Înapoi la catalog
ocds-b3wdp1-MD-1773831984484
Achiziționarea serviciilor de dezvoltare a Sistemului Informațional Registrul Prețurilor Bunurilor Imobile (SI RPBI)
Finalizată
Licitație deschisă
·Criteriu de atribuire: Manual
Valoare estimată
3 333 333,33 MDL
Până la termen
expirat
23.04.2026 08:00 UTC
Loturi
1
Oferte depuse
4
Analiza AI a achiziției
Cum se formează analiza
Verificați cerințele-cheie, documentele, termenele și riscurile posibile înainte de a pregăti oferta.
- cerințele principale
- documentele necesare
- termenele importante
- riscuri și restricții
- citate din documentele-sursă
Achiziția este încheiată — analiza are caracter informativ.
Analizează achiziția
Gratuit la start.
Achiziția este finalizată
Participarea la această procedură nu mai este posibilă. Mai jos — informații istorice: câștigătorul, sumele și rezultatele. Evaluarea „vi se potrivește?” se afișează doar pentru achizițiile active.
Rezultatul procedurii: Câștigător desemnat
Conform registrului MTender; nu completăm nimic de la noi.
Prezentarea procedurii
Servicii de dezvoltare a Sistemului Informațional Registrul Prețurilor Bunurilor Imobile (SI RPBI), inclusiv servicii de garanție și mentenanță pentru 2 an de zile, aferente SI dezvoltat
Parametrii achiziției
- CPV
- 72 › 72210000-0 · Servicii de programare a pachetelor de produse software
- Categorie
- Servicii
- Tipul procedurii
- Licitație deschisă
- Criteriu de atribuire
- Manual
- Depunerea ofertei
- Depunere electronică
- Temei juridic
- Legislația națională privind achizițiile
- Finanțare UE
- nu
- Buget planificat
- 3 333 333,33 MDL
- Loturile pot fi combinate
- nu
- Modul de depunere (justificare)
- Ofertele vor fi primite prin intermediul unei platforme electronice de achiziții publice
- Finanțare
- Agenția Geodezie Cartografie și Cadastru · 3 333 333,33 MDL · 2026-03-18 → 2027-12-30
- Criterii de eligibilitate
- Regulile generale privind naționalitatea și originea, precum și alte criterii de eligibilitate sunt enumerate în Ghidul practic privind procedurile de contractare a acțiunilor externe ale UE (PRAG)
Etapele procedurii
Publicat
24.03.2026 · 16:38 UTC
Clarificarea condițiilor
18.03.2026 → 30.03.2026 08:00 UTC
Se primesc oferte
30.03.2026 → 23.04.2026 08:00 UTC
Desemnarea câștigătorului
23.04.2026
Executarea contractului
05.05.2026 → 31.12.2026 11:38 UTC
Obiectele achiziției 1
| # | Obiectele achiziției | CPV | Cantitate |
|---|---|---|---|
| 1 | Servicii de dezvoltare a Sistemului Informațional Registrul Prețurilor Bunurilor Imobile (SI RPBI) | 72212000-4 Servicii de programare de software de aplicaţie | 1 unitate |
Loturi 1
| # | Loturi | Valoarea | Locul executării | Perioada de livrare/execuție | Status |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Lotul 1, Servicii de dezvoltare a Sistemului Informațional Registrul Prețurilor Bunurilor Imobile (SI RPBI) Servicii de dezvoltare a Sistemului Informațional Registrul Prețurilor Bunurilor Imobile (SI RPBI), inclusiv servicii de garanție și mentenanță pentru 2 an de zile, aferente SI dezvoltat | 3 333 333,33 MDL | mun.Chişinău str.Serghei Lazo, 48 | 05.05.2026 → 31.12.2026 | Atribuit |
Întrebări și răspunsuri 3
24.03.2026 16:38 UTC · Stiva tehnologică
Ce prevalează la pentru stiva tehnologică care urmează să fie propusă TS 015 sau TS 022.
Răspunsul autorității: Bună ziua
Cerința TS 015, având caracter obligatoriu (M), prevalează în raport cu cerința TS 022, care are caracter recomandat (D).
În acest sens, menționăm că TS 015 stabilește cadrul obligatoriu privind utilizarea unor tehnologii moderne, larg cunoscute și utilizate pe piața TIC, fără a restrânge ofertanții la o stivă tehnologică rigidă.
Totodată, TS 022 are rol orientativ și exemplificativ, prezentând o posibilă stivă tehnologică validată în sectorul guvernamental, fără a constitui o cerință imperativă.
Prin urmare, ofertanții au libertatea de a propune propria stivă tehnologică, cu respectarea cerințelor obligatorii din documentația de atribuire.
24.03.2026 16:41 UTC · Stiva tehnologică
La cerința TC 022 la RDBMS: MS SQL (cu extensii PostGIS), posibil trebuie să fie RDBMS: PostgreSQL + PostGIS?
Răspunsul autorității: Cerința din TS 022 referitoare la utilizarea RDBMS „MS SQL (cu extensii PostGIS)” are caracter recomandat (D) și trebuie interpretată în corelație cu principiile generale ale specificațiilor tehnice privind utilizarea tehnologiilor deschise, interoperabile și larg utilizate.
Se precizează că extensia PostGIS este specifică sistemului de gestiune a bazelor de date PostgreSQL, motiv pentru care o implementare corectă din punct de vedere tehnic presupune utilizarea soluției PostgreSQL + PostGIS.
În consecință, ofertanții pot propune soluția tehnică optimă (inclusiv PostgreSQL + PostGIS), cu condiția respectării cerințelor privind performanța, interoperabilitatea, scalabilitatea și integrarea cu infrastructura guvernamentală.
27.03.2026 10:13 UTC · Anunț de participare
În Anunț de participare din denumirea serviciilor reiese că pe lângă dezvoltare se ofertează „...inclusiv servicii de garanție și mentenanță pentru 2 ani de zile...”, în pct. 12 din Anunț de participare se specifică că „Serviciile de garanție vor fi prestate pentru o perioadă de 12 luni din data semnării actului de predare/acceptanță SI.”, în ceința PIR 01 din Caiet de sarcini, perioada de garanție este la fel 12 luni. În consecință, care va fi perioada de garanție care se ofertează în procedura de achiziție?
Răspunsul autorității: Bună ziua
Referitor la subiectul dat rugăm să considerați informația indicată în caietul de sarcini și punctul 12 al Anunțul de participare.
Informația indicată în denumirea ”Denumirea bunurilor/serviciilor/lucrărilor solicitate”, rugăm să o ignorați
Documente 4
- anunt de participare raport preț-calitate agcc.semnat.pdf
- caiet de sarcini_specificatii tehnice si rpbi.signed.pdf
- ds_bunuri_servicii_omf_115_15_09_2021_25.docx
- duae_ro_0.doc
Oferte depuse 4
| Ofertant | Valoarea | Status | Publicat |
|---|---|---|---|
| REAL TECH SOLUTIONS | 2 855 711,00 MDL | În examinare | 23.04.2026 07:25 UTC |
| BSW TECH SRL | 2 950 000,00 MDL | În examinare | 23.04.2026 06:57 UTC |
| S&T Mold | 2 808 000,00 MDL | În examinare | 22.04.2026 06:48 UTC |
| SIMBASE SYSTEMS S.R.L. | 2 779 000,00 MDL | În examinare | 23.04.2026 03:46 UTC |
Decizii de atribuire 4
| Furnizor | Valoarea | Status | Publicat |
|---|---|---|---|
| SIMBASE SYSTEMS S.R.L. | 2 779 000,00 MDL | Ofertele au fost respinse | 23.04.2026 10:50 UTC |
| S&T Mold | 2 808 000,00 MDL | Ofertele au fost respinse | 23.04.2026 10:50 UTC |
| REAL TECH SOLUTIONS | 2 855 711,00 MDL | Câștigător desemnat | 21.05.2026 07:01 UTC |
| BSW TECH SRL | 2 950 000,00 MDL | Rezultat nedivulgat | 23.04.2026 08:00 UTC |
Criterii de calificare 1
Declaration of absence of conflict of interest and confidentiality
Conflict of interest
- I am aware of Article 24 of Directive 2014/24/EU on public procurement, which states that: "The concept of conflicts of interest shall at least cover any situation where staff members of the contracting authority or of a procurement service provider acting on behalf of the contracting authority who are involved in the conduct of the procurement procedure or may influence the outcome of that procedure have, directly or indirectly, a financial, economic or other personal interest which might be perceived to compromise their impartiality and independence in the context of the procurement procedure." to the best of my knowledge and belief I have no conflict of interest with the operators who have submitted a tender for this procurement, including persons or members of a consortium, or with the subcontractors proposed; there are no facts or circumstances, past or present, or that could arise in the foreseeable future, which might call into question my independence in the eyes of any party; if I discover during the course of the [project/evaluation] that such a conflict exists or could arise, I will inform the contracting authority without delay; I am encouraged to report a situation or risk of conflict of interest as well as any type of wrongdoing or fraud (i.e. whistleblowing), and if I do so, I should not be treated unfairly or be sanctioned; I understand that the contracting authority reserves the right to verify this information. — True
- I confirm that I will keep all matters entrusted to me confidential. I will not communicate outside the [project team/evaluation committee] any confidential information that is revealed to me or that I have discovered. I will not make any adverse use of information given to me. — True
Contracte 1
| Furnizor | Suma atribuită | Status | Publicat |
|---|---|---|---|
| REAL TECH SOLUTIONS | 2 855 711,00 MDL | Contract în pregătire | 21.05.2026 07:02 UTC |
Sursa nu publică suma contractului — este afișată suma deciziei de atribuire.