Înapoi la catalog
ocds-b3wdp1-MD-1782212395488
APARATE DE AER CONDIȚIONAT
Finalizată
Achiziție de valoare mică (micro)
·Criteriu de atribuire: Automat
Valoare estimată
25 000,00 MDL
Până la termen
expirat
29.06.2026 12:00 UTC
Loturi
1
Oferte depuse
3
Analiza AI a achiziției
Cum se formează analiza
Verificați cerințele-cheie, documentele, termenele și riscurile posibile înainte de a pregăti oferta.
- cerințele principale
- documentele necesare
- termenele importante
- riscuri și restricții
- citate din documentele-sursă
Achiziția este încheiată — analiza are caracter informativ.
Analizează achiziția
Gratuit la start.
Achiziția este finalizată
Participarea la această procedură nu mai este posibilă. Mai jos — informații istorice: câștigătorul, sumele și rezultatele. Evaluarea „vi se potrivește?” se afișează doar pentru achizițiile active.
Rezultatul procedurii: Câștigător desemnat
Conform registrului MTender; nu completăm nimic de la noi.
Prezentarea procedurii
APARATE DE AER CONDIȚIONAT
Parametrii achiziției
- CPV
- 39 › 39710000-2 · Aparate electrice de uz casnic
- Categorie
- Bunuri
- Tipul procedurii
- Achiziție de valoare mică (micro)
- Criteriu de atribuire
- Automat
- Depunerea ofertei
- Depunere electronică
- Temei juridic
- Legislația națională privind achizițiile
- Finanțare UE
- nu
- Buget planificat
- 25 000,00 MDL
- Loturile pot fi combinate
- nu
- Modul de depunere (justificare)
- Ofertele vor fi primite prin intermediul unei platforme electronice de achiziții publice
- Finanțare
- AGENŢIA ASIGURARE RESURSE ŞI ADMINISTRARE PATRIMONIU A MINISTERULUI APĂRĂRII · 25 000,00 MDL · 2026-06-23 → 2026-12-30
- Criterii de eligibilitate
- Regulile generale privind naționalitatea și originea, precum și alte criterii de eligibilitate sunt enumerate în Ghidul practic privind procedurile de contractare a acțiunilor externe ale UE (PRAG)
Etapele procedurii
Publicat
24.06.2026 · 11:17 UTC
Clarificarea condițiilor
23.06.2026 → 26.06.2026 12:00 UTC
Se primesc oferte
26.06.2026 → 29.06.2026 12:00 UTC
Desemnarea câștigătorului
30.06.2026
Executarea contractului
13.07.2026 → 30.12.2026 12:04 UTC
Obiectele achiziției 1
| # | Obiectele achiziției | CPV | Cantitate |
|---|---|---|---|
| 1 | APARATE DE AER CONDIȚIONAT | 39717200-3 Aparate de aer condiţionat | 3 buc. |
Loturi 1
| # | Loturi | Valoarea | Locul executării | Perioada de livrare/execuție | Status |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | APARATE DE AER CONDIȚIONAT | 25 000,00 MDL | mun.Chişinău şos.Hînceşti 84 | 13.07.2026 → 30.12.2026 | Rezultat nestabilit |
Întrebări și răspunsuri 1
24.06.2026 07:13 UTC · Instalarea
1. Care este lungimea traseului de freon pentru fiecare aparat de aer condiționat?
2. La ce înălțime (etaj) va fi montat fiecare aparat de aer condiționat? Există acces la fereastră în fiecare caz de instalare? Este necesar un serviciu de macara/autonacelă?
3. Sunt necesare lucrări de conectare la tabloul electric? Ce componente are tabloul de distribuție (întrerupătoare automate etc.)?
4. Care este lungimea cablurilor electrice până la tabloul electric pentru fiecare aparat de aer condiționat?
5. Conform caietului de sarcini, traseul de 9 m este prevăzut pentru fiecare aparat de aer condiționat sau pentru toate 3 aparate? 9 m / 3 = 3 m pentru fiecare instalare?
Tensiune de alimentare: 380 V?
Răspunsul autorității: 1. Lungimea traseului de freon pentru fiecare aparat de aer condiționat nu va depăși 3 metri;
2. Climatizatoarele vor fi instalate la nivelul 2. Pentru fiecare caz de instalare există acces la fereastră. Servicii de macara/autonacelă nu sunt necesare.
3. Cablul electric deja este conectat la panou.
4. Cablul electric deja este conectat la panou.
5. Pentru instalarea fiecărui aparat de aer condiționat a fost prevăzut 3 m de cablu cu sursa de alimentare 220V.
Documente 6
- anunț cvm.signed.signed.pdf
- ds_bunuri_servicii_omf_115_15_09_2021 (1).signed.signed.pdf
- anexa 22 aparat de aer condiționata.xlsx
Documente cu același titlu: 3
- 24.06.2026 · cel mai recent după dată · doar metadate · Original ↗
- 23.06.2026 · doar metadate · Original ↗
- 23.06.2026 · doar metadate · Original ↗
- anexa 23 aparate de aer condiționat1.xls
Oferte depuse 3
| Ofertant | Valoarea | Status | Publicat |
|---|---|---|---|
| KAZINST GRUP SRL | 23 637,57 MDL | În examinare | 29.06.2026 09:43 UTC |
| VICAVIT COM | 24 495,00 MDL | În examinare | 26.06.2026 18:40 UTC |
| ELPO | 20 235,00 MDL | În examinare | 29.06.2026 08:59 UTC |
Decizii de atribuire 3
| Furnizor | Valoarea | Status | Publicat |
|---|---|---|---|
| ELPO Documentele deciziei: decizie aparate de aer condiționat.signed.semnat (1).signed.semnat.pdf ↗ | 18 790,00 MDL | Câștigător desemnat | 02.07.2026 07:28 UTC |
| KAZINST GRUP SRL | 18 800,00 MDL | Rezultat nedivulgat | 30.06.2026 12:14 UTC |
| VICAVIT COM | 24 495,00 MDL | Rezultat nedivulgat | 30.06.2026 12:14 UTC |
Modificări oficiale 2
23.06.2026 11:10 UTC
General change of Contract Notice
24.06.2026 11:17 UTC
General change of Contract Notice
Criterii de calificare 1
Declaration of absence of conflict of interest and confidentiality
Conflict of interest
- I am aware of Article 24 of Directive 2014/24/EU on public procurement, which states that: "The concept of conflicts of interest shall at least cover any situation where staff members of the contracting authority or of a procurement service provider acting on behalf of the contracting authority who are involved in the conduct of the procurement procedure or may influence the outcome of that procedure have, directly or indirectly, a financial, economic or other personal interest which might be perceived to compromise their impartiality and independence in the context of the procurement procedure." to the best of my knowledge and belief I have no conflict of interest with the operators who have submitted a tender for this procurement, including persons or members of a consortium, or with the subcontractors proposed; there are no facts or circumstances, past or present, or that could arise in the foreseeable future, which might call into question my independence in the eyes of any party; if I discover during the course of the [project/evaluation] that such a conflict exists or could arise, I will inform the contracting authority without delay; I am encouraged to report a situation or risk of conflict of interest as well as any type of wrongdoing or fraud (i.e. whistleblowing), and if I do so, I should not be treated unfairly or be sanctioned; I understand that the contracting authority reserves the right to verify this information. — True
- I confirm that I will keep all matters entrusted to me confidential. I will not communicate outside the [project team/evaluation committee] any confidential information that is revealed to me or that I have discovered. I will not make any adverse use of information given to me. — True