Вернуться в каталог
ocds-b3wdp1-MD-1773846469812
Achiziționarea Tractorului
Завершена
Открытый тендер
·Критерий выбора: Автоматически
Оценочная стоимость
950 000,00 MDL
До дедлайна
истёк
07.04.2026 14:00 UTC
Лоты
1
Поданные предложения
2
AI-разбор закупки
Как формируется анализ
Проверьте ключевые требования, документы, сроки и возможные риски перед подготовкой предложения.
- основные требования
- необходимые документы
- важные сроки
- риски и ограничения
- цитаты из исходных документов
Закупка завершена — разбор носит справочный характер.
Проанализировать закупку
Бесплатно на старте.
Закупка завершена
Участие в этой процедуре больше невозможно. Ниже — историческая справка: победитель, суммы и результаты. Профильная оценка «подходит ли вам» показывается только для активных закупок.
Итог процедуры: Победитель определён
По данным реестра MTender; мы ничего не досчитываем.
Обзор процедуры
Stare: Nou
Anul fabricației: 2025-2026
Putere motor: 200 c.p (minim)
Capacitate motorului: 6400 cm3(minim)
Tip Tracțiune integrală: (4*4)
Debitul pompei hidraulice: 80l/min (minimum)
Turații la priza de putere: 540-1000 r/min
Garanție minimă: 2000 moto/ore (24 luni)
Cabină: Încălzit cu aer condiționat
Furnizorul trebuie să facă dovadă că deține un service autorizat pentru efectuarea serviciilor în garanție
Sistema: Autoghidare RTK
Параметры закупки
- CPV
- 16 › 16700000-2 · Tractoare
- Категория
- Товары
- Тип процедуры
- Открытый тендер
- Критерий выбора
- Автоматически
- Подача предложения
- Электронная подача
- Правовое основание
- Национальное законодательство о закупках
- Финансирование ЕС
- нет
- Плановый бюджет
- 950 000,00 MDL
- Лоты можно объединять
- нет
- Порядок подачи (обоснование)
- Ofertele vor fi primite prin intermediul unei platforme electronice de achiziții publice
- Финансирование
- Centrul Național de Cercetare și Producere a Semințelor · 950 000,00 MDL · 2026-03-18 → 2026-12-30
- Критерии допуска
- Regulile generale privind naționalitatea și originea, precum și alte criterii de eligibilitate sunt enumerate în Ghidul practic privind procedurile de contractare a acțiunilor externe ale UE (PRAG)
Этапы процедуры
Опубликовано
23.03.2026 · 12:07 UTC
Разъяснение условий
18.03.2026 → 31.03.2026 14:00 UTC
Принимают предложения
31.03.2026 → 07.04.2026 14:00 UTC
Определение победителя
08.04.2026
Исполнение контракта
15.04.2026 → 30.12.2026 15:13 UTC
Предметы закупки 1
| # | Предметы закупки | CPV | Количество |
|---|---|---|---|
| 1 | Stare: Nou Anul fabricației: 2025-2026 Putere motor: 200 c.p (minim) Capacitate motorului: 6400 cm3(minim) Tip Tracțiune integrală: (4*4) Debitul pompei hidraulice: 80l/min (minimum) Turații la priza de putere: 540-1000 r/min Garanție minimă: 2000 moto/ore (24 luni) Cabină: Încălzit cu aer condiționat Furnizorul trebuie să facă dovadă că deține un service autorizat pentru efectuarea serviciilor în garanție Sistema: Autoghidare RTK | 16700000-2 Tractoare | 1 шт. |
Лоты 1
| # | Лоты | Сумма | Место исполнения | Период поставки/исполнения | Статус |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Achiziționarea Tractorului Stare: Nou
Anul fabricației: 2025-2026
Putere motor: 200 c.p (minim)
Capacitate motorului: 6400 cm3(minim)
Tip Tracțiune integrală: (4*4)
Debitul pompei hidraulice: 80l/min (minimum)
Turații la priza de putere: 540-1000 r/min
Garanție minimă: 2000 moto/ore (24 luni)
Cabină: Încălzit cu aer condiționat
Furnizorul trebuie să facă dovadă că deține un service autorizat pentru efectuarea serviciilor în garanție
Sistema: Autoghidare RTK | 950 000,00 MDL | s.Paşcani (r-l Criuleni) s. Pașcani, r-l Criuleni | 15.04.2026 → 30.12.2026 | Итог не подведён |
Вопросы и ответы 2
19.03.2026 11:09 UTC · termenul de livrare
Vă rugăm să modificați termenul de livrare de la 15 zile la 60 de zile
Produsul solicitat (tractor cu echipare specifică) nu este disponibil pe stoc și necesită import și pregătire pentru livrare. Termenul de 15 zile este nerealist și restricționează participarea operatorilor economici.
Modificarea la 60 de zile va permite asigurarea unei concurențe reale și livrarea conformă a echipamentului.
Vă mulțumim.
Ответ заказчика: Termenul de livrare/prestare stabilit în documentația de atribuire este de 15 zile calendaristice de la data semnării contractului. Având în vedere necesitatea utilizării tractorului pentru desfășurarea lucrărilor agricole în termenii optimi, nu este posibilă extinderea termenului de livrare la 60 de zile.
Vă recomandăm să analizați posibilitatea de a participa în condițiile termenului existent.
23.03.2026 10:06 UTC · extinderea termenului de livrare
Dorim foarte mult să participăm la această procedură și dispunem de tractoare excelente care corespund cerințelor dumneavoastră. Totuși, la momentul actual acestea nu sunt disponibile în stoc în Chișinău.
În acest context, vă rugăm respectuos să luați în considerare prelungirea termenului de livrare cu cel puțin 45 de zile, pentru a permite extinderea concurenței și participarea mai multor ofertanți.
În lipsa participanților, există riscul anulării procedurii și reluării acesteia, ceea ce va conduce la pierderi semnificative de timp.
Ответ заказчика: Vă informăm că termenul de livrare a fost modificat din 15 zile în 45 de zile. Modificarea va fi reflectată în documentația actualizată.
Документы 4
- anunt intentie tractor.semnat.pdf
- doc.stand. tractor.semnat.pdf
- duae_ro_ tractor.semnat.pdf
- doc.stand. tractor.semnat (1).pdf
Поданные предложения 2
| Участник | Сумма | Статус | Опубликовано |
|---|---|---|---|
| MANPICI | 950 000,00 MDL | На рассмотрении | 02.04.2026 07:27 UTC |
| EXIMOTOR SA | 920 000,00 MDL | На рассмотрении | 02.04.2026 08:01 UTC |
Решения о присуждении 2
| Поставщик | Сумма | Статус | Опубликовано |
|---|---|---|---|
| EXIMOTOR SA | 920 000,00 MDL | Победитель определён | 21.04.2026 12:16 UTC |
| MANPICI | 950 000,00 MDL | Итог не раскрыт | 08.04.2026 12:10 UTC |
Официальные изменения 1
23.03.2026 12:07 UTC
General change of Contract Notice
Квалификационные критерии 1
Declaration of absence of conflict of interest and confidentiality
Conflict of interest
- I am aware of Article 24 of Directive 2014/24/EU on public procurement, which states that: "The concept of conflicts of interest shall at least cover any situation where staff members of the contracting authority or of a procurement service provider acting on behalf of the contracting authority who are involved in the conduct of the procurement procedure or may influence the outcome of that procedure have, directly or indirectly, a financial, economic or other personal interest which might be perceived to compromise their impartiality and independence in the context of the procurement procedure." to the best of my knowledge and belief I have no conflict of interest with the operators who have submitted a tender for this procurement, including persons or members of a consortium, or with the subcontractors proposed; there are no facts or circumstances, past or present, or that could arise in the foreseeable future, which might call into question my independence in the eyes of any party; if I discover during the course of the [project/evaluation] that such a conflict exists or could arise, I will inform the contracting authority without delay; I am encouraged to report a situation or risk of conflict of interest as well as any type of wrongdoing or fraud (i.e. whistleblowing), and if I do so, I should not be treated unfairly or be sanctioned; I understand that the contracting authority reserves the right to verify this information. — True
- I confirm that I will keep all matters entrusted to me confidential. I will not communicate outside the [project team/evaluation committee] any confidential information that is revealed to me or that I have discovered. I will not make any adverse use of information given to me. — True