RU RO
Înapoi la catalog
ocds-b3wdp1-MD-1771933425731

Gaze speciale 2026

Finalizată Achiziție de valoare mică ·Criteriu de atribuire: Automat
Valoare estimată
651 611,83 MDL
Până la termen
expirat
07.03.2026 14:41 UTC
Loturi
9
Oferte depuse
6
Analiza AI a achiziției Cum se formează analiza

Verificați cerințele-cheie, documentele, termenele și riscurile posibile înainte de a pregăti oferta.

  • cerințele principale
  • documentele necesare
  • termenele importante
  • riscuri și restricții
  • citate din documentele-sursă

Achiziția este încheiată — analiza are caracter informativ.

Analizează achiziția Gratuit la start.

Achiziția este finalizată

Participarea la această procedură nu mai este posibilă. Mai jos — informații istorice: câștigătorul, sumele și rezultatele. Evaluarea „vi se potrivește?” se afișează doar pentru achizițiile active.

Rezultatul procedurii: Câștigător desemnat

Conform registrului MTender; nu completăm nimic de la noi.

Prezentarea procedurii

Gaze speciale 2026

Parametrii achiziției

CPV
2424110000-8 · Gaze industriale
Categorie
Bunuri
Tipul procedurii
Achiziție de valoare mică
Criteriu de atribuire
Automat
Depunerea ofertei
Depunere electronică
Temei juridic
Legislația națională privind achizițiile
Finanțare UE
nu
Buget planificat
651 611,83 MDL
Loturile pot fi combinate
nu
Modul de depunere (justificare)
Ofertele vor fi primite prin intermediul unei platforme electronice de achiziții publice
Finanțare
Universitatea de Stat din Moldova · 651 611,83 MDL · 2026-02-24 → 2026-12-30
Criterii de eligibilitate
Regulile generale privind naționalitatea și originea, precum și alte criterii de eligibilitate sunt enumerate în Ghidul practic privind procedurile de contractare a acțiunilor externe ale UE (PRAG)

Etapele procedurii

Publicat
02.03.2026 · 14:41 UTC
Clarificarea condițiilor
24.02.2026 → 04.03.2026 14:41 UTC
Se primesc oferte
04.03.2026 → 07.03.2026 14:41 UTC
Desemnarea câștigătorului
09.03.2026
Executarea contractului
06.03.2026 → 31.12.2026 06:00 UTC

Obiectele achiziției 13

#LotObiectele achizițieiCPVCantitate
11Heliu lichid24111000-5
Hidrogen, argon, gaze rare, azot şi oxigen
150 l
21Heliu comprimat24111000-5
Hidrogen, argon, gaze rare, azot şi oxigen
3 l
32Azot gazos24111000-5
Hidrogen, argon, gaze rare, azot şi oxigen
2 buc.
43Argon24111000-5
Hidrogen, argon, gaze rare, azot şi oxigen
3 buc.
54Protoxid de azot (N2O)24111000-5
Hidrogen, argon, gaze rare, azot şi oxigen
1 buc.
64Argon24111000-5
Hidrogen, argon, gaze rare, azot şi oxigen
2 buc.
74Oxigen 5.024111000-5
Hidrogen, argon, gaze rare, azot şi oxigen
1 buc.
84Heliu24111000-5
Hidrogen, argon, gaze rare, azot şi oxigen
1 buc.
95Azot (N₂) gazos24111000-5
Hidrogen, argon, gaze rare, azot şi oxigen
3 buc.
106Oxigen (O₂) gazos tehnic24111000-5
Hidrogen, argon, gaze rare, azot şi oxigen
3 buc.
117Argon gaz analitic24111000-5
Hidrogen, argon, gaze rare, azot şi oxigen
4 buc.
128Azot lichid24111000-5
Hidrogen, argon, gaze rare, azot şi oxigen
1 100 kg
139Azot lichid24111000-5
Hidrogen, argon, gaze rare, azot şi oxigen
19 kg

Loturi 9

#LoturiValoareaLocul executăriiPerioada de livrare/execuțieStatus
1Institutul de Chimie_Gaze Speciale pentru alimentarea Spectrometrului RMN _instituțional 1437 400,00 MDLmun.Chişinău
str.Alexe Mateevici 60
11.03.2026 → 31.12.2026Atribuit
2Institutul de Chimie_ Subprogramul de cercetare cod:0106012 625,00 MDLmun.Chişinău
str.Alexe Mateevici 60
11.03.2026 → 31.12.2026Atribuit
3 Institutul de Chimie_ Subprogramul de cercetare cod:0106022 900,00 MDLmun.Chişinău
str.Alexe Mateevici 60
06.03.2026 → 31.12.2026Atribuit
4Institutul de Chimie_ Subprogramul de cercetare cod:01060359 426,00 MDLmun.Chişinău
str.Alexe Mateevici 60
11.03.2026 → 31.12.2026Atribuit
5Institutul de Fizică Aplicată, Finanțare instituțională, Laboratorul Materiale pentru Fotovoltaică și Fotonică1 875,00 MDLmun.Chişinău
str.Alexe Mateevici 60
11.03.2026 → 31.12.2026Nereușită
6Institutul de Fizică Aplicată, Subprogram 011201, Laboratorul Materiale pentru Fotovoltaică și Fotonică1 012,50 MDLmun.Chişinău
str.Alexe Mateevici 60
11.03.2026 → 31.12.2026Nereușită
7 Institutul de Zoologie, subprogram 01070123 333,33 MDLmun.Chişinău
str.Alexe Mateevici 60
11.03.2026 → 31.12.2026Atribuit
8Institutul de Chimie_Gaze Speciale pentru alimentarea Spectrometrului RMN_instituțional 1120 000,00 MDLmun.Chişinău
str.Alexe Mateevici 60
11.03.2026 → 31.12.2026Nereușită
9IGFPP_ Subprogram 011101 (5107)3 040,00 MDLmun.Chişinău
str.Alexe Mateevici 60
11.03.2026 → 31.12.2026Nereușită

Întrebări și răspunsuri 2

02.03.2026 08:11 UTC · Lot 3
La lotul 3 Cantitatea se solicita 3 buc - dar la specificatia tehnica scrie 2 butelii Cum este corect?
Răspunsul autorității: Stimate operator, caietul de sarcini urmeaza a fi modificat
02.03.2026 08:24 UTC · Referitor la Lotul nr. 1 – articolul „Heliu lichid”
Instituția deține un vas tip Dewar pentru stocarea heliului lichid? Dacă da, vă rugăm să precizați volumul nominal (litri), seria echipamentului și dacă acesta face parte din seria STG-40. În cadrul instituției există personal desemnat și instruit pentru manipularea heliului lichid (operare vas Dewar, proceduri de siguranță criogenică)? Instituția deține tub de transfer criogenic (stinger) compatibil cu racordul vasului Dewar? Dacă da, vă rugăm să precizați tipul conexiunii (bayonet / filet / alt tip), lungimea.
Răspunsul autorității: Stimate operator economic, Referitor la solicitarea dumneavoastră de clarificări, vă comunicăm următoarele: Instituția nu deține în proprietate un vas de tip Dewar pentru stocarea heliului lichid. Cu toate acestea, precizăm că personalul desemnat este instruit corespunzător pentru manipularea heliului lichid, operarea vaselor Dewar și aplicarea procedurilor de siguranță criogenică. Totodată, instituția este dotată cu un tub de transfer criogenic pentru heliu lichid (producător Cryomagnetics, Inc.). Menționăm că acest tub nu este prevăzut cu un racord dedicat unui model specific de vas; etanșarea (prin sistemul tip „piramidă”) este asigurată de furnizor, în funcție de tipul vasului utilizat. Procedura de transfer presupune introducerea porțiunii rigide (tubul din inox) în vasul Dewar și etanșarea acesteia cu ajutorul racordului corespunzător. Conform solicitării dumneavoastră, vă prezentăm specificațiile tehnice ale tubului de transfer existent: Lungimea porțiunii rigide: 1,45 m; Diametrul porțiunii rigide: 9 mm; Lungimea porțiunii flexibile: 2,00 m.

Documente 9

  • anunt_de_participare.signed.pdf
    doar metadateAnunț de participare24.02.2026
  • ds_gaze speciale.docx
    doar metadateDocumentația de atribuire24.02.2026
  • ds_gaze speciale.signed.pdf
    doar metadateDocumentația de atribuire24.02.2026
  • duae_gaze speciale.doc
    doar metadateDocumentația de atribuire24.02.2026
  • duae_gaze speciale.signed.pdf
    doar metadateDocumentația de atribuire24.02.2026
  • declaratie beneficiarilor efectivi_ro.doc
    doar metadateDocumentația de atribuire24.02.2026
  • anunt_de_participare_modificat.signed.pdf
    doar metadateAnunț de participare02.03.2026
  • ds_gaze speciale_modificat.docx
    doar metadateDocumentația de atribuire02.03.2026
  • ds_gaze speciale_modificat.signed.pdf
    doar metadateDocumentația de atribuire02.03.2026

Oferte depuse 6

OfertantLotValoareaStatusPublicat
Acseal Gaz SRL457 500,00 MDLÎn examinare04.03.2026 15:18 UTC
Acseal Gaz SRL721 700,00 MDLÎn examinare04.03.2026 15:23 UTC
Acseal Gaz SRL22 500,00 MDLÎn examinare04.03.2026 15:10 UTC
Acseal Gaz SRL32 750,00 MDLÎn examinare04.03.2026 15:18 UTC
Mic-Tan SRL1325 000,00 MDLÎn examinare06.03.2026 14:08 UTC
Acseal Gaz SRL1364 500,00 MDLÎn examinare04.03.2026 15:07 UTC

Decizii de atribuire 10

FurnizorLotValoareaStatusPublicat
Acseal Gaz SRL721 700,00 MDLCâștigător desemnat03.04.2026 10:48 UTC
Acseal Gaz SRL22 500,00 MDLCâștigător desemnat03.04.2026 10:46 UTC
Acseal Gaz SRL32 750,00 MDLCâștigător desemnat03.04.2026 10:47 UTC
Mic-Tan SRL1274 999,00 MDLOfertele au fost respinse17.03.2026 10:58 UTC
Acseal Gaz SRL1275 000,00 MDLCâștigător desemnat03.04.2026 10:46 UTC
Acseal Gaz SRL457 500,00 MDLCâștigător desemnat03.04.2026 10:47 UTC
5Nu s-au depus oferte07.03.2026 14:41 UTC
6Nu s-au depus oferte07.03.2026 14:41 UTC
8Nu s-au depus oferte07.03.2026 14:41 UTC
9Nu s-au depus oferte07.03.2026 14:41 UTC

Modificări oficiale 1

02.03.2026 14:41 UTC
General change of Contract Notice

Criterii de calificare 1

Declaration of absence of conflict of interest and confidentiality
Conflict of interest
  • I am aware of Article 24 of Directive 2014/24/EU on public procurement, which states that: "The concept of conflicts of interest shall at least cover any situation where staff members of the contracting authority or of a procurement service provider acting on behalf of the contracting authority who are involved in the conduct of the procurement procedure or may influence the outcome of that procedure have, directly or indirectly, a financial, economic or other personal interest which might be perceived to compromise their impartiality and independence in the context of the procurement procedure." to the best of my knowledge and belief I have no conflict of interest with the operators who have submitted a tender for this procurement, including persons or members of a consortium, or with the subcontractors proposed; there are no facts or circumstances, past or present, or that could arise in the foreseeable future, which might call into question my independence in the eyes of any party; if I discover during the course of the [project/evaluation] that such a conflict exists or could arise, I will inform the contracting authority without delay; I am encouraged to report a situation or risk of conflict of interest as well as any type of wrongdoing or fraud (i.e. whistleblowing), and if I do so, I should not be treated unfairly or be sanctioned; I understand that the contracting authority reserves the right to verify this information. — True
  • I confirm that I will keep all matters entrusted to me confidential. I will not communicate outside the [project team/evaluation committee] any confidential information that is revealed to me or that I have discovered. I will not make any adverse use of information given to me. — True

Contracte 5

FurnizorLotSuma atribuităStatusPublicat
Acseal Gaz SRL1275 000,00 MDLContract în pregătire03.04.2026 10:46 UTC
Acseal Gaz SRL22 500,00 MDLContract în pregătire03.04.2026 10:46 UTC
Acseal Gaz SRL32 750,00 MDLContract în pregătire03.04.2026 10:47 UTC
Acseal Gaz SRL457 500,00 MDLContract în pregătire03.04.2026 10:48 UTC
Acseal Gaz SRL721 700,00 MDLContract în pregătire03.04.2026 10:50 UTC

Sursa nu publică suma contractului — este afișată suma deciziei de atribuire.