anunt participare.signed.pdf
Pag. 1
ANUNȚ DE PARTICIPARE
privind achiziționarea: ,, Lucrări de reparație curenta a drumului local de interes raional
L573.1 drum de acces spre stația Căușeni (str.Alba Iulia)”
(se indică obiectul achiziției)
prin procedura de achiziție: Cererea ofertelor de prețuri.
(tipul procedurii de achiziție)
*Procedura a fost inclusă în Planul de achiziții publice a autorității contractante (/Nu): Da
Link-ul către planul de achiziții publice publicat: https://causeni.md/2026/08/05/planul-de-
achizitii-a-consiliului-raional-causeni-pentru-anul-2026-modificarea-7/
Denumirea autorității contractante: Consiliul raional Căușeni ______________________
1. IDNO: _1007601010921_______________________________________________________
2. Adresa: Republica Moldova, or. Căușeni, bd. M. Eminescu, 31.______________________
3. Numărul de telefon/fax: 0243 22650___________________________________
4. Adresa de e-mail și pagina web oficială a autorității contractante:
[email protected]; [email protected]; http://www.causeni.md/ ,
5. Adresa de e-mail sau pagina web oficială de la care se va putea obține accesul la
documentația de atribuire: documentația de atribuire este anexată în cadrul procedurii în
SIA RSAP
6. Tipul autorității contractante și obiectul principal de activitate (dacă este cazul,
mențiunea că autoritatea contractantă este o autoritate centrală de achiziție sau că
achiziția implică o altă formă de achiziție comună):Administrația Publică Locală de
nivelul II
7. Cumpărătorul invită operatorii economici interesați, care îi pot satisface necesitățile, să
participe la procedura de achiziție privind executarea următoarelor lucrări:
Nr.
d/o Cod CPV
Denumirea serviciilor de
proiectare sau de lucrări
solicitate
Unitatea
de
măsură
Cantitatea
Specificarea tehnică
deplină solicitată,
Standarde de
referință
Valoarea estimată
(se va indica pentru
fiecare lot în parte)
(FĂRĂ TVA)
1. 45233141-9
Lucrări de reparație
curenta a drumului local
de interes raional L573.1
drum de acces spre stația
Căușeni (str.Alba Iulia)
Lucrare 1 Conform Caietului de
sarcini
1 298.160.00
Valoarea estimativă totală 1 298.160.00
8. În cazul procedurilor de preselecție se indică numărul minim al candidaţilor şi, dacă este
cazul, numărul maxim al acestora. - nu se aplică
9. În cazul în care contractul este împărțit pe loturi, un operator economic poate depune
oferta (se va selecta): nu se aplică
1) Pentru un singur lot;
2) Pentru mai multe loturi;
3) Pentru toate loturile;
4) Alte limitări privind numărul de loturi care pot fi atribuite aceluiași ofertant___________
10. Admiterea sau interzicerea ofertelor alternative: nu se admite______________
(indicați se admite sau nu se admite)
Pag. 1–2
i privind numărul de loturi care pot fi atribuite aceluiași ofertant___________ 10. Admiterea sau interzicerea ofertelor alternative: nu se admite______________ (indicați se admite sau nu se admite) 11. Termenii și condițiile de executare solicitați: 60 zile 12. Termenul de valabilitate a contractului: 31.12.2026._____________________ 13. Contract de achiziție rezervat atelierelor protejate sau că acesta poate fi executat numai în cadrul unor programe de angajare protejată (după caz): nu.__________________ (indicați da sau nu) 14. Prestarea serviciului este rezervată unei anumite profesii în temeiul unor legi sau al unor acte administrative (după caz): -nu se aplică (se menționează respectivele legi și acte administrative) 15. Scurta descriere a criteriilor privind eligibilitatea operatorilor economici care pot determina eliminarea acestora și a criteriilor de selecție/de preselecție; nivelul minim (nivelurile minime) al (ale) cerințelor eventual impuse; se menționează în formațiile solicitate (DUAE, documentație): Nr. d/o Criteriile de calificare și de selecție (Descrierea criteriului/cerinței) Mod de demonstrare a îndeplinirii criteriului/cerinței: Nivelul minim/ Obligativitatea 1. DUAE Confirmata prin aplicarea semnaturii electronice al participantului. Obligatoriu 2. Oferta financiară Formular-ofertă, confirmat prin aplicarea semnăturii electronice al ofertantului. Obligatoriu 3. Oferta tehnică conform caietului de sarcini Formularele de deviz (F3, F5, F7), confirmate prin aplicarea semnăturii electronice al ofertantului. Obligatoriu 4. Cerere de participare Anexa nr. 7 din Documentația standard, confirmat prin aplicarea semnăturii electronice al ofertantului. Obligatoriu 5. Declarație privind valabilitatea ofertei Conform Anexei nr.8 din Documentația standard aprobată prin Ordinul MF nr. 69 din 07.05.2021 Confirmat prin aplicarea semnăturii electronice Obligatoriu 6. Scrisoare de garantie bancara Original. Confirmat prin aplicarea semnăturii electronice al participantului. Anexa nr.9 din Documentația Standard Oferta va fi însoțită de o Garanție pentru ofertă, (emisă de o bancă comercială). Obligtoriu 7. Declarație privind experienţa similară Conform Anexei nr. 12 din Documentația standard aprobată prin Ordinul MF nr. 69 din 07.05.2021 Confirmat prin aplicarea semnăturii electronice Operatorul economic trebuie să demonstreze că a finalizat în ultimii 5 ani (calculaţi până la data limită de depunere a ofertelor): un contract ce au avut ca obiect execuţia unor lucrări similare cu cele ce fac obiectul contractului ce urmează a fi atribuit, care va constitui cel puţin 75% din valoarea ofertei. Obligatoriu 8. Certificat de efectuare sistematică a plății impozitelor, contribuțiilor eliberat de Inspectoratul Fiscal de Stat Copie, confirmată prin semnătura electronică Obligtoriu 9. Declaraţie privind dotările specifice, utilajul şi echipamentul Con
Pag. 2–3
pozitelor, contribuțiilor eliberat de Inspectoratul Fiscal de Stat Copie, confirmată prin semnătura electronică Obligtoriu 9. Declaraţie privind dotările specifice, utilajul şi echipamentul Conform Anexei nr. 14 din Documentația standard aprobată Obligatoriu necesar pentru îndeplinirea corespunzătoare a contractului prin Ordinul MF nr. 69 din 07.05.2021 Confirmat prin aplicarea semnăturii electronice 10. Certificat de atestare tehnico profisională a dirigintelui de şantier Copie, semnat electronic Obligtoriu 11. Declaraţie privind personalul de specialitate propus pentru implementarea contractului Conform Anexei nr. 15 din Documentația standard aprobată prin Ordinul MF nr. 69 din 07.05.2021 Confirmat prin aplicarea semnăturii electronice Obligatoriu 12. Avizul de participare la licitații publice de lucrări din domeniul construcțiilor și instalațiilor Anexa nr. 22. Confirmată prin aplicarea semnaturii electronice al participantului. Obligatoriu 13. Certificat/Decizie de inregistrare a intreprinderii/Extras din Registrul de Stat al persoanelor juridice Confirmat prin aplicarea semnaturii electronice. Obligatoriu 14. DECLARAŢIA privind confirmarea identității beneficiarilor efectivi și neîncadrarea acestora în situația condamnării pentru participarea la activităţi ale unei organizaţii sau grupări criminale, pentru corupţie, fraudă şi/sau spălare de bani Se va prezenta de сătrе ofertantul desemnat cîștigător „Declarația cu privire la beneficiarii efectivi și neîncadrarea acestora în situația condamnării pentru participarea la activităţi ale unei organizaţii sau grupări criminale, pentru corupţie, fraudă şi/sau spălare de bani”, în tеrmen de 5 zile de la data comunicării rezultatelor procedurii de achiziție publice, inadresa autorității contractante, conform modelului aprobat prin Ordinul MF nr.145 din 24.11.2020. Confirmat prin aplicarea semnăturii electronice Obligtoriu la semnarea Contractului 16. Garanția pentru ofertă, emisă de o bancă comercială, va fi constituită prin scrisoare de garanție bancară sau transfer pe contul autorităţii contractante, în cuantum de_1%, (conform Anexei nr. 9 din Documentatia Standard). Garanția de bună execuție a contractului, în cuantumul 5% din valoarea contractului fără TVA, se va prezenta la încheierea contractului conform subpunctului 3) pct.98 din Documentația Standard, prin transfer pe contul autorității contractante. 17. Termenul de garanție a lucrărilor: 5 ani, care va fi indicat în formularul ofertei. 18. Motivul recurgerii la procedura accelerată (în cazul licitației deschise, restrânse și a procedurii negociate), după caz –nu se aplică 19. Tehnici și instrumente specifice de atribuire (dacă este cazul specificați dacă se va utiliza acordul-cadru, sistemul dinamic de achiziție sau licitația electronică):-nu se aplică 20. Condiții speciale de care depinde îndeplinirea contractului (indicați după caz): -nu se
Pag. 3–4
dacă se va utiliza
acordul-cadru, sistemul dinamic de achiziție sau licitația electronică):-nu se aplică
20. Condiții speciale de care depinde îndeplinirea contractului (indicați după caz): -nu se
aplică
21. Ofertele se prezintă în valuta: națională MDL (lei).
22. Criteriul de evaluare aplicat pentru atribuirea contractului: prețul cel mai scăzut.
23. Factorii de evaluare a ofertei celei mai avantajoase din punct de vedere economic,
precum și ponderile lor:
Nr.
d/o
Denumirea factorului de evaluare Ponderea%
-
-
24. Termenul limită de depunere/deschidere a ofertelor:
- conform SIA RSAP /până la: conform SIA RSAP
- pe: conform SIA RSAP
25. Adresa la care trebuie transmise ofertele sau cererile de participare:
Ofertele sau cererile de participare vor fi depuse electronic prin intermediul SIA RSAP
26. Termenul de valabilitate a ofertelor: 60 zile.
27. Locul deschiderii ofertelor: SIA RSAP
(SIA RSAP sau adresa deschiderii)
Ofertele întârziate vor fi respinse.
28. Persoanele autorizate să asiste la deschiderea ofertelor:
Ofertanții sau reprezentanții acestora au dreptul să participe la deschiderea ofertelor, cu
excepția cazului când ofertele au fost depuse prin SIA RSAP.
29. Limba sau limbile în care trebuie redactate ofertele sau cererile de participare: de stat.
30. Respectivul contract se referă la un proiect și/sau program finanțat din fonduri ale
Uniunii Europene: nu________________________________________________
(se specifică denumireaproiectului și/sau programului)
31. Denumirea și adresa organismului competent de soluționare a contestațiilor:
Agenția Națională pentru Soluționarea Contestațiilor
Adresa: mun. Chișinău, bd. Ștefan cel Mare și Sfânt nr.124 (et.4), MD 2001;
Tel/Fax/email: 022-820 652, 022 820-651, [email protected]
32. Data (datele) și referința (referințele) publicărilor anterioare în Jurnalul Oficial al
Uniunii Europene privind contractul (contractele) la care se referă anunțul respectiv
(dacă este cazul):_nu sunt______________________________________________________
33. În cazul achizițiilor periodice, calendarul estimat pentru publicarea anunțurilor
viitoare:-nu se aplică__
34. Data publicării Anunțului de intenție sau, după caz, precizarea că nu a fost publicat un
astfel de anunţ: Nu a fost publicat
35. Data transmiterii spre publicare a anunțului de participare: SIA RSAP____________
36. În cadrul procedurii de achiziție publică se va utiliza:
Denumirea instrumentului electronic Se va utiliza/accepta sau nu
depunerea electronică a ofertelor sau a cererilor de
participare
se va utiliza
sistemul de comenzi electronice Nu se va utiliza
facturarea electronică se va utiliza
plățile electronice se va utiliza
37. Contractul intră sub incidența Acordului privind achizițiile guvernamentale al
Organizației Mondiale a Comerțului (numai în cazul anunțurilor transmise spre
publicare în Jurnalul Oficial al
Pag. 4
iza 37. Contractul intră sub incidența Acordului privind achizițiile guvernamentale al Organizației Mondiale a Comerțului (numai în cazul anunțurilor transmise spre publicare în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene): Nu (se specifică da sau nu) 38. Alte informații relevante: -__________________________________________________ Conducătorul grupului de lucru: ______________________________ .
Previzualizarea are caracter informativ. Doar originalul oficial din sursă are valoare juridică.