
financiară, astfel încât aceasta să
furnizeze toate informaţiile
solicitate cu privire la preţuri,
tarife, precum şi la alte condiţii
Propunerea Financiară scrisă și
semnată electronic, se va prezenta în
conformitate cu cerințele expuse în
Documentația de atribuire, utilizînd
SIA RSAP.
OBLIGATORIU
3
financiare şi comerciale legate de
obiectul contractului de achiziție
publică de lucrări.
3. DUAE
Conform modelului aprobat de
către Ministerul Finanțelor
DUAE scrisă și semnată electronic,
se va prezenta în conformitate cu
cerințele expuse în Documentația de
atribuire, utilizînd SIA RSAP.
OBLIGATORIU
4.
Garanția pentru ofertă – 1% din
valoarea estimată.
Ordinul de Plată semnat electronic,
se va prezenta în conformitate cu
cerințele expuse în Documentația de
atribuire, utilizînd SIA RSAP.
OBLIGATORIU
5. Cerere de participare Anexa nr.7 la Documentația
standard.
OBLIGATORIU
6. DECLARAŢIE
privind valabilitatea ofertei Anexa nr.8 la Documentația
standard.
OBLIGATORIU
7. Declarație privind experiența
similară.1
Ofertantul (operator economic sau
membrii asocierii împreună)
trebuie să demonstreze că a
finalizat în ultimii 5 ani.
Pag. 3–4
ația standard. OBLIGATORIU 7. Declarație privind experiența similară.1 Ofertantul (operator economic sau membrii asocierii împreună) trebuie să demonstreze că a finalizat în ultimii 5 ani.2 (calculați până la data limită de depunere a ofertelor). Executarea în ultimii 5 ani a cel puţin a unui contract cu o valoare nu mai mică de 75% din valoarea viitorului contract, confirmat prin prezentarea contractului de antrepriză sau subantrepriză, precum şi prin procesul-verbal de recepţie la terminarea lucrărilor/procesul-verbal de recepţie finală la expirarea perioadei de garanţie, însoţit de certificări de bună execuţie pentru cele mai importante lucrări din partea Beneficiarului (informațiile date se vor include în anexele nr. 12 și nr. 13) sau b) valoarea cumulată a tuturor contractelor executate în ultimul an de activitate să fie egală sau mai mare decât valoarea viitorului contract, procesele-verbale de recepţie la terminarea lucrărilor/ procesele-verbale de recepţie finală la expirarea perioadei de garanţie, însoţite de certificări de bună execuţie pentru cele mai importante lucrări din partea Beneficiarului (informațiile date se vor include în anexele nr. 12 și nr.13).Se prezintă OBLIGATORIU 1 Prin lucrări similare se va subînțelege executarea lucrărilor similare procedurii publicate. 2 Perioada de timp se raportează la termenul limită de depunere a ofertelor. Se vor lua în considerare numai lucrările realizate în aceasta perioadă și pentru care se poate prezenta dovada acceptării/aprobării de către achizitor/investitor. 4 varianta scanată de pe original, confirmată prin semnătura electronică Anexa nr.12 Declarație privind experienţa similară şi/sau Anexa nr.13 Declarație privind lista principalelor lucrări executate în ultimul an de activitate. 8. Declarație privind dotările specifice, utilajul şi echipamentul necesar pentru îndeplinirea corespunzătoare a contractului. Anexa nr.14 la Documentația standard. OBLIGATORIU 9. Declarație privind personalul de specialitate propus pentru implementarea contractului Anexa nr.15 la Documentația standard. OBLIGATORIU 10. Lista subcontractanților şi partea/părțile din contract care sunt îndeplinite de aceştia3 Anexa nr.16 la Documentația standard. OBLIGATORIU 11. Informații privind asocierea4 Anexa nr.17 la Documentația standard. OBLIGATORIU 12. Angajament terț susținător financiar Anexa nr.18 la Documentația standard. OBLIGATORIU 13. Angajament privind susținerea tehnică și profesională a ofertantului/grupului de operatori economici Anexa nr.19 la Documentația standard. 14. Declarație terț susținător tehnic Anexa nr.20 la Documentația standard. OBLIGATORIU 15. Declarație terț susținător profesional Anexa nr.21 la Documentația standard OBLIGATORIU 16. Garanția de bună execuție - 5% din valoarea de deviz a contractului de achiziții publice. Garanţie de buna
Pag. 4–5
terț susținător profesional Anexa nr.21 la Documentația standard OBLIGATORIU 16. Garanția de bună execuție - 5% din valoarea de deviz a contractului de achiziții publice. Garanţie de buna execuţie (emisă de o bancă comercială) Obligatoriu la semnarea contractului 17. Dovada înregistrării persoanei juridice, in conformitate cu prevederile legale din țara în care ofertantul este stabilit Certificat/decizie de înregistrare a întreprinderii/extras din Registrul de Stat al persoanelor juridice. Copie scanată de pe original. OBLIGATORIU 3 Resursele materiale si umane ale subantreprenorilor declarați se vor lua în considerare pentru partea lor de implicare în contract ce urmează sa fie îndeplinit, daca sunt prezentate documente relevante în acest sens de către ofertantul care invocă susținerea din partea subantreprenorilor conform anexelor nr. 18-21 al ORDIN Nr. 69 din 07-05-2021 cu privire la aprobarea Documentației standard pentru realizarea achizițiilor publice de lucrări. 5 18. Declarație privind confirmarea identității beneficiarilor efectivi şi neîncadrarea acestora în situația condamnării pentru participarea la activități ale unei organizații sau grupări criminale, pentru corupție, fraudă şi/sau spălare de bani Se îndeplinește şi se prezintă în original semnat şi ștampilat de către operatorul economic declarat câștigător la semnarea contractului. OBLIGATORIU 19. Cazier Judiciar pe numele persoanei juridice (valabil în termen). Copie scanată de pe original. OBLIGATORIU 20. Certificat privind lipsa sau existența restanțelor față de bugetul public național eliberat de SFS, valabil la ziua petrecerii concursului. Copie scanată de pe original. OBLIGATORIU 21. Certificatul de atestare tehnico- profesională a dirigintelui de șantier Copie scanată de pe original. OBLIGATORIU 22. Perioada de garanție a lucrărilor 5 ani de la data recepției la terminarea lucrărilor, conform Codului Urbanismului și Construcțiilor al Republicii Moldova. OBLIGATORIU 23. Raportul Financiar pentru anul 2025. Copii scanate de pe original. OBLIGATORIU 24. Cifra medie anuală de afaceri, pentru anii 2023; 2024; 2025. min. 1 mln lei. OBLIGATORIU 25. Disponibilitatea de bani lichizi sau capital circular, sau de resurse creditare în sumă de minim, (disponibile pe perioada de valabilitate a ofertei). min. 1 mln lei. OBLIGATORIU 26. Lichiditatea generală potrivit raportului financiar pentru anul 2025. min. 100%. OBLIGATORIU 17.Garanția pentru ofertă, după caz 1% din valoarea estimată. 18. Termenul de garanție a lucrărilor sau serviciilor de proiectare și de lucrări_- 5 ani, conform Codul urbanismului și construcțiilor al Republicii Moldova. 19. Garanția de bună execuție a contractului, după caz-5% din valoarea de deviz a contractului de achiziții publice, la semnarea contractului. 20.Motivul recurgerii la procedura accelerată (în cazul licitației
Pag. 5–6
de bună execuție a contractului, după caz-5% din valoarea de deviz a contractului
de achiziții publice, la semnarea contractului.
20.Motivul recurgerii la procedura accelerată (în cazul licitației deschise, restrînse și al
procedurii negociate), după caz nu se aplică
21. Tehnici și instrumente specifice de atribuire (dacă este cazul specificați dacă se va utiliza
acordul-cadru, sistemul dinamic de achiziție sau licitația electronică): nu se aplică
22. Condiții speciale de care depinde îndeplinirea contractului ( indicați după caz): termenul de
garantie a lucrarilor – 5 ani
6
23.Ofertele se prezintă în valută-LEI MD.
24 Criteriul de evaluare aplicat pentru adjudecarea contractului: pretul cel mai scazut
25. Factorii de evaluare a ofertei celei mai avantajoase din punct de vedere economic, precum
și ponderile lor:
Nr.
d/o
Denumirea factorului de evaluare Ponderea%
Nu se aplică
26. Termenul limită de depunere/deschidere a ofertelor:
- până la: [ora exactă] conform SIA RSAP
- pe: [data] conform SIA RSAP
27. Adresa la care trebuie transmise ofertele sau cererile de participare:
Ofertele sau cererile de participare vor fi depuse electronic prin intermediul SIA RSAP
28. Termenul de valabilitate a ofertelor: 60 de zile
29. Locul deschiderii ofertelor: Informația o găsiți în SIA RSAP
(SIA RSAP sau adresa deschiderii) Ofertele
întîrziate vor fi respinse.
30. Persoanele autorizate să asiste la deschiderea ofertelor:
Ofertanții sau reprezentanții acestora au dreptul să participe la deschiderea ofertelor, cu
excepția cazului cînd ofertele au fost depuse prin SIA “RSAP”.
31. Limba sau limbile în care trebuie redactate ofertele sau cererile de participare: Limba de
stat
32. Respectivul contract se referă la un proiect și/sau program finanțat din fonduri ale Uniunii
Europene: nu se aplică
(se specifică denumirea proiectului și/sau programului)
33. Denumirea și adresa organismului competent de soluționare a contestațiilor:
Agenția Națională pentru Soluționarea Contestațiilor
Adresa: mun. Chișinău, bd. Ștefan cel Mare și Sfânt nr.124 (et.4), MD 2001;
Tel/Fax/email: 022-820 652, 022 820-651, [email protected]
34. Data (datele) și referința (referințele) publicărilor anterioare în Jurnalul Oficial al Uniunii
Europene privind contractul (contractele) la care se referă anunțul respective (dacă este
cazul):nu se aplică
35. În cazul achizițiilor periodice, calendarul estimat pentru publicarea anunțurilor viitoare nu
se aplică
36. Data publicării anunțului de intenție sau, după caz, precizarea că nu a fost publicat un astfel
de anunţ: nu se aplică
37. Data transmiterii spre publicare a anunțului de participare:conform SIA RSAP
38. În cadrul procedurii de achiziție publică se va utiliza/accepta:
Pag. 6–7
fost publicat un astfel de anunţ: nu se aplică 37. Data transmiterii spre publicare a anunțului de participare:conform SIA RSAP 38. În cadrul procedurii de achiziție publică se va utiliza/accepta: 7 Denumirea instrumentului electronic Se va utiliza/accepta sau nu depunerea electronică a ofertelor sau a cererilor de participare Se acceptă sistemul de comenzi electronice Nu se acceptă facturarea electronică Se acceptă plățile electronice Se acceptă 39. Contractul intră sub incidența Acordului privind achizițiile guvernamentale al Organizației Mondiale a Comerțului (numai în cazul anunțurilor transmise spre publicare în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene): nu se aplică (se specifică da sau nu) 40.Alte informații relevante: Ofertele anormal de scăzute (art.70 din Legea 131/2015) vor fi evaluate conform pct.132, sbpct.(3) din Regulamentul privind achiziții publice de lucrări, aprobat prin HG nr.638 din 26.08.2020. Conducătorul grupului de lucru: ZLOI Ion L.Ș.
Previzualizarea are caracter informativ. Doar originalul oficial din sursă are valoare juridică.