RU RO
Înapoi la catalog
ocds-b3wdp1-MD-1777027735438

Servicii de transport a produselor petroliere - Jet A1

Anulată Licitație deschisă ·Criteriu de atribuire: Automat

Motivul anulării

În legătură cu eșuarea procedurii de achiziție MTender ID ocds-b3wdp1-MD-1777020283907 privind achiziționarea combustibilului reactiv JET A-1, ceea ce a condiționat modificarea substanțială a documentației de atribuire pentru procedura de achiziționare a serviciilor de transport, astfel după ajustarea caietului de sarcini, procedura va fi relansată.

Anularea se referă la întreaga procedură. Statutul fiecărui lot este indicat în secțiunea „Loturi”.

Valoare estimată
175 498 400,00 MDL
Până la termen
expirat
11.05.2026 12:00 UTC
Loturi
1
Oferte depuse
2
Analiza AI a achiziției Cum se formează analiza

Verificați cerințele-cheie, documentele, termenele și riscurile posibile înainte de a pregăti oferta.

  • cerințele principale
  • documentele necesare
  • termenele importante
  • riscuri și restricții
  • citate din documentele-sursă

Achiziția este încheiată — analiza are caracter informativ.

Analizează achiziția Gratuit la start.

Achiziția este finalizată

Participarea la această procedură nu mai este posibilă. Mai jos — informații istorice: câștigătorul, sumele și rezultatele. Evaluarea „vi se potrivește?” se afișează doar pentru achizițiile active.

Rezultatul procedurii: Procedură închisă fără câștigător

Conform registrului MTender; nu completăm nimic de la noi.

Prezentarea procedurii

Servicii de transport conform cerintelor tehnice din caietul de sarcini si distanta parcursa conform Zonelor

Parametrii achiziției

CPV
6060100000-9 · Servicii de transport rutier
Categorie
Servicii
Tipul procedurii
Licitație deschisă
Criteriu de atribuire
Automat
Depunerea ofertei
Depunere electronică
Temei juridic
Legislația națională privind achizițiile
Finanțare UE
nu
Buget planificat
175 498 400,00 MDL
Loturile pot fi combinate
nu
Modul de depunere (justificare)
Ofertele vor fi primite prin intermediul unei platforme electronice de achiziții publice
Finanțare
Aeroportul International Chisinau · 175 498 400,00 MDL · 2026-04-24 → 2026-12-30
Criterii de eligibilitate
Regulile generale privind naționalitatea și originea, precum și alte criterii de eligibilitate sunt enumerate în Ghidul practic privind procedurile de contractare a acțiunilor externe ale UE (PRAG)

Etapele procedurii

Publicat
27.05.2026 · 07:04 UTC
Clarificarea condițiilor
24.04.2026 → 04.05.2026 10:30 UTC
Se primesc oferte
04.05.2026 → 11.05.2026 12:00 UTC
Desemnarea câștigătorului
11.05.2026
Executarea contractului
01.06.2026 → 30.12.2026 11:56 UTC

Obiectele achiziției 1

#Obiectele achizițieiCPVCantitate
1Servicii transport60100000-9
Servicii de transport rutier
2 156 km

Loturi 1

#LoturiValoareaLocul executăriiPerioada de livrare/execuțieStatus
1Servicii transport produse petroliere - JET A1175 498 400,00 MDLmun.Chişinău
bd. Dacia, 80/3
01.06.2026 → 30.12.2026Anulată

Întrebări și răspunsuri 3

30.04.2026 10:31 UTC · Clarificări legate de necesitatea utilizării debitmetrelor
Bună ziua, suntem compania Andezit și avem intenția de a participa la tenderul Transport JET A1 Solicitare de clarificare - MTender ocds-b3wdp1-MD-1777027735438 Subiect: În atenția: Întreprinderea de Stat "Aeroportul Internațional Chișinău" Procedura: MTender ocds-b3wdp1-MD-1777027735438 — Servicii de transport a produsului combustibilului reactiv Jet A1 Subiect: Clarificare privind cerința „Debitmetre electronice cu certificate metrologice valabile" Stimată comisie de evaluare, Cu referire la cerința „Debitmetre electronice cu certificate metrologice valabile", prevăzută în Caietul de sarcini și reluată în Anexa nr. 22 – Specificații tehnice, vă rugăm să ne acordați o clarificare privind aplicarea acesteia în fluxul operațional al contractului. În transportul combustibilului de aviație, măsurarea cantitativă în scopuri fiscale și comerciale se realizează, de regulă, prin intermediul echipamentelor de măsurare fixe, instalate la rampele dedicate de încărcare ale rafinăriilor și, respectiv, la stațiile de recepție ale aeroporturilor — instalații certificate metrologic și supuse verificărilor periodice de către autoritățile competente. În acest context, vă rugăm să clarificați: La care dintre etapele operaționale ale livrării — încărcare la rafinărie, verificare intermediară pe traseu, sau descărcare la punctul indicat de cumpărător (mun. Chișinău, bul. Dacia 80/3 / șos. Muncești 783) — autoritatea contractantă intenționează utilizarea debitmetrului electronic montat pe autocisternă, având în vedere că atât rampele de încărcare ale rafinăriilor, cât și stațiile de descărcare ale aeroportului dispun, de regulă, de echipamente proprii de măsurare certificate metrologic? Vă mulțumim anticipat pentru clarificare. Cu deosebită considerație,
Răspunsul autorității: Entitatea contractantă accepta omiterea debitmetrelor de pe autocisterne.
30.04.2026 15:03 UTC · Clarificare privind cerința „min. 5 max 7 compartimente" pentru autocisterne
Stimată comisie de evaluare, Cu referire la cerința „fiecare cisternă va fi dotată cu min. 5 max 7 compartimente", prevăzută în Caietul de sarcini și reluată în Anexa nr. 22 – Specificații tehnice, vă rugăm să ne acordați o clarificare privind aplicabilitatea numărului minim de compartimente în contextul transportului unui produs omogen. În transportul combustibilului de aviație Jet A1 - produs omogen, livrat dintr-o singură sursă către un singur destinatar - autocisternele dotate cu 3 până la 4 compartimente sunt utilizate în mod uzual și acceptate de operatorii din domeniu, întrucât compartimentarea suplimentară (5-7) este, de regulă, justificată în transportul produselor neomogene sau al sortimentelor diferite în cadrul aceleiași curse. Pentru o încărcătură unitară de Jet A1, compartimentele sunt prevăzute cu pereți despărțitori (baffles) anti-vibrație și anti-sloshing, asigurând stabilitatea încărcăturii și în configurații cu un număr mai redus de compartimente. În acest context, vă rugăm să clarificați: Având în vedere că obiectul contractului vizează exclusiv transportul unui produs omogen (combustibilul reactiv Jet A1), autoritatea contractantă acceptă autocisterne dotate cu 3 până la 7 compartimente, în loc de configurația „min. 5 max 7 compartimente" prevăzută în Caietul de sarcini și Anexa nr. 22? Vă mulțumim anticipat pentru clarificare. Cu deosebită considerație,
Răspunsul autorității: Buna ziua, Entitatea contractanta accepta autocisterne dotate cu 3-7 compartimente.
30.04.2026 15:18 UTC · Clarificare privind moneda aplicabilă la executarea contractului în cazul depunerii ofertei în USD
Stimată comisie de evaluare, Cu referire la Anunțul de participare, pct. 23 - care permite depunerea ofertelor în MDL sau în valută (EUR/USD) - și la Contractul de prestare servicii transport, clauza 3.1 - care prevede că „Prețul Serviciilor prestate conform prezentului Contract este stabilit în lei moldovenești", vă rugăm să ne acordați o clarificare privind aplicarea valutei în execuția contractului. Volatilitatea recentă a prețului motorinei pe plan internațional, în contextul tensiunilor geopolitice din Orientul Mijlociu, a generat oscilații semnificative ale costurilor de transport pe parcursul ultimelor luni - costuri care, structural, sunt indexate la prețul în USD al produselor petroliere. Pentru o ofertă fixă pe o perioadă de 7 luni calendaristice, asigurarea unui mecanism de neutralizare a riscului valutar este esențială pentru menținerea predictibilității prețului ofertat. În acest context, vă rugăm să clarificați: În cazul în care ofertantul depune oferta în USD/km, prețul contractului de prestare servicii (clauza 3.1) va fi: (a) convertit în MDL la cursul oficial al Băncii Naționale a Moldovei la data semnării contractului și menținut fix în MDL pe toată durata contractului, sau (b) menținut în USD pe toată durata contractului, fiecare factură lunară fiind emisă pe baza tarifului în USD și convertită în MDL la cursul oficial al Băncii Naționale a Moldovei valabil la data emiterii facturii (sau la data prestării serviciului)? Clarificarea acestui aspect ne va permite să dimensionăm corect oferta financiară și să alegem moneda corespunzătoare de depunere. Vă mulțumim anticipat pentru clarificare. Cu deosebită considerație,
Răspunsul autorității: Bună ziua, pentru evaluare financiara, ofertele se va converti din valuta in MDL la ziua deschiderii conform cursului BNM. De asemenea este acceptabil: (b) menținut în USD pe toată durata contractului, fiecare factură lunară fiind emisă pe baza tarifului în USD și convertită în MDL la cursul oficial al Băncii Naționale a Moldovei valabil la data emiterii facturii (sau la data prestării serviciului)?

Documente 6

  • anunt de participare servicii de transport a produsului jet a1.pdf
    doar metadateDocumentația de atribuire24.04.2026
  • caiet de sarcini servicii transport produse petroliere jet a1.pdf
    doar metadateDocumentația de atribuire24.04.2026
  • servicii de transport jet a 1 anexa nr 22 și 23.docx
    doar metadateDocumentația de atribuire24.04.2026
  • duae_ro_0.doc
    doar metadateDocumentația de atribuire24.04.2026
  • contract prestarea servicii transport.docx
    doar metadateDocumentația de atribuire24.04.2026
  • ds_bunuri_servicii_omf_115_15_09_2021 (5).docx
    doar metadateDocumentația de atribuire24.04.2026

Oferte depuse 2

OfertantValoareaStatusPublicat
Andezit104 160 672,00 MDLÎn examinare11.05.2026 09:41 UTC
"LECOSTAN" S.R.L.56 271 600,00 MDLÎn examinare11.05.2026 09:33 UTC

Decizii de atribuire 2

FurnizorValoareaStatusPublicat
"LECOSTAN" S.R.L.56 271 600,00 MDLOfertele au fost respinse11.05.2026 12:12 UTC
Andezit104 160 672,00 MDLDecizia se examinează11.05.2026 12:00 UTC

Modificări oficiale 2

24.04.2026 11:17 UTC
General change of Contract Notice
27.05.2026 07:04 UTC · Anulare · Anunț de participare
Servicii de transport a produselor petroliere - Jet A1
În legătură cu eșuarea procedurii de achiziție MTender ID ocds-b3wdp1-MD-1777020283907 privind achiziționarea combustibilului reactiv JET A-1, ceea ce a condiționat modificarea substanțială a documentației de atribuire pentru procedura de achiziționare a serviciilor de transport, astfel după ajustarea caietului de sarcini, procedura va fi relansată.

Criterii de calificare 1

Declaration of absence of conflict of interest and confidentiality
Conflict of interest
  • I am aware of Article 24 of Directive 2014/24/EU on public procurement, which states that: "The concept of conflicts of interest shall at least cover any situation where staff members of the contracting authority or of a procurement service provider acting on behalf of the contracting authority who are involved in the conduct of the procurement procedure or may influence the outcome of that procedure have, directly or indirectly, a financial, economic or other personal interest which might be perceived to compromise their impartiality and independence in the context of the procurement procedure." to the best of my knowledge and belief I have no conflict of interest with the operators who have submitted a tender for this procurement, including persons or members of a consortium, or with the subcontractors proposed; there are no facts or circumstances, past or present, or that could arise in the foreseeable future, which might call into question my independence in the eyes of any party; if I discover during the course of the [project/evaluation] that such a conflict exists or could arise, I will inform the contracting authority without delay; I am encouraged to report a situation or risk of conflict of interest as well as any type of wrongdoing or fraud (i.e. whistleblowing), and if I do so, I should not be treated unfairly or be sanctioned; I understand that the contracting authority reserves the right to verify this information. — True
  • I confirm that I will keep all matters entrusted to me confidential. I will not communicate outside the [project team/evaluation committee] any confidential information that is revealed to me or that I have discovered. I will not make any adverse use of information given to me. — True