RU RO
Înapoi la catalog
ocds-b3wdp1-MD-1775636301370

Întreținerea curentă și reparație a drumurilor publice locale de interes raional cu îmbrăcăminte de beton asfaltic

Finalizată Licitație deschisă ·Criteriu de atribuire: Automat
Valoare estimată
9 205 015,61 MDL
Până la termen
expirat
04.05.2026 05:30 UTC
Loturi
1
Oferte depuse
6
Analiza AI a achiziției Cum se formează analiza

Verificați cerințele-cheie, documentele, termenele și riscurile posibile înainte de a pregăti oferta.

  • cerințele principale
  • documentele necesare
  • termenele importante
  • riscuri și restricții
  • citate din documentele-sursă

Achiziția este încheiată — analiza are caracter informativ.

Analizează achiziția Gratuit la start.

Achiziția este finalizată

Participarea la această procedură nu mai este posibilă. Mai jos — informații istorice: câștigătorul, sumele și rezultatele. Evaluarea „vi se potrivește?” se afișează doar pentru achizițiile active.

Rezultatul procedurii: Câștigător desemnat

Conform registrului MTender; nu completăm nimic de la noi.

Prezentarea procedurii

Întreținerea curentă și reparație a drumurilor publice locale de interes raional cu îmbrăcăminte de beton asfaltic

Parametrii achiziției

CPV
4545200000-9 · Lucrări de construcţii complete sau parţiale şi lucrări publice
Categorie
Lucrări
Tipul procedurii
Licitație deschisă
Criteriu de atribuire
Automat
Depunerea ofertei
Depunere electronică
Temei juridic
Legislația națională privind achizițiile
Finanțare UE
nu
Buget planificat
9 205 015,61 MDL
Loturile pot fi combinate
nu
Modul de depunere (justificare)
Ofertele vor fi primite prin intermediul unei platforme electronice de achiziții publice
Finanțare
Consiliul Raional Causeni · 9 205 015,61 MDL · 2026-04-08 → 2026-12-30
Criterii de eligibilitate
Regulile generale privind naționalitatea și originea, precum și alte criterii de eligibilitate sunt enumerate în Ghidul practic privind procedurile de contractare a acțiunilor externe ale UE (PRAG)

Etapele procedurii

Publicat
09.04.2026 · 05:49 UTC
Clarificarea condițiilor
08.04.2026 → 18.04.2026 05:00 UTC
Se primesc oferte
18.04.2026 → 04.05.2026 05:30 UTC
Desemnarea câștigătorului
04.05.2026
Executarea contractului
20.05.2026 → 31.12.2026 06:00 UTC

Obiectele achiziției 1

#Obiectele achizițieiCPVCantitate
1Întreținerea curentă și reparație a drumurilor publice locale de interes raional cu îmbrăcăminte de beton asfaltic 45200000-9
Lucrări de construcţii complete sau parţiale şi lucrări publice
1 buc.

Loturi 1

#LoturiValoareaLocul executăriiPerioada de livrare/execuțieStatus
1Întreținerea curentă și reparație a drumurilor publice locale de interes raional cu îmbrăcăminte de beton asfaltic 9 205 015,61 MDLor.Căuşeni
bd. M. Eminescu, 31
20.05.2026 → 31.12.2026Atribuit

Întrebări și răspunsuri 4

08.04.2026 10:25 UTC · Caiet de sarcini
Bună ziua. Transmite-ți vă rog Caietul de sarcini în formă desfășurată. Mulțumesc mult.
Răspunsul autorității: Bună ziua, la solicitarea dumneavoastră, am atașat caietul de sarcini desfășurat.
09.04.2026 06:59 UTC · Caiet de sarcini
Dacă scoateți nisipul bitumat din poziția 3 și 5 întroduceți această cantitate în mixtură asfaltică.
Răspunsul autorității: Răspuns la recomandarea dumneavostră este oferit mai jos
09.04.2026 08:19 UTC · Devizul 2 poz.3
este coeficientul k=2
Răspunsul autorității: da este coeficientul k=2
15.04.2026 12:34 UTC · Caiet de sarcini
În Devizul ofertă 2.2 poziția 6 și Deviz ofertă 1.1 poziția 5 dacă ați exclus nisipul bitumat, de inclus beton asfaltic BA 16 - norma 0,0974 cum face S.A."Administrația Naționala a Drumurilor" pildă:Imbracaminte de beton asfaltic cu agregate marunte BA16 rul 50/70, executata la cald, in grosime de 4,0 cm, cu asternere mecanica (Sunt excluse urmatoarele resurse: Nisipul bitumat, Otel patrat lam. cald lt = 30 mm) (norma de consum pentru Mixtura asfaltica preparata la cald cu agregate marunte BA 16 rul. 50/70: se modifica la 0,0974 t). Mulțumesc mult pentru înțelegere.
Răspunsul autorității: În urma examinării celor invocate, comunicăm ferm că norma de consum pentru mixtura asfaltică tip BA 16 nu se modifică și se aplică în strictă conformitate cu prevederile documentelor normative în vigoare, inclusiv normele de deviz și reglementările tehnice aplicate . Conform normativelor privind prepararea și punerea în operă a mixturilor asfaltice la cald (inclusiv indicatoarele de norme de deviz pentru lucrări rutiere), norma de consum pentru BA 16 este stabilită la 0,094 t/m² pentru strat cu grosimea de 4 cm, aceasta fiind o normă tehnologică fixă, care nu poate fi modificată în funcție de structura devizului sau de excluderea unor resurse. Intervențiile asupra pozițiilor de deviz, inclusiv excluderea nisipului bituminos ca resursă separată, nu influențează norma de consum, întrucât acesta este inclus în compoziția și prețul unitar al betonului asfaltic, conform rețetei standardizate. În consecință, orice propunere de modificare a normei de consum (inclusiv aplicarea valorii de 0,0974) este neîntemeiată, contravine prevederilor normative și practicilor.

Documente 7

  • anunt de part drum (1).signed.pdf
    doar metadateDocumentația de atribuire08.04.2026
  • img_0001.pdf
    doar metadateDocumentația de atribuire09.04.2026
    Documente cu același titlu: 2
  • img_0002.pdf
    doar metadateDocumentația de atribuire09.04.2026
    Documente cu același titlu: 2
  • duae_ro_0.doc
    doar metadateDocumentația de atribuire08.04.2026
  • declaratie_ro.doc
    doar metadateDocumentația de atribuire08.04.2026

Oferte depuse 6

OfertantValoareaStatusPublicat
Vicoliv Grup SRL7 476 511,85 MDLÎn examinare01.05.2026 10:39 UTC
Drumconstruct7 796 974,45 MDLÎn examinare30.04.2026 08:02 UTC
S.A. LUSMECON8 283 312,20 MDLÎn examinare04.05.2026 05:06 UTC
SC”DROMAS-CONS”S.R.L.7 183 861,93 MDLÎn examinare30.04.2026 07:17 UTC
SC LUXGAZ SRL7 824 365,64 MDLÎn examinare04.05.2026 05:05 UTC
Group One SRL7 083 151,47 MDLÎn examinare02.05.2026 13:14 UTC

Decizii de atribuire 6

FurnizorValoareaStatusPublicat
Group One SRL7 083 151,47 MDLCâștigător desemnat22.05.2026 11:05 UTC
SC”DROMAS-CONS”S.R.L.7 183 861,93 MDLRezultat nedivulgat04.05.2026 05:30 UTC
Vicoliv Grup SRL7 476 511,85 MDLRezultat nedivulgat04.05.2026 05:30 UTC
Drumconstruct7 796 974,45 MDLRezultat nedivulgat04.05.2026 05:30 UTC
SC LUXGAZ SRL7 824 365,64 MDLRezultat nedivulgat04.05.2026 05:30 UTC
S.A. LUSMECON8 283 312,20 MDLRezultat nedivulgat04.05.2026 05:30 UTC

Modificări oficiale 1

09.04.2026 05:49 UTC
General change of Contract Notice

Criterii de calificare 1

Declaration of absence of conflict of interest and confidentiality
Conflict of interest
  • I am aware of Article 24 of Directive 2014/24/EU on public procurement, which states that: "The concept of conflicts of interest shall at least cover any situation where staff members of the contracting authority or of a procurement service provider acting on behalf of the contracting authority who are involved in the conduct of the procurement procedure or may influence the outcome of that procedure have, directly or indirectly, a financial, economic or other personal interest which might be perceived to compromise their impartiality and independence in the context of the procurement procedure." to the best of my knowledge and belief I have no conflict of interest with the operators who have submitted a tender for this procurement, including persons or members of a consortium, or with the subcontractors proposed; there are no facts or circumstances, past or present, or that could arise in the foreseeable future, which might call into question my independence in the eyes of any party; if I discover during the course of the [project/evaluation] that such a conflict exists or could arise, I will inform the contracting authority without delay; I am encouraged to report a situation or risk of conflict of interest as well as any type of wrongdoing or fraud (i.e. whistleblowing), and if I do so, I should not be treated unfairly or be sanctioned; I understand that the contracting authority reserves the right to verify this information. — True
  • I confirm that I will keep all matters entrusted to me confidential. I will not communicate outside the [project team/evaluation committee] any confidential information that is revealed to me or that I have discovered. I will not make any adverse use of information given to me. — True

Contracte 1

FurnizorSuma atribuităStatusPublicat
Group One SRL7 083 151,47 MDLContract în pregătire22.05.2026 11:05 UTC

Sursa nu publică suma contractului — este afișată suma deciziei de atribuire.