Anunt de participare mentenanta stelco (2)
ANUNȚ DE PARTICIPARE
privind achiziționarea Kit de mentenanță pentru dispozitivele medicale de sterilizare si păstrare Endoscoape, Steelco EW 2/2 și ED 200/2 cu servicii de mentenanță incluse (2) prin procedura de achiziție LD
Denumirea autorității contractante: IMSP Centrul Republican de Diagnosticare Medicală
IDNO:1003600150196
Adresa: or. Сhişnău, str. C.Vîrnav,13
Numărul de telefon/fax: 022888416
Adresa de e-mail și de internet a autorității contractante: [email protected], www.crdm.md.
Adresa de e-mail sau de internet de la care se va putea obține accesul la documentația de atribuire: documentația de atribuire este anexată în cadrul procedurii în SIA RSAP
Tipul autorității contractante și obiectul principal de activitate (dacă este cazul, mențiunea că autoritatea contractantă este o autoritate centrală de achiziție sau că achiziția implică o altă formă de achiziție comună): Nu se aplica
Cumpărătorul invită operatorii economici interesați, care îi pot satisface necesitățile, să participe la procedura de achiziție privind livrarea/prestarea/executarea următoarelor bunuri /servicii/lucrări:
În cazul procedurilor de preselecție se indică numărul minim al candidaţilor şi, dacă este cazul, numărul maxim al acestora. Nu se aplică
În cazul în care contractul este împărțit pe loturi un operator economic poate depune oferta (se va selecta):
Pentru un singur lot;
Admiterea sau interzicerea ofertelor alternative: nu se admite __
(indicați se admite sau nu se admite)
Termenii și condițiile de livrare/prestare/executare solicitați: la necesitate în termen de 10 zile de la comanda pe parcursul anului 2026. Termen de achitare: pînă la 60 zile dupa livrarea și prestarea serviciilor. Termen de semnare a contractului: 5 zile de la primirea contractului
Termenul de valabilitate a contractului: 31 decembrie 2026
Contract de achiziție rezervat atelierelor protejate sau că acesta poate fi executat numai în cadrul unor programe de angajare protejată (după caz): nu se aplică.
Prestarea serviciului este rezervată unei anumite profesii în temeiul unor legi sau al unor acte administrative (după caz): nu se aplică.
(se menționează respectivele acte cu putere de lege și acte administrative)
Scurta descriere a criteriilor privind eligibilitatea operatorilor economici care pot determina eliminarea acestora și a criteriilor de selecție/de preselecție; nivelul minim (nivelurile minime) al (ale) cerințelor eventual impuse; se menționează informațiile solicitate (DUAE, documentație):
Garanția pentru ofertă, după caz transfer pe contul IMSP CRDM sau emisă de o bancă comercială, cuantumul 1%.
Garantia pentru oferta se reține in cazul:
a) operatorul economic retrage sau modifică oferta după expirarea termenului de depunere a ofertelor;
b) ofertantul cîştigător nu semnează contractul de achiziţii publice;
c) nu se depune garanţia de bună execuţie a contractului după acceptarea ofertei sau nu se execută vreo condiţie, specificată în documentația de atribuire, înainte de semnarea contract
iziţii publice;
c) nu se depune garanţia de bună execuţie a contractului după acceptarea ofertei sau nu se execută vreo condiţie, specificată în documentația de atribuire, înainte de semnarea contractului de achiziţii publice
Garanția de bună execuție a contractului, după caz transfer pe contul IMSP CRDM sau emisă de o bancă comercială, cuantumul 5%.
Garanția de bună execuție se reține in cazul:
a) Neexecutarea clauzelor contractuale.
Motivul recurgerii la procedura accelerată (în cazul licitației deschise, restrânse și a procedurii negociate), după caz nu se aplică.
Tehnici și instrumente specifice de atribuire (dacă este cazul specificați dacă se va utiliza acordul-cadru, sistemul dinamic de achiziție sau licitația electronică): nu se aplică.
Condiții speciale de care depinde îndeplinirea contractului (indicați după caz): nu se aplică.
Ofertele se prezintă în valuta: lei MD
Criteriul de evaluare aplicat pentru atribuirea contractului: prețul cel mai scăzut
Factorii de evaluare a ofertei celei mai avantajoase din punct de vedere economic, precum și ponderile lor:
Termenul limită de depunere/deschidere a ofertelor:
conform SIA RSAP /până la: [ora exactă] Informaţia o găsiţi în SIA RSAP
pe: [data] Informaţia o găsiţi în SIA RSAP _
Adresa la care trebuie transmise ofertele sau cererile de participare:
Ofertele sau cererile de participare vor fi depuse electronic prin intermediul SIA RSAP
Termenul de valabilitate a ofertelor: 50 zile _
Locul deschiderii ofertelor: _SIA RSAP
(SIA RSAP sau adresa deschiderii)
Ofertele întârziate vor fi respinse.
Persoanele autorizate să asiste la deschiderea ofertelor:
Ofertanții sau reprezentanții acestora au dreptul să participe la deschiderea ofertelor, cu excepția cazului cînd ofertele au fost depuse prin SIA RSAP.
Limba sau limbile în care trebuie redactate ofertele sau cererile de participare: _Limba română
Respectivul contract se referă la un proiect și/sau program finanțat din fonduri ale Uniunii Europene: nu se aplică (se specifică denumirea proiectului și/sau programului)
Denumirea și adresa organismului competent de soluționare a contestațiilor:
Agenția Națională pentru Soluționarea Contestațiilor
Adresa: mun. Chișinău, bd. Ștefan cel Mare și Sfânt nr.124 (et.4), MD 2001;
Tel/Fax/email:022-820 652, 022 820-651, [email protected]
Data (datele) și referința (referințele) publicărilor anterioare în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene privind contractul (contractele) la care se referă anunțul respectiv (dacă este cazul): nu se aplică
În cazul achizițiilor periodice, calendarul estimat pentru publicarea anunțurilor viitoare:
________________
Data publicării anunțului de intenție sau, după caz, precizarea că nu a fost publicat un astfel de anunţ:______________________________________________________
Data transmiterii spre publicare a anunțului de participare: 06.08.2026
În cadrul procedurii de achiziție publică se va utiliza/accepta:
Contractul intră sub incidența Acordului privind achizițiile guvernamentale
terii spre publicare a anunțului de participare: 06.08.2026
În cadrul procedurii de achiziție publică se va utiliza/accepta:
Contractul intră sub incidența Acordului privind achizițiile guvernamentale al Organizației Mondiale a Comerțului (numai în cazul anunțurilor transmise spre publicare în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene): nu se aplică ______________________________________________________________________
(se specifică da sau nu)
Alte informații relevante: _______________________________________________
Conducătorul grupului de lucru: ______________________________Boris BĂLUȚEL.
| Nr. d/o | Cod CPV | Denumirea bunurilor/ | ||||
| serviciilor/ lucrărilor solicitate | Unitate | |||||
| de măsură | Canti | |||||
| tatea | Specificarea tehnică deplină solicitată, Standarde de referință | Valoarea estimate (se va indica pentru fiecare lot în parte) | ||||
| 1 | Lista de consumabile compatibile cu sistemul de păstrare endoscoape ED 200/2 , Steelco | Lista de consumabile compatibile cu sistemul de păstrare endoscoape ED 200/2 , Steelco | Lista de consumabile compatibile cu sistemul de păstrare endoscoape ED 200/2 , Steelco | Lista de consumabile compatibile cu sistemul de păstrare endoscoape ED 200/2 , Steelco | Lista de consumabile compatibile cu sistemul de păstrare endoscoape ED 200/2 , Steelco | Lista de consumabile compatibile cu sistemul de păstrare endoscoape ED 200/2 , Steelco |
| 1.1 | 33100000-1 | Air filter H14 190X200X149,PN: 700262 | Buc | 2 | compatibile cu sistemul de păstrare endoscoape ED 200/2 , Steelco |
Termen de livrare și instalare 10 zile lucrătoare.
| 1.2 | 33100000-1 | AIR PRE-FILTER F CLASS. PN: ED100064 | Buc | 2 | compatibile cu sistemul de păstrare endoscoape ED 200/2 , Steelco |
Termen de livrare și instalare 10 zile lucrătoare.
| 1.3 | 33100000-1 | Filter KLEENPAK, | |
| PN:ED100085 | Buc | 2 | compatibile cu sistemul de păstrare endoscoape ED 200/2 , Steelco |
Termen de livrare și instalare 10 zile lucrătoare.
| Preț estimativ total lot 1 | Preț estimativ total lot 1 | Preț estimativ total lot 1 | Preț estimativ total lot 1 | Preț estimativ total lot 1 | Preț estimativ total lot 1 | 31.000,00 |
| 2 | Lot. 2 Lista de consumabile compatibil cu sistemul de păstrare endoscoape EW2/2 , Steelco | Lot. 2 Lista de consumabile compatibil cu sistemul de păstrare endoscoape EW2/2 , Steelco | Lot. 2 Lista de consumabile compatibil cu sistemul de păstrare endoscoape EW2/2 , Steelco | Lot. 2 Lista de consumabile compatibil cu sistemul de păstrare endoscoape EW2/2 , Steelco | Lot. 2 Lista de consumabile compatibil cu sistemul de păstrare endoscoape EW2/2 , Steelco | Lot. 2 Lista de consumabile compatibil cu sistemul de păstrare endoscoape EW2/2 , Steelco |
| 2.1 | 33100000-1 | Filtre apa 0.45um | ||||
| PN: 6715178 | Buc | 3 | compatibil cu sistemul de sterilizare endoscoape EW2/2 , Steelco | |||
| 2.2 | 33100000-1 | Filtre apa 0.01um | ||||
| PN: 6715177 | Buc | 3 | compatibil cu sistemul de sterilizare endoscoape EW2/2 , Steelco | |||
| 2.3 | 33100000-1 | Filtre apa intern pe canal 0.40um, PN: 661050 | Buc | 6 | compatibil c | |
| 1 | Filtre apa 0.01um | |||||
| PN: 6715177 | Buc | 3 | compatibil cu sistemul de sterilizare endoscoape EW2/2 , Steelco | |||
| 2.3 | 33100000-1 | Filtre apa intern pe canal 0.40um, PN: 661050 | Buc | 6 | compatibil cu sistemul de sterilizare endoscoape EW2/2 , Steelco | |
| 2.4 | 33100000-1 | Valve box pompe | Buc | 12 | compatibil cu sistemul de sterilizare endoscoape EW2/2 , Steelco | |
| 2.5 | 33100000-1 | Oringuri la valve box | Buc | 24 | compatibil cu sistemul de sterilizare endoscoape EW2/2 , Steelco | |
| 2.6 | 33100000-1 | Pompa de presiune | ||||
| PN:010986 | Buc | 1 | compatibil cu sistemul de sterilizare endoscoape EW2/2 , Steelco | |||
| Preț estimativ total lot 2 | Preț estimativ total lot 2 | Preț estimativ total lot 2 | Preț estimativ total lot 2 | Preț estimativ total lot 2 | Preț estimativ total lot 2 | 183.000,00 |
| 3 | Lot. 3 Servici de mentenață a inginerului calificat de către producătorul echipamentului Steelco | Lot. 3 Servici de mentenață a inginerului calificat de către producătorul echipamentului Steelco | Lot. 3 Servici de mentenață a inginerului calificat de către producătorul echipamentului Steelco | Lot. 3 Servici de mentenață a inginerului calificat de către producătorul echipamentului Steelco | Lot. 3 Servici de mentenață a inginerului calificat de către producătorul echipamentului Steelco | |
| 3.1 | 50400000-9 | Mentenanța | servicii | 1 | 1 Mententa programata cu schimbarea pieselor la toate 3 sisteme se sterilizarea EW2/2 si foamrea raportului de verificare. |
2 Servicii de diagnosticare cu solutionarea în cazul în care este posibil. – 3 ieșiri la necesitate pentru fiecare dispozitiv.
Timp de intervenție 24 ore
| 3.2 | 50400000-9 | Mentenanța | servicii | 1 | 1. Mentenanța programată cu schimbarea pieselor la Sistemul de păstrare ED200/2 și formarea raportului de verificare. |
2. Servicii de diagnostic cu soluționarea în cazul în care este posibil. – 3 ieșiri la necesitate.
Timp de intervenție 24 ore
| Preț estimativ total lot 3 | Preț estimativ total lot 3 | Preț estimativ total lot 3 | Preț estimativ total lot 3 | Preț estimativ total lot 3 | Preț estimativ total lot 3 | 11 000.00 |
| Suma estimativ totală | Suma estimativ totală | Suma estimativ totală | Suma estimativ totală | Suma estimativ totală | Suma estimativ totală | 225 000.00 |
| Nr. d/o | Criteriile de calificare și de selecție | |||||
| (Descrierea criteriului/cerinței) | Mod de demonstrare a îndeplinirii criteriului/cerinței: | Nivelul minim/ |
Obligativitatea
| 1 | Lista Fondatorilor (Extras din Registrul de stat al persoanelor juridice) | - copie confirmată prin semnătura electronica participantului | Obligator |
| 2 | Specificaţii tehnice | – original – potrivit modelului din (anexa 22), confirmate prin semnătura electronic Participantului; | Obligator |
| 3 | Specificații de preț | – original – potrivit modelului din (anexa 23), confirmate prin semnătura electronic Participantului; | Obligator |
| 4 | DUAE | original, confirmată prin aplicarea semnăturii electronice a Participantului. | Obligator |
| 5 | Declarația privind confirmarea iden | ||
| mate prin semnătura electronic Participantului; | Obligator | ||
| 4 | DUAE | original, confirmată prin aplicarea semnăturii electronice a Participantului. | Obligator |
| 5 | Declarația privind confirmarea identității beneficiarilor efectivi și neîncadrarea acestora în situația condamnării pentru participarea la activități ale unei organizații sau grupări criminale, pentru corupție, fraudă și/sau spălare de bani | original, confirmată prin aplicarea semnăturii electronice a Participantului. | Obligatoriu |
in termen de 5 zile de la data comunicării rezultatelor procedurii de achiziție publică, ofertantul desemnat câștigător va prezenta Declarația autorității contractante și Agenției Achiziții Publice.
| 6 | Garanţie pentru ofertă 1% | Garanție bancară conform Anexei nr. 9 din Documentația standard aprobată prin Ordinul MF nr. 115 din 15.09.2021 |
sau
transfer la contul autorității contractante (cu atașarea dovezii transferului):
RECHIZITE BANCARE:
Cod fiscal: 1003600150196
Banca:"Moldindconbank" S.A,, fil. Testemitanu
Cod: MOLDMD2X302
IBAN: MD32ML000000002251502642 cu nota “Garanția pentru ofertă la procedura de achiziție publică nr. ______ din ___________”
| Confirmat prin semnătura electronică | obligator | |
| 7 | Garanţie pentru executarea contractului 5% (pentru ofertantul cîştigător) | Garanție bancară conform Anexei nr. 10 din Documentația standard aprobată prin Ordinul MF nr. 115 din 15.09.2021 |
sau
transfer la contul autorității contractante (cu atașarea dovezii transferului):
RECHIZITE BANCARE:
Cod fiscal: 1003600150196
Banca:"Moldindconbank" S.A,, fil. Testemitanu
Cod: MOLDMD2X302
IBAN: MD32ML000000002251502642
cu nota “Garanția de bună execuție a contractului atribuit la procedura de achiziție publică
nr. ______ din ___________”
| Confirmat prin semnătura electronică | obligator | ||
| 8 | Termen de intervenție de la solicitare în 24 ore. | original, confirmată prin aplicarea semnăturii electronice a Participantului. | Obligator |
| 9 | Scrisoare confirmativă prin care se confirmă ca piesele ofertate sunt noi, nu a mai fost utilizată anterior și nu este recondiționată (refurbished). | original, confirmată prin aplicarea semnăturii electronice a Participantului. | Obligator |
| 10 | Garantarea pentru lucrări și bunuri minim de 6 luni. | original, confirmată prin aplicarea semnăturii electronice a Participantului. | Obligator |
| 11 | Scrisoare de garanție din partea participantului la licitație că lucrările vor fi efectuate de către personal autorizat la așa tip de lucrări, prin asumarea de răspundere financiară în cazul defecțiunilor produse echipamentului beneficiarului în procesul lucrărilor și/sau cauzate de calitatea insuficientă a lucrărilor sau pieselor de schimb. | original, confirmată prin aplicarea semnăturii electronice a Participantului. | Obligator |
| 12 | Câștigătorul va garanta că după efectuarea tuturor lucrărilor, echipamentul beneficiarului va funcțional în parametrii stabiliți de către producător și va garanta achitarea tuturor prejudiciilor financiare în c | ||
| ul va garanta că după efectuarea tuturor lucrărilor, echipamentul beneficiarului va funcțional în parametrii stabiliți de către producător și va garanta achitarea tuturor prejudiciilor financiare în cazul defecțiunilor echipamentului în timpul procesului de lucrări efectuate de către el la echipamentele beneficiarului și garantarea financiară după efectuarea lucrărilor, dacă echipamentului nu va fi funcționabil din cauza lucrărilor efectuate de către câștigător sau pieselor de schimb puse la dispoziție, până la aducerea echipamentului în stare funcțională. | original, confirmată prin aplicarea semnăturii electronice a Participantului. | Obligator | |
| 13 | Certificat de calitate / CE /ISO; | original, confirmată prin aplicarea semnăturii electronice a Participantului. | Obligator |
| Nr. d/o | Denumirea factorului de evaluare | Ponderea% |
Nu se aplică
| Denumirea instrumentului electronic | Se va utiliza/accepta sau nu |
| Depunerea electronică a ofertelor sau a cererilor de participare | Se accept |
| Sistemul de comenzi electronice | Nu se acceptă |
| Facturarea electronică | Se acceptă |
| Plățile electronice | Se acceptă |
Previzualizarea are caracter informativ. Doar originalul oficial din sursă are valoare juridică.