RU RO
Вернуться в каталог
ocds-b3wdp1-MD-1786090383489

„Accesorii pentru pistol”

Отменена Закупка малой стоимости (микро) ·Критерий выбора: Автоматически

Причина отмены

În conformitate cu prevederile pct. 30 din HG nr. 870/2022 pentru aprobarea Regulamentului cu privire la achizițiile publice de valoare mică, autoritatea/entitatea contractantă este obligată să răspundă, în mod clar, complet și fără ambiguități, cât mai rapid posibil, la orice solicitare de clarificare depusă de operatorul economic prin intermediul SIA „RSAP”, în termen de o zi lucrătoare, dar nu mai târziu de o zi până la expirarea termenului-limită de depunere a ofertelor.

Отмена относится ко всей процедуре. Статусы отдельных лотов указаны в разделе «Лоты».

Оценочная стоимость
229 166,67 MDL
До дедлайна
истёк
18.08.2026 11:00 UTC
Электронный аукцион: 19.08.2026 12:00 UTC
Лоты
3
Поданные предложения
Не раскрывается
Источник публикует предложения только после подведения итогов
AI-разбор закупки Как формируется анализ

Проверьте ключевые требования, документы, сроки и возможные риски перед подготовкой предложения.

  • основные требования
  • необходимые документы
  • важные сроки
  • риски и ограничения
  • цитаты из исходных документов

Закупка завершена — разбор носит справочный характер.

Проанализировать закупку Бесплатно на старте.

Закупка завершена

Участие в этой процедуре больше невозможно. Ниже — историческая справка: победитель, суммы и результаты. Профильная оценка «подходит ли вам» показывается только для активных закупок.

Итог процедуры: Процедура закрыта без победителя

По данным реестра MTender; мы ничего не досчитываем.

Обзор процедуры

„Accesorii pentru pistol”

Параметры закупки

CPV
3535810000-5 · Echipament individual
Категория
Товары
Тип процедуры
Закупка малой стоимости (микро)
Критерий выбора
Автоматически
Подача предложения
Электронная подача
Правовое основание
Национальное законодательство о закупках
Финансирование ЕС
нет
Плановый бюджет
229 166,67 MDL
Лоты можно объединять
нет
Порядок подачи (обоснование)
Ofertele vor fi primite prin intermediul unei platforme electronice de achiziții publice
Финансирование
Administrația Națională a Penitenciarelor · 229 166,67 MDL · 2026-08-07 → 2026-12-30
Критерии допуска
Regulile generale privind naționalitatea și originea, precum și alte criterii de eligibilitate sunt enumerate în Ghidul practic privind procedurile de contractare a acțiunilor externe ale UE (PRAG)

Этапы процедуры

Опубликовано
13.08.2026 · 13:56 UTC
Разъяснение условий
07.08.2026 → 13.08.2026 13:00 UTC
Принимают предложения
13.08.2026 → 18.08.2026 11:00 UTC
Исполнение контракта
20.08.2026 → 30.12.2026 14:28 UTC

Предметы закупки 3

#ЛотПредметы закупкиCPVКоличество
11Toc pentru pistol Glock 1735810000-5
Echipament individual
100 шт.
22Port încărcător pentru pistol Glock 1735810000-5
Echipament individual
100 шт.
33Curelușă (șnur) de siguranță pentru pistol35810000-5
Echipament individual
500 шт.

Лоты 3

#ЛотыСуммаМесто исполненияПериод поставки/исполненияСтатус
1Toc pentru pistol Glock 17
Tocul pentru purtarea pistolului la centură (extern). Fiind proiectat de dimensiuni mici și design compact, care permite purtarea și fixarea sigură a pistolului Glock 17. Confecționat din material polimer sau material identic. Rezistent la uzură intensă, șocuri mecanice și condiții meteorologice nefavorabile. Sistemul de siguranță-blocare: Tocul este prevăzut cu sistem de siguranță-blocare dublă, care permite cu ușurință blocarea armei în toc în cel puțin două puncte, precum și extragerea rapidă a acesteia atunci când este necesar. Extragerea armei se realizează rapid și eficient cu o singură mâna concomitent cu dezasigurarea sistemului de blocare (apăsarea pe buton). Sistemul de fixare: Permite fixarea sigură a tocului la nivelul centurii, reglarea și ajustarea tocului la diferite lățimi a centurii. Este prevăzut cu sistem de rotire la 360 grade. Ușor ajustabil cu ajutorul unei chei. De culoarea neagră. Caracteristici: Lungimea totală a tocului nu va depăși 20 cm. Greutatea nu va depăși 150 gr. Lățimea tocului împreună cu sistemul de prindere la centură, nu va depăși 8 cm. Caracteristici suplimentare: Durabilitate şi tenacitate înaltă; Garanţie minium 12 luni din momentul punerii în folosință.
137 500,00 MDLmun.Chişinău
str.Nicolae Titulescu 35
20.08.2026 → 30.12.2026Отменена
2Port încărcător pentru pistol Glock 17
Port încărcător pentru pistol Glock destinat pentru purtarea încărcătorului de rezervă pentru pistolul Glock-17, confecționat din material polimer sau material identic. Rezistent la uzură intensă, șocuri mecanice și condiții meteorologe nefavorabile. Culoarea neagră. Este prevăzut cu sistem de prindere la centură care permite fixarea sigură la centura utilizatorului. Se reglează la diferite lățimi a centurii. Proiectat pentru purtarea încărcătorului totodată asigură fixarea lui în scopul protecției de la cădere sau pierdere. Caracteristici: Lungimea totală nu va depăși 10 cm. Greutatea nu va depăși 100 gr. Lățimea tocului împreună cu sistemul de prindere la centură nu va depăși 5 cm. Caracteristici suplimentare: Durabilitate și tenacitate înaltă. Garanție minim 12 luni din momentul punerii în folosință.
29 166,67 MDLmun.Chişinău
str.Nicolae Titulescu 35
20.08.2026 → 30.12.2026Отменена
3Curelușă (șnur) de siguranță pentru pistol
Curelușa de siguranță pentru pistol este destinată pentru prevenirea pierderii accidentale sau sustragerii pistolului în timpul executării atribuțiilor de serviciu. Prevăzută cu cârlig metalic cu arc (snap hook) sau sistem echivalent pentru atașarea la armă. Fixare pe centura tactică/de serviciu cu lățimea de 50 mm ± 5 mm, prin sistem de prindere compatibil cu centuri tactice/de serviciu, realizat din material textil, piele, cablu flexibil acoperit cu material polimeric sau alt material cu rezistență mecanică echivalentă, prevăzut cu capsă, manșon sertizat sau alt sistem constructiv echivalent, care să asigure fixarea sigură pe centură. Cablu spiralat elastic, cu capacitatea de a se întinde la necesitate cu reîntoarcerea în forma și starea inițială. Material: poliuretan (PU) sau echivalent, cu miez din Kevlar, oțel inoxidabil ori alt material cu rezistență mecanică echivalentă. Elemente textile și metalice rezistente la uzură, coroziune și condiții meteorologice. Durabilitate și memorie elastică ridicată, fără deformarea permanentă a cablului după utilizare repetată. Culoare neagră. Caracteristici: Lungimea totală în stare comprimată nu va depăși 15 cm (±2 cm). Greutatea nu va depăși 50 gr. Lungimea în extensie de minimum 110 cm cu revenire la forma și dimensiunile inițiale. Rezistența la tracțiune de minimum 45 kg. Caracteristici suplimentare: Durabilitate şi tenacitate înaltă. Garanţie minium 12 luni din momentul punerii în folosință.
62 500,00 MDLmun.Chişinău
str.Nicolae Titulescu 35
20.08.2026 → 30.12.2026Отменена

Вопросы и ответы 2

12.08.2026 09:30 UTC · Clarificări
Stimată Autoritate Contractantă, În urma examinării specificațiilor tehnice aferente procedurii menționate, în scopul asigurării unei concurențe cât mai largi între operatorii economici și al posibilității participării cu produse profesionale disponibile pe piața internațională, vă rugăm respectuos să examinați posibilitatea ajustării unor parametri tehnici care, în forma actuală, pot limita nejustificat numărul produselor eligibile, fără ca diferențele respective să influențeze funcționalitatea sau destinația bunurilor. În acest sens, solicităm examinarea următoarelor modificări: Lotul nr. 1 – Toc pentru pistol Glock 17 1. Modificarea cerinței: „Lățimea tocului împreună cu sistemul de prindere la centură nu va depăși 8 cm” în: „Lățimea/dimensiunea maximă a tocului împreună cu sistemul de prindere la centură nu va depăși 8,5 cm.” Considerăm că o diferență de câțiva milimetri nu influențează funcționalitatea, ergonomia sau siguranța utilizării tocului, însă permite participarea cu o gamă mai largă de produse profesionale. Lotul nr. 2 – Port încărcător pentru pistol Glock 17 2. Modificarea cerinței: „Lățimea tocului împreună cu sistemul de prindere la centură nu va depăși 5 cm” în: „Lățimea/dimensiunea maximă a portului pentru încărcător împreună cu sistemul de prindere la centură nu va depăși 5,5 cm.” Această ajustare este minoră din punct de vedere funcțional, dar ar permite acceptarea mai multor modele disponibile pe piață, menținând caracteristicile de siguranță și utilizare solicitate. Lotul nr. 3 – Curelușă (șnur) de siguranță pentru pistol 3. Modificarea cerinței: „Greutatea nu va depăși 50 gr.” în: „Greutatea nu va depăși 60 gr.” Diferența de maximum 10 grame este nesemnificativă în exploatarea practică și nu afectează confortul sau funcționalitatea produsului. 4. Modificarea cerinței: „Rezistența la tracțiune de minimum 45 kg” în: „Rezistența la tracțiune de minimum 300 N (aproximativ 30 kg).” Considerăm oportună stabilirea unui prag care să permită participarea unui număr mai mare de producători și produse profesionale destinate anume utilizării ca șnur de siguranță pentru pistol, fără introducerea unor cerințe excesiv de restrictive. 5. „Material: poliuretan (PU) sau echivalent, cu miez din Kevlar, oțel inoxidabil ori alt material cu rezistență mecanică echivalentă”, vă rugăm să examinați posibilitatea reformulării acesteia după cum urmează: „Material exterior: poliuretan (PU/TPU) sau echivalent; miez interior din Kevlar, oțel inoxidabil, fir de nylon de înaltă rezistență sau alt material cu proprietăți mecanice corespunzătoare destinației produsului.” Considerăm că indicarea expresă a posibilității utilizării firului de nylon de înaltă rezistență ar permite participarea cu o gamă mai largă de produse profesionale existente pe piață, fără limitarea nejustificată a soluțiilor constructive utilizate de diferiți producători. Speram ca cele menționate sa fie luate in calcul. Va mulțumim.
Ответ заказчика: Bună ziua, vor fi operate modificări. Mulțumim.
13.08.2026 11:36 UTC · Clarificare 2
Stimată Autoritate Contractantă, Va mulțumim pentru luarea in calcul a sugestiilor. Adăugător ați putea consulta lista completa mai jos a tuturor modificărilor. Lotul nr. 1 – Toc pentru pistol Glock 17 1. Lățimea/dimensiunea maximă Vă rugăm să examinați posibilitatea modificării cerinței: „Lățimea tocului împreună cu sistemul de prindere la centură nu va depăși 8 cm” în: „Lățimea/dimensiunea maximă a tocului împreună cu sistemul de prindere la centură nu va depăși 8,5 cm.” O diferență de câțiva milimetri nu influențează funcționalitatea, ergonomia sau siguranța utilizării tocului, însă permite participarea cu o gamă mai largă de produse profesionale. 2. Greutatea Vă rugăm să examinați posibilitatea modificării cerinței: „Greutatea nu va depăși 150 gr.” în: „Greutatea nu va depăși 250 gr.” Considerăm că stabilirea unei limite de până la 250 gr. permite participarea cu tocuri profesionale prevăzute cu sisteme avansate de retenție și blocare, fără a afecta funcționalitatea sau siguranța utilizării acestora. 3. Sistemul de rotire la 360° Vă rugăm să examinați posibilitatea modificării cerinței: „Este prevăzut cu sistem de rotire la 360 grade.” în: „Este prevăzut cu sistem de fixare sigură și ajustabilă la centură. Posibilitatea de reglare a unghiului de purtare și/sau rotire constituie un avantaj, fără obligativitatea rotirii la 360°.” Considerăm că funcțiile esențiale ale tocului sunt fixarea și retenția sigură a pistolului, prevenirea pierderii sau sustragerii acestuia și posibilitatea extragerii rapide și controlate a armei. Rotirea completă la 360° reprezintă o soluție constructivă particulară și nu este indispensabilă îndeplinirii acestor funcții. Există tocuri profesionale cu sisteme avansate de retenție care utilizează sisteme de fixare rigidă sau cu unghi ajustabil/prestabilit. ⸻ Lotul nr. 2 – Port încărcător pentru pistol Glock 17 4. Lățimea/dimensiunea maximă împreună cu sistemul de prindere Vă rugăm să examinați posibilitatea modificării cerinței: „Lățimea tocului împreună cu sistemul de prindere la centură nu va depăși 5 cm.” în: „Lățimea/dimensiunea maximă a portului pentru încărcător împreună cu sistemul de prindere la centură nu va depăși 6 cm.” Această ajustare este minoră din punct de vedere funcțional, dar ar permite acceptarea mai multor modele profesionale disponibile pe piață, inclusiv a celor prevăzute cu sisteme de prindere și ajustare mai robuste. 5. Greutatea Vă rugăm să examinați posibilitatea modificării cerinței: „Greutatea nu va depăși 100 gr.” în: „Greutatea nu va depăși 120 gr.” Diferența de maximum 20 gr. este redusă din punct de vedere al utilizării practice și poate rezulta din utilizarea unor sisteme de prindere la centură și mecanisme de reglare mai robuste, fără afectarea funcționalității produsului. ⸻ Lotul nr. 3 – Curelușă (șnur) de siguranță pentru pistol 6. Greutatea Vă rugăm să examinați posibilitatea modificării cerinței: „Greutatea nu va depăși 50 gr.” în: „Greutatea nu va depăși 60 gr.” Diferența de maximum 10 gr. este nesemnificativă în exploatarea practică și nu afectează confortul sau funcționalitatea produsului. 7. Rezistența la tracțiune Vă rugăm să examinați posibilitatea modificării cerinței: „Rezistența la tracțiune de minimum 45 kg.” în: „Rezistența la tracțiune/capacitatea de rezistență la sarcină de minimum 300 N (aproximativ 30 kg).” Considerăm că stabilirea unui prag de minimum 300 N permite participarea unei game mai largi de produse profesionale destinate utilizării ca șnur de siguranță pentru pistol, păstrând în același timp funcția principală a produsului. 8. Materialul miezului interior Cerința actuală prevede: „Material: poliuretan (PU) sau echivalent, cu miez din Kevlar, oțel inoxidabil ori alt material cu rezistență mecanică echivalentă.” Vă rugăm să examinați posibilitatea reformulării acesteia după cum urmează: „Material exterior: poliuretan (PU/TPU) sau echivalent; miez interior din Kevlar, oțel inoxidabil, fir de nylon de înaltă rezistență sau alt material cu proprietăți mecanice corespunzătoare destinației produsului.” Considerăm că parametrul relevant trebuie să fie capacitatea produsului finit de a îndeplini funcția de siguranță solicitată, fără limitarea soluției constructive la utilizarea unui anumit material. Acceptarea expresă a firului de nylon de înaltă rezistență sau a altor materiale cu proprietăți mecanice corespunzătoare ar permite participarea mai multor producători care utilizează soluții constructive diferite pentru produse cu aceeași destinație. 9. Sistemul de fixare la centură Cerința actuală prevede: „Fixare pe centura tactică/de serviciu cu lățimea de 50 mm ± 5 mm […]” Pentru evitarea interpretării dimensiunii elementului de fixare ca fiind obligatoriu identică cu lățimea centurii, vă rugăm să examinați reformularea cerinței după cum urmează: „Sistem de fixare compatibil cu centuri tactice/de serviciu cu lățimea de 50 mm ± 5 mm, realizat astfel încât să asigure fixarea sigură a curelușei pe centură, indiferent de dimensiunea constructivă a buclei sau a elementului propriu-zis de fixare.” Considerăm că parametrul funcțional relevant este compatibilitatea cu centura tactică/de serviciu solicitată și asigurarea unei fixări sigure, nu dimensiunea constructivă a elementului de prindere. Justificarea generală a solicitării Modificările propuse nu schimbă destinația bunurilor și nu elimină cerințele esențiale privind siguranța, durabilitatea și funcționalitatea acestora. În schimb, limitele foarte restrictive privind anumite dimensiuni, greutăți, materiale sau soluții constructive pot conduce la excluderea unor produse profesionale care îndeplinesc aceeași funcție și oferă un nivel corespunzător de siguranță. În acest context, vă rugăm respectuos să examinați posibilitatea modificării documentației de atribuire. Sperăm ca cele menționate să fie luate în considerare și vă mulțumim anticipat pentru examinarea solicitării.
Ответ заказчика: Bună ziua, vă conformați cerințelor din Anunțul de participare. Mulțumesc.

Документы 3

Решения о присуждении 3

ПоставщикЛотСуммаСтатусОпубликовано
1Лот отменён13.08.2026 13:56 UTC
2Лот отменён13.08.2026 13:56 UTC
3Лот отменён13.08.2026 13:56 UTC

Официальные изменения 1

13.08.2026 13:56 UTC · Отмена · Объявление о закупке
„Accesorii pentru pistol”
În conformitate cu prevederile pct. 30 din HG nr. 870/2022 pentru aprobarea Regulamentului cu privire la achizițiile publice de valoare mică, autoritatea/entitatea contractantă este obligată să răspundă, în mod clar, complet și fără ambiguități, cât mai rapid posibil, la orice solicitare de clarificare depusă de operatorul economic prin intermediul SIA „RSAP”, în termen de o zi lucrătoare, dar nu mai târziu de o zi până la expirarea termenului-limită de depunere a ofertelor.