Înapoi la catalog
ocds-b3wdp1-MD-1771920069112
Servicii de asigurare de răspundere civilă aeroportuară
Finalizată
Licitație deschisă
·Criteriu de atribuire: Automat
Valoare estimată
2 500 000,00 MDL
Până la termen
expirat
31.03.2026 07:30 UTC
Loturi
1
Oferte depuse
2
Analiza AI a achiziției
Cum se formează analiza
Verificați cerințele-cheie, documentele, termenele și riscurile posibile înainte de a pregăti oferta.
- cerințele principale
- documentele necesare
- termenele importante
- riscuri și restricții
- citate din documentele-sursă
Achiziția este încheiată — analiza are caracter informativ.
Analizează achiziția
Gratuit la start.
Achiziția este finalizată
Participarea la această procedură nu mai este posibilă. Mai jos — informații istorice: câștigătorul, sumele și rezultatele. Evaluarea „vi se potrivește?” se afișează doar pentru achizițiile active.
Rezultatul procedurii: Câștigător desemnat
Conform registrului MTender; nu completăm nimic de la noi.
Prezentarea procedurii
Servicii de asigurare de răspundere civilă aeroportuară
Suma asigurată 100 000 000$
Parametrii achiziției
- CPV
- 66 › 66500000-5 · Servicii de asigurare şi de pensie
- Categorie
- Servicii
- Tipul procedurii
- Licitație deschisă
- Criteriu de atribuire
- Automat
- Depunerea ofertei
- Depunere electronică
- Temei juridic
- Legislația națională privind achizițiile
- Finanțare UE
- nu
- Buget planificat
- 2 500 000,00 MDL
- Loturile pot fi combinate
- nu
- Modul de depunere (justificare)
- Ofertele vor fi primite prin intermediul unei platforme electronice de achiziții publice
- Finanțare
- Aeroportul International Chisinau · 2 500 000,00 MDL · 2026-02-24 → 2026-12-30
- Criterii de eligibilitate
- Regulile generale privind naționalitatea și originea, precum și alte criterii de eligibilitate sunt enumerate în Ghidul practic privind procedurile de contractare a acțiunilor externe ale UE (PRAG)
Etapele procedurii
Publicat
02.03.2026 · 09:47 UTC
Clarificarea condițiilor
24.02.2026 → 10.03.2026 08:30 UTC
Se primesc oferte
10.03.2026 → 31.03.2026 07:30 UTC
Desemnarea câștigătorului
01.04.2026
Executarea contractului
01.08.2026 → 31.12.2026 08:05 UTC
Obiectele achiziției 1
| # | Obiectele achiziției | CPV | Cantitate |
|---|---|---|---|
| 1 | asigurare | 66500000-5 Servicii de asigurare şi de pensie | 12 lună |
Loturi 1
| # | Loturi | Valoarea | Locul executării | Perioada de livrare/execuție | Status |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Servicii de asigurare de răspundere civilă aeroportuară Suma asigurată 100 000 000$ Servicii de asigurare de răspundere civilă aeroportuară
Suma asigurată 100 000 000$ | 2 500 000,00 MDL | mun.Chişinău bd. Dacia, 80/3 | 01.08.2026 → 31.12.2026 | Atribuit |
Întrebări și răspunsuri 1
02.03.2026 09:47 UTC · Cerinte excesive
Stimata AC, pentru care companie ati compus cerintele din anuntul de participare?
Nu vi se pare ca vadit protejati si favorizati un anumit agent economic?
Cum puteti solicita asa cerinte disproportionale la o achizitie de 2500000 lei?
Solicitam sa excludeti cerinta legata de obligativitatea ofertantului de a fi companie de asigurari, respectiv licenta, deoarece limitati accesul brokerilor de asigurari de a participa la procedura, respectiva. Totodata, solicitam sa excludeti cerinta excesiva dispunerii activelor peste 300 milioane lei conform ultimei perioade de raportare si cerinta dispunerii capitalului social de minim 50 milioane lei.
Răspunsul autorității: Buna dimineața,
cu titlu de cerință specifică de calificare a fost inclusă condiția ca ofertantul să dispună de capital social de peste 50 milioane lei, conform ultimei perioade de raportare.
La caz, în contextul argumentării economică a condiției de calificare menționată supra, atragem atenția asupra faptului că justificarea prezentului cuantum rezultă nemijlocit din obiectul asiguării, în speță, suma asigurată fiind de 100.000.000 (una sută milioane) USD.
Ținând cont de importanța riscului asigurat, asiguratorului îi revine rolul de a compensa pierderile cauzate de survenirea riscului prin transferarea acestui risc asigurătorului, care acceptă să despăgubească la survenirea cazului asigurat în virtutea raportului de asigurare.
Coroborând cuantumul capitalului social stabilit în condițiile de calificare pentru procedura de acchiziție cu riscurile asigurate, conchidem că interesul suprem al beneficiarului este de a identifica o companie de asigurare cu un potențial economic pertinen necesităților, garantând astfel asigurarea riscurilor.
Suvsecevent, cu referire la solicitarea de excludere a cerinței legate de obligativitate a ofertantului de a fi companie de asigurari, respectiv de a dispune de licenta, Vă informăm că Î.S. ,,Aeroportul Internațional Chișinău” urmărește obiectivul de a identifica un partener strategic și cu experiență vastă în domeniul asigurării, iar având în vedere bunul asigurat vizează infrastructura critică, de importanță națională a statului, contractul de asigurare urmează a fi încheiat direct cu asigurator și nu prin intermediere.
Documente 3
- anunț de participare.pdf
- ds_bunuri_servicii_omf_115_15_09_2021 (1).docx
- duae_ro_0.doc
Oferte depuse 2
| Ofertant | Valoarea | Status | Publicat |
|---|---|---|---|
| "MOLDASIG"S.A. | 2 852 000,00 MDL | În examinare | 30.03.2026 13:02 UTC |
| Donaris Vienna Insurance Group | 2 830 000,00 MDL | În examinare | 31.03.2026 06:55 UTC |
Decizii de atribuire 2
| Furnizor | Valoarea | Status | Publicat |
|---|---|---|---|
| "MOLDASIG"S.A. | 2 827 000,00 MDL | Câștigător desemnat | 21.04.2026 07:43 UTC |
| Donaris Vienna Insurance Group | 2 830 000,00 MDL | Rezultat nedivulgat | 01.04.2026 12:10 UTC |
Criterii de calificare 1
Declaration of absence of conflict of interest and confidentiality
Conflict of interest
- I am aware of Article 24 of Directive 2014/24/EU on public procurement, which states that: "The concept of conflicts of interest shall at least cover any situation where staff members of the contracting authority or of a procurement service provider acting on behalf of the contracting authority who are involved in the conduct of the procurement procedure or may influence the outcome of that procedure have, directly or indirectly, a financial, economic or other personal interest which might be perceived to compromise their impartiality and independence in the context of the procurement procedure." to the best of my knowledge and belief I have no conflict of interest with the operators who have submitted a tender for this procurement, including persons or members of a consortium, or with the subcontractors proposed; there are no facts or circumstances, past or present, or that could arise in the foreseeable future, which might call into question my independence in the eyes of any party; if I discover during the course of the [project/evaluation] that such a conflict exists or could arise, I will inform the contracting authority without delay; I am encouraged to report a situation or risk of conflict of interest as well as any type of wrongdoing or fraud (i.e. whistleblowing), and if I do so, I should not be treated unfairly or be sanctioned; I understand that the contracting authority reserves the right to verify this information. — True
- I confirm that I will keep all matters entrusted to me confidential. I will not communicate outside the [project team/evaluation committee] any confidential information that is revealed to me or that I have discovered. I will not make any adverse use of information given to me. — True
Contracte 1
| Furnizor | Suma atribuită | Status | Publicat |
|---|---|---|---|
| "MOLDASIG"S.A. | 2 827 000,00 MDL | Contract în pregătire | 26.05.2026 07:42 UTC |
Sursa nu publică suma contractului — este afișată suma deciziei de atribuire.