RU RO
Înapoi la catalog
Achiziție publică·ocds-b3wdp1-MD-1770009864093

Electrocompresor

Finalizată Licitație deschisă ·Criteriu de atribuire: Automat
Valoare estimată
1 610 000,00 MDL
Până la termen
expirat
20.02.2026 05:25 UTC
Loturi
1
Oferte depuse
3
Analiza AI a achiziției Cum se formează analiza

Verificați cerințele-cheie, documentele, termenele și riscurile posibile înainte de a pregăti oferta.

  • cerințele principale
  • documentele necesare
  • termenele importante
  • riscuri și restricții
  • citate din documentele-sursă

Achiziția este încheiată — analiza are caracter informativ.

Analizează achiziția Gratuit la start.

Achiziția este finalizată

Participarea la această procedură nu mai este posibilă. Mai jos — informații istorice: câștigătorul, sumele și rezultatele. Evaluarea „vi se potrivește?” se afișează doar pentru achizițiile active.

Rezultatul procedurii: Câștigător desemnat

Conform registrului MTender; nu completăm nimic de la noi.

Prezentarea procedurii

Conform specificarea tehnică

Parametrii achiziției

CPV
4242120000-6 · Pompe şi compresoare
Categorie
Bunuri
Tipul procedurii
Licitație deschisă
Criteriu de atribuire
Automat
Depunerea ofertei
Depunere electronică
Temei juridic
Legislația națională privind achizițiile
Finanțare UE
nu
Buget planificat
1 610 000,00 MDL
Loturile pot fi combinate
nu
Modul de depunere (justificare)
Ofertele vor fi primite prin intermediul unei platforme electronice de achiziții publice
Finanțare
FABRICA DE STICLA DIN CHISINAU I.S. · 1 610 000,00 MDL · 2026-02-02 → 2026-12-30 · Electrocompresor
Criterii de eligibilitate
Regulile generale privind naționalitatea și originea, precum și alte criterii de eligibilitate sunt enumerate în Ghidul practic privind procedurile de contractare a acțiunilor externe ale UE (PRAG)

Etapele procedurii

Publicat
23.02.2026 · 06:36 UTC
Clarificarea condițiilor
02.02.2026 → 11.02.2026 07:24 UTC
Se primesc oferte
11.02.2026 → 20.02.2026 05:25 UTC
Desemnarea câștigătorului
20.02.2026
Executarea contractului
23.02.2026 → 31.12.2026 05:30 UTC

Obiectele achiziției 3

#Obiectele achizițieiCPVCantitate
1Electrocompresor42123000-7
Compresoare
2 buc.
2Filtru de eficienta înaltă42124000-4
Piese pentru pompe, pentru compresoare, pentru maşini sau pentru motoare
1 buc.
3Rezervor de aer comprimat42124000-4
Piese pentru pompe, pentru compresoare, pentru maşini sau pentru motoare
1 buc.

Loturi 1

#LoturiValoareaLocul executăriiPerioada de livrare/execuțieStatus
1Electrocompresor
Conform specificarea tehnică
1 610 000,00 MDLmun.Chişinău
Transnistria nr.20
23.02.2026 → 31.12.2026Atribuit

Întrebări și răspunsuri 3

02.02.2026 10:44 UTC · Lipseste sa spuneti ca vreti sa cumparati Atlas Copco !
Cu acesti pareametri - exista doar un compresor care poate fi ofertat... si acesta este ATLAS COPCO. Nici un alt furnizor nu poate avea exact aceeasi parametri cu cel indicat, decat Atlas Copco. In RM este doar un furnizor de ATLAS COPCO - care in asa fel este favorizat... Cred ca trebuie modoficate cerintele ca sa fie disponibile si pentru alti ofertanti
Răspunsul autorității: Buna ziua. Precizăm că specificațiile tehnice au fost stabilite exclusiv în funcție de necesitățile reale de exploatare ale beneficiarului, fiind formulate în termeni de performanță și funcționalitate, fără a face trimitere la vreun producător, marcă sau model. Documentația nu restricționează participarea la procedura de achiziție, iar orice ofertant poate depune ofertă cu echipamente care îndeplinesc integral cerințele tehnice minime solicitate, indiferent de producător. Faptul că anumite soluții de pe piață corespund sau nu acestor cerințe nu constituie un criteriu de favorizare, ci reflectă exclusiv nivelul tehnic necesar pentru activitatea beneficiarului.
05.02.2026 09:22 UTC · Caiet de sarcini
Во первых полностью согласно с замечанием выше изложенным - Тех.задание составлено для компрессора ATLAS COPCO. Но давайте попробуем уточнить некоторые вопросы по тех.заданию: 1. встроенный осушитель сжатого воздуха - может быть отдельно стоящий? Что странно: в тех.задание требуются два осушителя, хотя достаточно одного, так как предполагается попеременная работа компрессоров - возможно подать оферту с одним отдельностоящим осушителем? 2. остаточное содержание масла: требуется 2мг/м3 воздуха после компрессора со встроенным осушителем, допускается чтобы компрессор давал 3мг/м3, а после осушитель доочищает до 0.01мг/м3? 3. уровень шума требуется 67дба, возможно подать оферту на компрессор с уровнем шума - 73дба? 4. интервал замены масла 8000часов (если Атлас Копко, то за дикие деньги), у нас- каждые 6000 часов (за разумные €). 5. рабочая температура: требуется 0-46С, будете принимать оферту если температура будет в пределах 2-45C? 6. после фильтра указывается 1 класс воздуха (но указывается 0.001мг/м3, хотя 1 класс ISO8573-1:2001 0.01мг/м3). У нас после фильтра 0.003мг/м3. 7. ресивер требуется 2000л, но эти ресивера требуют иметь паспорт сосуда работающего под давлением и регулярные проверки котлонадзора. Мы вместо больших ресиверов, попадающих под котлонадзор, ставим несколько поменьше: два по 900л, например, так как 1000 уже тоже попадает. Возможен такой вариант?
Răspunsul autorității: Ofertele care nu respectă integral cerințele tehnice minime stabilite nu vor fi luate în considerare. Documentația de atribuire rămâne neschimbată.
09.02.2026 09:38 UTC · Clarificare privind revizuirea Caietului de sarcini și principiul concurenței
În urma analizării documentației aferente procedurii relansate de achiziție, dorim să formulăm următoarea clarificare, în spiritul transparenței și al respectării principiilor concurenței reale. În prima publicare a procedurii, în caietul de sarcini era menționat explicit numele producătorului Atlas Copco, fapt care a condus, în mod justificat, la anularea licitației, cu scopul declarat de a revizui documentația tehnică astfel încât să permită participarea și altor producători echivalenți. Cu toate acestea, în a doua publicare, deși denumirea producătorului a fost eliminată formal, parametrii tehnici au rămas neschimbați, fiind în continuare identici cu cei specifici echipamentelor Atlas Copco, conform documentațiilor publice ale acestui producător (compresor, filtre și rezervor). Analiza comparativă a caietului de sarcini cu broșurile și fișele tehnice Atlas Copco indică în mod clar: - corelare directă cu model concret de compresor, - corelare directă cu model de filtru, - corelare directă cu configurația rezervorului, ceea ce conduce, în fapt, la excluderea tehnică a altor producători, chiar dacă aceștia oferă soluții echivalente sau superioare din punct de vedere funcțional. În acest context, considerăm că simpla eliminare a denumirii comerciale, fără o revizuire reală a parametrilor tehnici, nu asigură caracterul nediscriminatoriu al procedurii și nu permite o concurență reală, scopul relansării procedurii fiind astfel golit de conținut. Prin urmare, vă rugăm să clarificați: dacă intenția autorității contractante este de a permite participarea reală a mai multor producători, prin ajustarea parametrilor tehnici către cerințe de performanță și funcționalitate; sau dacă documentația va rămâne formulată într-o manieră care, în mod obiectiv, permite ofertarea unui singur producător, deja identificabil. Menționăm că prezenta clarificare este formulată exclusiv în scopul respectării principiilor de tratament egal, nediscriminare și utilizare eficientă a fondurilor, fără a face referire la interese comerciale specifice. Vă mulțumim pentru clarificări.
Răspunsul autorității: Menționăm că Întreprinderea realizează achizițiile în conformitate cu cadrul legal și în condiții transparente și egale pentru toti participanții. Solicităm respectuos adresarea întrebărilor de clarificare exclusiv aferente procedurii actuale și obiectului achiziției.

Documente 2

  • 202602020725_Invitatia de participare.pdf
    doar metadateAnunț de participare02.02.2026
  • 202602020725_Documentatia de atribuire.docx
    doar metadateDocumentația de atribuire02.02.2026

Oferte depuse 3

OfertantValoareaStatusPublicat
"ALLTECH ENGINEERING” SRL1 576 910,00 MDLÎn examinare19.02.2026 18:00 UTC
Horus Energy1 350 000,00 MDLÎn examinare19.02.2026 13:10 UTC
TEHNO TRIUMF SRL1 254 991,66 MDLÎn examinare19.02.2026 17:50 UTC

Decizii de atribuire 3

FurnizorValoareaStatusPublicat
TEHNO TRIUMF SRL1 254 991,66 MDLOfertele au fost respinse23.02.2026 06:33 UTC
Horus Energy1 350 000,00 MDLOfertele au fost respinse23.02.2026 06:36 UTC
"ALLTECH ENGINEERING” SRL1 576 910,00 MDLCâștigător desemnat06.03.2026 10:03 UTC

Criterii de calificare 1

Declaration of absence of conflict of interest and confidentiality
Conflict of interest
  • I am aware of Article 24 of Directive 2014/24/EU on public procurement, which states that: "The concept of conflicts of interest shall at least cover any situation where staff members of the contracting authority or of a procurement service provider acting on behalf of the contracting authority who are involved in the conduct of the procurement procedure or may influence the outcome of that procedure have, directly or indirectly, a financial, economic or other personal interest which might be perceived to compromise their impartiality and independence in the context of the procurement procedure." to the best of my knowledge and belief I have no conflict of interest with the operators who have submitted a tender for this procurement, including persons or members of a consortium, or with the subcontractors proposed; there are no facts or circumstances, past or present, or that could arise in the foreseeable future, which might call into question my independence in the eyes of any party; if I discover during the course of the [project/evaluation] that such a conflict exists or could arise, I will inform the contracting authority without delay; I am encouraged to report a situation or risk of conflict of interest as well as any type of wrongdoing or fraud (i.e. whistleblowing), and if I do so, I should not be treated unfairly or be sanctioned; I understand that the contracting authority reserves the right to verify this information. — True
  • I confirm that I will keep all matters entrusted to me confidential. I will not communicate outside the [project team/evaluation committee] any confidential information that is revealed to me or that I have discovered. I will not make any adverse use of information given to me. — True

Contracte 1

FurnizorSuma atribuităStatusPublicat
"ALLTECH ENGINEERING” SRL1 576 910,00 MDLContract în pregătire06.03.2026 10:04 UTC

Sursa nu publică suma contractului — este afișată suma deciziei de atribuire.