RU RO

anunt iluminat zavatin2.signed.pdf

обработан Документация закупки Язык: RO Страниц: 7
Стр. 1–2
ANUNȚ DE PARTICIPARE 
 
Privind achiziționarea lucrărilor de renovare și extinderea rețelei de iluminat 
din str.Boris Zavatin or.Durlești  
prinprocedura de achiziție : COP 
 
1. Denumirea autorității contractante: __Primaria or.Durlesti 
2. IDNO: _1007601009679 
3. Adresa: mun.Chisinau, or.Durlesti, str.Al.cel Bun, 13 
4. Număruldetelefon/fax: _022 58 44 78________ 
5. Adresa de e-mail și de internet a autorității contractante: durlesti 
[email protected] 
6. Adresa de e-mail sau de internet de la care se va putea obține accesul la 
documentația de atribuire: documentația de atribuire este anexată în cadrul 
procedurii în SIA RSAP 
7. Tipul autorității contractante și obiectul principal de activitate (dacă este 
cazul, mențiunea că autoritatea contractantă este o autoritate centrală de 
achiziție sau că achiziția implică o altă formă de achiziție comună): _Achizitor 
unic 
8. Cumpărătorul invită operatorii economici interesați, care îi pot satisface 
necesitățile, să participe la procedura de achiziție privind 
livrarea/prestarea/executarea următoarelor lucrări: 
 
Nr. 
d/
o 
Cod CPV 
Denumirea 
bunurilor/serviciilo
r/lucrărilor 
solicitate 
Unitate
a de 
măsură 
Cantitatea 
Specificarea tehnică 
de plinăsolicitată, 
Standarde de 
referință 
Valoareaestima
tă 
(se 
vaindicapentruf
iecare lot în 
parte) 
 45316110-9 
Lotul  
Renovarea și 
extinderea 
rețelei de 
iluminat din 
str.Boris Zavatin 
or.Durlești 
1 buc Conform caietului de 
sarcini
Valoarea estimativă totală  550  000.00  
 
9. În cazul în care contractual este împărțit pe loturi un operator economic poate 
depune oferta (se vaselecta): 
1)  pentru întreg lotul; 
 
10. Admiterea sau interzicerea ofertelor alternative: ___nu se admite__ 
(indicați se admitesau nu se admite) 
11. Termenii și condițiile de livrare/prestare/executare solicitați: 31.12.2026 
12. Termenul de valabilitate a contractului:- 31.12.2026.   
13. Contract de achiziție rezervatate lierelor protejate sau că acesta poate fi 
executat numai în cadrul unor programe de angajare protejată (după caz): nu 
se aplică. 
14. Prestarea serviciului este rezervată uneia numite profesii în temeiul unor acte 
cu putere de lege sau al unor acte administrative (după caz): nu se aplică_ 
15. Scurta descriere a criteriilor privind eligibilitatea operatorilor economici care 
pot determina eliminarea acestora și a criteriilor de selecție; nivelul minim 
(nivelurileminime) al (ale) cerințelor eventual impuse; se menționează 
informațiile solicitate (DUAE, documentație) 
 
Nr. 
d/o 
Descrierea criteriului/cerinței Mod de demonstrare a 
îndepliniriicriteriului/cerinței: 
Nivelul minim/ 
Obligativitatea 
1.  DUAE CONFIRMAT PRIN APLICAREA 
SEMNĂTURII ELECTRONICE 
Obligatoriu 
2.  Cerere de participare Anexa nr.7, confirmat prin aplicarea 
semnăturii electronice de persoana 
autorizată (valoarea ofertei fără TVA) 
Obligatoriu 
3.  Grafic de executare a lucrărilor   confirmat prin aplicarea semnăturii 
electronice 
 
Obligatoriu 
4.  Declaraț
Стр. 2–3
turii electronice de persoana 
autorizată (valoarea ofertei fără TVA) 
Obligatoriu 
3.  Grafic de executare a lucrărilor   confirmat prin aplicarea semnăturii 
electronice 
 
Obligatoriu 
4.  Declarație de neîncadrare în 
situațiile ce determină 
excluderea de la procedura de 
atribuire, ce vin înaplicarea 
art. 18 din Legeanr. 131 din 
03.07.2015 
Declarație pe proprie răspundere conform 
confirmat prin aplicarea semnăturii 
electronice 
Obligatoriu
5.  Garanţia pentru ofertă 2% Ofertava fi însoţită de o Garanţie  pentru 
ofertă (emisă de o bancă  comercială) 
conform anexa nr. 9 
 
Obligatoriu 
6 Declara’ia privind valabilitatea 
ofertei  
Conform anexei nr.8, confirmat prin 
aplicarea semnăturii electronice  Obligatoriu 
7 Demonstrarea experienţei 
operatorului economic în 
domeniul de activitate aferent 
obiectului contractului ce 
urmează a fi atribuit. 
Declaraţie privind experienţa similara sau 
Declarație privind lista principalelor lucrări 
executate în ultimii 3 ani de activitate. Se 
prezintă original, confirmat prin aplicarea 
semnăturii şi ştampilei ofertantului potrivit 
anexei nr.12 Ofertantul va dispune de un 
nivel minim de experienţă pentru a se 
califica cerinţelor de îndeplinire a 
contractului: a) executarea în ultimii 5 ani 
cel puţin a unui contract cu o valoare nu mai 
mică de 75% din valoarea viitorului contract, 
confirmat prin prezentarea contractului de 
antrepriză sau subantrepriză,precum şi prin 
procesul-verbal de recepţie la terminarea 
lucrărilor; sau b) valoarea cumulată a 
tuturor contractelor executate în ultimul an 
de activitate să fie egală sau mai mare decât 
valoarea viitorului contract confirmate prin 
prezentarea contractelor de antrepriză sau 
de subantrepriză, precum şi prin procesul-
verbal de recepţie la terminarea lucrărilor 
Obligatoriu 
8 Garanția de bună executie a 
contractului 
10% din valoarea ofertei fără TVA , anexa 
nr.10 Obligatoriu 
9 Declarație privind dotările 
specific, utilajul şi 
echipamentul necesar pentru 
îndeplinirea corespunzătoare a 
contractului,  
Declarație conform anexei nr.13 confirmată 
prin aplicarea semnăturii electronice Obligatoriu 
10 Declarație privind personalul 
de specialitate şi/sau a 
experţilor propus/propuşi 
pentru implementare 
acontractului,  
Declarație conform anexei nr.14  Obligatoriu 
11 Lista subcontractanților și 
partea/părțile din contract 
care sunt îndeplinite de către 
aceștia,  
Conform anexei nr.15, confirmat prin 
semnătură electronică Obligatoriu
Стр. 3–5
exei nr.14  Obligatoriu 
11 Lista subcontractanților și 
partea/părțile din contract 
care sunt îndeplinite de către 
aceștia,  
Conform anexei nr.15, confirmat prin 
semnătură electronică Obligatoriu
12 Informație privind asocierea,  Conform anexei nr.11 confirmat prin 
semnătura electonică Obligatoriu 
14 Îndeplinirea obligaţiilor de 
plată a impozitelor, taxelor şi 
contribuţiilor de asigurări 
sociale, în conformitate cu 
prevederile legale în vigoare în 
RM sau înţara în care este 
stabilit,  
Confirmată prin semnătura şi ştampila 
ofertantului obligatoriu 
15 Dovada înregistrării persoanei 
juridice, în conformitate cu 
prevederile legale din ţara în 
care ofertantul este stabilit,  
Confirmată prin semnătura şi ştampila 
ofertantului obligatoriu 
16 Raportul financiar Confirmată prin semnătura şi ştampila 
ofertantului obligatoriu 
17 Lichiditate generală,  Min. 100% obligatoriu 
19 Cifra medie anuală de afaceri 
in ultimii 3 ani, conform IPO 14 
500 000 lei obligatoriu 
20 Perioada de garanție a 
lucrarilor 
Min. -5 ani,max.-10 ani obligatoriu 
21 Recomandări la contractele 
prezentate pentru 
demonstarea lucrărilor 
similare executate în ultimii 5 
ani. 
Copia confirmată prin semnătura şi ştampila 
ofertantului obligatoriu 
23 Certificat de atribuire a 
contului bancar 
Confirmată prin semnătura şi ştampila 
ofertantului obligatoriu 
24 Formularul nr.7 (deviz ofertă) se elaborează în conformitate cu 
normativele în domeniu, confirmate prin 
aplicarea semnăturii şi ştampilei ofertantului 
obligatoriu 
25 Formularul nr.5 (catalogul 
preţurilor unitare) 
se elaborează în conformitate cu 
normativele în domeniu, confirmate prin 
aplicarea semnăturii şi ştampilei ofertantului 
obligatoriu 
26 Formularul nr.3 (borderou de 
resurse) 
se elaborează în conformitate cu 
normativele în domeniu, confirmate prin 
aplicarea semnăturii şi ştampilei ofertantului 
obligatoriu 
27 Declarația privind confirmarea 
identității beneficiarilor 
efectivi și neîncadrarea 
acestora în situația 
În termen de 5 zile de la data comunicării 
rezultatelor procedurii de achiziție publică, 
ofertantul/ofertantul asociat desemnat 
obligatoriu
condamnării pentru 
participarea la activități ale 
unei organizații sau grupări 
criminale, pentru corupție, 
fraudă și/sau spălare de bani 
(Conform Ordinului MF nr.45 
din 24.11.2020/ 
cîștigător va prezenta Declarația autorității 
contractante și Agenției Achiziții Publice 
27 Alte cerințe obligatorii 1.Utilizarea materialelor de înaltă 
calitate, cu prezentarea certificatelor de 
calitate și a monstrelor înaintea 
aplicării/montării. 
2.Materialele de construcție, înainte de a fi 
procurate, urmează a fi aprobate de către 
beneficiar (Primăria or.Durlești). 
3.Materiale necalitative depistate vor fi 
înlocuite cu altele calitative din contul 
antreprenorului. 
4.Viciile ascunse, defectele și lucrările 
executate necalitativ vor fi remediate cu 
forțele și din contul antreprenorului. 
obligatoriu 
28 Disponibilitatea de bani lic
Стр. 5–6
din contul 
antreprenorului. 
4.Viciile ascunse, defectele și lucrările 
executate necalitativ vor fi remediate cu 
forțele și din contul antreprenorului. 
obligatoriu 
28 Disponibilitatea de bani lichizi 
sau capital circular, sau de 
resurse creditare in suma de 
minim 
Stoc disponibil de corpuri LED propuse, 
confirmat prin acte confirmatorii  
29 Notă În scopul elaborării ofertei pentru 
participare la procedura de atribuire a 
contractului de achiziție publică de lucrări, 
autoritatea contractantă propune 
operatorilor economici să viziteze 
amplasamentul obiectului. 
 
16. Motivul recurgerii la procedura accelerată (în cazullicitației deschise, restrînseș i al procedurii 
negociate), după caz nu se aplică 
17. Tehnici și instrumente specifice de atribuire (dacă este cazul specificați dacă se va utilize 
acordul-cadru, sistemul dinamic de achiziție sau licitația electronică): nu se aplică 
18. Condițiispeciale de care depindeîndeplinireacontractului (indicațidupăcaz): nu se aplică 
19. Criteriul de evaluare aplicat pentru adjudecarea contractului: prețul cel mai mic preț, în 
corespundere cu documentația standart, anunțul de participare și caietul de sarcini. 
20. Factorii de evaluare a ofertei celei mai avantajoase din punct de vedere economic, 
precum și ponderilelor: 
Nr. 
d/o 
Denumirea factorului de evaluare Ponderea%
Nu se aplică  
21. Termenul limită de depunere/deschidere a ofertelor: 
- până la: [oraexactă] Informația o găsiți în SIA RSAP 
- pe: [data] Informația o găsiți în SIA RSAP 
 
22. Adresa la care trebuie transmis eofertele sau cererile de participare:  
Ofertele sau cererile de participare vor fi depuse electronic prin intermediul SIA RSAP 
23. Termenul de valabilitate a ofertelor: 60 ZILE 
24. Locul deschiderii ofertelor: SIA RSAP 
Ofertele întîrziate vor fi respinse.  
25. Persoanele autorizate să asiste la deschiderea ofertelor:  
Ofertanții sau reprezentanții acestora au dreptul să participe la deschiderea ofertelor, cu 
excepția cazului cînd ofertele au fos tdepuse prin SIA “RSAP”. 
26. Limba sau limbile în care trebuie redactate ofertele sau cererile de participare: romîna. 
27. Respectivul contract se referă la un proiect și/sau program finanțat din fonduri ale Uniunii 
Europene: NU SE APLICĂ 
(se specificădenumireaproiectuluiși/sauprogramului) 
28. Denumirea și adresa organismului competent de soluționare a contestațiilor:  
Agenția Națională pentru Soluționarea Contestațiilor 
Adresa: mun. Chișinău, bd. Ștefan cel Mare și Sfânt nr.124 (et.4), MD 2001; 
Tel/Fax/email:022-820 652, 022 820-651, [email protected] 
29. Data (datele) șireferința (referințele) publicărilor anterioare în Jurnalul Oficial al Uniunii 
Europene privind contractul (contractele) la care se referă anunțul respective (dacă 
estecazul): nu se aplică. 
30. În cazulachizițiilor periodice, calendarul estimate pentru publicarea anunțurilor viitoare: Nu 
se aplică. 
31. Data publicării anunțului de intenție sau, după caz, precizarea că nu a fost publ
Стр. 6–7
. 
30. În cazulachizițiilor periodice, calendarul estimate pentru publicarea anunțurilor viitoare: Nu 
se aplică. 
31. Data publicării anunțului de intenție sau, după caz, precizarea că nu a fost publicat un astfel 
de anunţ: nu a fost publicat anunț de intenție. 
32. În cadrul procedurii de achiziție publică se vautiliza/accepta: 
Denumirea instrumentului electronic Se va utiliza/accepta sau nu 
depunerea electronică a ofertelor sau a cererilor de 
participare 
Se acceptă 
sistemul de comenzi electronice Nu se acceptă 
facturarea electronică Nu se acceptă 
plățile electronice Nu se acceptă
33. Contractul intră sub incidența Acordului privindachizițiile guvernamentale al Organizației 
Mondiale a Comerțului (numai în cazul anunțurilor transmise spre publicare în Jurnalul 
Oficial al Uniunii Europene):  Nu se aplică. 
                (sespecifică da sau nu) 
34. Alte informații relevante: ______________________________________________ 
Conducătorul grupului de lucru:  ȘaranEleonora               L.Ș.

Предпросмотр носит справочный характер. Юридически значим только официальный оригинал в источнике.