RU RO
Înapoi la catalog
ocds-b3wdp1-MD-1775745221788

Lucrări de amenajare a terenului pentru baschet din satul Sîrma, localitate amalgamată la Primăria or. Leova.

Finalizată Achiziție de valoare mică ·Criteriu de atribuire: Automat
Valoare estimată
823 026,64 MDL
Până la termen
expirat
21.04.2026 09:00 UTC
Loturi
1
Oferte depuse
2
Analiza AI a achiziției Cum se formează analiza

Verificați cerințele-cheie, documentele, termenele și riscurile posibile înainte de a pregăti oferta.

  • cerințele principale
  • documentele necesare
  • termenele importante
  • riscuri și restricții
  • citate din documentele-sursă

Achiziția este încheiată — analiza are caracter informativ.

Analizează achiziția Gratuit la start.

Achiziția este finalizată

Participarea la această procedură nu mai este posibilă. Mai jos — informații istorice: câștigătorul, sumele și rezultatele. Evaluarea „vi se potrivește?” se afișează doar pentru achizițiile active.

Rezultatul procedurii: Câștigător desemnat

Conform registrului MTender; nu completăm nimic de la noi.

Prezentarea procedurii

Lucrări de amenajare a terenului pentru baschet din satul Sîrma, localitate amalgamată la Primăria or. Leova.

Parametrii achiziției

CPV
4545200000-9 · Lucrări de construcţii complete sau parţiale şi lucrări publice
Categorie
Lucrări
Tipul procedurii
Achiziție de valoare mică
Criteriu de atribuire
Automat
Depunerea ofertei
Depunere electronică
Temei juridic
Legislația națională privind achizițiile
Finanțare UE
nu
Buget planificat
823 026,64 MDL
Loturile pot fi combinate
nu
Modul de depunere (justificare)
Ofertele vor fi primite prin intermediul unei platforme electronice de achiziții publice
Finanțare
Primaria Leova · 823 026,64 MDL · 2026-04-09 → 2026-12-30
Criterii de eligibilitate
Regulile generale privind naționalitatea și originea, precum și alte criterii de eligibilitate sunt enumerate în Ghidul practic privind procedurile de contractare a acțiunilor externe ale UE (PRAG)

Etapele procedurii

Publicat
10.04.2026 · 06:59 UTC
Clarificarea condițiilor
09.04.2026 → 14.04.2026 09:00 UTC
Se primesc oferte
14.04.2026 → 21.04.2026 09:00 UTC
Desemnarea câștigătorului
21.04.2026
Executarea contractului
27.04.2026 → 30.06.2026 14:41 UTC

Obiectele achiziției 13

#Obiectele achizițieiCPVCantitate
1Decaparea mecanizată a îmbracamintei din beton asfaltic.45200000-9
Lucrări de construcţii complete sau parţiale şi lucrări publice
31,68 m³
2Săpătură mecanică cu excavatorul de 0.40 – 0,70 mc, cu motor cu ardere internă și comandă hidraulică, în pămînt cu umiditate naturală, descărcare în autovehicule teren catg. III.45200000-9
Lucrări de construcţii complete sau parţiale şi lucrări publice
0,317 m³
3Transportarea pământului cu autobasculanta de 5 t la distanță de 3 km.45200000-9
Lucrări de construcţii complete sau parţiale şi lucrări publice
69,7 m³
4Pregătirea platformei de pămînt în vederea asternerii unui strat izolator sau de reparație din nisip sau balast, prin nivelare manuală și compactare cu rulou compresor static autopropulsat, de 10-12t, în teren coeziv.45200000-9
Lucrări de construcţii complete sau parţiale şi lucrări publice
7,92 m³
5Strat de agregate naturale cilindrate, avînd funcția de rezistență filtrantă, izolatoare, aerisire, antigelivă și anticapilară, cu asternere mecanică, cu nisip.45200000-9
Lucrări de construcţii complete sau parţiale şi lucrări publice
79,2 m³
6Strat de fundație sau reprofilare din piatră spartă, pentru drumuri, cu așternere mecanică, executat cu impanare fara innororire Fr.20-40 mm si 5-10 mm.45200000-9
Lucrări de construcţii complete sau parţiale şi lucrări publice
102,96 m³
7Amorsarea suprafețelor straturilor de bază în vederea aplicării unui strat de beton asfaltic.45200000-9
Lucrări de construcţii complete sau parţiale şi lucrări publice
0,45 m³
8Îmbracaminte din beton asfaltic cu agregate marunte, executata la cald, în grosime de 4.0 cm, cu asternere mecanică.45200000-9
Lucrări de construcţii complete sau parţiale şi lucrări publice
792 m³
9Suprafete de sport din mixturi cauciucate tip Tartan EPDM gr.9 mm /consumuri resurse noi: granule de cauciuc EPDM – 6.75 kg/m2, adeviz pentru granule – 1.24 kg/m2/ (aplicativ se exclud resursele: margaritar (nisip), benzina, nisip sortat, lemn de foc) (Granule colorate)45200000-9
Lucrări de construcţii complete sau parţiale şi lucrări publice
792 m³
10Borduri mici, prefabricate din beton cu secțiunea de 10x15 cm, pnetu incadrarea spatiilor verzi, trotuarelor, aleilor, etc., asezate pe o fundatie din beton, de 10x20 cm (BR 100.20.8)45200000-9
Lucrări de construcţii complete sau parţiale şi lucrări publice
116 m³
11Marcaj baschet45200000-9
Lucrări de construcţii complete sau parţiale şi lucrări publice
38 m³
12Plantarea stîlpilor pentru indicatoare pentru circulatie rutieră din metal, confecționați industrial (stant de Baschet)45200000-9
Lucrări de construcţii complete sau parţiale şi lucrări publice
2 m³
13Stant de baschet45200000-9
Lucrări de construcţii complete sau parţiale şi lucrări publice
2 m³

Loturi 1

#LoturiValoareaLocul executăriiPerioada de livrare/execuțieStatus
1Lucrări de amenajare a terenului pentru baschet din satul Sîrma, localitate amalgamată la Primăria or. Leova.823 026,64 MDLor.Leova
or.Leova str.Unirii 22
27.04.2026 → 30.06.2026Atribuit

Întrebări și răspunsuri 1

10.04.2026 06:09 UTC · Excluderea ISO 50001
Vă rugăm respectuos să excludeți cerința de prezentare a ISO 50001. Este o cerință care în mod nejustificat limitează concurența la procedura dată de achiziție și totodată, Legea nr. 131/2015 nu permite solicitarea unei asemenea certificări pentru operatorii economici, cu atît mai mult raportat la valoarea mică a licitației și obiectul achiziției. Atragem atenția că conform practicii ANSC, impunerea unei asemenea cerințe este ilegală. Mai jos vă prezentăm și argumentarea dată de ANSC în Decizia ANSC Nr. 03D-1030-25 din 10.11.2025 (o puteți accesa aici: https://elo.ansc.md/DownloadDocs/DownloadFileServlet?id=118241 ): --- autoritatea contractantă nu dispune de o libertate absolută la stabilirea criteriilor de calificare, în măsura în care prevederile art. 18 din Legea nr. 131/2015, indică lista exhaustivă a criteriilor ce pot fi utilizate la stabilirea cerințelor minime, iar în speță, solicitarea [....] și Certificatului conform EN ISO 50001 (managementul energiei), raportat la obiectul achiziției în cauză, contravine prevederilor enunțate supra. ----
Răspunsul autorității: Bună ziua! Prin prezenta, Administrația publică locală vă aduce la cunoștință că, urmare a adresării dvs. electronice din data de 10.04.2026 - autoritatea contractantă a efectuat modificările solicitate. O zi frumoasă!

Documente 10

  • anunt de participare lucrari.signed.pdf
    doar metadateDocumentația de atribuire09.04.2026
  • caiet de sarcini forma 1.signed.pdf
    doar metadateDocumentația de atribuire09.04.2026
  • caiet de sarcini sîrma.signed.pdf
    doar metadateDocumentația de atribuire09.04.2026
  • fda .signed.pdf
    doar metadateDocumentația de atribuire09.04.2026
  • forma nr.5 sîrma.pdf
    doar metadateDocumentația de atribuire09.04.2026
  • ds_lucrari_actualizata.docx
    doar metadateDocumentația de atribuire09.04.2026
  • duae.doc
    doar metadateDocumentația de atribuire09.04.2026
  • declaratie beneficiar efectiv.doc
    doar metadateDocumentația de atribuire09.04.2026
  • declaratie de eligibilitate.docx
    doar metadateDocumentația de atribuire09.04.2026
  • anunt de participare lucrari - modificat.signed.pdf
    doar metadateDocumentația de atribuire10.04.2026

Oferte depuse 2

OfertantValoareaStatusPublicat
VIZOL-STUDIO860 777,53 MDLÎn examinare16.04.2026 17:05 UTC
KVM Cons SRL1 029 920,49 MDLÎn examinare21.04.2026 07:03 UTC

Decizii de atribuire 2

FurnizorValoareaStatusPublicat
VIZOL-STUDIO860 777,53 MDLCâștigător desemnat08.05.2026 06:18 UTC
KVM Cons SRL1 029 920,49 MDLRezultat nedivulgat21.04.2026 09:00 UTC

Modificări oficiale 1

10.04.2026 06:59 UTC
General change of Contract Notice

Criterii de calificare 1

Declaration of absence of conflict of interest and confidentiality
Conflict of interest
  • I am aware of Article 24 of Directive 2014/24/EU on public procurement, which states that: "The concept of conflicts of interest shall at least cover any situation where staff members of the contracting authority or of a procurement service provider acting on behalf of the contracting authority who are involved in the conduct of the procurement procedure or may influence the outcome of that procedure have, directly or indirectly, a financial, economic or other personal interest which might be perceived to compromise their impartiality and independence in the context of the procurement procedure." to the best of my knowledge and belief I have no conflict of interest with the operators who have submitted a tender for this procurement, including persons or members of a consortium, or with the subcontractors proposed; there are no facts or circumstances, past or present, or that could arise in the foreseeable future, which might call into question my independence in the eyes of any party; if I discover during the course of the [project/evaluation] that such a conflict exists or could arise, I will inform the contracting authority without delay; I am encouraged to report a situation or risk of conflict of interest as well as any type of wrongdoing or fraud (i.e. whistleblowing), and if I do so, I should not be treated unfairly or be sanctioned; I understand that the contracting authority reserves the right to verify this information. — True
  • I confirm that I will keep all matters entrusted to me confidential. I will not communicate outside the [project team/evaluation committee] any confidential information that is revealed to me or that I have discovered. I will not make any adverse use of information given to me. — True

Contracte 1

FurnizorSuma atribuităStatusPublicat
VIZOL-STUDIO860 777,53 MDLContract în pregătire08.05.2026 06:18 UTC

Sursa nu publică suma contractului — este afișată suma deciziei de atribuire.