RU RO

anunț de participare.pdf

обработан Объявление о закупке Язык: RO Страниц: 4
Стр. 1–2
la Documentatia r,""A:fil.'ii ?
din"|5"09202I
ANUNT DE PARTICIPARE INCLUSIV PENTRU PROCEDURILE DE
PRESELECTIE/PROCEDURILE NEGOCIATE
privind achizi{ionarea Sistemului radiologic digital sta{ionar, destinat IMSP CS Rezina
prin procedura de achizifie Licita{ie deschisl
*Procedura a fost inclusi in planul de achizifii publice a autoritifii contractante (Da/Nu): DA
Link-ul citre planul de achizi{ii publice publicat htJps://consiliu.rezina.md/achizitii-publice/planuri-
de-apht-zltiLp""ubli-c-el
Denumirea autoritifii contractante: Consiliul raional Rezina
1. IDNO: 1007601011412
2. Adresa: or. Rezina, str.27 August I
3. Nu m iru I de telefon / fax: 025421825, 025 4220 58
l. Adresa de e-mail qi pagina web oficiali ale autoritS{ii contractante: consiliut.r.a_i.enat-rezin4(dapt.sqv.qd
5. Adresa de e-mail sau pagina web oficial[ de la care se va putea obfine accesul la documenta{ia
de atribuire: documenta(ia de atribuire este anexatd tn cadrul procedurii tn SIA RSAP
6. Tipul autoriti{ii contractante;i obiectul principal de activitate (daci este cazul, men(iunea cI
autoritatea contractantl este o autoritate centrali de achizi{ie sau ci achizi(ia implicd o alti
forml de achizi{ie comuni):
7. Cumpiritorul inviti operatorii economici interesafi, care ii pot satisface necesiti{ile, si
rticine I
In cazul procedurilor de preselec{ie se indic[ numirul minim al candidafilor qi, daci este
cazul, numirul maxim al acestora. Nu este cazul
In cazul in care contractul este implr{it pe loturi un operator economic poate depune oferta
(se va selecta):
l) Pentru un singur lot;
2) Pentru mai multe loturi;
3) Pentru toate loturile;
4) Alte limitdri privind numdrul de loturi care pot fi atribuite aceluiaEi ofertant
Admiterea sau interzicerea ofertelor alternative: Nu se admite
Termenii qi condi{iile de livrare/prestare solicitafi: 60 zile de la inregistrare contractului laTrezoreria Regionali Centru
Termenul de valabilitate a contractul uiz 3I.12.2026
9.
10.
ll.
a procedura de achizi{ie privind livrarea/prestarea u rmitoarelor bu nuri/servicii:
Nr
d/o
Cod
CPV
Denumirea
bunurilor/
serviciilor
Unitatea
de
mlsurd
Canti
tatea
Specificarea tehnicd deplini solicitatd,
Standarde de referinti
Valoarea
estimati
(se va
indica
pentru
fiecare lot
in narte)
ol
ceco
Sistem
radiologic
digital stalionar
buc I
Conform caietului de sarcini
(Anexa nr. 2l)
I 650 000
Valoarea estimativ[ totali I 6s0 000
12.
13. Contract de achizi{ie rezervat atelierelor protejate sau ci acesta poate fi executat numai in
cadrul unor programe de angajare protejatl (dupI caz) Nu
14. Prestarea serviciului este rezewatd unei anumite profesii in temeiul unor legi sau al unor acte
administrative (dupi caz)i _
15. Scurta descriere a criteriilor privind eligibilitatea operatorilor economici care pot determina
eliminarea acestora qi a criteriilor de selecfie/de preselecfie; nivelul minim (nivelurile minime)
al (ale) cerin{elor eventual impuse; se men{ioneazl informa{iile solicitate (DUAE,
o ocumentatie):
Nr.
dlo
Criteriile de 
Стр. 2–3
qi a criteriilor de selecfie/de preselecfie; nivelul minim (nivelurile minime)
al (ale) cerin{elor eventual impuse; se men{ioneazl informa{iile solicitate (DUAE,
o ocumentatie):
Nr.
dlo
Criteriile de calificare si de
selecfie
(Descrierea criteriului/cerintei)
Mod de demonstrare a indeplinirii
criteriului/cerin{ei :
Nivelul minim/
Obligativitatea
I Formularul standart al
Documentului Unic de Achizitii
Euronene
Conform formularului, aprobat prin
Ordinul Ministerului de Finanfe nr.
7212020, cu semndtura electronic[
Obligatoriu
2. Specifi calii tehnice (anexa m. 22); Propunerea tehnicd - ofertantul
elabor eazd, propunerea tehnicd, astfel
incAt aceasta s[ respecte in totalitate
cerinlele de calificare gi cerinlele
prevdzute in caietul de sarcini.
Propunerea tehnicd conline - Specificafii
tehnice (anexa nr.22) din documentalia
standard aprobatd prin ordinul MF nr.115
din 15.09.2021 cu semndtura electronicd
Obligatoriu
3. Specifica{ii de pre! (anexa nr.23); Propunerea financiard - ofertantul
elaboreazd propunerea fi nanciard, astfel
inc6t aceasta sd furnizeze toate
informajiile solicitate cu privire la
prejuri, tarife, precum gi la alte condilii
financiare gi comerciale legate de
obiectul contractului de achizilie publicd
de bunuri gi servicii.
Specificalii de pre! (anexa nr. 23) din
documentalia standard aprobata" prin
ordinul MF nr.1 15 din 15.09.2021 cu
semndtura electronicl
Obligatoriu
4. Garanlia pentru ofertd 1olo din suma
frri TVA - formularul garanliei
bancare, completatd in conformitate
cu anexa nr. 9
Garantie bancard in original, emisd de o
bancd comercialS;
Termenul de valabilitate a garanliei: s[ fie
valabil pe perioada de valabilitate a ofertei
-60 zile din ziua depunerii ofertelor
Obligatoriu
Noti: Toate documentele menfionate se completeazi firi nici o modificare sau abatere de
Ia formulare, spa{iile goale fiind completate cu informa(ia solicitati
5. Cerere de parlicipare (anexa nr.7); Anexa nr.7 din documentatia standard
aprobati prin ordinul MF nr. I l5 din
I 5 .09 .2021 cu semndtura electronicd
Obligatoriu
6. Declaralie privind valabilitatea
ofertei (60 zile )
Anexa nr. 8 din documentalia standard
aprobatd prin ordinul MF nr.1 15 din
15.09.2021 cu semndtura electronicd
Obligatoriu
7. Garanfia de bund execu{ie (anexa
nr. l0):
5% din valoarea ofertei ftrd TVA,
scrisoare emisd de o bancd comerciald
semnatd
Obligatoriu
,a'nexu nr. 10 Scrisoare de la banc6'
transfer la contul autoritdtii contractante,
relineri succesive directe din plata
cuvenitd pentru facturile fiscale inaintate
pentru servicii, in cuantumul de 5 o/o a
acestora pini la atingerea unui procent de
5% din valoarea contractului atribuit
O.iei"at s"r*at electronic; completatd in
conformitate cu Anexa nr. 11
ObligatoriuO.tgfiat semnat electronic; completatd in
conformitate cu Anexa nr.12Declaralie privind lista
principalelor livrdri/Prestdri
efectuate in ultimii 3 ani de
irctivitate
Obligatoriu
Eliberat de InsPectoratul Fiscal
(valabilitatea certifi catului conform
cerinlelor In
Стр. 3–4
nr.12Declaralie privind lista
principalelor livrdri/Prestdri
efectuate in ultimii 3 ani de
irctivitate
Obligatoriu
Eliberat de InsPectoratul Fiscal
(valabilitatea certifi catului conform
cerinlelor Inspectoratului Fiscal al
Republicii Moldova), in original semnat
Grtificat de efectuare sistematicd
a pldlii impozitelor, contribuliilor
Oblieatoriu
il t"r.*ii stabilili conform Ordinul MF
nr. 145 din 24.1T.2020, completatd in
conformitate cu Formularul - in original
semnat electronic
Declarafie privind confirmarea
identitafl i benefi ciarilor efectivi qi
neincadrarea acestora in situalia
condamnirii pentru participarea la
activitdli ale unei organizafii sau
grupdri criminale, Pentru coruPfie,
fraudd si/sau spdlare de bani
Obligatoriu
Ehbe*t de banca delindtoare de cont, in
original/copie semnat electronicCertificat de atribuire al contului
bancar
ObligatoriuOriginat completat, semnat electronic,
conform Anexei nr.2lCaietul de sarcini
16. Garan{ia pentru oferti: valabild 60 zile, scrisoare de garanlie bancard cuantumul 1oZ din suma
ofertei f6ra TvA. MD7lTRPCDZ5I84I0A01043AA
17. Garan{ia de buni execufie a contractului, va fi constituitS prin: acordul pdrlilor, lindnd cont
de prevederile pct. 153 din HG nr. 63812020, conform urmdtoarelor rechizite:
D enumire a B dn c ii : Ministet ul Finan(elor, Tr eZoreriu Regio nald Centru
C o dul fi s cal: I 00760 10 ll4l2
C o dul b anc ar : MD 95TRP CDZ5L84 40A0 I 043AA
Motivul recurgerii la procedura acceleratr (in cazul licitaliei deschise, restranse 9i a procedurii
negociate), dupi caz
1g. Tehnici qi instrumente specifice de atribuire (dac[ este cazul specifica{i dac[ se va utiliza
acordul-cadru, sistemul dinamic de achizi{ie sau licita{ia electronic[):
19. Condi{ii speciale de care depinde indeplinirea contractului: Suplimentar in prelul
echipamentului sunt incluse serviciile dle livrare, instalare, calibrare, testare dozimetrica, instruire
minim a2 utilizatori qi perioada de garan{ie de 24 luni'
20. Ofertele se prezint[ in valuta LEI/MD
21. Criteriul d.e evaluare aplicat
caracteristicilor solicitate
22. Factorii de evaluare a ofertei
ponderile lor:
pentru atribuirea contractului: Cel mai mic pre{ conform
celei mai avantajoase din punct de vedere economic, precum qi
Denumirea factorului de evaluare
'r<
26.
23.Termenullimitidedepunere/deschidereaofertelor:
-conformSlARSAP/p6n6lraz[oraexactd]conformSIARSAP
- pe: [data]conform SIA RSAP
24. Adresa la care trebuie transmise ofertele sau cererile de participare:
ofertelesaucereriledeparticiparevorJidepuseelectronicprinintermediulSlARSAP
Termenul de valabilitate a ofertelor: 60 zile
Locul deschiderii ofertelor: conform SIA RSAP
(SIA RSAP sau adresa deschiderii)
Ofert el e.t ntLrziut e v or fi r esp ins e'
27. persoanele autorizate s[ asiste la deschiderea ofertelor: ofertanlii sau reprezentan(ii acestora
au dreptul sd participe ta deschiderea ofertelor, cu excep(ia cazului cind ofertele aufost depuse
prin SIA RSAP.
28. Limba sau limbile in care trebuie redactate ofert
Стр. 4
anlii sau reprezentan(ii acestora
au dreptul sd participe ta deschiderea ofertelor, cu excep(ia cazului cind ofertele aufost depuse
prin SIA RSAP.
28. Limba sau limbile in care trebuie redactate ofertele sau cererile de participare: Romani
29. Respectivul contract se referi la un proiect ;i/sau program finan{at din fonduri ale uniunii
Burbpene: programul Biroului politici de Reintegrare
(se specificd denumirea proiectului qi/sau programului)
30. Denumirea qi adresa organismului competent de solu{ionare a contesta{iilor:
Agenlia Na('ionuld pentru Solu(ionarea Contestaliilor
Adresa: mun. Chiiindu, bd. ;tiyan cel Mare qi Sfdnt nr.l24 (et.4), MD 2001;
T e t/F ax/e m ait : 0 Z ) - 8 Z O 6 5 2, 0 2 2 I 2 0' 6 5 1, co nt es t atii@ n s c' md
31. Data (datele) qi referin{a (referin{ele) public[rilor anterioare in Jurnalul oficial al uniunii
Europene privind contractul (contraciele) la care se referd anun{ul respectiv (daci este
cazul): nu este cazul
32.incazul achizi{iilor periodice, calendarul estimat pentru publicarea anun{urilor viitoare:
33. Data publicirii anun{ului de inten{ie sau, dup[ caz, precizarea cd nu a fost publicat un astfel
de anunf: -
Data transmiterii spre publicare a anun(ului de participare: -34.
35. blicl tilizalacceptan cadrul urii de achizi sevau cc
Se va utiliza/accePta sau nuDenumirea instrumentului electronic
r\^^..-agan olo^r.^-;.-! o ^f"rfelnr sRrr a cererilor de oarticipare Se acceptd
LLl rul lvl L4
o:^a^*--l A^ ^^^^^-; olanfrnnine Nu se acceptA
roq^l Se acceptd
Pldtile electronice Se accept[
36. Contractul intri sub inciden{a Acordului privind achizi{iile guvernamentale al Organiza{iei
Mondiale a comer(ului (numai in cazul anunfurilor transmise spre publicare in Jurnalul
Oficial al Uniunii EuroPene): Nu
37. Alte informa{ii relevante: Echipament medical, Sistem
CS Rezina, or. Rezina, str. $ciusev, 5
C
\"i
Conducltorul grupului de lucru: CUCULESCU T
"\.
r" destinat IMSP

Предпросмотр носит справочный характер. Юридически значим только официальный оригинал в источнике.