anunt de participare sem ii 2026.signed.pdf
Pag. 1–2
Anexa nr. 1
la Regulamentul cu privire la achizițiile
publice de valoare mică
ANUNŢ DE PARTICIPARE SIMPLIFICAT
PENTRU ACHIZIȚIA DE VALOARE MICĂ
Privind achiziţionarea Produse alimentare sem II 2026 IP.Gimnaziul Ciuciulea, r-nul Glo-
deni
(se indică obiectul achiziţiei)
prin achiziţie publică de valoare mică.
1. Denumirea autorităţii contractante IP.Gimnaziul Ciuciulea, r-nul Glodeni
2. IDNO 1014620005908
3. Adresa r.Glodeni sat.Ciuciulea
4. Numărul de telefon/fax :024979225
5. Adresa de e-mail şi pagina web oficială ale autorităţii contractante
6. Adresa de e-mail sau pagina web oficială de la care se va putea obţine accesul la docu-
mentaţia de atribuire: documentaţia de atribuire este anexată în cadrul procedurii în SIA RSAP.
7. Tipul autorităţii contractante şi obiectul principal de activitate (dacă este cazul, menţiunea că
autoritatea contractantă este o autoritate centrală de achiziţie sau că achiziţia im-
plică o altă formă de achiziţie comună) instituție publică de învățămînt
8. Cumpărătorul invită operatorii economici interesaţi, care îi pot satisface necesităţile, să parti-
cipe la procedura de achiziţie privind livrarea/prestarea următoarelor bunuri/servicii:
N
r.
cr
t.
Codul
CPV
Denumirea
bunurilor/ser-
viciilor
Uni-
tatea
de
mă-
sură
Can-
tita-
tea
Specificarea tehnică deplină so-
licitată, standardele de referinţă
Valoa-
rea es-
timată
(se va
indica
pentru
fiecare
lot în
parte)
Lotul 1 FARA
TVA
Lotul 1
(Carne)
63000,
0
15112000-6 File de pui kg 451 Carne de pasăre piept de găină
ambalat pînă la 1 kg, refriger-
ată, fără adaosuri şi marinadă.
Produs autohton
15113000-3 Carne de porc
fara grasime
kg 451 Carne de porc fara grasime, re-
frigerata, calitate superioară,
fără os, ambalata in caserole .
Produs autohton
Lotul 2
(bacanie)
62000,
0
15625000-5 Crupe de griș kg 20 Calitate superioară,
ambalate cite 1 kg, etichetate.
15625000-6 Crupe de mei kg 23 Calitate superioară,
ambalate cite 1 kg, etichetate.
15625000-6 Crupe de bulgur kg 31 Calitate superioară,
ambalate cite 1 kg, etichetate.
15625000-7 Crupe de
porumb
kg 32 Calitate superioară,
ambalate cite 1 kg, etichetate.
03211400-7 Crupe de orz kg 31 Calitate superioară,
ambalate cite 1 kg, etichetate.
03211300-6 Orez kg 187 Calitate superioară,
ambalate cite 1 kg, etichetate.
15613300-4 Fulg de ovăs kg 33 Calitate superioară,
ambalate cite 1 kg, etichetate
03211900-2 Hrișcă întreagă kg 35 Calitate superioară,
ambalate cite 1 kg, etichetate
03221000-6 Linte kg 33 Calitate superioară,
ambalate cite 1 kg, etichetate
03221000-6 Fasole kg 38 Calitate superioară,
ambalate cite 1 kg, etichetate
03221220-4 Mazăre uscată kg 38 Calitate superioară,
ambalate cite 1 kg, etichetate
15331462-3 Mazăre verde
conservata
borc 32 Standard d
Pag. 2–3
itate superioară, ambalate cite 1 kg, etichetate 03221220-4 Mazăre uscată kg 38 Calitate superioară, ambalate cite 1 kg, etichetate 15331462-3 Mazăre verde conservata borc 32 Standard de referința și cerințe GOST 719481 680 gr 15331462-4 porumb dulce conservat cut 60 Standard de referința și cerințe GOST 719481 425 gr BA25-4 03311210-7 Pește congelat ”HEC” kg 465 În stare eviscerenta fără cap, gheață GOST 20057- 96 03142500-3 Ouă de găină buc 3480 De masă dietice, cali- tatea I, categoria B, marcată, mășcate, cu coarja curate și de culoare albă. 15421000-5 Ulei de floarea soarelui nerafinat litri 32 nerafinat în sticle de 5 L PTMD 15831000-2 Zahăr kg 82 Din sfeclă de calitate standart în saci a cite 5 kg GOST 21-94 1580000-6 Amestec de plante kg 4 Ambalat în pachete, cîte 100 gr, etichetat 15863000-5 Cacao kg 6 Ambalate a cite 100 gr, etichetate 15872400-5 Sare iodată kg 11 În pachete de polietilen de 1 kg GOST 13830-97 15331134-5 Tomate in sos propriu borc 30 Calitate superioară în borcane de sticlă de 680gr 15331134-6 pasta de tomate borc 20 Calitate superioară în borcane de sticlă de 680gr 15850000-1 Paste făinoase kg 217 Calitate superioară, ambalate cite 1 kg, etichetate 15850000-2 covrigei kg 20 ambalat in pachete de 0,5-1 kg 15612000-1 Făină de grîu kg 62 Calitate superioară, ambalate cite 1 kg, etichetate 15800000-6 stafide kg 12 Calitate superioară, ambalate cite 0,200-0,500 kg, et- ichetate 15800000-7 prune uscate kg 51 Calitate superioară, ambalate cite 1-2 kg, etichetate 15800000-6 Semințe de in kg 8 Calitate superioară, ambalate cite 0,200 kg, et- ichetate 15800000-6 Semințe de susan kg 8 Calitate superioară, ambalate cite 0,200 kg, et- ichetate 15800000-7 Semințe de floarea soarelui kg 8 Calitate superioară, ambalate cite 0,500 kg, et- ichetate 15800000-8 migdale kg 8 Calitate superioară, ambalate cite 0,200 kg, et- ichetate 15800000-6 magiun borc 40 Calitate superioară, in borcane de sticla de 680gr 03221270-9 castraveti murați kg 5 Calitate superioară în borcane de sticlă de 3 litri Lot 3 Lactate 51000, 0 15321000-4 Lapte 2,5% pasterizat Litr 665 Grăsime 2,5%, pachet de po- lietilenă 1L, produs natural 100%, fără lapte praf, fără conservanți, cu termen de vala- bilitate max. 5 zile, GOST – 13277-79 Producător: RM 15551310- 10 Chefir 2,5% pach 352 Grăsime 2,5%, pachet de po- lietilenă 0,5L, produs natural 100%, fără lapte praf, fără conservanți, cu termen de vala- bilitate max. 5 zile, HG nr.611 din 05.07.2010, Producător: RM 15512100-1 Smîntînă pach et 82 Grăsime 15%, pachet de po- lietilenă 0,5L, produs natural 100%, din lapte natural, fără conservanți, cu termen de vala- bilitate max. 5 zile, HG nr.611 din 05.07.2010 Producător: RM 15530000-2 Unt de vacă făra grăsime vegetale kg 47 82.5% , fără grăsime vegetale, a
Pag. 3–5
al, fără conservanți, cu termen de vala- bilitate max. 5 zile, HG nr.611 din 05.07.2010 Producător: RM 15530000-2 Unt de vacă făra grăsime vegetale kg 47 82.5% , fără grăsime vegetale, ambalat cite 200 gr, GOST 37- 91 Culoare alb-gălbuie, fără gust rânced. Producător: RM 15541000-2 Brînză de vaci 9% kg 179 Brînză de vaci cu grosimea 9%, Ambalat cite 0,5-1 kg Produs natural 100%. Reglementarea tehnică „Lapte şi produse lac- tate” HG nr.611 din 05.07.2010, PTMD 67-00400053- 058Producător: RM 15551300-8 Iaurt 500g (capșună /piersic) pach 704 Grăsime 1.5 % Ambalat în pachet de polietilenă 0,5 litri, cu aroma de fructe din lapte natu- ral HG nr.611 din 05.07.2010 15800000-6 Cașcaval cu cheag tare 48%-50% kg 57 Ambalat industrial și etichetat în conformitate cu legislația în vigoare 0,100-0,300 kg cu grăsimea de 48- 50%. GOST 7616-85 Culoare gălbuie 15800000-6 Brînzică vanilie buc 1704 în sortiment; ambalaj: hârtie pergaminată; fracţia masică de grăsime: 0%/4%/7%/23%; masa: 100g Lot 4 Fructe si leg- ume 28000, 0 03212100-1 Cartofi kg 586 Cartofi proaspeți alungiți cu greutatea nu mai puțin de 200- 300gr/buc, diametru mediu de 7-8 cm. În stare proaspătă, fără deteriorări, contaminări de mucegai, putregai, insecte și viermi; fără colți, produs autoh- ton. În saci de 10-20 kg. Standard HG nr. 929 din 31.12.2009, GOST 7176-85. 03221400-0 Varză alba kg 94 Varză proaspătă calitate superi- oară cu greutatea nu mai puțin de 1,5-2,0 kg, mărime medie. În stare proaspătă, fără deteriorări, contaminări de mucegai, putregai, insecte și viermi, Ambalat în saci de plasă de 10-15kg. Standard HG nr. 929 din 31.12.2009, GOST 1724-85 03221112-4 Morcov kg 110 Morcov calitate superioară, nu mai puțin de 150-200 gr/buc, de mărime medie. În stare proaspătă,fără deteriorări, contaminări de mucegai, putre- gai insecte și viermi, Ambalat în sacide 5- 10kg. Standard HG nr. 929 din 31.12.2009,GOST 1721- 85. 03221111-7 Sveclă roșie de masă kg 50 Sfeclă roșie de masă de calitate superioară, de mărime medie (300-500 gr/buc). În stare proaspătă, fără deteriorări, con- taminări de mucegai, putregai,insecte și viermi, Am- balat în saci de 5-10kg. Stand- ard HG nr. 929 din 31.12.2009, GOST 1722-85. 03221113-1 Ceapă uscată kg 110 In stare proaspătă, fără deteri- orări, contaminări de mucegai, putregai, insecte și viermi; ambalat în saci 10-15 kg,diamentru mediu de 5-6 cm, Standard HG nr. 929 din 31.12.2009, 03221113-1 Ardei dulce proaspăt kg 60 In stare proaspătă, fără deteri- orări, contaminări de mucegai, putregai,insecte și viermi 03221270-9 Castraveți kg 80 In stare proaspătă, fără deteri- orări, contaminări de mucegai, putregai,insecte și viermi; 03221240-0 Rosii kg 105 In stare proaspătă, fără deteri- orări, contaminări de mucegai, putregai, insecte și viermi; 03222321-9 Măr kg 202 In stare proaspătă, fără deteri- orări, contaminări
Pag. 5–6
03221240-0 Rosii kg 105
In stare proaspătă, fără deteri-
orări, contaminări de mucegai,
putregai, insecte și viermi;
03222321-9 Măr kg 202
In stare proaspătă, fără deteri-
orări, contaminări de mucegai,
putregai, insecte și viermi;
03222250-0 Lămîi kg 30
In stare proaspătă, fără deteri-
orări, contaminări de mucegai,
putregai, insecte și viermi
03221113-1 Clemantine kg 75
In stare proaspătă, fără deteri-
orări, contaminări de mucegai,
putregai, insecte și viermi
03221113-1 Banana kg 95
In stare proaspătă, fără deteri-
orări, contaminări de mucegai,
putregai, insecte și viermi
03221420-6 Conopidă kg 15
In stare proaspătă, fără deteri-
orări, contaminări de mucegai,
putregai,insecte și viermi
03221400-0 Varză pechin kg 5
In stare proaspătă, fără deteri-
orări, contaminări de mucegai,
putregai,insecte și viermi
03221300-9 Pătrunjel Kg 7
In stare proaspătă, fără deteri-
orări, contaminări de mucegai,
putregai,insecte și viermi
03221300-9
Mărar Kg 7
In stare proaspătă, fără deteri-
orări, contaminări de mucegai,
putregai,insecte și viermi
03221300-9
vinata Kg 41
In stare proaspătă, fără deteri-
orări, contaminări de mucegai,
putregai,insecte și viermi
03221300-9
brocoli kkg 15
In stare proaspata,fara deterio-
rari,contaminari de
mucegai,putregai,insect si vermi
03221300-9
dovlecel k
kg 20
In stare proaspata,fara deterio-
rari,contaminari de
mucegai,putregai,insect si vermi
03221300-9
Kiwi k
kg 10
In stare proaspata,fara deterio-
rari,contaminari de
mucegai,putregai,insect si vermi
03221300-9
Struguri k
kg 40
In stare proaspata,fara deterio-
rari,contaminari de
mucegai,putregai,insect si vermi
03221300-9
Salata verde k
kg 20
In stare proaspata,fara deterio-
rari,contaminari de
mucegai,putregai,insect si vermi
03221300-9
spanac k
kg 12
In stare proaspata,fara deterio-
rari,contaminari de
mucegai,putregai,insect si vermi
032
21300-9 Prune k
kg
2
5
In stare proaspata,fara
deteriorari,contaminari de
mucegai,putregai,insect si vermi
03221300-9
Piersici k
kg 20
In stare proaspata,fara deterio-
rari,contaminari de
mucegai,putregai,insect si vermi
Lotul 5
(Panificație)
32000,
0
15811100-7 Pîine albă kg 2
49
Pîine baton de 350 gr.
din făină albă de grîu de calitate
superioară, ambalată și feliată,
fortificată cu acid folic și Fe, et-
ichetata
15811100-7 Pîine integrală kg 1
34
Pîine baton de 300 -500
gr. din făină integrală de calitate
superioară, ambalată și feliată,
etichetata
15811200-8 Chifle buc 8
52
Chifle de 50 gr. din făină
de grîu cu umplutură de
magiun, ambalată și etichetate
15811200-8 Placinte buc 1
704
placinte de150 gr din
faina de griu cu implutura de
brinza
Valoarea estimativă totală FARA TV A 236 000.00 lei
9. În cazul în care contractul este împărţit pe loturi, un operator economic poate depune oferta (se
va selecta):
pentru mai multe loturi;
10. Ter
Pag. 6–7
ivă totală FARA TV A 236 000.00 lei
9. În cazul în care contractul este împărţit pe loturi, un operator economic poate depune oferta (se
va selecta):
pentru mai multe loturi;
10. Termenele şi condiţiile de livrare/prestare solicitate: pînă la 31 decembrie 2026, primire a
marfii pana la ora 12:00 de doua (2) ori în săptămînă
11. Termenul de valabilitate a contractului 31 decembrie 2026
12. Scurtă descriere (indicați după caz) a criteriilor de calificare:
Nr.
crt.
Criteriile de calificare şi
de selecţie (descrierea criteriu-
lui/cerinţei)
Modul de demonstrare a în-
deplinirii criteriului/cerinţei
Nivelul
minim/ obliga-
tivitatea
1 DUAE Cu semnatura electronica a OE Oblig-
atoriu
2 Specificații tehnice Conform Anexei nr. 22 din
Documentația standard aprobată prin
Ordinul MF nr. 115 din 15.09.2021
Confirmat prin semnătura
electronică
Oblig-
atoriu
3 Specificații de preț Conform Anexei nr. 23 din
Documentația standard aprobată prin
Ordinul MF nr. 115 din 15.09.2021
Confirmat prin semnătura
electronică
Oblig-
atoriu
4 Certificat de conformitate,
inofensivitate și calitate pentru
fiecare produs în parte
Copie - cu semnatura elec-
tronica a Operatorului economic.
Valabil pe perioada septembrie-de-
cembrie 2026
Oblig-
atoriu
5 Autorizația sanitar -veteri-
nară de funcționare a depozitelor,
mijloacelor de transport și încăper-
ilor de păstrare a produselor de
origine animală și non-animală
Copie - cu semnatura elec-
tronica a Operatorului economic.
Valabilă pentru 2026
Oblig-
atoriu
6 Informații generale despre
ofertant
Copie - cu sem natura elec-
tronica a Operatorului economic
Oblig-
atoriu
7 Pașaportul sanitar al
transportului .
Copie - cu semnatura elec-
tronica a Operatorulu i economic.
Valabil pe anul 2026
Oblig-
atoriu
8 Instruirea igienică a con-
ducătorului auto
Copie - cu semnatura elec-
tronica a Operatorulu i economic.
Valabil pe anul 2026
Oblig-
atoriu
9 Dovada efectuării contro-
lului medical al conducătorului
auto (copie cartela sanitară)
Copie - cu semnatura elec-
tronica a Operatorulu i economic.
Valabil pe anul 2026
Oblig-
atoriu
10 Declarația privind dis-
ponibilitatea de livrare a pro-
duselor de două ori pe săptămînă
Copie - cu semnatura elec-
tronica a Operatorului economic
Oblig-
atoriu
13. Tehnici şi instrumente specifice de atribuire (după caz, specificaţi dacă se va utiliza licitaţia
electronică) ): nu se aplica.
14. Condiţii speciale de care depinde îndeplinirea contractului (indicaţi după caz) ): nu se aplica
15. Ofertele se prezintă în valută Lei RM
16. Criteriul de evaluare aplicat pentru atribuirea contractului pret cel mai scazut
17. Factorii de evaluare a celei mai avantajoase oferte din punct de vedere economic, precum şi
ponderile lor:
Nr.
crt.
Denumirea factorului de evaluare Pon-
derea, %
1.
2.
18. Termenul-limită de depunere/deschidere a ofertelor:
- conform SIA ,,RSAP”/până la: (ora exactă)
- pe: (data) ]Infor
Pag. 7
r:
Nr.
crt.
Denumirea factorului de evaluare Pon-
derea, %
1.
2.
18. Termenul-limită de depunere/deschidere a ofertelor:
- conform SIA ,,RSAP”/până la: (ora exactă)
- pe: (data) ]Informatia o gasiti in SIA RSAP
19. Adresa la care trebuie transmise ofertele sau cererile de participare_
Ofertele sau cererile de participare vor fi depuse electronic prin intermediul SIA RSAP
20. Termenul de valabilitate a ofertelor 30 zile
21. Locul deschiderii ofertelor SIA RSAP
(SIA ,,RSAP” sau adresa locului deschiderii)
Ofertele întârziate vor fi respinse.
22. Limba sau limbile în care trebuie redactate ofertele sau cererile de participare limba de stat
23. Alte informaţii relevante nu sunt
Conducătorul grupului de lucru _____________Haraz Ana.
Previzualizarea are caracter informativ. Doar originalul oficial din sursă are valoare juridică.