anunț de participare.semnat.pdf
Pag. 1
ANUNȚ DE PARTICIPARE
privind achiziționarea echipamentului pentru militari pentru sezonul rece al anului 2026
prin procedura de achiziție Cererea ofertelor de prețuri
*Procedura a fost inclusă în planul de achiziții publice a autorității contractante (Da/Nu): DA
Link-ul către planul de achiziții publice publicat:
https://www.carabinier.gov.md/ro/content/planul-anual-de-efectuare-achizi%C8%9Biilor-publice
1. Denumirea autorității contractante: Inspectoratul General de Carabinieri
2. IDNO: 1006601000473
3. Adresa: mun. Chișinău, str. Gheorghe Asachi, 65A
4. Numărul de telefon/fax: 022-73-93-68
5. Adresa de e-mail și pagina web oficială ale autorității contractante:
https://carabinier.gov.md/
[email protected]
6. Adresa de e -mail sau pagina web oficială de la care se va putea obține accesul la
documentația de atribuire: documentația de atribuire este anexată în cadrul procedurii în SIA RSAP
,,|M-Tender”.
7. Tipul autorității contractante și obiectul principal de activitate (dacă este cazul, mențiunea
că autoritatea contractantă este o autoritate centrală de achiziție sau că achiziția implică o altă
formă de achiziție comună): Inspectoratul General de Carabinieri este o autoritate administrativă din
subordinea Ministerului Afacerilor Interne, cu statut militar, responsabilă de menținerea, asigurarea și
restabilirea ordinii și securității publice, prevenirea și combaterea infracționalității, precum și executarea
altor atribuții prevăzute de legislația în vigoare.
8. Cumpărătorul invită operatorii economici interesați, care îi pot satisface necesitățile, să
participe la procedura de achiziție privind livrarea următoarelor bunuri:
Nr.
d/o
Cod
CPV Denumirea bunurilor Unitatea de
măsură Cantitatea
Specificarea tehnică deplină
solicitată, Standarde de
referință
Valoarea estimată
(se va indica pentru
fiecare lot în parte)
-fără TVA-
Lot 1 Costum de iarnă (scurtă/pantaloni)
1.
181
000
00-0
Costum de iarnă
(scurtă/pantaloni) complete 500
Potrivit descrierii
prevăzută în Caietul de
sarcini anexat.
750 000,00
Valoarea estimativă totală: 750 000,00
9. În cazul procedurilor de preselecție se indică numărul minim al candidaților și, dacă este cazul,
numărul maxim al acestora: Nu se aplică.
10. În cazul în care contractul este împărțit pe loturi un operator economic poate depune oferta (se
va selecta):
1) Pentru un singur lot;
2) Pentru mai multe loturi;
3) Pentru toate loturile.
11. Admiterea sau interzicerea ofertelor alternative: Nu se admite.
12. Termenii și condițiile de livrare solicitați:
Pag. 1–2
1) Pentru un singur lot; 2) Pentru mai multe loturi; 3) Pentru toate loturile. 11. Admiterea sau interzicerea ofertelor alternative: Nu se admite. 12. Termenii și condițiile de livrare solicitați: - Livrarea bunurilor se va efectua conform standardului Incoterms DDP, cu asigurarea descărcării bunurilor până la locul indicat de Autoritatea contractantă cu implicarea personalului propriu; - La momentul livr ării bunurile vor fi însoțite de certificat de calitate/certificat de conformitate pentru echipamentul livrat. - Termen de livrare: până la data de 10.10.2026, din momentul înregistrării contractului la MF - Trezoreria de Stat. - Locul livrării: mun. Chișinău, str. Tighina nr. 34. 13. Termenul de valabilitate a contractului: 31.12.2026. 14. Contract de achiziție rezervat atelierelor protejate sau că acesta poate fi executat numai în cadrul unor programe de angajare protejată (după caz): Nu este cazul. (Contractul nu este rezervat exclusiv participanților care sunt ateliere protejate sau entități din programe de angajare protejată.) 15. Prestarea serviciului/livrarea bunurilor este rezervată unei anumite profesii în temeiul unor legi sau al unor acte administrative (după caz): Nu este cazul. (Nu se impune ca livrarea produselor să fie făcută de operatori economici aparținând unei profesii reglementate.) 16. Scurta descriere a criteriilor privind eligibilitatea operatorilor economici care pot determina eliminarea acestora și a criteriilor de selecție/de preselecție, nivelul minim (nivelurile minime) al (ale) cerințelor eventual impuse , se menționează informațiile solicitate (DUAE, documentație): Nr. d/o Descrierea criteriului/cerinței Mod de demonstrare a îndeplinirii criteriului/cerinței: Nivelul minim/ Obligativitatea 1. Va fi exclus din procedura de atribuire a contractului de achiziţii publice orice ofertant sau candidat despre care are cunoştinţă că, în ultimii 5 ani, a fost condamnat, prin hotărîrea definitivă a unei instanţe judecătoreşti, pentru participare la activităţi ale unei organizaţii sau grupări criminale, pentru corupţie, pentru fraudă şi/sau pentru spălare de bani, pentru infracţiuni de terorism sau infracţiuni legate de activităţi teroriste, finanţarea terorismului, exploatarea prin muncă a copiilor şi alte forme de trafic de persoane. La depunerea ofertei se va prezenta: - DUAE - document furnizat în format electronic prin utilizarea formatului standard aprobat de Ministerul Finanțelor prin Ordinul nr. 72/2020, constând în declaraţia pe proprie răspundere a operatorului economic cu privire la îndeplinirea criteriilor de calificare şi selecţie, în conformitate cu cerințele stabilite de autoritatea contractantă. Prezentarea oricărui alt formular DUAE, este temei de descalificare de la procedura de achiziție publică. Obligatoriu. Lipsa condamnării pe parcursul a ultimilor 5 ani. 2. Va fi exclus orice operator economic care se află în proces de insolva
Pag. 2–3
descalificare de la procedura de achiziție publică. Obligatoriu. Lipsa condamnării pe parcursul a ultimilor 5 ani. 2. Va fi exclus orice operator economic care se află în proces de insolvabilitate ca urmare a hotărîrii judecătoreşti. Obligatoriu. Nu se află în proces de insolvabilitate. 3. Vor fi excluși operatorii economici care nu şi-au îndeplinit obligaţiile de plată a impozitelor, taxelor şi contribuţiilor de asigurări sociale în conformitate cu prevederile legale în vigoare în Republica Moldova sau în ţara în care este stabilit. La depunerea ofertei se va prezenta: - DUAE (Document Unic de Achiziții European) – furnizat în format electronic conform formatului standard aprobat de Ministerul Finanțelor prin Ordinul nr. 72/2020. La La evaluarea ofertei: Obligatoriu. Nu vor fi considerate datorii sau restanțe la buget sumele de până la 500,00 lei MD, conform Codului fiscal, art. 129 pct. Autoritatea contractantă va verifica eligibilitatea operatorului economic în conformitate cu prevederile art. 19 alin. (3) lit. b) și alin. (7) din Legea nr. 131/2015 privind achizițiile publice. 13 și Legii nr. 325/2023, art. I pct. 6. 4. Operatorii economici trebuie să dispună de capacitatea de exercitare a activității profesionale La depunerea ofertei se va prezenta: - DUAE - document furnizat în format electronic prin utilizarea formatului standard aprobat de Ministerul Finanțelor prin Ordinul nr. 72/2020. La evaluarea ofertei se va prezenta: Dovada înregistrării persoanei juridice, în conformitate prevederile actelor normative din țara în care ofertantul este stabilit: - Certificat/decizie de înregistrare a întreprinderii; - Extras din Registrul de stat al persoanelor juridice; - Document/autorizație de funcționare aferentă obiectului procedurii de atribuire a contractului. Obligatoriu. Înregistrarea activității antreprenoriale a operatorului economic. Prezentarea documentelor specificate. 5. Operatorii economici trebuie să dispună de capacitatea economică, financiară, tehnică și profesională. La depunerea ofertei se va prezenta: DUAE - document furnizat în format electronic prin utilizarea formatului standard aprobat de Ministerul Finanțelor prin Ordinul nr. 72/2020. La evaluarea ofertei se va prezenta: - Certificat privind deținerea contului bancar. - Lista asociaților/subcontractanților implicați în executarea contractului (după caz); - Angajamentul terț susținător financiar (după caz); - Declarație terț susținător financiar (după caz); - Angajamentul privind susținerea tehnică și profesională a ofertantului/grupului de ofertan ți (după caz); - Declarație terț susținător tehnic (după caz); - Declarație terț susținător profesional (după caz). - Declarație privind dotările specifice, utilajul şi echipamentul necesar pentru îndeplinirea corespunzătoare a contractului (după caz). - Declarație privind personalul de specialitate propus pentru imp
Pag. 3–4
ație privind dotările specifice, utilajul şi echipamentul necesar pentru îndeplinirea corespunzătoare a contractului (după caz). - Declarație privind personalul de specialitate propus pentru implementarea contractului (după caz). Obligatoriu. Prezentarea documentelor specificate. 6. Operatorii economici trebuie să dispună de documente ce confirmă calitatea, țara de origine și producătorul materiei prime și a bunurilor propuse La depunerea ofertei se va prezenta: DUAE - document furnizat în format electronic prin utilizarea formatului standard aprobat de Ministerul Finanțelor prin Ordinul nr. 72/2020. La evaluarea ofertei se va prezenta: - Raport de încercări la materia primă eliberat de instituții autorizate în acest sens, copie confirmată prin aplicarea semnăturii electronice a Participantului. - Declarația de garanție pentru bunurile ofertate. La livrarea bunurilor se va prezenta: - Certificat de conformitate/certificat de calitate pentru bunul livrat. Obligatoriu. Prezentarea documentelor specificate. 7. Operatorii economici vor prezenta mostre La evaluarea ofertei se va prezenta în termen 3 (trei) zile după deschiderea ofertelor): Participanții vor prezenta mostrele bunurilor propuse în ofertă, care în caz de adjudecarea contractului se va păstra la autoritatea contractantă până la livrarea bunurilor. Obligatoriu. Se vor prezenta la evaluarea ofertelor de către toți ofertanții în termen de 3 (trei) zile după deschiderea ofertelor 8. NOTĂ Documente obligatorii, precum și modalitatea depunerii sunt expres prevăzute în pct. 39 al Anunțului de participare. 1. Oferta operatorului economic și toată corespondența dintre ofertant și autoritatea contractantă se întocmește în limba română. Documentele justificative și literatura de specialitate tipărită, care fac parte din ofertă, pot fi întocmite și în altă limbă de circulație internațională, cu condiția ca acestea să fie însoțite de o traducere exactă a fragmentelor relevante în limba română. 2. Operatorii economici pregătesc ofertele conform cerințelor stabilite în anunțul de participare, publicat de către autoritatea contractantă. Dacă oferta, inclusiv formularele care o însoțesc, nu corespunde cerințelor prestabilite în invitația/anunțul de participare, inclusiv în documentația de atribuire sau aceasta nu este completată, semnată electronic și, după caz, semnată și ștampilată în modul corespunzător, ea se respinge de către autoritatea contractantă, și nu poate fi rectificată cu scopul de a corespunde cerințelor, prin corectarea sau înlăturarea devierilor sau rezervelor necorespunzătoare, excepție constituind doar corectarea greșelilor aritmetice sau abaterilor neînsemnate. 3. Fiecare ofertant care participă, în mod individual sau ca asociat, la procedura de atribuire a contractului de achiziție publică are obligația să prezinte DUAE și anexele prevăzute în prezenta documentație, completate în mod corespunzător şi semnate
Pag. 4–5
au ca asociat, la procedura de atribuire a contractului de achiziție publică are obligația să prezinte DUAE și anexele prevăzute în prezenta documentație, completate în mod corespunzător şi semnate de persoanele autorizate, conform cerințelor stabilite. 17. Garanția pentru ofertă, se solicită obligatoriu, cuantumul 1% din valoarea ofertei fără taxa pe valoarea adăugată. a) Oferta va fi însoțită de o Garanție pentru ofertă (emisă de o bancă comercială) completată conform Anexei nr. 5, confirmată prin aplicarea semnăturii electronice de către operatorul economic; b) Garanția pentru ofertă prin transfer la contul autorității contractante (ordin de plată) conform următoarelor date bancare: Beneficiarul plății: Inspectoratul General de Carabinieri Denumirea Băncii: Ministerul Finanțelor - Trezoreria de Stat Codul fiscal: 1006601000473 Contul de IBAN: MD69TRPCAA518410A00587AA Contul bancar: TREZMD2X cu nota “Garanția pentru ofertă la procedura de achiziție publică nr. ____ din _______”. 18. Garanția de bună execuție a contractului, în cuantum de 5% din valoarea contractului atribuit, valabilă pe perioada valabilității contractului. a) Garanția de bună execuție (emisă de o bancă comercială) completată conform Anexei nr. 6, confirmată prin aplicarea semnăturii electronice de către operatorul economic. b) Garanția de bună execuție prin transfer la contul autorității contractante (ordin de plată) conform următoarelor date bancare: Beneficiarul plății: Inspectoratul General de Carabinieri Denumirea Băncii: Ministerul Finanțelor - Trezoreria de Stat Codul fiscal: 1006601000473 Contul de IBAN: MD48TRPCAA518440B00587AA Contul bancar: TREZMD2X cu nota “ Garanția de bună execuție”. 19. Motivul recurgerii la procedura accelerată (în cazul licitației deschise, restrânse și a procedurii negociate), după caz: Nu se aplică. 20. Tehnici și instrumente specifice de atribuire (dacă este cazul specificați dacă se va utiliza acordul-cadru, sistemul dinamic de achiziție sau licitația electronică): licitație electronică, 3 runde cu aplicarea pasului minim 0,4 % specificat în SIA RSAP. 21. Condiții speciale de care depinde îndeplinirea contractului (indicați după caz): Nu se aplică. 22. Ofertele se prezintă în valuta: lei moldovenești (MDL), cu 2 (două) cifre după virgulă. 23. Criteriul de evaluare aplicat pentru atribuirea contractului: Prețul cel mai scăzut pentru fiecare lot în parte, cu respectarea tuturor cerințelor tehnice și de calificare. 24. Factorii de evaluare a ofertei celei mai avantajoase din punct de vedere economic, precum și ponderile lor: Nu se aplică. 25. Termenul limită de depunere/deschidere a ofertelor: conform informațiilor publicate în SIA RSAP (MTender). Termenul exact de depunere și deschidere a ofertelor este stabilit în anunțul electronic și în calendarul procedurii din sistemul electronic; eventualele modificări sau clarificări privind termenul-limită vor fi comunicate tot prin SIA RSAP.
Pag. 5–6
fertelor este stabilit în anunțul electronic și în calendarul procedurii din sistemul electronic; eventualele modificări sau clarificări privind termenul-limită vor fi comunicate tot prin SIA RSAP. Adresa la care trebuie transmise ofertele sau cererile de participare: Ofertele se depun exclusiv în formă electronică, prin intermediul SIA RSAP (MTender). (Nu se acceptă depunerea ofertelor în format fizic pe suport de hârtie; întreaga procedură se desfășoară online.) 26. Termenul de valabilitate a ofertelor: 60 de zile calendaristice de la data -limită de depunere. Ofertanții trebuie să mențină valabile ofertele pe această perioadă. O ofertă cu un termen de valabilitate mai mic decât cel solicitat va fi respinsă ca neconformă. 27. Locul deschiderii ofertelor: Sesiunea de deschidere a ofertelor va avea loc electronic, în SIA RSAP. (Ofertele întârziate vor fi respinse automat de sistemul electronic.) 28. Persoanele autorizate să asiste la deschiderea ofertelor: Întrucât ofertele sunt depuse electronic, deschiderea ofertelor este efectuată automat în SIA RSAP. 29. Limba sau limbile în care trebuie redactate ofertele sau cererile de participare: Limba română. Documentele de ofertă se vor întocmi în limba de stat. Documentele justificative emise de terți pot fi prezentate într-o altă limbă de circulație internațională, cu condiția furnizării unei traduceri autorizate în limba română a fragmentelor relevante. 30. Respectivul contract se referă la un proiect și/sau program finanțat din fonduri ale Uniunii Europene: Nu se aplică. (Achiziția este finanțată din fonduri bugetare proprii ale autorității contractante, nu din proiecte UE.) 31. Denumirea și adresa organismului competent de soluționare a contestațiilor: Autoritatea Națională pentru Soluționarea Contestațiilor Adresa: mun. Chișinău, bd. Ștefan cel Mare și Sfânt nr.124 (et.4), MD 2001; Tel/Fax/email:022-820 652, 022 820-651, [email protected] 32. Data (datele) și referința (referințele) publicărilor anterioare în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene privind contractul (contractele) la care se referă anunțul respectiv (dacă este cazul): Nu se aplică. 33. În cazul achizițiilor periodice, calendarul estimat pentru publicarea anunțurilor viitoare : Nu se aplică. 34. Data publicării anunțului de intenție sau, după caz, precizarea că nu a fost publicat un astfel de anunţ: Nu se aplică. 35. Data transmiterii spre publicare a anunțului de participare: Prezenta procedură este inițiată în SIA RSAP la data transmiterii anunțului spre publicare. După aprobarea spre publicare, anunțul va apărea pe platforma electronică MTender și în Buletinul Achizițiilor Publice. 36. În cadrul procedurii de achiziție publică se va utiliza/accepta: Denumirea instrumentului electronic Se va utiliza/accepta sau nu Depunerea electronică a ofertelor sau a cererilor de participare Se acceptă Sistemul de comenzi electronice Nu se acceptă Facturarea electronică Se acceptă Pl
Pag. 6–7
ectronic Se va utiliza/accepta sau nu Depunerea electronică a ofertelor sau a cererilor de participare Se acceptă Sistemul de comenzi electronice Nu se acceptă Facturarea electronică Se acceptă Plățile electronice Se acceptă 37. Contractul intră sub incidența Acordului privind achizițiile guvernamentale al Organizației Mondiale a Comerțului (numai în cazul anunțurilor transmise spre publicare în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene): Nu. 38. Alte informații relevante: Documente obligatorii la depunerea ofertei: Nr. d/o Denumirea documentului Cerințe de depunere a documentelor solicitate Obligativitatea 1. DUAE. Completat conform modelului atașat în SIA RSAP și semnat electronic de către reprezentantul legal al Participantului Document potrivit formatului standard aprobat de Ministerul Finanțelor, original confirmat prin aplicarea semnăturii electronice a Participantului. Obligatoriu 2. Specificația de preț (conform Anexei nr.2). Ofertantul elaborează propunerea financiară, astfel încât aceasta să furnizeze toate informaţiile solicitate cu privire la preţuri, tarife, precum şi la alte condiţii financiare şi comerciale legate de obiectul contractului. Semnată electronic de către reprezentantul legal al Participantului Obligatoriu 3. Specificația tehnică (conform Anexei nr.1). Ofertantul elaborează propunerea tehnică, astfel încât aceasta să respecte în totalitate cerinţele de calificare, precum şi cerinţele prevăzute în caietul de sarcini. Semnată electronic de către reprezentantul legal al Participantului Obligatoriu 4. Cerere de participare (conform Anexei nr.3). Operatorul economic interesat de a participa la procedura de achiziție publică este obligat să depună până la expirarea termenului-limită stabilit de către autoritatea contractantă, în acest sens, o cerere de participare, în cazul aplicării prevederilor art. 33 alin. (7) și alin. (11) al Legii nr. 131/2015. În celelalte cazuri, aceasta se depune odată cu oferta. Semnată electronic de către reprezentantul legal al Participantului Obligatoriu 5. Declarație privind valabilitatea ofertei pentru o durată de 60 de zile calendaristice (conform Anexei nr.4). Ofertantul este obligat prin depunerea declarației privind valabilitatea ofertei, de a menține oferta valabilă pe toată perioada de valabilitate prevăzută în documentația de atribuire. Termenul valabilității ofertei începe să decurgă din momentul termenului limită de depunere a ofertelor. Orice ofertă valabilă pentru o perioadă mai mică decât cea prevăzută se respinge de către grupul de lucru ca fiind necorespunzătoare. Semnată electronic de către reprezentantul legal al Participantului Obligatoriu 6. Garanția pentru ofertă 1% (conform Anexei nr. 5). Ofertantul depune garanția pentru ofertă conform prevederilor Legii nr. 131/2015 privind achizițiile publice. Semnată electronic de către reprezentantul legal al Participantului Obligatoriu
Pag. 7–8
5). Ofertantul depune garanția pentru ofertă conform prevederilor Legii nr. 131/2015 privind achizițiile publice. Semnată electronic de către reprezentantul legal al Participantului Obligatoriu Documente obligatorii la evaluarea ofertei Documente care vor fi solicitate de la operatorul economic clasat pe primul loc în termen de 1 (una) zile lucrătoare (vor fi prezentate în format electronic cu aplicarea semnăturii electronice la adresa de email: [email protected], [email protected] Dovada înregistrării persoanei juridice, în conformitate cu prevederile legale din ţara în care ofertantul este stabilit - Certificat/decizie de înregistrare a întreprinderii; - Extras din Registrul de stat al persoanelor juridice; - Document/autorizație de funcționare aferentă obiectului procedurii de atribuire a contractului. Obligatoriu Copie, semnat electronic de către reprezentantul legal al Participantului. Certificat privind deținerea contului bancar Certificat eliberat de o bancă comercială. Copie, semnat electronic de către reprezentantul legal al Participantului. Obligatoriu Documente ce confirmă calitatea, țara de origine și producătorul materiei prime a bunurilor propuse La evaluarea ofertei se va prezenta: - Raport de încercări la materia primă eliberat de instituții autorizate în acest sens. La livrarea bunurilor se va prezenta: - Certificat de conformitate/certificat de calitate pentru bunul livrat. Copie, semnat electronic de către reprezentantul legal al Participantului. Obligatoriu Declarație privind termenul de garanție pentru bunuri Declarație pe propria răspundere pentru garanția pentru bunuri. Original, semnat electronic de către reprezentantul legal al Participantului. Modelul formularului se anexează (Anexa nr. 16). Obligatoriu Lista asociaților/ subcontractanților implicați în executarea contractului (după caz, dacă există) Conform modelelor din Anexa nr. 7 și nr. 1 0, în original, semnat electronic de către reprezentantul legal al Participantului. Obligatoriu (în caz că există asociați/subcontrac tanți) Angajamentul și Declarația unui terț susținător financiar (după caz, dacă există) Conform modelelor din Anexa nr. 1 1 și nr. 1 2, în original, semnat electronic de către reprezentantul legal al Participantului. Obligatoriu (în caz că există susținător financiar) Angajamentul și Declarațiile privind susținerea tehnică și profesională a ofertantului/grupului de ofertanți (după caz, dacă există) Conform modelelor din Anexa nr. 1 3, nr. 14 și nr. 1 5, în original, semnat electronic de către reprezenta ntul legal al Participantului. Obligatoriu (în caz că există susținerea tehnică și profesională) Declarație privind dotările specifice, utilajul şi echipamentul necesar pentru îndeplinirea corespunzătoare a contractului (după caz, dacă există) Conform modelului din Anexa nr. 8 în original, semnat electronic de către reprezentantul legal al Participantulu
Pag. 8–9
cesar pentru îndeplinirea corespunzătoare a contractului (după caz, dacă există) Conform modelului din Anexa nr. 8 în original, semnat electronic de către reprezentantul legal al Participantului. Obligatoriu (în caz că există necesitate privind implementarea contractului) Declarație privind personalul de specialitate propus pentru implementarea contractului (după caz, dacă există) Conform modelului din Anexa nr. 9 în original, semnat electronic de către reprezentantul legal al Participantului. Obligatoriu (în caz că există necesitate privind implementarea contractului) Operatorii economici vor prezenta mostre La evaluarea ofertei se va prezenta în termen 3 (trei) zile după deschiderea ofertelor): Participanții vor prezenta mostrele bunurilor propuse în ofertă, care în caz de adjudecarea contractului se va păstra la autoritatea contractantă până la livrarea bunurilor. Obligatoriu. Se vor prezenta la evaluarea ofertelor de către toți ofertanții în termen de 3 (trei) zile după deschiderea ofertelor Notă Documentele justificative şi literatura de specialitate tipărită, care fac parte din ofertă, pot fi în altă limbă, cu condiţia ca acestea să fie însoţite de o traducere exactă a fragmentelor relevante în limba de stat. Toate documentele menţionate mai sus se completează fără nici o modificare sau abatere de la formulare, spaţiile goale fiind completate cu informaţia solicitată. Completarea defectuoasă a formularelor atrage respingerea ofertei. Documente care vor fi prezentate la momentul semnării contractului de achiziții: Declarație privind confirmarea identității beneficiarilor efectivi și neîncadrarea acestora în situația condamnării pentru participarea la activități ale unei organizații sau grupări criminale, pentru corupție, fraudă și / sau spălare de bani. Document potrivit formatului standard aprobat de Ministerul Finanțelor prin Ordinul nr. 145 din 24 noiembrie 2020. Operatorul economic desemnat câștigător va prezenta documentul în termen de 5 zile de la data comunicării rezultatelor procedurii de achiziție publică, semnat electronic. Completat conform modelului atașat în SIA RSAP și semnat electronic de către reprezentantul legal al Participantului Obligatoriu Garanția de bună execuție 5% (conform Anexei nr. 6). Ofertantul depune garanția de bună execuție conform prevederilor Legii nr. 131/2015 privind achizițiile publice sau prin transfer la contul Autorității contractante (cnf. pct.18 din Anunțul de participare). Obligatoriu Documente care vor fi prezentate la momentul livrării bunurilor: Certificate eliberate de instituții autorizate în acest sens, copie confirmată prin aplicarea semnăturii și ștampilei Participantului. Certificate de calitate/ certificat de conformitate a bunurilor livrate Obligatoriu Certificat de garanție pentru bunurile livrate Certificatul de garanție va fi eliberat de către Furnizor, semnat electronic de către reprezentantu
Pag. 9
de conformitate a bunurilor livrate Obligatoriu Certificat de garanție pentru bunurile livrate Certificatul de garanție va fi eliberat de către Furnizor, semnat electronic de către reprezentantul legal al Participantului și va corespunde termenului de garanție solicitat și acceptat de către autoritatea contractantă. Obligatoriu Președintele grupului de lucru pentru achiziții al IGC: _________________ Vasile IONEL
Previzualizarea are caracter informativ. Doar originalul oficial din sursă are valoare juridică.