anunț de participare 1.docx
ANUNȚ DE PARTICIPARE
privind achiziționarea Autoturism (7 locuri)
(se indică obiectul achiziției)
prin procedura de achiziție COP
(tipul procedurii de achiziție)
Denumirea autorității contractante: _Direcţia Învăţămînt a Consiliului Raional Leova
IDNO: 1007601011331
Adresa: or. Leova str.Independenţei 3
Numărul de telefon/fax: 0263-2-32-25, 0263-2-31-05
Adresa de e-mail și de internet a autorității contractante: [email protected]
Adresa de e-mail sau de internet de la care se va putea obține accesul la documentația de atribuire: documentația de atribuire este anexată în cadrul procedurii în SIA RSAP
Tipul autorității contractante și obiectul principal de activitate (dacă este cazul, mențiunea că autoritatea contractantă este o autoritate centrală de achiziție sau că achiziția implică o altă formă de achiziție comună): instituție publică
Cumpărătorul invită operatorii economici interesați, care îi pot satisface necesitățile, să participe la procedura de achiziție Autovehicol pentru transportarea elevilor privind livrarea următoarelor bunuri :
In cazul in care contractul este împărţit pe loturi un operator economic poate depune oferta [ se va selecta];
1] Pentru un singur lot;
Admiterea sau interzicerea ofertelor alternative: nu se admite
(indicați se admite sau nu se admite)
Termenii și condițiile de livrare/prestare/executare solicitați: livrarea bunurilor in termen de maxim 30 zile din momentul inregistrarii contractului la Trezoraria de Stat.
Termenul de valabilitate a contractului: 31.12.2026
Contract de achiziție rezervat atelierelor protejate sau că acesta poate fi executat numai în cadrul unor programe de angajare protejată (după caz): nu se aplică
(indicați da sau nu)
Prestarea serviciului este rezervată unei anumite profesii în temeiul unor acte cu putere de lege sau al unor acte administrative (după caz): nu se aplică
(se menționează respectivele acte cu putere de lege și acte administrative)
Scurta descriere a criteriilor privind eligibilitatea operatorilor economici care pot determina eliminarea acestora și a criteriilor de selecție; nivelul minim (nivelurile minime) al (ale) cerințelor eventual impuse; se menționează informațiile solicitate (DUAE, documentație):
16. Garanția pentru ofertă, după caz_________________, cuantumul 5%_.
17. Garanția de bună execuție a contractului, după caz___________, cuantumul_________.
18. Motivul recurgerii la procedura accelerată (în cazul licitației deschise, restrînse și al procedurii negociate), după caz nu se aplică
Tehnici și instrumente specifice de atribuire (dacă este cazul specificați dacă se va utiliza acordul-cadru, sistemul dinamic de achiziție sau licitația electronică): nu se aplică
Condiții speciale de care depinde îndeplinirea contractului (indicați după caz): nu se aplică
Criteriul de evaluare aplicat pentru adjudecarea contractului: _Preţul cel mai scazut
Factorii de evaluare a ofertei celei mai avantajoase din punct de vedere economic, precum și ponderile lor:
Toate docume
iul de evaluare aplicat pentru adjudecarea contractului: _Preţul cel mai scazut
Factorii de evaluare a ofertei celei mai avantajoase din punct de vedere economic, precum și ponderile lor:
Toate documentele trebuie sa fie semnate electronic.
Termenul limită de depunere/deschidere a ofertelor:
până la: [ora exactă] _Informatia o gasiti in SIA RSAP
pe: [data] ___Informatia o gasiti in SIA RSAP
Adresa la care trebuie transmise ofertele sau cererile de participare:
Ofertele sau cererile de participare vor fi depuse electronic prin intermediul SIA RSAP
Termenul de valabilitate a ofertelor: 30 zile
Locul deschiderii ofertelor: _____SIA RSAP
(SIA RSAP sau adresa deschiderii)
Ofertele întîrziate vor fi respinse.
Persoanele autorizate să asiste la deschiderea ofertelor:
Ofertanții sau reprezentanții acestora au dreptul să participe la deschiderea ofertelor, cu excepția cazului cînd ofertele au fost depuse prin SIA “RSAP”.
Limba sau limbile în care trebuie redactate ofertele sau cererile de participare: Limba de stat
Respectivul contract se referă la un proiect și/sau program finanțat din fonduri ale Uniunii Europene: nu se aplică
(se specifică denumirea proiectului și/sau programului)
Denumirea și adresa organismului competent de soluționare a contestațiilor:
Agenția Națională pentru Soluționarea Contestațiilor
Adresa: mun. Chișinău, bd. Ștefan cel Mare și Sfânt nr.124 (et.4), MD 2001;
Tel/Fax/email: 022-820 652, 022 820-651, [email protected]
Data (datele) și referința (referințele) publicărilor anterioare în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene privind contractul (contractele) la care se referă anunțul respective (dacă este cazul): nu se aplică
În cazul achizițiilor periodice, calendarul estimat pentru publicarea anunțurilor viitoare:_nu se aplică
Data publicării anunțului de intenție sau, după caz, precizarea că nu a fost publicat un astfel de anunţ:____________________________________________________________
Data transmiterii spre publicare a anunțului de participare: 05.08.2026
În cadrul procedurii de achiziție publică se va utiliza/accepta:
Contractul intră sub incidența Acordului privind achizițiile guvernamentale al Organizației Mondiale a Comerțului (numai în cazul anunțurilor transmise spre publicare în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene): _nu se aplică
(se specifică da sau nu)
Alte informații relevante: ____________________________________________
Conducătorul grupului de lucru: Carafizi Aliona L.Ș.
| Nr. d/o | Cod CPV | Denumirea bunurilor solicitate | Unitatea de măsură | Cantitatea | Specificarea tehnică deplină solicitată, Standarde de referință |
| 1 | 34100000-8 | Autoturism (6+1 locuri) | buc. | 1 | Conform Caietului de sarcini |
| Valoarea estimata totala(fără TVA) | Valoarea estimata totala(fără TVA) | Valoarea estimata totala(fără TVA) | Valoarea estimata totala(fără TVA) | Valoarea estimata totala(fără TVA) | 400000 lei |
| Nr. d/o | Descrierea criteriului/cerinței | Mod de demonstrare a îndeplinirii criteriului/cerinței: | |||
| la(fără TVA) | Valoarea estimata totala(fără TVA) | Valoarea estimata totala(fără TVA) | 400000 lei | ||
| Nr. d/o | Descrierea criteriului/cerinței | Mod de demonstrare a îndeplinirii criteriului/cerinței: | Nivelul minim/ |
Obligativitatea
| 1 | DUAE | Completat si semnat electronic , de participant. | Da |
| 2 | Specificatii tehnice | Anexa nr.22 Documentatia standard,confirmata prin semnatura electronica a participantului. | Da |
| 3 | Pasaport tehnic sau descrierea tehnica a autovehicului | Copia pasaportului tehnic a autovehicolului sau descriere tehnica confirmata prin semnatura participantului. | Da |
| 4 | Formular informativ despre ofertant | Original semnat electronic de participant | Da |
| 5 | Certificat /decizie de inregistrare a intreprinderii extras din Registru de Stat a persoanelor Juridice | Copie confirmată prin aplicarea semnaturii electronice a participantului | Da |
| 6 | Declaratia privind valabilitatea oferte- 30 zile | Anexa nr.8 din Documentatia Standard | Da |
| 7 | Licenţa sau autorizaţia de activitate | Copie confirmată prin semnatura electronică a participantului ,dacă activitatea este licenţiată. | Da |
| 8 | Ultimul raport financiar. | Copie confirmată prin semnatura electronică a participantului. | Da |
| 9 | Certificat de deţinere a contului bancar | Copie a certificatului eliberată de banca care deţine contul, confirmată prin semnatura electronică a participantului. | Da |
| 10 | Certificat de la Inspectoratul Fiscal privind lipsa datorie la impozite. | Copie eliberata de I.F.S., confirmată prin semnatura electronică a participantului. | Da |
| 11 | Specificatia de preţ | Anexa nr.23 din documentaţia standard,confirmată prin semnatura electronică. | Da |
| 12 | Declatie privind lista principalelor livrari efectuate in ultimii 3 ani de activitate | Anexa nr.12 din documentatia standard | Da |
| 13 | Scrisoare de garanție bancara- 5% | Anexa nr.9 din Documentatia Standard | Da |
| 14 | Cerere de participare | Anexa nr.7 din Documentatia Standard | Da |
| Nr. d/o | Denumirea factorului de evaluare | Ponderea% |
nu se aplica
| Denumirea instrumentului electronic | Se va utiliza/accepta sau nu |
| depunerea electronică a ofertelor sau a cererilor de participare | se accepta |
| sistemul de comenzi electronice | nu se accepta |
| facturarea electronică | se accepta |
| plățile electronice | se accepta |
Previzualizarea are caracter informativ. Doar originalul oficial din sursă are valoare juridică.