RU RO
Înapoi la catalog
ocds-b3wdp1-MD-1769173308753

Lucrări de reparație capitală Bloc alimentar, din cadrul Bg.3IMo, Etapa 3.

Finalizată Licitație deschisă ·Criteriu de atribuire: Automat
Valoare estimată
7 421 084,00 MDL
Până la termen
expirat
13.02.2026 08:00 UTC
Loturi
1
Oferte depuse
5
Analiza AI a achiziției Cum se formează analiza

Verificați cerințele-cheie, documentele, termenele și riscurile posibile înainte de a pregăti oferta.

  • cerințele principale
  • documentele necesare
  • termenele importante
  • riscuri și restricții
  • citate din documentele-sursă

Achiziția este încheiată — analiza are caracter informativ.

Analizează achiziția Gratuit la start.

Achiziția este finalizată

Participarea la această procedură nu mai este posibilă. Mai jos — informații istorice: câștigătorul, sumele și rezultatele. Evaluarea „vi se potrivește?” se afișează doar pentru achizițiile active.

Rezultatul procedurii: Câștigător desemnat

Conform registrului MTender; nu completăm nimic de la noi.

Prezentarea procedurii

Amplasamentul investiţiei se află pe terenul din extravilanul localității or. Cahul, str. Mihai Viteazu 2. Obiect de infrastructură cu menire socială care urmează să fie reparat capital (replanificat) în baza proiectelor de execuție nr.002/24.

Parametrii achiziției

CPV
4545450000-6 · Alte lucrări de finisare a construcţiilor
Categorie
Lucrări
Tipul procedurii
Licitație deschisă
Criteriu de atribuire
Automat
Depunerea ofertei
Depunere electronică
Temei juridic
Legislația națională privind achizițiile
Finanțare UE
nu
Buget planificat
7 421 084,00 MDL
Loturile pot fi combinate
nu
Modul de depunere (justificare)
Ofertele vor fi primite prin intermediul unei platforme electronice de achiziții publice
Finanțare
AGENŢIA ASIGURARE RESURSE ŞI ADMINISTRARE PATRIMONIU A MINISTERULUI APĂRĂRII · 7 421 084,00 MDL · 2026-01-23 → 2026-12-30
Criterii de eligibilitate
Regulile generale privind naționalitatea și originea, precum și alte criterii de eligibilitate sunt enumerate în Ghidul practic privind procedurile de contractare a acțiunilor externe ale UE (PRAG)

Etapele procedurii

Publicat
26.01.2026 · 14:00 UTC
Clarificarea condițiilor
23.01.2026 → 03.02.2026 08:00 UTC
Se primesc oferte
03.02.2026 → 13.02.2026 08:00 UTC
Desemnarea câștigătorului
13.02.2026
Executarea contractului
23.03.2026 → 31.12.2026 13:11 UTC

Obiectele achiziției 1

#Obiectele achizițieiCPVCantitate
1Lucrări de reparație capitală Bloc alimentar, din cadrul Bg.3IMo, Etapa 3. 45453000-7
Lucrări de reparaţii generale şi de renovare
1 reparație convențională

Loturi 1

#LoturiValoareaLocul executăriiPerioada de livrare/execuțieStatus
1Lucrări de reparație capitală Bloc alimentar, din cadrul Bg.3IMo, Etapa 3.
Lucrări de reparație capitală Bloc alimentar, din cadrul Bg.3IMo, Etapa 3 includ următoarele compartimente:- Rețele de alimentare cu energie electrică (REAE, iluminat stradal); - Amenajarea teritoriului (PG, demontări și desfaceri, terasamente, lucrări la structura clădirii, finisare, amenajare, protecție, structuri metalice).
7 421 084,00 MDLmun.Chişinău
şos.Hînceşti 84
23.03.2026 → 31.12.2026Atribuit

Întrebări și răspunsuri 6

26.01.2026 14:00 UTC · locatie
scrieti va rog unde se vor desfasura lucrarile date , in Chisinau sau in alta parte?
Răspunsul autorității: Bună ziua. Amplasamentul investiției se află pe terenul din extravilanul localității or. Cahul, str. Mihai Viteazu 2.
31.01.2026 08:37 UTC · Poz 18.Amorsarea suprafetelor pentru aplicarea stratului de difuzie, a barierei contra vaporilor, a termoizolatiei sau a hidroizolatiei pe suprafete orizontale, inclinte sau verticale, cu suspensie de bitum filerizat (subif) intr-un strat K=2,00
Se aplica coeficientrul K=2 pentru toate normele?
Răspunsul autorității: Bună ziua. La poziția nr.18 (IzF01B), coeficientul k=2,00 a fost indicat din eroare de redactare. Conform normei de deviz aplicabile, acest coeficient nu se aplică.
01.02.2026 18:08 UTC · POZ 98 AcD08A Montarea jgheaburilor din beton cu grila din fonta, pentru evacuarea apei pluviale ( buc, L=11, 9, 11m) tip лв-15, 21, 15-Б
Jgheab din beton cu grila din fonta pentru drenaje tip-лв15. 121. 15Б , ce dimensiuni ar trebui să aibă (L*l*h) și care e clasa de încărcare? Sau faceți referire la un produs de pe piața RM. Mulțumesc!
Răspunsul autorității: Bună seara. Pentru jgheab din beton cu grilă din fontă pentru evacuarea apelor pluviale, tip ЛВ-15 / 21 / 15-Б, se admit produse standard cu dimensiuni orientative L≈1000 mm, l≈280 mm, l₁≈220 mm, H≈200 mm, h≈150 mm, cu grilă din fontă conform SR EN 1433, având clasa de încărcare A15 (zone pietonale) sau B125 (zone cu trafic ușor), în funcție de amplasare, conform proiectului de execuție, fiind acceptate produse echivalente disponibile pe piața RM.
02.02.2026 06:56 UTC · POZ 64 SB28B Jgheab din beton cu grila din fonta pentru drenaje tip-лв10. 16. 16ПП (1m/buc)
Jgheab din beton cu grila din fonta pentru drenaje tip-лв10. 16. 1ПП (1m/buc) ce dimensiuni ar trebui să aibă (L*l*h) și care e clasa de încărcare? Sau faceți referire la un produs de pe piața RM. Mulțumesc!
Răspunsul autorității: Bună ziua. Stimate operator Economic, Dimensiuni tipice L = 1000 mm × l = 160 mm × h = 155 mm. Lungimea standard pentru jgheaburi din beton prefabricat este 1 000 mm (1 m). Lățimea și înălțimea pot varia în funcție de tipul și clasa de încărcare, pentru produse similare de pe piață, valori uzuale sunt 1000 × 140 × 125 mm (fibrobeton cu grilă fontă, clasa C250). Exemple uzuale pentru produse similare: A15, B125, C250, în funcție de tipul grilei. Referințe pe piața RM. Rigole și jgheaburi din beton cu grilă din fontă sunt disponibile în diverse dimensiuni și clase de încărcare. De exemplu: rigolă beton D400 cu grătar fontă 1000 × 160 × 210 mm (clasa D400), disponibilă la comercianți de materiale pentru construcții.
02.02.2026 09:39 UTC · POZ 64 si POZ 98 Jgheab din beton
Care este necesitatea solicitarii jgheabului din beton daca dvs solicitati clasa de încărcare A15 (zone pietonale) sau B125 (zone cu trafic ușor), acestea fiind din material PP ( rigola )?
Răspunsul autorității: Stimate Operator Economic, Cerința privind utilizarea unui jgheab din beton este stabilită în documentația de atribuire în baza condițiilor specifice de amplasament și a necesității asigurării stabilității structurale, durabilității și funcționării corespunzătoare pe termen lung a sistemului de drenaj. Deși clasele de încărcare A15 / B125 pot fi realizate și prin alte soluții tehnice, se acceptă soluții echivalente, cu condiția demonstrării documentate a conformității cu cerințele tehnice și de performanță solicitate.
02.02.2026 09:42 UTC · POZ 63 si POZ 64
Care este necesitatea solicitarii jgheaburilor din beton daca conform clasei de încărcare A15 (zone pietonale) sau B125 (zone cu trafic ușor), pe care o solicitati ele sunt fabricate din material PP (rigola) si fonta (gratarul)?
Răspunsul autorității: Stimate Operator Economic, Cerința privind utilizarea unui jgheab din beton este stabilită în documentația de atribuire în baza condițiilor specifice de amplasament și a necesității asigurării stabilității structurale, durabilității și funcționării corespunzătoare pe termen lung a sistemului de drenaj. Deși clasele de încărcare A15 / B125 pot fi realizate și prin alte soluții tehnice, se acceptă soluții echivalente, cu condiția demonstrării documentate a conformității cu cerințele tehnice și de performanță solicitate.

Documente 6

  • anunț de participare reparația capitală bloc alimentar cahul etapa 3.signed.signed.signed.pdf
    doar metadateAnunț de participare23.01.2026
    Documente cu același titlu: 2
  • caiet de sarcini reparația capitală bloc alimentar cahul etapa 3.signed.signed.signed.pdf
    doar metadateSpecificații tehnice23.01.2026
  • ds_lucrari reparația capitală bloc alimentar cahul etapa 3.signed.signed.signed.pdf
    doar metadateDocumentația de atribuire23.01.2026
  • duae reparația capitală bloc alimentar cahul etapa 3.signed.signed.signed.pdf
    doar metadateCriterii de eligibilitate23.01.2026
  • f1b lista cu cantități lucrări.docx
    doar metadateListă de cantități23.01.2026

Oferte depuse 5

OfertantValoareaStatusPublicat
ATAR INTER6 960 642,95 MDLÎn examinare13.02.2026 06:27 UTC
Arta Zidarului7 290 000,00 MDLÎn examinare12.02.2026 20:53 UTC
MAGDA SRL5 934 371,74 MDLÎn examinare11.02.2026 15:48 UTC
Golban Trade6 999 912,93 MDLÎn examinare12.02.2026 15:52 UTC
OguzTransStroi5 416 694,86 MDLÎn examinare13.02.2026 07:03 UTC

Decizii de atribuire 5

FurnizorValoareaStatusPublicat
OguzTransStroi5 416 694,86 MDLOfertele au fost respinse20.02.2026 16:04 UTC
MAGDA SRL
Documentele deciziei: 29_26 din 18.03.2026 decizie bloc alimentar cahul.pdf ↗ · anexa 12 alimentar.signed.pdf ↗ · calcul regie n.signed.pdf ↗ · anexa 13 alimentar.signed.pdf ↗ · caracon.signed.pdf ↗ · calcul transport n.signed.pdf ↗ · cazier juridic 03.02.2026.signed.pdf ↗ · anexa 16,17,declaratii.signed.pdf ↗ · acord_aditional stauceni.semnat.semnat.signed.signed.pdf ↗ · 20260225_firma_magda_s.r.l._invoice_25_02 (1) (2).signed.pdf ↗ · calcul beneficiu n.signed.pdf ↗ · ceramall.signed.pdf ↗ · alex.signed.pdf ↗ · aviz constructie 2025.signed.pdf ↗ · calcul salariu n.signed.pdf ↗ · anexa 14 alimentar.signed.pdf ↗ · anexa 15 alimentar.signed.pdf ↗ · cont de plata (6).signed.pdf ↗ · contract cegoltar.signed.semnat (1).pdf ↗ · cont_25.02.2026_magda srl.signed.pdf ↗ · contract beton.signed.pdf ↗ · contract supraten.semnat.signed.signed.pdf ↗ · contract lianat.signed.pdf ↗ · certificat de inregistrare.semnat.signed.pdf ↗ · contract tamircons-magda inchiriere utilaj.signed.signed.signed.pdf ↗ · contract supraten (3).semnat (1).signed (1).signed.pdf ↗ · contract incercom 2025-26.signed.pdf ↗ · contract aluminiu grup.signed.pdf ↗ · contract braviceni.signed.signed.signed.pdf ↗ · contract stauceni gradinita+pv+rec.semnat.signed.signed.signed.signed.pdf ↗ · contract ghelauza.semnat.signed.signed.signed.signed.signed.signed.signed.signed.signed.signed.pdf ↗ · contract bunescu.signed.pdf ↗ · contract macara.signed.pdf ↗ · contract subterana ciuflea pretura centru.signed.pdf ↗ · contract radial.signed.pdf ↗ · contract bicomplex.bau.signed.pdf ↗ · contract nanu.signed.pdf ↗ · contract im romstal trade srl.signed.pdf ↗ · contract volta.signed.pdf ↗ · extras persoane juridice 13.01.2026.signed.pdf ↗ · diriginte corobca ilie apa canalizare.signed.pdf ↗ · diriginte melnic legitimatie.signed.pdf ↗ · iso 9001 2015 constructie 2024.signed.pdf ↗ · iso 45001-2018 constructie.signed.pdf ↗ · diriginte de santier nicu legitimatie.semnat.signed.pdf ↗ · diriginte salaru.signed.signed.pdf ↗ · diriginte de santier nicu.semnat.signed.pdf ↗ · diriginte cebotari serghei instalatii electrice automatizare.signed.pdf ↗ · iso14001 constructii.signed.pdf ↗ · diriginte melnic.signed.pdf ↗ · diriginte bet dionisie.signed.pdf ↗ · fisc 11.03.2026.signed.pdf ↗ · ipc (1).signed.pdf ↗ · fisc 25.02.2026.signed.pdf ↗ · extras cont alimentar.signed.pdf ↗ · memilit bordure vibropresate 1000x300x150.signed.pdf ↗ · magda cont 72.signed.pdf ↗ · memilit bordure vibropresate.signed.pdf ↗ · memoriu tehnic alimentar.signed.pdf ↗ · peisaj-art.signed.pdf ↗ · raport finaciar 2023 recipisa.signed.pdf ↗ · radial.signed.pdf ↗ · raport financiar 2022 recipisa.signed.pdf ↗ · raport finaciar 2022.signed.pdf ↗ · recomandare braviceni.signed.signed.pdf ↗ · scrisoare justificare alimentar.signed.pdf ↗ · securitatea munca certificat director.signed.signed.pdf ↗ · pv ghelauza.signed.signed.pdf ↗ · securitatea munca nicolae.signed.pdf ↗ · seretoma.signed.pdf ↗ · situatie finaciara recipisa 2024.signed.pdf ↗ · situatie financiara 2024.signed.pdf ↗ · recomandare ghelauza.signed.signed.pdf ↗ · raport financiar a2023 magda.signed.pdf ↗ · securitatea munca vidrasco dumitru.semnat.signed.pdf ↗ · pv subterana ciuflea pretura centru.signed.pdf ↗ · pv braviceni.signed.signed.pdf ↗ · manualul calitatii partea 2.signed.pdf ↗ · manualul calitatii partea 1.signed.pdf ↗ · justificare de pret magda_bf51af55-0ffc-4a79-a836-c854dd17de1b.signed.pdf ↗
5 934 371,74 MDLCâștigător desemnat18.03.2026 15:59 UTC
ATAR INTER6 960 642,95 MDLOfertele au fost respinse09.03.2026 16:27 UTC
Golban Trade6 999 912,93 MDLOfertele au fost respinse09.03.2026 16:27 UTC
Arta Zidarului7 290 000,00 MDLOfertele au fost respinse09.03.2026 16:38 UTC

Criterii de calificare 1

Declaration of absence of conflict of interest and confidentiality
Conflict of interest
  • I am aware of Article 24 of Directive 2014/24/EU on public procurement, which states that: "The concept of conflicts of interest shall at least cover any situation where staff members of the contracting authority or of a procurement service provider acting on behalf of the contracting authority who are involved in the conduct of the procurement procedure or may influence the outcome of that procedure have, directly or indirectly, a financial, economic or other personal interest which might be perceived to compromise their impartiality and independence in the context of the procurement procedure." to the best of my knowledge and belief I have no conflict of interest with the operators who have submitted a tender for this procurement, including persons or members of a consortium, or with the subcontractors proposed; there are no facts or circumstances, past or present, or that could arise in the foreseeable future, which might call into question my independence in the eyes of any party; if I discover during the course of the [project/evaluation] that such a conflict exists or could arise, I will inform the contracting authority without delay; I am encouraged to report a situation or risk of conflict of interest as well as any type of wrongdoing or fraud (i.e. whistleblowing), and if I do so, I should not be treated unfairly or be sanctioned; I understand that the contracting authority reserves the right to verify this information. — True
  • I confirm that I will keep all matters entrusted to me confidential. I will not communicate outside the [project team/evaluation committee] any confidential information that is revealed to me or that I have discovered. I will not make any adverse use of information given to me. — True

Contracte 1

FurnizorSuma atribuităStatusPublicat
MAGDA SRL5 934 371,74 MDLContract în pregătire24.04.2026 13:42 UTC

Sursa nu publică suma contractului — este afișată suma deciziei de atribuire.