RU RO
Înapoi la catalog
ocds-b3wdp1-MD-1770212326452

Lucrări de construcție a traseului magistral de evacuare a apelor menajere, TMP136 Băcioi. Contract cu finanțare multianuală, 2026 - 2027

Finalizată Licitație deschisă ·Criteriu de atribuire: Automat
Valoare estimată
5 110 000,00 MDL
Până la termen
expirat
25.02.2026 06:00 UTC
Loturi
1
Oferte depuse
8
Analiza AI a achiziției Cum se formează analiza

Verificați cerințele-cheie, documentele, termenele și riscurile posibile înainte de a pregăti oferta.

  • cerințele principale
  • documentele necesare
  • termenele importante
  • riscuri și restricții
  • citate din documentele-sursă

Achiziția este încheiată — analiza are caracter informativ.

Analizează achiziția Gratuit la start.

Achiziția este finalizată

Participarea la această procedură nu mai este posibilă. Mai jos — informații istorice: câștigătorul, sumele și rezultatele. Evaluarea „vi se potrivește?” se afișează doar pentru achizițiile active.

Rezultatul procedurii: Câștigător desemnat

Conform registrului MTender; nu completăm nimic de la noi.

Prezentarea procedurii

Lucrări de construcție a traseului magistral de evacuare a apelor menajere, TMP136 Băcioi. Contract cu finanțare multianuală, 2026 - 2027

Parametrii achiziției

CPV
4545210000-2 · Lucrări de construcţii de clădiri
Categorie
Lucrări
Tipul procedurii
Licitație deschisă
Criteriu de atribuire
Automat
Depunerea ofertei
Depunere electronică
Temei juridic
Legislația națională privind achizițiile
Finanțare UE
nu
Buget planificat
5 110 000,00 MDL
Loturile pot fi combinate
nu
Modul de depunere (justificare)
Ofertele vor fi primite prin intermediul unei platforme electronice de achiziții publice
Finanțare
AGENŢIA ASIGURARE RESURSE ŞI ADMINISTRARE PATRIMONIU A MINISTERULUI APĂRĂRII · 5 110 000,00 MDL · 2026-02-04 → 2027-12-30
Criterii de eligibilitate
Regulile generale privind naționalitatea și originea, precum și alte criterii de eligibilitate sunt enumerate în Ghidul practic privind procedurile de contractare a acțiunilor externe ale UE (PRAG)

Etapele procedurii

Publicat
04.02.2026 · 18:25 UTC
Clarificarea condițiilor
04.02.2026 → 16.02.2026 13:00 UTC
Se primesc oferte
16.02.2026 → 25.02.2026 06:00 UTC
Desemnarea câștigătorului
25.02.2026
Executarea contractului
06.04.2026 → 30.12.2027 06:00 UTC

Obiectele achiziției 1

#Obiectele achizițieiCPVCantitate
1Lucrări de construcție a traseului magistral de evacuare a apelor menajere, TMP136 Băcioi. Contract cu finanțare multianuală, 2026 - 202745216200-6
Lucrări de construcţii de clădiri şi instalaţii militare
1 reparație convențională

Loturi 1

#LoturiValoareaLocul executăriiPerioada de livrare/execuțieStatus
1Lucrări de construcție a traseului magistral de evacuare a apelor menajere, TMP136 Băcioi. Contract cu finanțare multianuală, 2026 - 20275 110 000,00 MDLmun.Chişinău
şos.Hînceşti 84
06.04.2026 → 30.12.2027Atribuit

Întrebări și răspunsuri 5

04.02.2026 18:25 UTC · Anunt de participare
Referitor la experienta similara se solicita "lucrări de construcție a rețelelor inginerești subterane (conducte (țevi) de evacuare a apelor)" se va accepta ca experienta similiara lucrari de constructie a retelelor subterane de apa si gaz?
Răspunsul autorității: Potrivit Regulametnului privind achizițiile publice de lucrări, aprobat prin HG638/2020, noțiunea de „Lucrări similare” - presupune lucrări de o complexitate similară cu același obiect sau destinate utilizării identice sau care se adresează operatorilor economici ce desfășoară constant activități într-o piață de profil relevantă. Se va accepta ca experienta similiara lucrari de constructie a retelelor subterane de apa și gaz.
05.02.2026 09:41 UTC · Caiet de sarcini
La capitolul 2.2 sunt prevăzute lucrări de montaj, însă utilajul nu este inclus
Răspunsul autorității: existent.
06.02.2026 12:23 UTC · experienta
Buna ziua, din descriere nu este clar, Se accepta experienta de contructie de retele de apeduct? Retele subterane
Răspunsul autorității: Ultima propoziție am scris: Se va accepta ca experienta similiara lucrari de constructie a retelelor subterane de apa și gaz.
09.02.2026 10:01 UTC · Garantia de buna executie si proiect
Buna ziua.Publicati proiect de executie. Totodata se permite rețineri succesive directe din plata cuvenită pentru facturile fiscale înaintate pînă la atingerea unui procent pentru garantia de buna executie?
Răspunsul autorității: Bună ziua! Obiectul este unul cu caracter specific (cu elemente confidențiale). Documentația tehnică de proiect este la sediul Autorității contractante, și poate fi examinată de oricare operator econimic interesat de participarea la procedură, cu înregistrarea prealabilă la datele de contact din anunțul de participare și caietul de sarcini. Modalitatea de constituire a Garanției de bună execuție a contractului, este indicată la punctul 40 din anunțul de participare.
09.02.2026 10:16 UTC · GB
Scrieti rechizite bancare pentru garantia de oferta
Răspunsul autorității: Este indicat la punctul 40 din Anunțul de participare.

Documente 5

  • anunț de participare retele extr,intra canalizare (magistrale) tm136.signed.signed.pdf
    doar metadateAnunț de participare04.02.2026
  • caiet de sarcini retele extr,intra canalizare (magistrale) tm136.signed.signed.pdf
    doar metadateSpecificații tehnice04.02.2026
  • ds_lucrari retele extr,intra canalizare (magistrale) tm136.signed.signed.pdf
    doar metadateDocumentația de atribuire04.02.2026
  • duae retele extr,intra canalizare (magistrale) tm136.doc
    doar metadateCriterii de eligibilitate04.02.2026
  • lista cantități retele extr,intra canalizare (magistrale) tm136.docx
    doar metadateListă de cantități04.02.2026

Oferte depuse 8

OfertantValoareaStatusPublicat
ATAR INTER4 436 475,30 MDLÎn examinare24.02.2026 15:30 UTC
Techno Test SRL3 313 271,86 MDLÎn examinare24.02.2026 13:55 UTC
Emcom E&E3 695 793,21 MDLÎn examinare24.02.2026 13:38 UTC
Valdcongrup SRL3 446 960,00 MDLÎn examinare24.02.2026 09:25 UTC
"Alexidar Grup"4 131 375,78 MDLÎn examinare24.02.2026 11:39 UTC
Eligibil-Con3 582 628,75 MDLÎn examinare25.02.2026 00:36 UTC
SRL Spivan3 383 861,02 MDLÎn examinare24.02.2026 13:35 UTC
EnergEconom SRL3 298 418,22 MDLÎn examinare24.02.2026 23:22 UTC

Decizii de atribuire 8

FurnizorValoareaStatusPublicat
EnergEconom SRL3 298 418,22 MDLCâștigător desemnat23.03.2026 16:45 UTC
Techno Test SRL3 313 271,86 MDLRezultat nedivulgat25.02.2026 06:00 UTC
SRL Spivan3 383 861,02 MDLRezultat nedivulgat25.02.2026 06:00 UTC
Valdcongrup SRL3 446 960,00 MDLRezultat nedivulgat25.02.2026 06:00 UTC
Eligibil-Con3 582 628,75 MDLRezultat nedivulgat25.02.2026 06:00 UTC
Emcom E&E3 695 793,21 MDLRezultat nedivulgat25.02.2026 06:00 UTC
"Alexidar Grup"4 131 375,78 MDLRezultat nedivulgat25.02.2026 06:00 UTC
ATAR INTER4 436 475,30 MDLRezultat nedivulgat25.02.2026 06:00 UTC

Criterii de calificare 1

Declaration of absence of conflict of interest and confidentiality
Conflict of interest
  • I am aware of Article 24 of Directive 2014/24/EU on public procurement, which states that: "The concept of conflicts of interest shall at least cover any situation where staff members of the contracting authority or of a procurement service provider acting on behalf of the contracting authority who are involved in the conduct of the procurement procedure or may influence the outcome of that procedure have, directly or indirectly, a financial, economic or other personal interest which might be perceived to compromise their impartiality and independence in the context of the procurement procedure." to the best of my knowledge and belief I have no conflict of interest with the operators who have submitted a tender for this procurement, including persons or members of a consortium, or with the subcontractors proposed; there are no facts or circumstances, past or present, or that could arise in the foreseeable future, which might call into question my independence in the eyes of any party; if I discover during the course of the [project/evaluation] that such a conflict exists or could arise, I will inform the contracting authority without delay; I am encouraged to report a situation or risk of conflict of interest as well as any type of wrongdoing or fraud (i.e. whistleblowing), and if I do so, I should not be treated unfairly or be sanctioned; I understand that the contracting authority reserves the right to verify this information. — True
  • I confirm that I will keep all matters entrusted to me confidential. I will not communicate outside the [project team/evaluation committee] any confidential information that is revealed to me or that I have discovered. I will not make any adverse use of information given to me. — True

Contracte 1

FurnizorSuma atribuităStatusPublicat
EnergEconom SRL3 298 418,22 MDLContract în pregătire24.04.2026 13:46 UTC

Sursa nu publică suma contractului — este afișată suma deciziei de atribuire.