Înapoi la catalog
Achiziție publică·ocds-b3wdp1-MD-1772615782030
Reactive pentru Laboratorul National de Referinta in Microbiologia TB
Anulată
Licitație deschisă
·Criteriu de atribuire: Automat
Motivul anulării
Motivul anularii este lipsa competitivitatii si numar insuficient de oferte. Licitatia va fi relansata!
Anularea se referă la întreaga procedură. Statutul fiecărui lot este indicat în secțiunea „Loturi”.
Valoare estimată
271 000,00 MDL
Până la termen
expirat
18.03.2026 10:00 UTC
Loturi
1
Oferte depuse
1
Analiza AI a achiziției
Cum se formează analiza
Verificați cerințele-cheie, documentele, termenele și riscurile posibile înainte de a pregăti oferta.
- cerințele principale
- documentele necesare
- termenele importante
- riscuri și restricții
- citate din documentele-sursă
Achiziția este încheiată — analiza are caracter informativ.
Analizează achiziția
Gratuit la start.
Achiziția este finalizată
Participarea la această procedură nu mai este posibilă. Mai jos — informații istorice: câștigătorul, sumele și rezultatele. Evaluarea „vi se potrivește?” se afișează doar pentru achizițiile active.
Rezultatul procedurii: Procedură închisă fără câștigător
Conform registrului MTender; nu completăm nimic de la noi.
Prezentarea procedurii
Reactive pentru Laboratorul National de Referinta in Microbiologia TB
Parametrii achiziției
- CPV
- 33 › 33600000-6 · Produse farmaceutice
- Categorie
- Bunuri
- Tipul procedurii
- Licitație deschisă
- Criteriu de atribuire
- Automat
- Depunerea ofertei
- Depunere electronică
- Temei juridic
- Legislația națională privind achizițiile
- Finanțare UE
- nu
- Buget planificat
- 271 000,00 MDL
- Loturile pot fi combinate
- nu
- Modul de depunere (justificare)
- Ofertele vor fi primite prin intermediul unei platforme electronice de achiziții publice
- Finanțare
- IP UCIMP DS · 271 000,00 MDL · 2026-01-01 → 2026-12-31
- Criterii de eligibilitate
- Regulile generale privind naționalitatea și originea, precum și alte criterii de eligibilitate sunt enumerate în Ghidul practic privind procedurile de contractare a acțiunilor externe ale UE (PRAG)
Etapele procedurii
Publicat
18.03.2026 · 11:39 UTC
Clarificarea condițiilor
04.03.2026 → 13.03.2026 15:00 UTC
Se primesc oferte
13.03.2026 → 18.03.2026 10:00 UTC
Desemnarea câștigătorului
18.03.2026
Executarea contractului
01.06.2026 → 15.06.2026 00:00 UTC
Obiectele achiziției 1
| # | Obiectele achiziției | CPV | Cantitate |
|---|---|---|---|
| 1 | Reactive pentru Laboratorul National de Referinta in Microbiologia TB | 33600000-6 Produse farmaceutice | 5 901 unitate |
Loturi 1
| # | Loturi | Valoarea | Locul executării | Perioada de livrare/execuție | Status |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Reactive pentru Laboratorul National de Referinta in Microbiologia TB Reactive pentru Laboratorul National de Referinta in Microbiologia TB
Termen de livrare - Iunie 2026 | 271 000,00 MDL | or. Chisinau Chisinau | 01.06.2026 → 15.06.2026 | Anulată |
Întrebări și răspunsuri 1
09.03.2026 11:58 UTC · Lot 12. ATCC 27294 H37Rv
Buna ziua.
Importul agentului patogen al tuberculozei (Mycobacterium tuberculosis) în Republica Moldova este clasificat drept agent biologic din Grupa II (risc individual ridicat și risc moderat pentru societate) și este reglementat prin protocoale speciale de biosecuritate. Principalele reguli și autorități de control Autoritatea competentă: Agenția Națională pentru Sănătate Publică (ANSP) este principalul organism de reglementare. Orice import de microorganisme patogene necesită aprobarea prealabilă din partea Ministerului Sănătății și a ANSP. Cadrul legal: Procesul este reglementat de Legea nr. 153/2008 „Privind controlul și prevenirea tuberculozei”, care stabilește cadrul legal pentru asigurarea bunăstării sanitare și epidemiologice.
Aceasta pozitie nu se incadreaza in notiunea de reactive si ca urmare va duce la faptul ca multi participanti nu vor putea oferi lotul in intregime din cauza unei singure pozitii.
Includerea unei poziții pentru micobacterii (Mycobacterium tuberculosis) aduce restricții legale severe din cauza riscului biologic ridicat.
Prin urmare rugam sa fie scoasa aceasta pozitie intr-un lot aparte.
Răspunsul autorității: Buna ziua,
Se plaseaza amendament prin eliminarea pozitiei date.
Multumesc!
Documente 2
- ITQ 372_GD_T_Reactive de laborator_
- ITQ 372_GD_T_Reactive de laborator_amendament
Oferte depuse 1
| Ofertant | Valoarea | Status | Publicat |
|---|---|---|---|
| BIOTECHLAB | 239 255,00 MDL | În examinare | 15.03.2026 16:40 UTC |
Decizii de atribuire 1
| Furnizor | Valoarea | Status | Publicat |
|---|---|---|---|
| BIOTECHLAB | 239 255,00 MDL | Decizia se examinează | 18.03.2026 10:00 UTC |
Modificări oficiale 2
10.03.2026 09:28 UTC
General change of Contract Notice
18.03.2026 11:39 UTC · Anulare · Anunț de participare
Motivul anularii este lipsa competitivitatii si numar insuficient de oferte. Licitatia va fi relansata!
Motivul anularii este lipsa competitivitatii si numar insuficient de oferte. Licitatia va fi relansata!
Criterii de calificare 1
Declaration of absence of conflict of interest and confidentiality
Conflict of interest
- I am aware of Article 24 of Directive 2014/24/EU on public procurement, which states that: "The concept of conflicts of interest shall at least cover any situation where staff members of the contracting authority or of a procurement service provider acting on behalf of the contracting authority who are involved in the conduct of the procurement procedure or may influence the outcome of that procedure have, directly or indirectly, a financial, economic or other personal interest which might be perceived to compromise their impartiality and independence in the context of the procurement procedure." to the best of my knowledge and belief I have no conflict of interest with the operators who have submitted a tender for this procurement, including persons or members of a consortium, or with the subcontractors proposed; there are no facts or circumstances, past or present, or that could arise in the foreseeable future, which might call into question my independence in the eyes of any party; if I discover during the course of the [project/evaluation] that such a conflict exists or could arise, I will inform the contracting authority without delay; I am encouraged to report a situation or risk of conflict of interest as well as any type of wrongdoing or fraud (i.e. whistleblowing), and if I do so, I should not be treated unfairly or be sanctioned; I understand that the contracting authority reserves the right to verify this information. — True
- I confirm that I will keep all matters entrusted to me confidential. I will not communicate outside the [project team/evaluation committee] any confidential information that is revealed to me or that I have discovered. I will not make any adverse use of information given to me. — True