202608070616_anunt_de_participare_lucrari curenta din s Baurci.signed.pdf
Pag. 1
Anexa nr. 2
la Documentația standard nr. 69
din 7 mai 2021
ANUNȚ DE PARTICIPARE, INCLUSIV PENTRU PROCEDURILE DE
PRESELECȚIE/PROCEDURILE NEGOCIATE
privind achiziționarea de reparați curentă str. Ion Creangă satul Baurci , r-nul Căușeni L=275m
_____________________________________________________________________________
(se indică obiectul achiziției)
prin procedura de achiziție_Cererea ofertelor de preț din 07.08.2026
(tipul procedurii de achiziție)
*Procedura a fost inclusă în planul de achiziții publice a autorității contractante (Da/Nu):DA__
Link-ul către planul de achiziții publice publicat:__ Primaria comunei Chircăieștii Noi e -mail
[email protected]
[email protected]___________________________________
1. Denumirea autorității contractante: _Primaria comunei Chircăieștii
Noi___________________________________________
2. IDNO: 1007601005213
3. Adresa: s. Chircăieștii Noi,str.Ștefan cel Mare și Sfint
4. Numărul de telefon/fax: 024394236 ,067754056
5. Adresa de e-mail și pagina web oficială a autorității contractante: https://chircaestii-
noi.primarie.md/__________________
6. Adresa de e-mail sau pagina web oficială de la care se va putea obține accesul la documentația
de atribuire: documentația de atribuire este anexată în cadrul procedurii în SIA RSAP
,www.achiziții.md
7. Tipul autorității contractante și obiectul principal de activitate (dacă este cazul, mențiunea că
autoritatea contractantă este o autoritate centrală de achiziție sau că achiziția implică o altă
formă de achiziție comună): Autoritate contractă
8. Cumpărătorul invită operatorii economici interesați, care îi pot satisface necesitățile, să
participe la procedura de achiziție privind prestarea/executarea următoarelor servicii de
proiectare/lucrări:
Nr.
d/o Cod CPV
Denumirea serviciilor de
proiectare sau de lucrări
solicitate
Unitatea
de
măsură
Cantitatea
Specificarea tehnică
deplină solicitată,
Standarde de referință
Valoarea estimate în
lei fără TVA
(se va indica pentru
fiecare lot în parte)
Lotul 1
452000009
Reparația curentă a stratului
rutier varianta albă pe str.
Ion Creangă din s. Baurci, r-
nul Căușeni cu Lungimea
275m
lucrări 1 Conform caietului de
sarcini
290198,54 lei
Valoarea estimativă totală 290198,54 lei
9. În cazul procedurilor de preselecție se indică numărul minim al candidaţilor şi, dacă este
cazul, numărul maxim al acestora._nu se aplică
10. În cazul în care contractul este împărțit pe loturi, un operator economic poate depune
oferta (se va selecta):
Pag. 1–2
inim al candidaţilor şi, dacă este cazul, numărul maxim al acestora._nu se aplică 10. În cazul în care contractul este împărțit pe loturi, un operator economic poate depune oferta (se va selecta): 1) Pentru un singur lot; 2) Pentru mai multe loturi; 3) Pentru toate loturile; 4) Alte limitări privind numărul de loturi care pot fi atribuite aceluiași ofertant 11. Admiterea sau interzicerea ofertelor alternative: Nu se admite (indicați se admite sau nu se admite) 12. Termenii și condițiile de prestare/executare solicitați: _60 de zile calendaristice 13. Termenul de valabilitate a contractului: 31.12.2026 14. Contract de achiziție rezervat atelierelor protejate sau că acesta poate fi executat numai în cadrul unor programe de angajare protejată (după caz): nu se aplică (indicați da sau nu) 15. Prestarea serviciului este rezervată unei anumite profesii în temeiul unor legisau al unor acte administrative (după caz): nu se aplică (se menționează respectivele legi și acte administrative) 16. Scurta descriere a criteriilor privind eligibilitatea operatorilor economici care pot determina eliminarea acestora și a criteriilor de selecție/de preselecție; nivelul minim (nivelurile minime) al (ale) cerințelor eventual impuse; se menționeazăinformațiile solicitate (DUAE, documentație): Nr. d/o Descrierea criteriului/cerinței Mod de demonstrare a îndeplinirii criteriului/cerinței: Nivelul minim/ Obligativitatea 1. Document unic de achiziții european (DUAE) Conform formularului prezentarea oricărui alt formular DUAE decît cel solicitat de către autoritatea contractată, poate servi ca temei de descalificare de la procedura de achiziție publică.Obligatoriu semnarea prin semnatură electronică Obligatoriu 2. Devizele locale aferente ofertei nr.3.5.7 Formularele 3.5.7 cu specificația parametrilor tehnici solicitați în caietul de sarcini, semnate cu semnatura electronică Obligatoriu 3. Garanția pentru ofertă 0% Nivel minim 4. Cerere de participare Anexa nr. 7 din documentația standart-completat și semnat electronic de către operatorul economic. Obligatoriu 5. Declarația privind valabilitatea ofertei Anexa nr.8 din Documentația standart completat și semnat electronic de către operatorul economic Obligatoriu 6. Declarația privind experiența similară Lucrări similare executate în ultimii 5 ani, însoțită de certificari de bună execuție, în care să se conțină cel puțin un contract de lucrări similare a cărui valoare să nu fie mai mică de 75% din Obligatoriu
Pag. 2–4
re executate în ultimii 5 ani, însoțită de certificari de bună execuție, în care să se conțină cel puțin un contract de lucrări similare a cărui valoare să nu fie mai mică de 75% din Obligatoriu valoarea viitorului contract cu prezentarea obligatorie a contractului și a copiei procesului verbal la terminarea lucrărilor Anexa .nr.12 din Documentația standart- completat și semnat electronic de către operatorul economic 7. Declarația privind dotările specifice, utilajul și echipamentul necesar pentru îndeplinirea corespunzătoare a contractului Anexa nr.14 din Documentația standart-complet și semnat electronic de către operatorul economic Obligatoriu 8. Declarația privind personalul de specialitate și/sau a experiențelor propus/ propuși pentru implimentarea contractului Asnexa nr 15 din Documentația standart-completat și semnat electronic de către operatorul economic Obligatoriu 9. Lista subcontractanțilorși partea /părțile din contract care sunt îndeplinite de către aceștia Anexa nr.16 din Documentația standart-completatși semnat electronic de către operatorul economic. Obligatoriu 10. Informația privind asocierea Anexa nr 17. Din Documentația standart- completat semnat electronic de către operatorul economic Obligatoriu 11. Angajament terț susținător financiar (dacă este cazul) Anexa nr 18. Din Documentația standart- completat semnat electronic de către operatorul economic Obligatoriu 12. Angajament privind susținerea tehnică și profesională a ofertantului/ grupului de operatori economici (dacă este cazul) Anexa nr 19. Din Documentația standart- completat semnat electronic de către operatorul economic Obligatoriu 13. Declarația terț susținător tehnic (dacă este cazul) Anexa nr.20 din Documentația standart-completat semnat electronic de către operatorul economic Obligatoriu 14. Declarație terț susținător profesional (dacă este cazul) Anexa 21. Din Documentația standart- completat semnat electronic de către operatorul economic Obligaatoriu 15. Avizul agenției pentru supraveghere tehnică Anexa nr.22 din Documentația standart-completat semnat electronic de către operatorul economic Obligatoriu 16. Certificat de înregistrare/ Extras din Registrul de Stat al persoanelor juridice Copia confirmată prin semnatura electronică a operatorului economic Obligatoriu 17. Certificat privind lipsa datoriilor față de bugetul public național Copia confirmată prin semnatura electronică a operatorului economic Obligatoriu 18. Garanția pentru calitatea lucrărilor executate Scrisoare de garanție nu mai puțin de 5 ani pentru lucrări executate semnat electronic de către operatorul economic Obligatoriu 19. Raportul financiar pentru ultimul an Confirmată prin semnatură electronică a operatorului economic Obligatoriu 20. Garanția de bună execuție Declarația prin care ofertantul își asumă obligațiunea că în cazul desemnarii acestuia cîștigător, la semnarea contractul
Pag. 4–5
onică a operatorului economic Obligatoriu 20. Garanția de bună execuție Declarația prin care ofertantul își asumă obligațiunea că în cazul desemnarii acestuia cîștigător, la semnarea contractului acesta urmează să transfere pe contul autorității contractante, garanția de bună execuție în cuantum de 5% de valoarea viitorului contract , prezentînd ordinul de plată Beneficiarul plății: MF-TR Centru Căușeni Primaria comunei Chircăieștii Noi Denumirea Băncii: Ministerul Finanțelor-Trezoreria de Stat TREZMD2X Codul fiscal: 1007601005213 Contul Trezorăria regională: MF-TR Centru-Căușeni cu nota Garanția de bună execuție sau Pentru garanția denă execuție la procedura de achiziții publică Nr. din 2026 21. Declarația privind confirmarea identității beneficiarilor efectivi Declarația conform Ordinului MF nr.145 din 24.11.2022, completată și semnată electronic de către operator Obligator 17. Garanția pentru ofertă, sub forma scrisorii de garanție bancară sau transfer cuantumul de 0%. 18. Termenul de garanție a lucrărilor sau serviciilor de proiectare și de lucrări__________. 19. Garanția de bună execuție a contractului, , sub formăde declarație, ulterior prin transfer la contul autorității contractate,cuantumul 0%. 20. Motivul recurgerii la procedura accelerată (în cazul licitației deschise, restrânse și a procedurii negociate), după caz________________________________________________ 21. Tehnici și instrumente specifice de atribuire (dacă este cazul specificați dacă se va utiliza acordul-cadru, sistemul dinamic de achiziție sau licitația electronică):sistemul dynamic de (pasul minim 0 % 22. Condiții speciale de care depinde îndeplinirea contractului (indicați după caz): nu se aplică 23. Ofertele se prezintă în valuta lei MDL 24. Criteriul de evaluare aplicat pentru atribuirea contractului: Prețul cel mai scăzut 25. Factorii de evaluare a ofertei celei mai avantajoase din punct de vedere economic, precum și ponderile lor: Nr. d/o Denumirea factorului de evaluare Ponderea% 26. Termenul limită de depunere/deschidere a ofertelor: - conform SIA RSAP /până la: [ora exactă] stabilită de sistemul SIA RSAP ____________________________________ 27. Adresa la care trebuie transmise ofertele sau cererile de participare: Ofertele sau cererile de participare vor fi depuse electronic prin intermediul SIA RSAP 28. Termenul de valabilitate a ofertelor: 60 zile 29. Locul deschiderii ofertelor: sistemul SIA RSAPwww.achiziții.md (SIA RSAP sau adresa deschiderii) Ofertele întârziate vor fi respinse. 30. Persoanele autorizate să asiste la deschiderea ofertelor: nu se aplică 31. Limba sau limbile în care trebuie redactate ofertele sau cererile de participare: limba de stat a RM ,romînă 32. Respectivul contract se referă la un proiect și/sau program finanțat din fonduri ale Uniunii Europene: nu se aplică (se specifică denumireaproiectului și/sau programului) 33. Denumirea și adres
Pag. 5–6
32. Respectivul contract se referă la un proiect și/sau program finanțat din fonduri ale Uniunii Europene: nu se aplică (se specifică denumireaproiectului și/sau programului) 33. Denumirea și adresa organismului competent de soluționare a contestațiilor: Agenția Națională pentru Soluționarea Contestațiilor Adresa: mun. Chișinău, bd. Ștefan cel Mare și Sfânt nr.124 (et.4), MD 2001; Tel/Fax/email: 022-820 652, 022 820-651, [email protected] 34. Data (datele) și referința (referințele) publicărilor anterioare în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene privind contractul (contractele) la care se referă anunțul respectiv (dacă este cazul):nu se aplică 35. În cazul achizițiilor periodice, calendarul estimat pentru publicarea anunțurilor viitoare:___________________________________________________________________ 36. Data publicării anunțului de intenție sau, după caz, precizarea că nu a fost publicat un astfel de anunţ: 37. Data transmiterii spre publicare a anunțului de participare: 05.08.2026 38. În cadrul procedurii de achiziție publică se va utiliza/accepta: Denumirea instrumentului electronic Se va utiliza/accepta sau nu depunerea electronică a ofertelor sau a cererilor de participare Se acceptă sistemul de comenzi electronice Nu se acceptă facturarea electronică Se acceptă plățile electronice Se acceptă 39. Contractul intră sub incidența Acordului privind achizițiile guvernamentale al Organizației Mondiale a Comerțului (numai în cazul anunțurilor transmise spre publicare în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene): Nu se aplică (se specifică da sau nu) 40. Alte informații relevante: nu Președintele grupului de lucru Topal Serghei Pentru achiziții publice De bunuri, lucrări și servicii
Previzualizarea are caracter informativ. Doar originalul oficial din sursă are valoare juridică.