Înapoi la catalog
ocds-b3wdp1-MD-1773217475519
Servicii de transport aerian de pasageri
Anulată
Achiziție de valoare mică
·Criteriu de atribuire: Automat
Motivul anulării
Anularea procedurii de achiziție publică: În temeiul art. 71 alin.(1) lit. g) din Legea nr. 131/2015 privind achizițiile publice.
Argumentare: În cadrul examinării și evaluării ofertelor, s-a constatat existența a două oferte echivalente din punct de vedere al prețului.
Conform art. 26 alin.(18) din Legea nr. 131/2015 privind achizițiile publice în cazul în care două sau mai multe oferte sânt echivalente, autoritatea contractantă aplică un criteriu de atribuire suplimentar, fapt care este menționat explicit în anunțul de participare.
Reieșind din faptul că, în Anunțul de participare nu a fost stabilit un criteriu suplimentar, potrivit art.71 alin.(1) lit.g) din Legea nr. 131/2015 privind achizițiile publice, autoritatea contractantă urmează să anuleze procedura de achiziție.
Anularea se referă la întreaga procedură. Statutul fiecărui lot este indicat în secțiunea „Loturi”.
Valoare estimată
799 990,00 MDL
Până la termen
expirat
24.03.2026 20:00 UTC
Loturi
1
Oferte depuse
4
Analiza AI a achiziției
Cum se formează analiza
Verificați cerințele-cheie, documentele, termenele și riscurile posibile înainte de a pregăti oferta.
- cerințele principale
- documentele necesare
- termenele importante
- riscuri și restricții
- citate din documentele-sursă
Achiziția este încheiată — analiza are caracter informativ.
Analizează achiziția
Gratuit la start.
Achiziția este finalizată
Participarea la această procedură nu mai este posibilă. Mai jos — informații istorice: câștigătorul, sumele și rezultatele. Evaluarea „vi se potrivește?” se afișează doar pentru achizițiile active.
Rezultatul procedurii: Procedură închisă fără câștigător
Conform registrului MTender; nu completăm nimic de la noi.
Prezentarea procedurii
Servicii de transport aerian de pasageri
Parametrii achiziției
- CPV
- 60 › 60400000-2 · Servicii de transport aerian
- Categorie
- Servicii
- Tipul procedurii
- Achiziție de valoare mică
- Criteriu de atribuire
- Automat
- Depunerea ofertei
- Depunere electronică
- Temei juridic
- Legislația națională privind achizițiile
- Finanțare UE
- nu
- Buget planificat
- 799 990,00 MDL
- Loturile pot fi combinate
- nu
- Modul de depunere (justificare)
- Ofertele vor fi primite prin intermediul unei platforme electronice de achiziții publice
- Finanțare
- Secretariatul Parlamentului Republicii Moldova · 799 990,00 MDL · 2026-03-11 → 2026-12-30
- Criterii de eligibilitate
- Regulile generale privind naționalitatea și originea, precum și alte criterii de eligibilitate sunt enumerate în Ghidul practic privind procedurile de contractare a acțiunilor externe ale UE (PRAG)
Etapele procedurii
Publicat
13.05.2026 · 12:56 UTC
Clarificarea condițiilor
11.03.2026 → 18.03.2026 11:00 UTC
Se primesc oferte
18.03.2026 → 24.03.2026 20:00 UTC
Desemnarea câștigătorului
25.03.2026
Executarea contractului
26.03.2026 → 30.12.2026 16:00 UTC
Obiectele achiziției 1
| # | Obiectele achiziției | CPV | Cantitate |
|---|---|---|---|
| 1 | Servicii de transport aerian de pasageri | 60400000-2 Servicii de transport aerian | 1 buc. |
Loturi 1
| # | Loturi | Valoarea | Locul executării | Perioada de livrare/execuție | Status |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Servicii de transport aerian de pasageri | 799 990,00 MDL | mun.Chişinău bd. Ștefan cel Mare si Sfint nr.105 | 26.03.2026 → 30.12.2026 | Anulată |
Documente 8
- anunț de participare.pdf
- anunt de participare.docx
- anexa.pdf
- anexa.docx
- documentatia standard.pdf
- documentatia standard.docx
- duae.pdf
- duae.doc
Oferte depuse 4
| Ofertant | Valoarea | Status | Publicat |
|---|---|---|---|
| FLYAVIGO SRL | 1,00 MDL | În examinare | 24.03.2026 14:09 UTC |
| Voiaj International & CO | 0,01 MDL | În examinare | 24.03.2026 11:53 UTC |
| RACURS GRUP | 23 999,71 MDL | În examinare | 19.03.2026 11:52 UTC |
| VOYAGE PRESTIGE | 0,50 MDL | În examinare | 24.03.2026 15:00 UTC |
Decizii de atribuire 4
| Furnizor | Valoarea | Status | Publicat |
|---|---|---|---|
| RACURS GRUP | 0,01 MDL | Decizia se examinează | 25.03.2026 12:19 UTC |
| Voiaj International & CO | 0,01 MDL | Rezultat nedivulgat | 25.03.2026 12:19 UTC |
| VOYAGE PRESTIGE | 0,50 MDL | Rezultat nedivulgat | 25.03.2026 12:19 UTC |
| FLYAVIGO SRL | 1,00 MDL | Rezultat nedivulgat | 25.03.2026 12:19 UTC |
Modificări oficiale 1
31.03.2026 12:53 UTC · Anulare · Anunț de participare
Servicii de transport aerian de pasageri
Anularea procedurii de achiziție publică: În temeiul art. 71 alin.(1) lit. g) din Legea nr. 131/2015 privind achizițiile publice.
Argumentare: În cadrul examinării și evaluării ofertelor, s-a constatat existența a două oferte echivalente din punct de vedere al prețului.
Conform art. 26 alin.(18) din Legea nr. 131/2015 privind achizițiile publice în cazul în care două sau mai multe oferte sânt echivalente, autoritatea contractantă aplică un criteriu de atribuire suplimentar, fapt care este menționat explicit în anunțul de participare.
Reieșind din faptul că, în Anunțul de participare nu a fost stabilit un criteriu suplimentar, potrivit art.71 alin.(1) lit.g) din Legea nr. 131/2015 privind achizițiile publice, autoritatea contractantă urmează să anuleze procedura de achiziție.
Criterii de calificare 1
Declaration of absence of conflict of interest and confidentiality
Conflict of interest
- I am aware of Article 24 of Directive 2014/24/EU on public procurement, which states that: "The concept of conflicts of interest shall at least cover any situation where staff members of the contracting authority or of a procurement service provider acting on behalf of the contracting authority who are involved in the conduct of the procurement procedure or may influence the outcome of that procedure have, directly or indirectly, a financial, economic or other personal interest which might be perceived to compromise their impartiality and independence in the context of the procurement procedure." to the best of my knowledge and belief I have no conflict of interest with the operators who have submitted a tender for this procurement, including persons or members of a consortium, or with the subcontractors proposed; there are no facts or circumstances, past or present, or that could arise in the foreseeable future, which might call into question my independence in the eyes of any party; if I discover during the course of the [project/evaluation] that such a conflict exists or could arise, I will inform the contracting authority without delay; I am encouraged to report a situation or risk of conflict of interest as well as any type of wrongdoing or fraud (i.e. whistleblowing), and if I do so, I should not be treated unfairly or be sanctioned; I understand that the contracting authority reserves the right to verify this information. — True
- I confirm that I will keep all matters entrusted to me confidential. I will not communicate outside the [project team/evaluation committee] any confidential information that is revealed to me or that I have discovered. I will not make any adverse use of information given to me. — True